Μεταφραση PSX Isos?

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
therock003
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2008 13:56

Μεταφραση PSX Isos?

Δημοσίευση από therock003 »

Re παιδια η διαδικασιες που γινονται με το Rom translation mπορουν να γινουν και σε εικονες παιχνιδιων psx?

Ειναι ενα παιχνιδι που θελω να παιξω το οποιο εχει κυκλοφορισει μονο Ιαπωνια (Echo Night 2) και ενα παιδι που ξερει Ιαπωνικα εχει προσφερθει να το μεταφρασει,απλως δεν γνωριζει πως.

Τελικα θα μπορουσε να γινει κατι?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
therock003
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2008 13:56

Δημοσίευση από therock003 »

Ναι το ξερω,αυτος ειναι ο τυπος που αναφερω που ηθελε να το μεταφρασει.Η πρωτη σελιδα εχει παραμεινει ετσι για αιωνες αλλα και το blog του δεν εχει ανανεωθει!Εγω ειμαι που εχω στειλει και το 2ο cοmment σαν angel στο blog!

Τον ειχα βρει παλιοτερα σε ενα φορουμ και ειχαμε ανταλλαξει email και για καποιο διαστημα με ενημερωνε για την προοδο,αλλα τωρα που προσπαθησα να στειλω, επεστρεψε πισω με error logaριασμου παραληπτη.

Την αναφορα για us release την χω δει και αυτην προ πολλου στο gamefaqs αλλα μυριζει ραδιο αρβυλλα.Πουθενα δεν εχω ωρει στοιχεια κυριολεκτικης υπαρξης του.

Το φορουμ που μου εστειλες μονο ειδα για πρωτη φορα,αλλα και εκει απλως ισχυριζονται πως εχουν διαβασει πληροφοριες υπαρξης του,αλλα το παιχνιδι παραμενει αφαντο σε αμερικανικη εκδοση!

Αυτα.ΘΑ τσεκαρω τους οδηγους,και θα προσπαθησω να ψαξω τον shivalva μπας και επιτευθει η διαδικασια μεταφραση του πολυποθητου αυτου τιτλου.

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Δεν τιθεται κανενα θεμα Echo Night 2 σε US. Eιναι φημη που βασιστηκε σε παρανοηση λογω της πρωτης κυκλοφοριας σε Αμερικη.

Κανας Ελληνας εχει γραψει PSX hack guide?
Ειχα προσπαθησει παλιοτερα να μεταφρασω ενα j-rpg ωστοσο η ελλειψη δυνατοτητας να τεσταρω αυτο που μεταφραζω , με αναγκασε να το εγκαταλειψω σχετικα γρηγορα.

Η Greekroms μηπως? Δεν εχω δει κατι εκει.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Με ενδιαφέρον τα διάβασα τα παραπάνω, καθώς είδα και τις δύο σελίδες.
Οι διαφορές που έχουν τα αρχεία των παιχνιδιών του playstation σε σχέση με SNES, Gameboy, κ.λ.π. είναι στη μορφή τους. Δεν έχω προσπαθήσει τίποτα σχετικό, αλλά ξέρω πάντως ότι υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία.
Από κει και πέρα όμως, όταν σε κάποιο παιχνίδι χρησιμοποιείται συμπίεση (γραφικών ή κειμένου), η δουλειά δυσκολεύει αφάνταστα (για το Echo Night 2 μου μυρίζει συμπίεση...). Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι πρέπει κάποιος με καλές γνώσεις ASM για το συγκεκριμένο μηχάνημα να γράψει εργαλεία που αποσυμπιέζουν το κείμενο ή τα γραφικά και στο τέλος να τα συμπιέζουν και πάλι. Η δουλειά αυτή είναι από μόνη της δύσκολη, χώρια που πολύ λίγοι ξέρουν πώς να το κάνουν.
Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα, therock003 :-)
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
therock003
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2008 13:56

Δημοσίευση από therock003 »

Οχι φιλε μου,απογοητευμενος ημουν ηδη απο την στιγμη που δεν βρισκομαι σε θεση να παιξω το παιχνιδι αυτο.Αν κατι μπορει να κανει καποιος για να αλλαξει την διαθεση μου περι του θεματος,ειναι να με γοητευσει πλεον με το να μου δωσει την δυνατοτητα να παιξω το game!

Απο κει και περα δεν ξερω τα περι συμπιεσης γραφικων ή κειμενων,απντως το παιδι μου ειχε επισυναψει μια εικονα,με ενα σκηνικο του παιχνιδιου και αγλλικο διαλογο (μεταφρασμενο) καθως ειχε κανει λογο πως συνεργαζοταν με εναν hacker στην μεταφραση.Απο κει και περα δεν πηρα νεα του,αλλα μαλλον θα τα παρατησε ο ένας ή ο αλλος και δεν θα υπηρξε εξελιξη.

Τον ξαναβρηκα στο παλιο φορουμ που τον ειχα εντοπισει καποτε,το οποιο παρεπιπτωντος ειχε αλλαξει και επωνυμια και του απεστειλα προσωπικο μυνημα και προφανως οταν το δει,θα εχουμε και απαντηση.

Περα απο αυτα,οσοι απο εδω εχετε τις γνωσεις και την καλη θεληση ισως,θα ενδιαφεροσασταν να βοηθησετε καθολου σε αυτην την προσπαθεια?

Ευχαριστω για το μεχρι τωρα ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Θα το κάνει ο Vag, θα είναι το αμέσως επόμενο project του μετά την ολοκλήρωση του Flight of the Amazon Queen! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
therock003
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2008 13:56

Δημοσίευση από therock003 »

Αληθεια λες ή μου κανεις πλακα?Παιδια το παιχνιδι αυτο με ψηνει μην μου δινετε false hope.

Tελικα μου απαντησε ο shivalva και μου ειπε πως εχει μεινει πισω με την διαδικασια και του εχει χαλασει το λαπτοπ και δεν μπορει να συνεχισει μεχρι να του ερθει το καινουριο πισι.

Τον ρωτησα κατα ποσο θα μπορουσαμε να οργανουσουμε και να διαμοιρασουμε την δουλεια,για να μπορει το προτζεκτ να ερθει σε επιτυχια,και αναμενω απαντηση.

Παντως χωρις πλακα,αν καποιος θελει να βοηθησει ενημερωστε με για να το οργανωσουμε το ζητημα!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Maddog έγραψε:Θα το κάνει ο Vag, θα είναι το αμέσως επόμενο project του μετά την ολοκλήρωση του Flight of the Amazon Queen! :lol:
Απλά να υπενθυμίσω πως, όπως λέγαμε σε άλλο thread, η αναμενόμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης του Flight of the Amazon Queen είναι το 2017... ( :lol: :lol: )
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ούτε αν με πλήρωναν δε θα ξεκινούσα κάτι τέτοιο...
Η ασχολία μου με τη Retromarket είναι αρκετή για να μην προλαβαίνω πια, εκτός του ότι πρόκειται για δύσκολο project.
Όμως το Flight of the Amazon Queen θα ολοκληρωθεί και μάλιστα πριν το 2017! :-)
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

...and the 3 bears... :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση