Mame32 plus v.123 και console sets

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
powerwebofficexp
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2008 13:35

Mame32 plus v.123 και console sets

Δημοσίευση από powerwebofficexp »

ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑ
Μπορεί το mame32 να τρεξει console sets (sega & Nes) ?
Και αν μπορεί που μπορούμε να βρούμε τετοια sets και πώς θα τα κανομε rebuild με το clearmamepro ?
Εχω ενα mame που λεγεται MAME HAZEMD v0.12 με 266 sets για sega genesis και τα εβαλα στο φάκελο του mame32XT plus v123 αλλα δεν τα βλέπει παρόλο που στο help του αναφερει οτι υποστηριζει τα sets αυτά !!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όχι, το κοινό MAME είναι arcade και όχι console emulator.

To HazeMD είναι ξεχωριστός Genesis/Megadrive emulator βασισμένος στα sources του ΜΑΜΕ για κάποιες λειτουργίες του.

Στο ΜΑΜΕ32ΧΤ Plus πρέπει να κάνεις το εξής για να παίξεις κονσολο-roms του Genesis/Megadrive:

Στο menu αριστερά επιλέγεις "Consoles" και μετά τον τύπο που θέλεις πχ Mega Drive (Europe, PAL). Το τρέχεις και μετά διαλέγεις File->Cartridge->Mount->browse στην rom που θέλεις να τρέξεις.

Αυτάαααα... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
powerwebofficexp
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2008 13:35

Δημοσίευση από powerwebofficexp »

Ευχαριστώ Maddog , Ειναι λιγο μπάρδεμα με το mame32 plus και δυστυχώς το HazeMD32 εχει μείνει στήν εκδωση 12α στάσιμο εδώ και δύο χρόνια, θα ήθελα πολυ να υπήρχε ενα MAME32 για όλες τις κονσόλες SEGA GEN/SEGA MD/NINTENDO/ NINTENDO64/ATARI μια που οι κονσόλες δεν απαιτουν να χασεις μετα από 5-7 λεπτά , Παρατηρήστε οτι σε όλα τα ARCADE θα πρέπει οποσδήποτε να χάσεις μετά απο 5-7 λετά οσο καλός και να είσαι ( ΕΒΓΕΝΕ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ Ο ΣΟΥΠΕΡ ΗΡΩΑΣ Ο ΚΕΡΜΑΤΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΟΥΦΑΔΙΚΟΥ ) Ενω οι κονσόλες εχουν πιό ανθώπινα επίπεδα δυσκολίας, και είναι πιό διασκεδαστικά.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

υπάρχει το MESS
http://www.mess.org/
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

xalia έγραψε:υπάρχει το MESS
http://www.mess.org/
εχει προβληματα ακομα για pal εκδοσεις...και απο οτι φαινεται δεν προκειται να το φτιαξουν και για τις ευρωπαικες εκδοσεις των μηχανηματων 8bit-16 bit
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
powerwebofficexp
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2008 13:35

Δημοσίευση από powerwebofficexp »

ΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ Η ΕΚΔΩΣΗ (MAME Plus! (incl MESS) v0.123 ) , ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΒΕΛΤΙΟΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΑ ΤΟΥ ΜΑΜΕ 0.123 ΣΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ JOISTICK , ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ROMS KAI BIOS ???
powerwebofficexp
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2008 13:35

Δημοσίευση από powerwebofficexp »

ΟΛΑ!!! ΤΑ BIOS EINAI ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ---> *snip*

ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΤΡΑ SETS TOY MISFITMAME

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ TUTORIAL ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ---> http://www.atariage.com/7800/emulation/mess_tutorial/

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να κάνω edit το post σου, αλλά link σε roms και ακόμα χειρότερα σε BIOS του Playstation δεν επιτρέπονται στο παρόν subforum. Αν θέλεις, ποστάρισε το με ένα νέο topic στο κατάλληλο σημείο. Maddog
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Δημοσίευση από sap »

Πρόσφατα ανακάλυψα το HazeMD32 μου αρέσει πολύ σαν ιδέα (κυρίως για φίλους εξοικειομένους με mame) και έχω μια δύο ερωτήσεις...

1) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για άλλες κονσόλες (πάντα με την μηχανή του mame)?

2)Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να βρω υποστηρικτικά αρχεία π.χ. snap,title κτλ packs σε sites που να μη χρειάζετε εγγκραφή?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για το (1), φυσικά το MESS που λέει και ο xalia παραπάνω. Αν και προσωπικά προτιμώ dedicated emulators για τις κονσόλες, είναι σχεδόν πάντα καλύτεροι.

Για το (2) δεν το έχω ψάξει οπότε δεν έχω άποψη.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση