Αγορά PS2 2nd hand ...

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά PS2 2nd hand ...

Δημοσίευση από Commando »

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα PS2 μεταχειρισμένο και θα ήθελα μερικές πληροφορίες, επειδή δεν είχα ποτέ PS ή άλλη κονσόλα με cd.Να διευκρινήσω ότι η κονσόλα θα αγοραστεί για δεύτερη παιχνιδομηχανή, αφού η κύρια παραμένει ο υπολογιστής. Σε αυτή θα παίζω παιχνίδια που δεν υπάρχουν για υπολογιστές.Με ό,τι βγαίνει σε υπολογιστή δεν πρόκειται να ασχοληθώ σε κονσόλα.Κυρίως θέλω να παίζω shoot-em-up παλιού τυπου, δισδιάστατα όπως το Raiden III που μόλις βγήκε, beat-em-up που έχω χρόνια να δω σε pc και κάποια expansion για fps που δεν τα βλέπουμε σε pc, όπως αυτά του medal of honour, call of duty κτλ κτλ.

Οι απορίες μου λοιπόν.

1)Το drive υπάρχει περίπτωση να τα έχει φτύσει; Πρέπει να ελεγχθεί; Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω για καινούργιο ps2;
2)Σχετικά με το τσιπ. Εννοείται ότι θα ψάξω για τσιπαρισμένο. Αν δοκιμάσω ένα σχετικά πρόσφατο game γραμμένο σε dvd και παίζει είμαι εντάξει; Πρέπει να δοκιμάσω κάποιο συγκεκριμένο-δύσκολο (αν υπάρχει) για να δώ ότι παίζει τα πάντα από αντίγραφα;
3)Ποιά θα ήταν καλή τιμή για ένα μεταχειρισμένο ps2 και από ποιό όριο και πάνω απαράδεκτη; Εκτός από Χρυσή Ευκαιρία, έχετε υπόψη κανένα site με αγγελίες μεταχειρισμένων για να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Καλη η επιλογη του PS2.Aποτελει την καλυτερη κονσολα της γενιας που μας περασε και δε θα μεινεις απογοητευμενος απτην ποικιλια των τιτλων του.

1.) Συνηθως το καινουργιο ειναι και το καλυτερο αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν υπαρχουν καποιες χρυσες ευκαιριες..Ψαξιμο θελει.To ιδανικο ειναι ν ατεσταρεις πριν αγορασεις.
2.)Εδω παιζει ρολο και η ποιοτητα αντιγραφης. Δεν υπαρχει δυστυχως το τελειο αντιγραφο και ολο και καποια προβληματακια θα σου παρουσιαζουν τα παιχνιδια πχ κολληματα.Στο λεω εξ εμπειριας. Επισης η καλυτερη μεθοδος για δημιουργια-αντιγραφη back ups ειναι μαλλον το freeware DVD-Decrypter.
3.) Κοιτα στο www.emarket.gr .Κρινε μονος σου και καλη τυχη.Σε καμια περιπτωση μη χτυπησεις μτχ μηχανημα που εχει τιμη ισαξια καινουργιο εκτος κι αν συνοδευεται απο τερατα&θαυματα :)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Απο την στιγμη που το θες για δευτερη παιχνιδομηχανη,δεν νομιζω να εχεις μεγαλο προβλημα αξιοπιστιας με το ps2..
Θυμισου...
PS2=αναξιοπιστία του laser.
Εχω ακουσει για πολλα προβληματα με τα sony drives!
To μικρο μοντελο πασχει απο προβληματα υπερθέρμανσης.Το παλιο (μεγαλο) μοντελο,θα εχει πιθανως ταλαιπωρημενο laser,(για καινουργιο λιγο δυσκολο να βρεις..).Διαλεγεις και παιρνεις.... :roll:
Τωρα για τιμες,θεωρω οτι ενα μεταχειρισμένο με δυο χειριστήρια,και <<εγχειρισμένο>> γυρω στα 120(?) ευρουδακια πρεπει να ειναι καλα....(μαλλον..).
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.... :idea:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Re: Αγορά PS2 2nd hand ...

Δημοσίευση από theoritikos »

Μπορεί να μην είμαι ειδικός στο ps2 (το έχω δηλώσει πως είμαι xboxικός :lol: :roll: ), μπορώ όμως να σου πω κάποια πράγματα.
Commando έγραψε: 1)Το drive υπάρχει περίπτωση να τα έχει φτύσει; Πρέπει να ελεγχθεί; Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω για καινούργιο ps2;
Αν αγοράσεις κάποιο παλιό μοντέλο (το "χοντρό" ps2) υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το laser λόγω παλαιότητας. Απο ένα μοντέλο και μετά (δεν θυμάμαι ποιο, αλλά θα το αναγνωρίσεις εύκολα, γιατί έχει δέκτη υπερύθρων για το dvd remote), η sony επισκεύασε αυτό το πρόβλημα, και εφοδίασε αυτά τα μοντέλα με drives που παίζουν τα πάντα, χωρίς πρόβλημα. Αν πάρεις κάποιο νεότερο μοντέλο slim, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα, μιας και το drive του είναι ισάξιο με το μοντέλο που σου είπα πιο πάνω. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις αν έχει προβλήματα ανάγνωσης, είναι αμα ζορίζεται σε ΓΝΗΣΙΑ cd/dvd παιχνιδιών και αν ακούγεται ενας περίεργος ήχος απο το drive (ένας ήχος σαν τρίξιμο)
Commando έγραψε: 2)Σχετικά με το τσιπ. Εννοείται ότι θα ψάξω για τσιπαρισμένο. Αν δοκιμάσω ένα σχετικά πρόσφατο game γραμμένο σε dvd και παίζει είμαι εντάξει; Πρέπει να δοκιμάσω κάποιο συγκεκριμένο-δύσκολο (αν υπάρχει) για να δώ ότι παίζει τα πάντα από αντίγραφα;
Δεν υπάρχουν (κατά την άποψη μου) "δύσκολες κόπιες". Αυτό που έχει σημασία είναι αν το μέσο που έχει γραφτεί είναι καλό. Να το ξέρεις πως αν έχεις dvd no name ή άλλης φτηνιάρικης μάρκας , όσο και να σου φαίνεται ότι παίζουν κανονικά σε σχέση με ακριβότερα δισκάκια, μακροχρόνια αυτό μπορεί να σου σακατέψει το drive.
Commando έγραψε: 3)Ποιά θα ήταν καλή τιμή για ένα μεταχειρισμένο ps2 και από ποιό όριο και πάνω απαράδεκτη; Εκτός από Χρυσή Ευκαιρία, έχετε υπόψη κανένα site με αγγελίες μεταχειρισμένων για να κοιτάξω;
Εδώ έχει σημασία αν συνοδεύεται απο παιχνίδια, ποιο μοντέλο είναι, και αν έχει έξτρα περιφερειακά και κάρτες μνήμης. Δεν ξέρω ακριβώς ποια τιμή είναι καλή αλλά καινούριο τώρα το slim έχει κάπου στα 150€ (αν δεν κάνω λάθος, μιας και είναι το μόνο μοντέλο που υπάρχει στην αγορά). Αν πάρεις το "χοντρό" ps2 η τιμή είναι ακόμα φτυνότερη.
Πρόσεχε όμως το emarket και την Χρυσή ευκαιρία, γιατί υπάρχουν πολλοί απατεώνες που προσπαθούν να θησαυρίσουν πουλώντας σου σκπουπίδια. Μια καλή λύση είναι να βρείς κάποιο απο γνωστό-φίλο το οποίο να μπορείς να δείς απο κοντά.
Commando έγραψε: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Οτι άλλο θελήσεις έδω είμαστε! :wink: [/img]
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Το slim έχει 150ευρώ μαζί με το god of war.

Σκέτη η κονσόλα μέχρι πριν λίγες μέρες είχε 120 ευρώ στο πλαίσιο.
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Κοιτα να δεις.Αν επιλεξεις το παλιο-πιο χοντρο- PS2 κοιτα να ειναι το silver οπου εχει βελτιωθει το drive και υποστηριζει τα dvd-r επισημα.Αλλιως οπωσδηποτε PS2 slim οπου παιζει τα παντα απροβληματιστα.Με τιμη παντως στα 120€ δεν θα ηταν ασχημα να το παρεις καινουριο και να εισαι ησυχος.Εχω PS2 slim και ουδεποτε παρατηρησα προβλημα υπερθερμανσης.Ατσιπαριστο υπαρχει τροπος νομιζω να παιζεις αντιγραφες και μεσω disc swapping αλλα δεν εχω ψαξει τον τροπο.Οπως και να εχει παντως η προσφορα μεταχειρισμενων PS2 ειναι αρκετα μεγαλη και εν τελει θα βρεις αυτο που πραγματικα σε εξυπηρετει και σε συμφερει.Κανε καμια βολτα και σε κανενα εξειδικευμενο forum για να παρεις πιο ειδικες πληροφοριες. :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

TallMan έγραψε:.Ατσιπαριστο υπαρχει τροπος νομιζω να παιζεις αντιγραφες και μεσω disc swapping αλλα δεν εχω ψαξει τον τροπο.
Χμμ δεν συμφέρει αυτή η μέθοδος, γιατί απο το πολύ βάλε-βγάλε υπάρχει περίπτωση να τα φτύσει το drive...
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Αν τα φτύσει το drive πόσο κοστίζει η επισκευή;


Ή πετιέται ολόκληρο;
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις το φουντάρεις και πας για άλλο (κάτι ανάλογο με αυτό που θα έκανες αν σου χάλαγε κάποιο φτηνό επιτραπέζιο DVD Player).

Όταν το service της Sony ζητάει πχ (ενδεικτική τιμή, δεν ξέρω την ακριβή!) 50 ευρώ για έλεγχο+όσο κοστίζει το ανταλλακτικό -τα laser δεν είναι φτηνά!- το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρατήσεις τα υπόλοιπα ανταλλακτικά εσύ και να πάρεις νέο. Ή απλώς να το πετάξεις ολόκληρο, αν και έτσι σπαταλάς και καλά εξαρτήματα... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Maddog έγραψε:... αν και έτσι σπαταλάς και καλά εξαρτήματα... :wink:
Ακριβώς ...ποτέ δεν πετάμε τίποτα !!! :lol:
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε: Όταν το service της Sony ζητάει πχ (ενδεικτική τιμή, δεν ξέρω την ακριβή!) 50 ευρώ για έλεγχο+όσο κοστίζει το ανταλλακτικό -τα laser δεν είναι φτηνά!
Οι φήμες λένε πως αυτή η "σούμα" σου κοστίζει κάπου στα 150 με 200 ευρώ, δηλαδή ποιο ακριβά απο μια καινούρια κονσόλα, αλλά υπάρχουν πολλοί που κάνουν επισκευές σε p2 εκτώς sony σε καλύτερες τιμές.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Για καινούργια ps2 ξέρει κανείς που μπορούν να βρεθούν σε καλή τιμή; Κατά προτίμηση χωρίς παιχνίδια. Σκέτη η κονσόλα , με gamepad, καλώδιο κτλ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ GAMES. Το Πλαίσιο το έχει 149 με ένα παιχνίδι ...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Είχα δει το φθινόπωρο στο Media Markt με 130 ευρώ, αποκλείεται να ακρίβυνε από τότε... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NLS »

Να επεκτείνω την ερώτηση στην δική μου περίπτωση...

Έχω εδώ και κάνα τριάρι χρόνια ένα PS2 (το original version), το οποίο δεν έχει παίξει ποτέ παρά μόνο (ΣΥΝΟΛΟ) 5-10 video DVD! Έχει παίξει δηλ. μόνο το ρόλο δευτερεύοντος DVD player (σε κάποιο δωμάτιο).

Το μηχάνημα αυτό δεν το αγόρασα αλλά είχε έρθει δώρο μαζί με ένα επαγγελματικό projector (και μαζί και μια miniDV camera!).

Έχω στο μυαλό μου να το τσιπώσω χρόοονια τώρα αλλά πραγματικά δεν σκοπεύω να ξοδευτώ - ειδικά εφόσον στο σπίτι παίζουν ΤΡΙΑ ισχυρά PC (το ένα μάλιστα με Striker Extreme και 8800GTX) - μόνο και μόνο "για το γαμώτο". Να μπορώ να ρίχνω κάνα δισκάκι (ειδικά τώρα που η σύνδεση μου είναι άνετη και μπορώ να πέφτω εύκολα "τυχαία" σε κάποια games), να έχω και κάποιες HTPC ψιλοδυνατότητες (που άκουσα ότι γίνεται)...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ: ΠΟΥ ΤΣΙΠΩΝΩ *ΦΤΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ* το παλιό PS2 μου;
(εννοείται και PM δεκτά αν δεν συνάδει με το πνεύμα του forum)
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Σε δυο μαγαζιά που έχει τύχει να ρωτήσω **ΓΙΑ ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ** μου έχει πει ο ένας 90 Ευρώ με 5 παιχνίδια (δεν το δίνει χωρίς τα έξτρα παιχνίδια) και 75 Ευρώ χωρίς παιχνίδια ένας άλλος (που απ'ό,τι κατάλαβα με λίγο πρήξιμο θα το κάνει 70, όχι παρακάτω όμως).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama την 24 Απρ 2007 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση