attn: πρόεδρος do something

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

attn: πρόεδρος do something

Δημοσίευση από Maddog »

Έχω βαρεθεί να σκοτώνω spammers!
http://www.mame.gr/phpBB2/viewforum.php?f=6
Αν και είμαι αρκετά αποτελεσματικό μαντρόσκυλο (οι περισσότεροι την τρώνε εντός 1-2 ωρών από το post) θα προτιμούσα να τεμπελιάσω λίγο... :roll:

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που ΟΛΑ τα spams εμφανίζονται στο General Console Emulation. Μήπως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τρύπα σε αυτό το subforum που χρησιμοποιούν;
Επίσης, δεδομένου ότι σχεδόν όλοι τους γράφουν Τόπος: USA ίσως θα ήταν απλούστερο σε πρώτη φάση να φιλτράρεις όσους γράφουν αυτό και να τους διαγράψεις. Στο κάτω-κάτω δεν αγαπάμε και πολύ τους Αμερικάνους σε αυτήν εδώ την χώρα, έτσι δεν είναι; :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: attn: πρόεδρος do something

Δημοσίευση από Vag »

Maddog έγραψε:Στο κάτω-κάτω δεν αγαπάμε και πολύ τους Αμερικάνους σε αυτήν εδώ την χώρα, έτσι δεν είναι; :twisted:
Αυτό είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι ότι στις περισσότερες άλλες χώρες το ίδιο συμβαίνει.
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

banned *.biz & *.org e-mails for now
έχω όλα τα antibotspam μέτρα ενεργά αλλά αυτά τα άτιμα πάντα βρίσκουν τρόπο :?
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Αν δείτε στη σκουπιδιάρα θα παρατηρήσετε πως και άλλος κάνει το μαντρόσκυλο όταν ο Maddog δεν είναι εδώ... :wink:
Παρά ταύτα, νομίζω πως είναι άνθρωπος πίσω από αυτά τα posts. Δεν παίρνει δα και ιδιαίτερο χρόνο να κάνεις ένα νέο account. Μετά το ενεργοποιημένο cookie, είναι σχετικά απλό το θέμα... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Είναι bot, o άνθρωπος δεν θα τα έβαζε όλα μόνο στο General Console ούτε η δομή των μηνυμάτων (δεν την είδες μια και τα σκότωσα) θα ήταν σχεδόν πανομοιότυπη στα περισσότερα εξ αυτών.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Το πιο καλό authentication πάντως είναι μέσω confirmation mail που ελέγχεται μέσω garbled-graphic numbering... Κάποιο plugin είναι για phbBB2, ίσως ο πρόεδρος να ξέρει περισσότερα. :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

BUMP

Έχω βαρεθεί να κυνηγάω καθημερινά bots ρε πρόεδρε! :(

Και για να μην λες ότι γκρινιάζω χωρίς να έχω ψάξει καθόλου, έχουμε κάνει όλα αυτά εδώ;

http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... 1&t=427852
http://www.linux.org.bd/russelljohn/jou ... ?itemid=93
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Και εγώ ρε Billy έχω βαρεθεί Το πρωί έσβησα 16 posts που τα είχε κάνει το ίδιο bot νέσα σε μερικά λεπτά αλλά είναι πολυ που@$#@! και πολύ έξυπνα
πολλές φορές από τα μέτρα τα έχω πάρει όλα ... mail Confirmations/No Guests/Visual Confirmation το μόνο που έμεινε έιναι αυτό το RAC οπου φαίνεται αρκετά υποσχόμενο εάν δουλεύει και θα το βάλω σύντομα αλλά λίγο αργότερα μιας και το Σαβ/κο πρέπει να κάνω κάτι updates στο software του portal.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Visual confirmations με καλές δικλείδες ασφαλείας που μπορούν να χρησιμοποιηθούν (πχ: web address post blocking) είναι τουλάχιστον απαραίτητα. Θα περιορίσουν το πρόβλημα στα automated posts. Το θέμα είναι πως όλα αυτά όμως θα είναι ένα βήμα πίσω από τα posts των spammers. Από τη στιγμή που ένας (οποιοσδήποτε) έχει account, είναι εν δυνάμει spammer.

Ένα άλλο μέτρο που προτείνω είναι κάποιος από τους mods να μπορεί να μπλοκάρει ένα χρήστη (username blocking)...
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτό το mod που απαγορεύει το posting URLs για μια εβδομάδα από το αρχικό registration φαίνεται επίσης ενδιαφέρον.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Να προτείνω μια προσωρινή λύση? (ο λογος που το τονιζω θα εξηγηθεί....).
Επειδή συχνά πυκνά ολο βολτες στο mame.gr κανω,και εχω πετύχει και εγω με την σειρά μου πολλα bots πριν προλάβετε να τα καθαρισετε (ειτε ο BK ή ο Maddog ή ο Nemo,)- πρέπει να είναι πολύ σπαστικό εε?? -δεν θα με χάλαγε η ιδέα,(και εάν φυσικά δεν δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα ή αναστάτωση στο forum και είναι εύκολη η διαδικασία) να μου δωθεί το δικαίωμα να <<καθαρίζω>> και εγώ κάμποσα bots,για το καλό του forum,πάντα μέχρι να βρεθεί μια καλή λυση.... :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτοπροτείνεσαι για modeLator δηλαδή; :?:
Είναι βέβαια λίγο ανορθόδοξο, αν και εγώ δεν έχω αντίρρηση να καθαιρέσουμε τον Whacker που μας βγήκε άχρηστος και να πάρεις την θέση του. :twisted:

Καιρός να αρχίσει η αστυνόμευση του site! :lol:

ΥΓ: seriously, όπως πάντα ο BK σαν ιδιοκτήτης αποφασίζει για τέτοια.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Θα βάλουμε "μπάτσο" να αστυνομεύει το φόρουμ; :twisted:

Δεν ξέρω εάν είναι ανοιχτό θέμα προς συζήτηση, αλλά αφού είναι εμφανές ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα bots και τους spammers, γιατί δεν δοκιμάζετε και το άλλο (εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα), επιπρόσθετα των υπολοίπων μέτρων:

Μετά την όποια εγγραφή, να μην υπάρχει δικαίωμα δημοσιεύσεων μέχρι να δώσει το ΟΚ κάποιος υπεύθυνος (Admin), δηλαδή περίοδος validation. Αυτό μπορεί μακροπρόθεσμα να αποτρέψει την εγγραφή πολλών χρήστών/bots που ως σκοπό έχουν το spamming. Γιατί τώρα εφόσον υπάρχει η ευκολία άμεσης δημοσίευσης, επανέρχονται συνέχεια, ενώ εάν φάνε μια - δυο φορές πόρτα θα το σκεφτούν διπλά το να χάσουν έστω και λίγο χρόνο εδώ από το να βρουν άλλο "εύκολο θύμα".

Βεβαίως, υπάρχει αρχικά η πιθανότητα να γεμίσει με μηδενικούς λογαριασμούς ο κατάλογος των μελών αλλά ήδη υπάρχουν εκατοντάδες. Εδώ έρχομαι και σκέφτομαι, μήπως θα έπρεπε να διαγραφούν και όλοι αυτοί οι λογαριασμοί; (λέω εγώ τώρα) Αυτό θα διευκολύνει εκτός το εμφανές μαζικό ξεσκαρτάρισμα (που να ξεδιαλέγεις συνέχεια τα bots) και την αναζήτηση χρηστών στον κατάλογο μελών. Επίσης, εάν "κατά λάθος" διαγραφεί κάποιο μέλος που "ενδιαφέρεται να συμμετάσχει" (έστω και με 0 δημοσιεύσεις :roll: ), κάλλιστα μπορεί να ξανακάνει εγγραφή με το ίδιο ή άλλο username (ουσιαστικά δεν είχε δεν έχασε τίποτα πλην της ημερομηνίας εγγραφής).

Επίσης θα ήταν ίσως θεμιτό να δημιουργηθεί στα διάφορα ή εκτός θέματος και ένα topic ή ενότητα καλωσορίσματος, άλλωστε ήδη πολλοί φίλοι νιώθουν από μόνοι τους την ανάγκη να ανακοινώσουν την εγγραφή τους στο φόρουμ.

Όλα τα παραπάνω, δεν είναι υποδείξεις από μέρους μου, απλά είναι σκέψεις - προτάσεις απόρροια του ενδιαφέροντος που τρέφω για το παρόν φόρουμ και τις ιδιαίτερης και καθημερινής σχέσης που έχω με αυτό.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ambu έγραψε:
Θα βάλουμε "μπάτσο" να αστυνομεύει το φόρουμ; :twisted:
Με κάνεις και ντρέπομαι... :oops: :lol: :wink:

Οσο αφορα,την πρόταση μου, -εαν μου πέφτει λόγος φυσικα- θα προτιμούσα να μην γίνουν αλλαγές ισορροπιών π.χ.με τον whacker,(αν και μάλλον για χαβαλέ το πέταξες,έ doc?....)για τον φόβο των Ιουδαίων,μην με περάσουν και για σφετεριστή εξουσίας.... :?
Ολα αυτά πάντα μέχρι να βρεθεί μια καλή λύση -εκτός και αν σας αρέσω τόοοοσο πολυ ως mod....:lol: - απο αυτες που προτείνει ή ο Μaddog ή ο Ambu.... :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

το κυνήγι της εξουσίας ξεκίνησε...είχες φανεί από την αρχή grip…σε είχαμε καταλάβει!
reboot
--------
Απάντηση