Bluetooth in Windows

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Bluetooth in Windows

Δημοσίευση από Badge »

Παραθέτω τα παρακάτω στην περίπτωση που κάποιος όπως η αφεντιά μου καταπιαστεί με το να συνδέσει οτιδήποτε μέσω Bluetooth με το PC του. Προσωπικά ήθελα να συνδέσω το N-GAGE μου, αγόρασα ένα USB BT Adapter και καταπιάστηκα με το εγχείρημα. Μετά από άπειρα πιστόλια (failures), τηλεφωνική επικοινωνία με το προσωπικό μου helpdesk (λέγε με Whacker), και τα σχετικά voodoo μαγικά, τα κατάφερα. Ορίστε πως :

1. Επισκέφτηκα την εξής όμορφη σελιδούλα :

http://www.jonsguides.com/bluetooth/

2. Κατέβασα το σχετικό software και έκανα ακριβώς ότι έλεγαν οι οδηγίες.

3. Τζίφος. Ο λόγος ήταν ότι στο Windows XP SP2 η Micro$oft έχει ενσωματώσει δικό της custom Bluetooth Driver, ο οποίος στεγνώνει το Windcomm BT Software.

4. My Computer - Properties - Hardware - Device Manager - Bluetooth Devices - MS BT Radio - right click - Update Driver. Μη διαλέξεις λέμε, θα σου πω εγώ ποιον, από το directory των οδηγιών του John, ΟΚ, πάρτο.

Restart και από εκεί και μετά ΥΔΩΡ. Τα πάντα λέμε, τι file transfers, τι Oxygen Phone Manager for Symbian, τι PC Suite... τα πάντα δουλεύουν ρολόι.

Όσο για το eMAME στο N-GAGE... αρκεί να σας πω ότι αντιπαθούσα μέχρι τώρα τα vertical παιχνίδια, και τώρα νάταν τρόπος να είναι ΟΛΑ vertical. Όσοι έχουν δοκιμάσει το eMAME καταλαβαίνουν τι εννοώ 8)
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

To N-Gage (ver. 1.0, γιατί ver. 2.0 suxx) είναι από τα πιο καλά εξοπλισμένα smartphones, με το δεδομένο πως δεν σας ενοχλεί το γεγονός ότι δεν έχει Camera.

Εκτός της Bluetooth θύρας, έχει δυνατότητα διασύνδεσης απ'ευθείας μέσω USB καλωδίου και αναγνωρίζεται από τα Windows (2000 or better) σαν εξωτερικό Flash Drive USB-2.0. Εδώ αρχίζουν τα καλά. Υποστηρίζει μέχρι 1Gb Flashram. Aυτή τη στιγμή εγώ του έχω "φορέσει" 256Μb και (φυσικά) σχεδόν ΟΛΟ το eMame... ;) και περισσεύουν καμιά 150αριά για file transfers.

Ένα άλλο "feature" που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι πως υποστηρίζει ηχογράφηση "on the fly". Tι θα πει αυτό; Συνδέεις το CD player (εξωτερικό) με το N-Gage και ηχογραφείς κατ' ευθείαν ψηφιακά (compressed audio)...

Φυσικά είναι συμβατό με ΟΤΙ πρόγραμμα κυκλοφορεί για S-60, (Java/Sis formats). Όρεξη νά'χεις να ψάχνεις και να εγκαθιστάς... :)

Tέλος, είναι ιδανικό για χρήση GPRS, (αυτό το post έγινε απ' τη δουλειά μου χρησιμοποιώντας αυτό ακριβώς). Το προηγούμενό μου smartphone (Νokia 3650) αποσυνδεόταν συχνά - αυτό ούτε μια φορά. Επίσης, όταν κάποιος σε καλεί (όντας συνδεδεμένος) δεν βγάζει "phone busy" αλλά απαντά κανονικά!

Φαίνεται πως την έχω ψωνίσει με το τηλεφωνάκι μου;... :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση