Πειτε μου τον τροπο....

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
rs
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007 11:50

Πειτε μου τον τροπο....

Δημοσίευση από rs »

Εχω πολλους καταλογους με ΖΙΡ αρχεια με παιχνιδια σε διαφορους καταλογους ROMS και θελω να τους βαλω σε εναν αλλα μολις ξεκιναω το ΜΑΜΕ δεν βλεπει τις νεες εισαγωγες . Τι να συμβαινει....?
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από akmakas »

Με μπέρδεψες λίγο..Δεν είμαι ιδικός στο mame όπως τα τσακαλάκια εδώ αλλά αν κατάλαβα καλά,θέλεις να πεις πως τοποθετείς καινούρια roms στον κατάλογο των roms στο mame αλλά όταν ξεκινάς τον emulator δεν τα βρίσκει έτσι?Πρέπει να κάνεις import τα καινούρια roms έτσι ώστε να τα δει.Πας στο file/ audit all games και ο emulator θα αρχίσει να ψάχνει τα καινούρια romακια...
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Καταρχάς, καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε rs.

Επειδή υποθέτω ότι έχεις πολλές roms σε διαφορετικούς καταλόγους και ίσως πολλές από αυτές να είναι άχρηστες, θα σου πρότεινα να κάνεις μια και καλή ένα καλό ξεκαθάρισμα σε αυτές. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Αντιθέτως θα γλιτώσεις με απλό τρόπο από πολύ άχρηστο υλικό, ενώ θα καταλήξεις μόνο με τις απαραίτητες και σωστές roms, ενώ θα μάθεις και τον τρόπο να ανανεώνεις/αναβαθμίζεις στις επόμενες εκδόσεις τον emulator σου...

Απλά ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες που θα βρείς ΕΔΩ. Είναι νομίζω γραμμένο με απλό και συγκεκριμένο τρόπο, αλλά σαφώς εάν χρειαστείς επιπλέον βοήθεια, είμαστε εδώ για τα περαιτέρω.

Έχε υπόψη σου ότι μετά το επιτυχές πέρας της διαδικασίας που περιγράφεται στον οδηγό αυτό, μπορείς να διαγράψεις όλους τους περιττούς καταλόγους με τις παλιές roms που έχεις, όσο και ό,τι θα προστεθεί στον κατάλογο:
C:\Program Files\clrmamepro\backup\

[quote= Ο ambu]* στην παράγραφο 3.5. γ. Θα βάλεις εκεί όλους τους καταλόγους που αναφέρεις ότι έχεις roms του MAME.[/quote]

Επίσης μπορείς για περισσότερες πληροφορίες γύρω από το τί εστί ΜΑΜΕ αλλά και όλα όσα τον αφορούν να ρίξεις μία (ή παραπάνω) ματιά:

1. Ελληνικό MAME FAQ από τον φίλο Γιώργο Αναστασιάδη.

2. Ελληνικός οδηγός για το MAME32 από τον υποφαινόμενο.

Ελπίζω στα παραπάνω να βρεις τις απαντήσεις που έψαχνες και φυσικά να σε βλέπουμε συχνά πλέον στην παρέα μας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Και να ξερεις πως ειδικα ο οδηγος του Ambu ειναι κορυφαιος και εχει ξελασπωσει πολυ κοσμο!
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

TallMan έγραψε:...εχει ξελασπωσει πολυ κοσμο!
ΤhanX TallMan

...αν και προσωπικά θα του άρεσε το αντίθετο... :lol: :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

:shock: :twisted: LOL!
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Απάντηση