Memor32 για PS2.Ξέρετε τίποτε;

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Memor32 για PS2.Ξέρετε τίποτε;

Δημοσίευση από Commando »

Μόλις έπεσε στην αντίληψή μου αυτό εδώ:
http://www.mementoteam.com/

Πρόκειται για κάρτα μνήμης για PS2 , που παίρνει ένα περιποιημένο firmware , έτσι ώστε η κονσόλα να τρέχει αντίγραφα ασφαλείας παιχνιδιών, χωρίς να ανοιχτεί και να μπει modchip!

Επιπλέον επειδή η κάρτα συνδέεται με usb μπορεί κανείς να αντιγράφει saves του ps2 στον υπολογιστή του και να τα σώζει εκεί, χωρίς να χρειάζεται να έχει πολλές κάρτες και ακόμη να κατεβάζει saves από το ίντερνετ κτλ κτλ.

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι ότι δεν τρέχει τα αντίγραφα όπως είναι , αλλά πρέπει να πατσαριστούν τα iso και να γίνουν ειδικές εκδόσεις αντιγράφων γι'αυτό!

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, έχει ακούσει τίποτε γι'άυτό;

Έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν χάνεις την εγγύηση , αφού η κονσόλα δεν ανοίγεται!
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Αν το θέλεις μόνο για μεταφορά των saves στο PC, έχω ένα εξάρτημα (USB stick 64MB είναι ουσιαστικά που έχει φαντάζομαι φορτωμένο κάποιο software μέσα) που κάνει αυτή τη λειτουργία, συν ότι έχει mp3 player για το PS2 πάνω και κάτι ψιλοπράματα ακόμα. Αν θέλεις λεπτομέρειες θα το κοιτάξω, σίγουρα πάντως ΔΕΝ είναι αυτό που αναφέρεις στο post σου.

Το έχω καινούριο και σφραγισμένο και το δίνω 4 Ευρώ, αρκεί κάποιος ή να έρθει να το πάρει από εδώ ή τελοσπάντων να με βολεύει πολύ το σημείο και ο χρόνος της συνάντησης γιατί δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο δυστυχώς!
tarasque
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2006 15:17

Δημοσίευση από tarasque »

διάβασα ότι πλέον τα παιχνίδια δεν χρειάζεται να patchαριστούν, παίζουν όπως είναι. αν ισχύει είναι καλή περίπτωση για 34 λίρες.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread ... 572&page=2
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

tarasque έγραψε:διάβασα ότι πλέον τα παιχνίδια δεν χρειάζεται να patchαριστούν, παίζουν όπως είναι. αν ισχύει είναι καλή περίπτωση για 34 λίρες.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread ... 572&page=2
Δεν το γράφει σίγουρα όμως.
Οπότε κρατάω μια πισινή, μέχρι να βρεθεί κάποιος να μας πει ότι το έχει δοκιμάσει ο ίδιος και του παίζει όλα τα παιχνίδια χωρίς πατσάρισμα.

Το πατσάρισμα μου τη σπάει πολύ. Είναι η αιτία που δεν χρησιμοποίησα ποτέ την κάρτα για GBA Games που πήραμε με τα άλλα παληκάρια εδώ.
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Τα άλλαζες συχνά τα παιχνίδια στην κάρτα του GBA; Εγώ μόνο την πρώτη φορά batch-patchάρισα όσα ήθελα και τέλος, ούτε άλλαξα ποτέ τα παιχνίδια της κάρτας. Άλλωστε τα παιχνίδια του GBA είναι μικρά σχετικά σε μέγεθος κιόλας, χωράνε κάμποσα στην κάρτα.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Κάποια στιγμή πρέπει να γράψετε κανάν οδηγό για αυτή την κάρτα του GBA. Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με την δική μου καθόλου. :?

Αν και παίζοντας πρώτα Advance Wars και μετά Final Fantasy Tactics Advance από τα originals έχω φάει αρκετό gaming χρόνο και αμφιβάλλω αν θα είχα περισσότερο χρόνο έτσι κι αλλιώς. :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Maddog έγραψε:Κάποια στιγμή πρέπει να γράψετε κανάν οδηγό για αυτή την κάρτα του GBA. Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με την δική μου καθόλου. :?
Τα μισά παιχνίδια δεν παίζουν καθόλου.
Αυτό το έχουμε γράψει ήδη.
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Κι εγώ περίπου 5 ώρες έχω παίξει συνολικά με τη Supercard από όταν πήραμε.

Καμιά 10αριά παιχνίδια δοκίμασα, όλα είχαν παίξει. Με το save υπάρχει ένα θέμα που πρέπει να κάνεις το real time save με το συνδυασμό πλήκτρων.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Με σωστό patch όλα παίζουν! Το save είναι tricky αλλά δουλεύει και αυτό, ο theoritikos είχε γράψει κάπου οδηγίες για τα saves.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

xalia έγραψε:Με σωστό patch όλα παίζουν! Το save είναι tricky αλλά δουλεύει και αυτό, ο theoritikos είχε γράψει κάπου οδηγίες για τα saves.
Υπήρχε προγραμματάκι στη σελίδα του κατασκευαστή για πατσάρισμα.
Με αυτό το προγραμματάκι δούλευαν κάπου τα μισά.
Αν αναφέρεσαι σε άλλο δεν ξέρω.
Με σχετική ερευνα τότε είχα διαβάσει και άλλους σε ξένα φόρουμ να γράφουν το ίδιο απογοητευτικό συμπέρασμα.
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Τελικά για αυτή τη memor32 ξέρει κανείς τίποτε από πρώτο χέρι;
Θέλω να προλάβω ένα PS2 πριν τελειώσουν στην αγορά , αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να την εμπιστευτώ ή θα πρέπει να το τσιπαρω ....
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
Saulot
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Αύγ 2006 18:03
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Saulot »

Commando έγραψε:
xalia έγραψε:Με σωστό patch όλα παίζουν! Το save είναι tricky αλλά δουλεύει και αυτό, ο theoritikos είχε γράψει κάπου οδηγίες για τα saves.
Υπήρχε προγραμματάκι στη σελίδα του κατασκευαστή για πατσάρισμα.
Με αυτό το προγραμματάκι δούλευαν κάπου τα μισά.
Αν αναφέρεσαι σε άλλο δεν ξέρω.
Με σχετική ερευνα τότε είχα διαβάσει και άλλους σε ξένα φόρουμ να γράφουν το ίδιο απογοητευτικό συμπέρασμα.
Update εκανες στο firmware της καρτας?
Εχω παρει 2 supercard sd και καμια απο τις 2 δεν μου εχει αρνηθει να παίξει rom.
[url="http://www.escapistmagazine.com/quizzes/result/115.103-Ubernerd"][img]http://cdn.themis-media.com/media/global/images/quizzes/cat_img/103.jpg[/img] [br] Ubernerd [/url] [br] [url=http://www.escapistmagazine.com/quizzes/view/115]Take this quiz[/url]
Απάντηση