Βοήθεια για joystick

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
siras
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006 11:46
Τοποθεσία: XANIA

Βοήθεια για joystick

Δημοσίευση από siras »

Καλημέρα σε όλους...

Είμαι καινούργιο μέλος του site σας, και είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ανακάλυψαν πρόσφατα τα παιχνίδια αυτά και μαζί τους πολλές αναμνήσεις απο τα παιδικά τους χρόνια.
Έχω όμως κάποιο προβλήμα και θα ήθελα την βοήθειά σας για να το αντιμετοπίσω...
Βρήκα σε ένα κατάστημα στα Χανιά ένα joystick ειδικά για τα mame όπως μου είπαν με δύο κουμπιά και ένα μοχλό(κόκκινα-ίσως το γνωρίζεται) όπως αυτός που υπήρχε τότε στα παιχνίδια. Ομως ο υπολογιστής μου δεν τον αναγνωρίζει και νομίζω ότι κάνω τις σωστές ενέργειες δηλ. properties ...αλλά δεν μου δίνει το παιχνίδι την επιλογή για joystick καθόλου....
Θα ήθελα την βοήθεια σας για το τί μπορώ να κάνω, και για το άν υπάρχει στην αγορά κατάλληλο χειριστήριο με είσοδο usb σε λογική τιμή.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
[/b]
SIRAS
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εχεις ρυθμισει το mame για το joystick σωστα?
Αν οχι,τοτε κανε τα εξης:Απο το κεντρικο παραθυρο του mame πηγαινε
->options ->default game options ->controllers -> και ενεργοποιησε την επιλογη enable joystick input...
Πατα και ενα apply στο τελος και λογικα θα εισαι ενταξει....
Εαν δεν γινει τιποτα,και σκεφτεσαι να αγορασεις ενα καινουργιο,να ξερεις οτι το 99% των joystick που εχουν τα μεγαλα καταστηματα-και οχι μονο-ειναι συμβατα με το mame....(για τιμες,κοντα στα 20 ευρουδακια περιπου....)
Τωρα,αν θελεις ενα απο τα καλυτερα controllers για να παιζεις mame,δοκιμασε εδώ αλλα να ξερεις οτι ξεφευγεις λιγο στην τιμη,αλλα κερδιζεις στο feeling.... :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το joystick μήπως είναι αυτό εδώ; Η΄κάποιο παρόμοιο της CMS; Είναι τα μόνα που ξέρω στην Ελληνική αγορά με κόκκινα κουμπιά τύπου arcade όπως περιγράφεις.
Αυτά συνδέονται στην κάρτα ήχου με ειδική υποδοχή παλαιού τύπου (λέγεται game port και πρακτικά έχει καταργηθεί στα νέα PC) και ίσως είναι δύσκολο να τα "δουν" τα Windows XP. Αν πας Control Panel->Game Controllers, φαίνεται το joystick εκεί; Αν όχι, δεν το βλέπουν σωστά τα Windows οπότε πρέπει πρώτα να ρυθμίσεις αυτό το πρόβλημα (δηλαδή να φαίνεται το joystick στα Game Controllers) και μετά να προσπαθήσεις να κάνεις το ΜΑΜΕ να το "δει". Στο δικό μου σύστημα που δεν έχει εγκατεστημένο κανένα joystick στο Control Panel η επιλογή μέσα στο ΜΑΜΕ32 είναι disabled όπως περιγράφεις.
Δεν έχω υπόψη μου κάτι παρόμοιο σε USB θύρα, ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να προτείνει κάτι... :?
Υπάρχουν πάντως USB to game port adapters διαθέσιμοι online.
Πχ εδώ: http://www.usbgear.com/USB-Adapters.html καθώς και στο Ebay. Δεδομένου ότι δεν έχω δοκιμάσει αν αποδίδουν σωστά δεν μπορώ να προτείνω κάτι πάντως.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
siras
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006 11:46
Τοποθεσία: XANIA

joystick

Δημοσίευση από siras »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Μάλλον το πρόβλημα έχει να κάνει με το ότι τα Windows xp που έχω στον υπολογιστή μου που είναι περίπου ενός μήνα, δεν διαβάζει το χειριστήριο το οποίο είναι GMS. Δεν ξέρω τώρα τι να κάνω. Πιθανόν να υπάρχει μετατροπέας σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να είναι δοκιμασμένος και να μπορούν εκεί να με ενημερώσουν για το άν λειτουργεί.

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ...
SIRAS
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Πριν ψάξεις στην Αθήνα έχεις κάθε δικαίωμα σαν καταναλωτής να ζητήσεις από το κατάστημα που το πούλησε να σου πει πως να το εγκαταστήσεις. Ή και να σου δείξουν ακόμα σε δικό τους μηχάνημα. Άν αρνηθούν μπορείς άνετα να προχωρήσεις σε καταγγελία στο 1520 αφού θα σε έχουν εξαπατήσει λέγοντας ότι λειτουργεί με το ΜΑΜΕ, κάτι που δεν συμβαίνει.
Φυσικά πριν πας εκεί, προσπάθησε να το εγκαταστήσεις μόνος σου μέσα από το Control Panel όπως σου είπα. Game Controllers->Add->2 axis/2 button ή 2 axis/4 button joystick κανονικά οφείλουν να λειτουργούν.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
siras
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006 11:46
Τοποθεσία: XANIA

Λύση του προβλήματος

Δημοσίευση από siras »

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

Τελικά βρέθηκε λύση στο πρόβλημα με το joystick.Εψαξα στο δύκτιο και μπόρεσα να βρώ σε Ελληνικό κατάστημα έναν USB Gameport Adapter. Είναι αρκετά οικονομικός 21€ αρκετά λειτουργικός και αποτελεσματικός. Τον συστήνω για φορητούς υπολογιστές και για συμβατότητα με το παλαιά χειριστήρια CMS. The model is SITECOM CN-108 USB TO GAME PORT ADAPTER και το κατάστημα το οποίο το προμηθεύτηκα το www.play247.gr

Καλημέρα . :)
SIRAS
Άβαταρ μέλους
arc
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 26 Δεκ 2004 16:03
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

Arcade Joystick

Δημοσίευση από arc »

Να υπενθυμήσω και την ελληνική προσπάθεια που είχα βάλει σε post πριν λίγο καιρό...Το έχω ξαναβγάλει στο ebay σε καλύτερη τιμή. Για Ελλάδα φυσικά η τιμή θα είναι πιο κάτω. Όποιος ενδιαφέρεται έστησα και ένα site : http://www.geocities.com/jkoussis/ArcadeJoy.html
Νομίζω είναι καλύτερο από το CMS σε κάθε περίπτωση...!
ARCADEOS MANIAC
Απάντηση