GP2X κανείς;;;

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Εικόνα

Θέλετε και ολίγην από Neo Geo Pocket ή Neo Geo Pocket Color; Τότε θέλετε την νέα έκδοση του RACE! (Rather A Cardfighter Emulator) που κυκλοφορεί για τις κονσόλες GP32, GP2X, Gizmondo, DreamCast, αλλά και για PC.

Κυκλοφορεί η νέα έκδοση και θα την βρείτε ΕΔΩ
I have updated this to the newer version found on the sourceforge website and given it a few small tweaks myself. Updated the selector to v1.2 with new scripts, given it a new but simple background, given it an icon (thanks to Alex). So new changes are those which the authors state plus those i have done myself.
Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Κυκλοφόρησε νέα έκδοση του GnGeo
Gngeo2x 0.7 Beta 11

http://m.peponas.free.fr/gngeo/download ... beta11.zip
http://archive.gp2x.de/cgi-bin/cfiles.c ... 0,0,5,1294
hsinn3r
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2007 15:49
Τοποθεσία: Athenaaaaa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hsinn3r »

χαιρεται!
καλως σας βρήκα, μόλις έκανα sign-up.
διαβάζω εδώ και καιρό για το gp2x, και πλεον ψήνομαι απίστευτα να αγοράσω ένα :D έχω όμως λίγες απορίες, ελπίζω να βοηθήσετε.
χωρίς το GP2X Cradle μπορώ να έχω έξοδο σε tv και usb είσοδο;;; αν όχι είναι εύκολο να βρω connector για το ext1 (ή όπως το λέει τέλως πάντων :P ) για να φτιάξω μόνος μου; κατέβασα το schematic και είναι τραγικά απλο.
τελικά σε usb δίνει 3.3 ή 5 volt; το έχει κοιτάξει κανείς;
στην τελική αξίζει τον κόπο; από ότι έχω καταλάβει με τα ίδια λεφτά παίρνω psp, του αλλάζω το firmware και παίζω και ps1 games. όμως με ψήνει απίστευτα το οτι όλα είναι free και open-source :D
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

OK... Από που να ξεκινήσω;

Ναι χωρίς το cradle μπορείς να συνδεθείς με το ειδικό καλώδιο σε όποια τηλεόραση διαθέσει είσοδο με RCA+SVideo ή με τον κατάλληλο μετατροπέα σε scart. Δεν ξέρω εάν μπορείς να το φτιάξεις, ή τελικά εάν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχει 3μετρο έτοιμο από την ίδια την εταιρεία.

Tο cradle έχει κατανάλωση 5V/3A και είναι από όσο γνωρίζω ο μόνος τρόπος να συνδέσεις διάφορες usb συσκευές στο GP2X. Τροφοδοτείται εάν δεν κάνω λάθος και από το GP2X αλλά έχει και είσοδο για τον δικό του μετασχηματιστή (δεν παρέχεται μαζί - πρέπει να τον αγοράσεις ξεχωριστά)...

Τώρα μου πετάς στα μούτρα το PSP με το οποίο έχω λιώσει τις τελευταίες μέρες, παίζοντας όμως νέα παιχνίδια ειδικά σχεδιασμένα για αυτό. Δεν έχω κάνει ακόμα τα απαραίτητα για να παίζω emulators και να κάνω τις απαραίτητες συγκρίσεις με το GP2X, όμως δεν το κρίνω και απαραίτητο αφού το GP2X με καλύπτει πλήρως με την ευκολία χρήσης του και την συμβατότητα και ταχύτητες με τόσους emulators έχω δοκιμάσει. Πάντως και μόνο ότι έχει πάψει η υποστήριξη για το MAME στο PSP είναι ένα αρνητικό ενώ στο GP2X συνεχώς έχουμε νέες και καλύτερες εκδόσεις - βέβαια μπορεί στο μέλλον να αλλάξει αυτό για το PSP. Η οθόνη του GP2X είναι υποδεέστερη από αυτή του PSP κακά τα ψέματα, όμως είναι ακριβώς οι διαστάσεις που χρειάζεται για να παίζεις τα παλιά παιχνίδια χωρίς παραμορφώσεις ενώ "ταιριάζει" απόλυτα στο παλιό στυλ - εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτή. Μην ξεχνάμε την ευκολία σύνδεσης στην ΤιΒι και φυσικά την περιστροφή για κάθετο παιχνίδι χωρίς καμία επιπλέον ρύθμιση.
Είναι λίγο πιο ακριβό από το PSP (λόγω δυσκολίας εύρεσης του στην αγορά - δεν πουλιέται σε καταστήματα και φυσικά δεν έχει μία Sony από πίσω), όμως δεν μετανιώνω στιγμή που το αγόρασα και θα είναι ένας πολύτιμος σύντροφος στις καλοκαιρινές μου διακοπές. Περιττό να πω ότι μία κάρτα 4GBs είναι ίσως το μόνο επιπλέον κόστος (άντε και μία θήκη) και τελειώσατε, δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω και θα χαρείς εκατοντάδες (ή χιλιάδες) παιχνίδια από ένα πλήθος από consoles - arcades - scummvm - home micros. Μέχρι και PSX παιχνίδια έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν... Για Mp3 και φωτογραφίες έχω δοκιμάσει χωρίς πρόβλημα (εντύπωση μου έκανε και η υποστήριξη ελληνικών χωρίς καμία ρύθμιση από μέρους μου) ενώ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα βίντεο που παίζει απευθείας τα avi χωρίς καμία μετατροπή καθώς έχω φορητό DVD player.

Για τις δυνατότητες του PSP σε emulators και όλα τα λοιπά όντας πλήρως απελευθερωμένο μπορεί να σου πει ο φίλος Anemos, πάντως από παιδιά που έχουν και τα δύο και έχουν δοκιμάσει και emus στο PSP δεν έχουν μετανιώσει την αγορά του GP2X.

Μπορείς να τα πάρεις και τα δύο;
hsinn3r
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2007 15:49
Τοποθεσία: Athenaaaaa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hsinn3r »

ambu_dare έγραψε: Ναι χωρίς το cradle μπορείς να συνδεθείς με το ειδικό καλώδιο σε όποια τηλεόραση διαθέσει είσοδο με RCA+SVideo ή με τον κατάλληλο μετατροπέα σε scart. Δεν ξέρω εάν μπορείς να το φτιάξεις, ή τελικά εάν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχει 3μετρο έτοιμο από την ίδια την εταιρεία.
το οποίο όμως δεν περιλαμβάνεται με την κονσόλα, σωστά;
ambu_dare έγραψε: Tο cradle έχει κατανάλωση 5V/3A και είναι από όσο γνωρίζω ο μόνος τρόπος να συνδέσεις διάφορες usb συσκευές στο GP2X. Τροφοδοτείται εάν δεν κάνω λάθος και από το GP2X αλλά έχει και είσοδο για τον δικό του μετασχηματιστή (δεν παρέχεται μαζί - πρέπει να τον αγοράσεις ξεχωριστά)...
αυτό είναι το θέμα, στις πρώτες εκδόσεις έδινε 3.3volt στην usb, το οποίο δεν ήταν αρκετό να τροφοδοτήσει τις συσκευές, οπότε ο μετασχηματιστής ήταν απαραίτητος. στα πιο καινούργια δίνει 5v, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα... τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απο όσα διάβασα στο wiki του :)
ambu_dare έγραψε: Για τις δυνατότητες του PSP σε emulators και όλα τα λοιπά όντας πλήρως απελευθερωμένο μπορεί να σου πει ο φίλος Anemos, πάντως από παιδιά που έχουν και τα δύο και έχουν δοκιμάσει και emus στο PSP δεν έχουν μετανιώσει την αγορά του GP2X.
imho δεν πιστεύω πως το psp θα υστερεί σε κανένα τομέα, και πιο δυνατό είναι, και περισσότερο κόσμο που ασχολείται με την ανάπτυξη έχει.. ίσως για τώρα να έχει παγώσει το mame, σίγουρα όμως θα βγουν hacks κτλ..

ambu_dare έγραψε: Μπορείς να τα πάρεις και τα δύο;
πιστεψέ με αν μπορούσα θα το είχα κάνει :P να πω την αλήθεια όμως πιο πολύ με έχει ψήσει το GP2X, σκεφτόμουν απο παλιότερα να αγοράσω το προηγούμενο, GP32. όμως είναι ακριβό ρε παιδιά, ιδιαίτερα όταν υπάρχει το psp.. απο βδομάδα μάλλον θα το παραγγείλω (το GP2X :D )
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

ΟΚ! Για τους φανατικούς των Amstrad CPC, έχουμε την τελευταία έκδοση του ported emulator Caprice32 στο GP2X την CapriceGP2x v0.6 WIP7.

Περισσότερα θα βρείτε:
Wiki.gp2x
GP32/GP2X Forums

Πάρτε ένα βιντεάκι... ΕΔΩ

Και φυσικά κατεβάστε την από ΕΔΩ :wink:
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ανακοινώθηκαν οι φετινοί νικητές του διαγωνισμού προγραμματισμού GBAX 2007 (P2X, GP32, PSP, and DS Coding Competition). Η συμμετοχή αναφέρεται να είναι μεγάλη (μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά) και η τελική επιλογή εξαιρετικά δύσκολη.

Οι 3 Νικητές:

1st Place - Sqdef by Alex Margarit
Εικόνα
A well presented entry with hours upon hours of playability. I think I must have one well over 12 hours in the past week (and more in previous weeks ;)) which is a lot for me as I tend to get bored of games much faster in my old age now! It has that 'one more go' factor which is one of the essential features of a great game.

2nd Place - Ozone by Nacho Sánchez, César Sampedro and David García

Εικόνα
Excellent near commercial quality game, a lot of effort has gone into this. Smooth visuals and very addictive due to the simple and easy to understand gameplay. Well presented and impressive PSP game.Looking forward to more in the future from these guys.
3rd Place - Battlejewels by Skeezix
Εικόνα
Skeezix really put a lot of effort into this up and coming game. It is already at a very good standard and only just pipped to the post by Ozone as it was a more complete game. This is a fun mix of puzzle and RPG which make it more interesting as its not the same puzzle over and over. As with all the entries I hope Skeezix continues work on this game which like the above is also of commercial quality.
Για τις λεπτομέρειες και φυσικά όλους τους συμμετέχοντες, κάντε μία βολτίτσα από ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
SolliTarY
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007 01:40
Τοποθεσία: lost ages...

Δημοσίευση από SolliTarY »

ambu_dare έγραψε:
GeoAnas έγραψε:...Για την ιστορία έχει bios 2.71 και μητρική TA-082 .
Αγορά 209 ΕUR από Γερμανό με WRC, FIFA 2007,demo disc και αξεσουάρ (μεταλλική θήκη,USB καλώδιο και φορτιστή αυτοκινήτου).
Xα! Χτύπησα jackpot... Για πάνες πήγα, PSP πήρα... :lol:
PSP (2.81) base pack - 127,20 euros (159 ευρώ - κάρτα καρφούρ 20%) :yahoo:
ΤΩΡΑ θα λιώσω - όχι από την ζέστη αλλά από το παιχνίδι...
KAI GP2X ΚΑΙ PSP??? :jester: είναι μακριά οι διακοπές;;;

Έχει μερικά ακόμα (μόνο για αυτό το ΣΚ)... ΤΡΕΧΤΕ

PS3 x20% έκπτωση λέει;;; :shock: (527,20 ευρώ) :whistle:
εγω τι να πω που εχω γυρισει ολα τα μαγαζια και δεν βρισκω ουτε ενα psp για αγορα :cry:
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Κάτσε βρε αδελφέ, το πλαίσιο στα 169 euros μεν, αλλά το δείχνει ετοιμοπαράδοτο (24Η) αλλά και το πακέτο που αναφέρει ο φίλος GeoAnas στον Γερμανό δείχνει ακόμα διαθέσιμο, για κάνε μία βόλτα στα μαγαζιά, έχουμε και εκπτώσεις, κοίτα και τα υπόλοιπα με τα ηλεκτρικά (εκεί πάνε μόνο "νοικοκύρηδες άνθρωποι", κάπου θα έχει μείνει ξεχασμένο κανένα, στο τελευταίο CF που πήγα είχε κάνα δύο ακόμα). :lol:

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ για φέτος το καλοκαίρι αναμφισβήτητα... τέλεια τιμή, καταπληκτικό μηχάνημα, πολλές - πάρα πολλές ώρες επάνω του. Ridge Racer και ξερό ψωμί για την ώρα (όπου νά 'ναι θα το τελειώσω - που θα μου πάει...) Αυτό και το GP2X μου 'χουν κάψει τα μυαλά... Το ένα emus το άλλο τα φρέσκα, έχω λιώσει. Η καλύτερη συντροφιά στα πλοία και στις διακοπές.

ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ???

Go out and buy it... :lol:

Ωστόσο, αφού το καινούργιο δεν έχει και τις πολλές αλλαγές, παραμένει μέσα στο παιχνίδι και φυσικά δεν συζητάμε για τα περί συμβατότητας με τα νέα παιχνίδια και για την συνεχόμενη υποστήριξη του σε τίτλους...
hsinn3r
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2007 15:49
Τοποθεσία: Athenaaaaa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hsinn3r »

ω ναι, μου έφτασε και εμένα το gp2x :D
έχω λιώσει! έβαλα στο scummvm να παίξω επιτέλους το the dig, το φόρτωσα emus, παίζω duke nukem και φορτίζω μπαταρίες :P
πιστεύω αξίζει τα λεφτά της, αν και ακόμη με ψήνει το psp..
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Πάντως το psp επειδή έψαχνα να βρω ένα για τον αδερφό μου έχει εξαντληθεί παντού στα μεγάλα μαγαζιά-εκτός από το pink που δεν θα εξαντληθεί στον αιώνα τον άπαντα για ευνόητους λόγους...

Από τεράστια τύχη βρήκα στην άδειά μου πριν από λίγες μέρες σε μαγαζί Σαραφίδη (Θεσσαλονίκη) ένα τελευταίο κομμάτι
psp value pack(mem 32 MB-case-λουρί-ακουστικά Sony)+το Twisted Metal Head On και με firmware 2.0 179€! :D

Φυσικά το χτύπησα αμέσως... :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

...και φυσικά πολύ καλά έκανες.

Ελπίζω μόνο να μην το πόνεσες πολύ.

Great Buy m8! :ok:
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Ό,τι ηλεκτρονική συσκευή αγοράζω την χτυπάω σαν χταπόδι...

Κοινώς την ΞΕΖΟΥΜΙΖΩ γιατί ακριβώς για αυτό το λόγο την επιλέγω.
Για να την αξιοποιήσω στο έπακρο και να την ευχαριστηθώ.Γι'αυτό και αν χαλάσει μετά από καιρό δεν θα με πειράξει και πολύ αν έχω νιώσει πως τα έχει βγάλει τα λεφτάκια της!

Εδώ τολμούσα να χακάρω το siemens sx1 που είχα (του είχα αλλάξει τα φώτα) στο psp θα κολλήσουμε; :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

ΕικόναΕικόνα

Επιστροφή στα του GP2X με μία νέα έκδοση του fMSX για το GP2X, το οποίο είναι αντίστοιχο port της της έκδοσης 2.7.0.40 του emulator fMSX-SDL που υπάρχει και στο PSP. Ο fMSX εξομοιώνει τους MSX, MSX2, and MSX2+ 8bit home computers σε περιβάλλοντα Windows & Unix. Τα νεότερα σε αυτή την έκδοση:
- Huge speed improvements !
- New graphics
- Display and save thumbnail images for each save state
- Add a simple intro splash screen
- Support iso8859-1 fonts in print text functions
(might be useful to translate menus in german, french ...)
- Bug fix and code cleaning
*** new version to fix a bug (gp2x-msx crash when changing the ram size in the default settings).
Για το download αλλά και περισσότερα γύρω από τον εξομοιωτή μπορείτε να βρείτε:
http://zx81.zx81.free.fr/serendipity/
http://fms.komkon.org/fMSX/
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Rott Gp2x V0.2 (rise Of The Triad)

Μετά από αρκετό καιρό κυκλοφορεί ξανά η ενημερωμένη έκδοση του ported στο GP2X γνωστού FPS: Rise Of The Triad.

Εικόνα

Συγκεκριμένα οι αλλαγές:
* Fixed sound problems.
* Added game music.
* Added TVOut autodetection so now it isn't necessary to have 2 programs for each version.
* Increased clock speed from 133 to 166 Mhz. It isn't too bad at 133 Mhz, but in maximum difficulty level it could slow down a bit when the screen is full of enemies.
Καλό θα ήταν φυσικά να διαβάσετε και τα πολύ χρήσιμα txt αρχεία που συνοδεύουν το παιχνίδι.

Ωπ, μην το ξεχάσω... για να το παίξετε πρέπει πρώτα να το κατεβάσετε, οπότε κάντε ένα κλικ ΕΔΩ (1.5 ΜΒ)
Εικόνα
Απάντηση