Dreamcast Internal Battery

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Dreamcast Internal Battery

Δημοσίευση από ambu_dare »

Κάνοντας βόλτα και διαβάζοντας διάφορα posts σχετικά με το DC κάπου πήρε το μάτι μου την εσφαλμένη άποψη ότι η εσωτερική μπαταρία του Dreamcast είναι ίδια με αυτή των Η/Υ και ότι με την προσθήκη μίας τέτοιας μπαταρίας, θα λυθούν τα προβλήματα που υπάρχουν σχετικά με την αίτηση συμπλήρωσης της ημερομηνίας σε κάθε εκκίνηση της κονσόλας. Τελικά από όσο το έψαξα δεν είναι η ίδια, ενώ τυχόν χρήση τέτοιας μπαταρίας ίσως προκαλέσει και βλάβη στην κονσόλα.

Λοιπόν, οι Η/Υ παίρνουν μπαταρίες CR2032 ήτοι: 3V μπαταρία λιθίου των 200mAh και πάχους 3.2 χιλιοστών. Οι μπαταρίες που παίρνει το Dreamcast είναι είτε σκέτο 2032 είτε LIR2032. Ενώ τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους είναι κοινά, το χαρακτηριστικό που κάνει την διαφορά είναι ότι αυτές που χρησιμοποιεί η Sega για την κονσόλα της είναι επαναφορτιζόμενες (rechargeable) ενώ όσες φέρουν τον συμβολισμό CR όχι. Έτσι εάν βάλετε απλές μπαταρίες και η κονσόλα προσπαθήσει να τις φορτίσει ίσως προκληθεί σοβαρότερο πρόβλημα από αυτό που αντιμετωπίζατε μέχρι σήμερα. Όπως είπαμε ήδη καμιά φορά τις επαναφορτιζόμενες τις βρίσκετε πιο εύκολα με τον κωδικό LIR2032 που αντιπροσωπεύει - επαναφορτιζόμενες ιόντων λιθίου (Lithium Ion Rechargeable / 200mAh / 3.2 mm).

Εικόνα

Μία απλή δοκιμή για το σε τί κατάσταση βρίσκεται μία πιθανώς άδεια μπαταρία, είναι να αφήσετε ανοιχτή την κονσόλα αρκετή ώρα (η ίδια η Sega αναφέρει ένα δίωρο) ώστε να αρχίσει να φορτίζει, χωρίς όμως αυτό να εγγυάται επιτυχή αποτελέσματα. Θα μου πεις αφού είναι επαναφορτιζόμενη, γιατί τότε δεν φορτίζει; Λοιπόν, ακόμα και οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχουν κάποιο όριο ζωής και φυσικά φθείρονται με τον καιρό, πάρτε για παράδειγμα τις αντίστοιχες των συναγερμών, όποτε έχει διακοπή ρεύματος και βαράει ο συναγερμός είναι δείγμα ότι κάποια από τις μπαταρίες του είναι άδεια ή πνέει τα λοίσθια (άλλη φέρει το κέντρο και άλλη για τις σειρήνες). Εάν ζητήσετε τον σωστό κωδικό από εξειδικευμένα καταστήματα πώλησης μπαταριών λογικά θα μπορούν να σας βρουν μία. Προσοχή όμως, στην επάνω πλευρά που αναγράφει τα στοιχεία της πρέπει να αναγράφει και το ότι είναι όντως επαναφορτιζόμενη. Υπόψη για επιβεβαίωση των ανωτέρω, ελέγξτε στο manual της κονσόλα σας, στο troubleshooting (στην σελίδα 26 νομίζω), τόσο την αναφορά στο συγκεκριμένο πρόβλημα - όσο και το ότι η μπαταρία είναι όντως επαναφορτιζόμενη.

Εικόνα

Αυτά είναι τα όσα κατάφερα να βρω την περίοδο που έψαχνα τρόπο να αποφύγω το γνωστό πρόβλημα με την υποβολή της ημερομηνίας στην εκκίνηση. Δεν ξέρω εάν άλλοι πιο παλιοί στην κονσόλα αυτή και πιο ειδικοί έχουν καταλήξει σε άλλα συμπεράσματα.

Τέσπα κάπου βρήκα και φωτό από την μπαταρία (δεν έχουν όλες την μπλε μεμβράνη ωστόσο) αλλά και την απλή (?) επίλυση για τα resets που κάνει το DC.

http://shibathedog.1emu.net/resetting_n ... gs_fix.htm
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Ή δική μου Dreamcast πάντως έχει πάνω μια ML2430 στα 3V.

Έψαξα στο ebay να πάρω αλλά βρήκα μόνο LIR2430 αλλά στα 3.6V.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω στα 3.6V αντί στα 3V χωρίς πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Καλά Γιώργο με έσωσες.... έφαγα τον κόσμο στο ψάξιμο (ebay και άλλα sites) αλλά επειδή ο τύπος δεν είχε το ML2430 στον τίτλο, δεν τον είχα βρεί.

Είχα απελπιστεί τελείως γιατί τις είχα βρεί από Αγγλία (και πάλι ψάχνοντας πάρα πολύ) για 8.23 λίρες, και ο τύπος δίνει 4 μπαταρίες για ούτε 3 λίρες.

Έχεις πάρει? Είναι καλές η μπας και είναι τίποτε αρχαίες? Έρχονται σφραγισμένες?
Τα μεταλλα πάνω στη μπαταρίες δε νομίζω να βγαίνουν (με κολλητήρι είναι επικίνδυνο για τη μπαταρία) οπότε θα το κόψω. Έχω βάλει βάση στη δική μου Dreamcast (και στο Treacast) οπότε δε χρειάζονται κολλήσεις.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Όχι δεν έχω πάρει αλλά το feedback του seller με εμπνέει !
Όταν πάρεις στείλε καμμία και σε μένα (με το αζημίωτο φυσικά :lol: )
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Θα με ενδιέφερε και εμένα φίλε gtsamour. Είτε παραγγέλνεις 2 πακέτα (ένα και για μένα), είτε μία από τις τέσσερις την δίνεις σε εμένα και είτε σου δίνω το ποσό που αναλογεί είτε σε κερνάω μία μπυρίτσα από κοντά... :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Ρε παιδιά sorry αλλά αγόρασα 1 πακέτο (4 μπαταρίες) τη στιγμή που μου έδωσε το link o Γιώργος, γιατί χρειάζομαι 2 για τα μηχανήματα και λέω να κρατήσω και τις άλλες δύο για το μέλλον.

Νεκτάριε αν δεν έχεις PayPal μπορώ να σου πάρω ένα πακέτο και τα βρίσκουμε όταν συναντηθούμε. 5.22 ευρώ πήγε το σύνολο με τα μεταφορικά για τις 4 μπαταρίες, τσάμπα...

Πές μου μόνο για να πάρω ένα ακόμα πρίν μου στείλει το πρώτο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gtsamour την 30 Μάιος 2008 11:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

OK ! no problem !
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Νεκτάριε πήρα εγώ ένα πακετάκι
Όταν μου έρθουν στείλε μου τα στοιχεία σου και στο αποστέλλω !! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeoAnas την 30 Μάιος 2008 11:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Πάντως ρε παιδιά, τόσο φθηνα που κάνουν, με αυτά που θα πληρώσεις να στείλεις την μπαταρία στην Αθήνα, αγοράζεις άλλες τέσσερις.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Φίλε Γιώργο, σε ευχαριστώ για την προσφορά αλλά όταν την είδα είχα μιλήσει ήδη με τον φίλο Γιώργο από το τηλέφωνο και έχει παραγγείλει και για μένα ένα πακέτο, οπότε Γιώργο δεν θα χρειαστεί να σε βάζω σε κόπο και εσένα αφού ήδη "έχωσα" τον Γιώργο για αυτή την δουλειά. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για την προσφορά σου και εσένα Γιώργο για την προσφορά σου επίσης και μην ξεχνάς Γιώργο θα μιλήσουμε για την επόμενη μας συνάντηση, κρίμα φίλε Γιώργο που δεν μπορούμε να συναντηθούμε από κοντά, θα το ήθελα πολύ... :roll:

Ελπίζω το παραπάνω μήνυμα μου να ξεκαθάρισε κάπως τα πράγματα για την παραγγελία όσον αφορά εμένα. :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gtsamour
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 23:31

Δημοσίευση από gtsamour »

Η πλάκα είναι ότι σε ένα μήνυμα που έστειλα στον τύπο για τη δεύτερη παραγγελία, μου απάντησε "τι σύμπτωση, και κάποιος άλλος από Ελλάδα αγόρασε ένα πακέτο εκτός από σένα" XAXAXAXXAXAX

Επίσης μου είπε ότι θα τις στείλει σήμερα :)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Καταναλώνουμε πολλές dc μπαταρίες εδώ στο mame.gr
:lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Λογικό είναι, είμαστε και πολλοί οι κάτοχοι εδώ μέσα...(πάμε για κόμμα! :lol: )
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Απάντηση