Σχετικα με 4πυρινους

Τα σκουπίδια εδώ!

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Σχετικα με 4πυρινους

Δημοσίευση από pepinos »

υπαρχει κανενα configuration ωστε να μπορω να παιζω χωρις κολληματα καποια παιχνιδια οπως tekken 3-golden axe 3 και αλλα?

τα χαρακτηριστικα του pc μου ειναι τα εξεις

(intel) intel-core 2 quad q6600(s775/2.4ghz)
zalman-9700 LED for intel_Amd
motherboard: (intel)-abit-ip35(p35,s775,ddr2)
Cellshock Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-15
Albatron 8800 GT 512MB
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

υπαρχει κανενα configuration ωστε να μπορω να παιζω χωρις κολληματα καποια παιχνιδια οπως tekken 3-golden axe 3 και αλλα?

τα χαρακτηριστικα του pc μου ειναι τα εξεις

(intel) intel-core 2 quad q6600(s775/2.4ghz)
zalman-9700 LED for intel_Amd
motherboard: (intel)-abit-ip35(p35,s775,ddr2)
Cellshock Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-15
Albatron 8800 GT 512MB
Νομίζω ότι δεν θα καταφέρεις και πολλά γιατί το mame δεν είναι συμβατό με τη "zalman-9700 LED for intel_Amd". :mrgreen:

Εντάξει εγώ κάνω την πλάκα μου, εσύ θα μου πεις τι σχέση έχει η ψύκτρα σου; :lol: :lol: :lol:
1) Είσαι troll ;
2) Είσαι ηλικίας 16- ;
3) Να διαβάζεις ξέρεις ;
...
100) Αν φοβάσαι το command line, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία!
...
666) Φοτυα στους ανωρφωγραθους !
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

τα εβαλα ολα αχταρμα :lol: :lol: :lol:

δεν μπορει? θα υπαρχει κανενα cheat configuration :idea: :idea:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Οι 4 πυρήνες δεν οφελούν σε τίποτα απολύτως το ΜΑΜΕ, που δεν έχει γραφτεί για περισσότερους από δύο πυρήνες (και ακόμα και εκεί, αν δεν κάνω λάθος, μόνο το rendering γίνεται στον 2ο πυρήνα). Για να το ενεργοποιήσεις αυτό στο MAMEUI πας Options->Default Game Options->Miscellaneous->Multi-threaded rendering και το κάνεις enable. Πάντως το ΜΑΜΕ παραμένει από εκείνες τις εφαρμογές που η ωμή δύναμη σε GHz μετράει περισσότερο από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του υπολογιστή.

Μια δυνατότητα για περισσότερη ιπποδύναμη θα ήταν να κάνεις overclocking, από ότι ακούω ο Q6600 μπορεί σχετικά εύκολα να φτάσει τα 3 GHz. :)

Και ενα τελευταίο: ποιό είναι αυτό το Golden Axe 3 που λες; Αν μιλάς για το Golden Axe-The Duel, το παιχνίδι πάει full speed στον δικό μου X2 4600+ (2.4 GHz) και έχει και περιθώριο. Ο ήχος που είναι "αργός" δεν είναι θέμα ταχύτητας CPU αλλά ανεπαρκούς emulation.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Maddog

θα σου φτιαξω μια λιστα με games για να τσεκαρεις και εσυ...εαν σου λειτουργουνε 100%
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

υπαρχει μια εντολη εκειM 68000 CPU Core

μου το εχει στο C

να το αλλαξω σε DRC η ASM?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

pepinos έγραψε:Maddog

θα σου φτιαξω μια λιστα με games για να τσεκαρεις και εσυ...εαν σου λειτουργουνε 100%
Aντε doc,πάλι σου...κάτσε. :wink:
:lol: :lol: :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

grip έγραψε:
pepinos έγραψε:Maddog

θα σου φτιαξω μια λιστα με games για να τσεκαρεις και εσυ...εαν σου λειτουργουνε 100%
Aντε doc,πάλι σου...κάτσε. :wink:
:lol: :lol: :lol:
μπαααααα μικρη ειναι η λιστα...αρκει να τσεκαρει και ο ιδιος εαν παιζουν με τον ιδιο ρυθμο οπως ομοιος με τον υπολογιστη μου
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Καλά.
Φτιάξτηνα εσύ και αν έχω χρόνο δοκιμάζω...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

ενας αμερικανος μου ειπε τα εξεις

On the mame command line type

set osdprocessors=2

Then press enter.

Then run any game you want. Being on a quad core setting it to =4 doesn't do anything for you... on some games it slows down considerably.

I run all of them at 100% in game and playing when SET OSDPROCESSOR=2 on my quad core setup. The only exception is time crisis which I'm getting lows of 50ish% but mostly at 100% while in game... stil extremely playable.

Unthrottled some of these games are getting 140ish %.

και εδω αναφερει καποια παιχνιδια του που παιζουν 100% playable

Κώδικας: Επιλογή όλων

Z:\Emulation\MAME>set osdprocessors=2

Z:\Emulation\MAME>mame tekken3
Warning: unknown option in INI: digital
Warning: unknown option in INI: digital
Average speed: 101.27% (52 seconds)

Z:\Emulation\MAME>mame gaxeduel
Warning: unknown option in INI: digital
Warning: unknown option in INI: digital
Average speed: 99.15% (51 seconds)

Z:\Emulation\MAME>mame timecris
Warning: unknown option in INI: digital
Warning: unknown option in INI: digital
Average speed: 82.02% (32 seconds)

Z:\Emulation\MAME>mame sfex2p
Warning: unknown option in INI: digital
Warning: unknown option in INI: digital
Average speed: 100.79% (31 seconds)

Z:\Emulation\MAME>
πρακτικα πως μπορει να γινει στο mame 32 αυτο το cheat?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

maddog για δες αυτα εδω, διοτι ακομα πανε καρε καρε σε mame 32(ακομα και για mame 32 plus)+ την επιλογη που μου ειχες πει

street fighter ex2 plus
street fighter ex2
ridge racer
time crisis
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εαν θέλεις doc απαντώ εγώ,και παίρνεις εσύ την επόμενη λίστα...:biggrin:
Λοιπόν..
Το ridge racer πηγαίνει με 35-40% όχι παραπάνω
Τα street fighter που αναφέρεις πηγαίνουν με 100% αλλά λίγο σπαστά.

Η <<μαγκιά>> που βρήκα τώρα που σκάλιζα τα παιχνίδια είναι οτι εαν πατήσεις το F10 υπάρχει μία αισθητή διαφορρά στην ταχύτητα του ridge racer (50%) ενώ στα sf παίζουν κανονικότατα χωρίς πλέον σπασίματα αλλά υπάρχει μια μικρή αλλοίωση του ήχου (σαν να παίζει λίγο πιο γρήγορα).

Για το time crisis ενα 35% και πολύ μου ήταν,χωρίς να δω κάποια διαφορά με το F10... :(
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

το street fighter πει πολλυ σπαστο, οποτε και να πατησω το F10 δεν μπορει να κανει τιποτα για να αλλαξει ομμοιως και τα αλλα
λες σε 64bit να παιζουν αριστα?
εαν καποιος εχει 64bit μηχανημα, μπορει να τα τσεκαρει τα games?

υ㨨 το time crisis ειναι εκνευριστικα αργο...ασε που κολλαει την ωρα που το κανω esc....για κατι δευτερολεπτα
το ιδιο προβλημα πατωντας το esc παρουσιαζεται και στο street fighter III....κολλαει και αυτο για 2-4 δευτερολεπτα
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Υπο λογικές συνθήκες,λίγο πιο γρήγορα θα πάνε..
Δεν βγήκε τσάμπα άλλωστε και mame για 64bit

p.s.Εγώ 64bit μηχάνημα έχω,αλλά με τα 32bit windows ,οπότε μια τρύπα στο νερό... :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

με εβγαλες απο τα ρουχα μου...εισαι γκαντεμης :lol: :lol:

οποτε εναλακτικα παμε σε emulator cps2 :idea:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Απάντηση