ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣ-ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ !?!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣ-ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ !?!

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

Για αρχή καλησπέρα (τι καλησπέρα δηλαδή… καλή νύχτα λένε τέτοια ώρα, τέλος πάντων).

Με λένε Σπύρο :D

Δεν μπορώ να πω ότι δεν έψαξα… ούτε βέβαια μπορώ να πω ότι διάβασα και όλο το forum! Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου 4 DVDs από ένα περιοδικό ονόματι «tomorrow» με mame games. Το όλο θέμα ήταν ιδιαίτερα συγκινητικό αφού βρήκα παιχνίδια όπως το «cambal» μέσα (και άπειρα άλλα φυσικά). Ο emulator δούλευε μία χαρά και τα παιχνίδια χάρμα! (αν και για να πω την αλήθεια κωλοτούμπα που θυμάμαι πως είχε το παιχνίδι τότε που έριχνα δεκάρικα για να παίξω δεν βρήκα). Έτσι μπήκα στη διαδικασία να ψάξω να δω τι γίνεται από MAME games στο Internet σήμερα. Μάλλον ξεκίνησα με λάθος τρόπο! Εσάς σας βρήκα δυστυχώς δεύτερους. Πρώτα βρήκα και κατέβασα σαν @#%!@$#%@#%@# ένα torrent 80GB με CHD αρχεία! Τι στο καλό τα κάνω αυτά? Μπήκα στο forum σας και άρχισα να ψάχνω μέχρι που έχασα την μπάλα. Από την μία οι Linuxάδες με τους κώδικες από την άλλη το παλικάρι που έφτιαχνε μόνο του consoles με ξύλα από το praktiker… με βλέπω να μένω με τα 80GB και το ratio στον μείον άπειρο :( :( :( και να κλαίω την μοίρα μου, την βλακεία μου και την άγνοια μου.

Αλλά ας τα πάρουμε και λίγο από την θετική πλευρά τα πράγματα, αν και απογοητευμένος. Linux (ubuntu 7.10) είχα για ένα διάστημα (αν και η εμπειρία μου σε αυτά μετριέται σαν των πιλότων με τις ώρες πτήσεων, κοινώς ελάχιστη), εντάξει είχα πετύχει 5-10 πράγματα αλλά δεν τα κατέχω.

MS-Dos οκ, είχα για καμία 7ετία… αλλά που να θυμάμαι τώρα. Οκ τα βασικά ναι τα θυμάμαι, ίσως να τολμήσω να πω ότι τα καταλαβαίνω και όλας αλλά ως εκεί και ούτε!

Windows… χμ, ok, εκεί τα πάμε κάπως καλύτερα.

Έχω έναν Athlon Xp 2000+ στα 1,67Ghz, με 3GB ram (ddr I στα 400Mhz) και κάρτα γραφικών 512ΜΒ (2400HD radeon).

Αφήνοντας λοιπόν την φλυαρία έχουμε και λέμε:

1) Τα CHD αρχεία τι τα κάνω?
2) Υπάρχει τρόπος να παίξω τα παιχνίδια που προφανώς περιέχονται σε αυτά χωρίς να μου βγει το λάδι ή θα πρέπει να γίνω bill Gates στη θέση του bill Gates?
3) Θα ήταν καλύτερο να δοκιμάσω την τύχη μου σε Linux (που πραγματικά δεν το θέλω ΤΩΡΑ, οκ για αργότερα… αλλά όχι τώρα :( )

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις. Εύχομαι να είμαι ευπρόσδεκτος εδώ…

Υ.Γ. οι ερωτήσεις είναι άπειρες αλλά ας ξεκινήσουμε με τις βασικές ;)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Καλησπέρα και καλωσήρθες συνονόματε. :D
Υποθέτω ότι μιλάς για το cabal και όχι το cambal,το οποίο δεν νομίζω να υφίσταται ως game.
Αν θυμάμαι καλά,το κανονικό δεν είχε κωλοτούμπα και κάποια πατέντα είχε γίνει για να υπάρχει τέτοιο κουμπί,οπότε σε κάποιο από τους κλώνους που έχεις θα βρεις μία έκδοση που να την έχει ως κουμπί.(Κοίταξε στα bootleg του παιχνιδιού).
Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς,δεν χρειάζεται να είσαι και γκουρού να για παίξεις mame. :lol:
Για αρχή χρειάζεσαι την πιο καινούργια έκδοση του mame32
Δοκίμασε την mame32 0.129 εκτός εάν έχεις ήδη στην κατοχή σου μια σχετικά καινούργια (δηλ. από 0.120 και μετά θα είσαι εντάξει πιστεύω).
Απο κει και πέρα χρειάζεσαι τις roms των παιχνιδιών αυτών.
Τα 4 dvd που έχεις βρει,υποθέτω περιέχουν όλα roms.?
(Αν θυμάμαι καλά,το περιοδικό αυτό είχε βγάλει παραπάνω dvd αλλά αυτό είναι εκτός θέματος...)
Εσένα κατά κύριο λόγο σε ενδιαφέρουν οι roms που στην πιο καινούργια τους έκδοση καταλαμβάνουν περίπου 18gb χώρο.Με αυτές θα μπορείς να παίξεις τα emulated παιχνίδια που περιλαμβάνονται στο mame και είναι περίπου 7100 (από τα οποία αν βγάλεις του κλώνους -διπλά και τριπλά δλδ πας περίπου στα μισά και από αυτά αν υπολογίζεις ότι περίπου 800 με 900 δεν είναι playable πέφτεις στα 2500 παιχνίδια (ε,εντάξει δεν είναι και λίγα :wink: ).
Αν μπορείς να τις κατεβάσεις από εκεί που κατέβασες και τα chd κάντο,αλλιώς πες μας να σου προτείνουμε μέρος να τις βρεις.
Αν τις κατεβάσεις τις roms αυτές,θα είσαι καλυμμένος για όλα τα παιχνίδια πλην των παιχνιδιών που απαιτούν και την παρουσία chd για να παίξουν.
Αυτά τα παιχνίδια είναι περίπου 291 από τα οποία καμιά 30ριά (και πολλά λέω) να μπορούν να τα παίξουν σύγχρονοι υπολογιστές σε full speed.
Tα υπόλοιπα είναι umemulated,ή σέρνονται σε ταχύτητα,ή είναι δύσκολο να σε αφορούν ως αντικείμενο.
Ελπίζω να σε βοήθησα. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

grip έγραψε:Καλησπέρα και καλωσήρθες συνονόματε. :D
Υποθέτω ότι μιλάς για το cabal και όχι το cambal,το οποίο δεν νομίζω να υφίσταται ως game.
Προφανώς… χιχι (δεν κολάμε σε λεπτομέρεις… ένα γράμμα… πως κάνεις έτσι. Χιχιχι)
grip έγραψε:Για αρχή χρειάζεσαι την πιο καινούργια έκδοση του mame32
Δοκίμασε την mame32 0.129 εκτός εάν έχεις ήδη στην κατοχή σου μια σχετικά καινούργια (δηλ. από 0.120 και μετά θα είσαι εντάξει πιστεύω).
Xm, άντε πες ότι αυτό το κατάλαβα. Βρήκα αυτά τα site:

http://mamedev.org/release.html
http://mame32.classicgaming.gamespy.com/download.htm
http://www.gameland.gr/old_gameland/greekmame.htm
http://greek.toggle.com/lv/group/view/kl25532/MAME.htm
grip έγραψε:Απο κει και πέρα χρειάζεσαι τις roms των παιχνιδιών αυτών.
Εδώ είναι που ξεκινάνε τα αλλαμπουρνέζικα. Τι είναι τα ROMS?

grip έγραψε:Τα 4 dvd που έχεις βρει,υποθέτω περιέχουν όλα roms.?
Ξέρω ότι θα ακουστεί ιδιαίτερα ηλίθιο αυτό που θα πω αλλά ΔΕΝ ξέρω τι είχαν. Το μόνο που ξέρω ότι είχαν είναι το ότι άνοιγαν ένα γραφικό περιβάλλον windows (σαν windows explorer) και από εκεί και πέρα με διπλό κλικ πάνω στο παιχνίδι, ήρεμα και απλά άνοιγαν και έπαιζες…
grip έγραψε:(Αν θυμάμαι καλά,το περιοδικό αυτό είχε βγάλει παραπάνω dvd αλλά αυτό είναι εκτός θέματος...)
Έτσι πρέπει να είναι, γιατί αυτός μου τα είχε δώσει σε μία θήκη χάρτινη deluxe του περιοδικού που χώραγε 6 DVD και όχι μόνο 4. Τώρα αν ήταν ακόμα περισσότερα δεν ξέρω :(
grip έγραψε:Εσένα κατά κύριο λόγο σε ενδιαφέρουν οι roms που στην πιο καινούργια τους έκδοση καταλαμβάνουν περίπου 18gb χώρο.
ok χώρος υπάρχει, αρκετός
grip έγραψε:Αν μπορείς να τις κατεβάσεις από εκεί που κατέβασες και τα chd κάντο, αλλιώς πες μας να σου προτείνουμε μέρος να τις βρεις.
Από public tracker τα κατέβασα, αν θες να δεις:

http://www.torrentz.com/search?q=ROM+MAME

(έχει κανένα από αυτή τη λίστα ROMs??? Μπορείς να καταλάβεις? )
grip έγραψε:Αν τις κατεβάσεις τις roms αυτές, θα είσαι καλυμμένος για όλα τα παιχνίδια πλην των παιχνιδιών που απαιτούν και την παρουσία chd για να παίξουν.
Μα τα 80GB που κατέβασα είναι ΜΟΝΟ CHD
grip έγραψε:Αυτά τα παιχνίδια είναι περίπου 291 από τα οποία καμιά 30ριά (και πολλά λέω) να μπορούν να τα παίξουν σύγχρονοι υπολογιστές σε full speed.
Tα υπόλοιπα είναι umemulated,ή σέρνονται σε ταχύτητα,ή είναι δύσκολο να σε αφορούν ως αντικείμενο.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα για μία φορά ακόμα. Αφού έχω 6000 παιχνίδια τώρα μπροστά μου και παίζουν μία χαρά (οκ, όχι όλα αλλά τα περισσότερα), πως γίνεται να καταλήξω να μπορώ να παίξω μόνο 30?!?!?!?

Ευχαριστώ :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Κατέβασε την πιο καινούργια έκδοση από το download section του mame.gr
εδώ δηλαδή.
Πήγαινε στο mameui32 binary.
Αυτή η έκδοση θα σου κάνει. (καντο extract κάπου αυτό που θα καυεβάσεις και θα σου βγάλει ένα φάκελο με ονομασία mameui32).Αυτό που κατέβασες δεν το χρειάζεσαι πλέον και ασχολείσαι μόνο με τον φάκελο.
Τα roms είναι με απλά ελληνικά κάποια ζιπαρισμένα αρχειάκια τα οποία τοποθετούνται μέσα στον φάκελο roms που δημιουργεί το mame32 (αυτό που θα αποσυμπιέσεις πιο πάνω δηλαδή.)
Χρειάζονται γιατί πολύ απλά είναι ΑΥΤΟ που χρειάζεται το κάθε παιχνίδι για να ξεκινήσει να παίζει στο mame.Χωρίς αυτό γιοκ... :wink:

Το γραφικό περιβάλον που αναφέρεις είναι το mame32 που σου λέω να κατεβάσεις. :wink:

Οι roms είναι στην δεύτερη κατηγορία από το link που μου έδωσες.
εδώ
Διαλέγεις και κατεβάζεις.
Αυτές τις roms θα τις βάλεις μέασα στον φάκελο roms που θα έχει δημιουργήσει το αρχείο που σου είπα πιο πάνω να κάνεις extract.
Καλό είναι αφού έχεις κατεβάσει το 80gb chd,να μην τα μπερδέψεις με την έκδοση mame του tomorrow και να κάνεις καινούργια αρχή και με τις roms.
Δηλαδή:
Κρατάς τα 80gb chd για να δεις μετά με την ησυχία σου ποια σε ενδιαφέρουν να τα κρατήσεις και ποια όχι (θα στο αναλύσω αργότερα αυτό,αν το χρειαστείς).
Κατεβάζεις τα 20 gb roms από όπου θες.
Τα πετάς μέσα στον φάκελο roms που έχεις από το φρεσκοκατεβασμένο αρχείο και είσαι έτοιμος :D

Τα 30 παιχνίδια εννοώ για τα chd μόνο και όχι τα για υπόλοιπα.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

Είσαι καταπληκτικός, super, duper, WOW και μάλλον όλα έγιναν κατανοητά (βέβαια τώρα έβαλα να κατεβαίνουν άλλα 20GB που είναι το αρχείο με τα roms, αλλά οκ! Xexexe)

Εννοείται δεν μπερδεύω την ήδη υπάρχουσα συλλογή (που έτσι και αλλιώς είναι σε DVD ακόμα) με αυτά που κατέβασα και κατεβάζω.

Λίγο το ξανάχασα (δηλαδή δεν το έπιασα από την αρχή) πως από 80GB CHD βγαίνουν μόνο 30 παιχνίδια, αλλά αυτό το ξανασυζητάμε αύριο όταν θα έχουν κατέβει και τα ROMS και έχω κάνει ότι μου είπες.

Σου είμαι πραγματικά υπόχρεος. :oops: :oops: :oops: :oops:

Ευχαριστώ και πάλι!

Καληνύχτα! :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Υπομονή μέχρι αύριο. :wink:
Όσον αφορά τα chd.
Αυτά αντιστοιχούν σε 291 και όχι σε 30 παιχνίδια.
Απλά ανέφερα ότι από τα 291 τα περισσότερα είτε είναι umemulated (και στην ουσία απλά χώρο στον δίσκο πιάνουν) είτε δεν παίζουν full speed.
Θα τα δεις και ο ίδιος αύριο. :wink:
Καληνύχτα και σε σένα.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Καλωσήρθες Agarwaen777 :-)
Τα roms είναι τα παιχνίδια. Είναι αρχεία που αντιστοιχούν στα τσιπάκια μνήμης ROM που υπήρχαν πάνω στην πλακέτα κάθε παιχνιδιού και είχαν ουσιαστικά το παιχνίδι. Επειδή οι πλακέτες είχαν κάμποσα τσιπάκια, τα αρχεία roms δεν είναι μόνο ένα ανά παιχνίδι, αλλά πολλά. Αυτά όμως συμπιέζονται σε ένα αρχείο .zip, ώστε τελικά έχεις ένα αρχείο zip ανά παιχνίδι.
Στην πραγματικότητα υπήρχαν διαφορετικές εκδόσεις, παραλλαγές και κλώνοι arcade παιχνιδιών (bootleg λέγονται τα πειρατικά τότε arcades). Οι κλώνοι είχαν διαφορές αλλά εξ ορισμού και ομοιότητες. Αυτό σημαίνει ότι έχουν κάποια roms διαφορετικά, αλλά και κάποια κοινά. Γι αυτό ίσως δεις και κάποια zip αρχεία με υπερβολικά μικρό μέγεθος και λίγα αρχεία. Μια έκδοση του παιχνιδιού είναι η κύρια, και οι υπόλοιπες οι κλώνοι. Εφόσον κάποια κοινά roms βρίσκονται στο zip του κυρίως παιχνιδιού, για να παίξουν οι κλώνοι, απαιτούν να υπάρχει αυτό.

Εκτός από τα roms των παιχνιδιών, υπάρχουν και κάποια άλλα, που είναι πάλι roms, αλλά είναι μηχανημάτων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Neo-Geo. Για να παίξεις παιχνίδια του Neo-Geo χρειάζεσαι τον emulator, τα roms του μηχανήματος και τα roms των παιχνιδιών.

Όλα αυτά τα λέω για θεωρία, για να καταλάβεις τί παίζεται. Πρακτικά, κατεβάζεις τα έτοιμα zip αρχεία και τα βάζεις στον υποφάκελο roms του mame32. Αν δεις και στα CD από το περιοδικό, αυτά περιέχει (καλύτερα να τα ξανακατεβάσεις όμως, γιατί κάποια αλλάζουν σπανίως, για διάφορους λόγους).
Τα CHD αρχεία είναι κάτι παρόμοιο. Ενώ τα roms αντιστοιχούν σε images από τσιπάκια, τα CHD αντιστοιχούν σε images από σκληρούς δίσκους. Προφανώς μιλάμε για πιο σύγχρονα arcade παιχνίδια και γι αυτόν τον λόγο τα αρχεία είναι τεράστια και πολλά από αυτά unemulated ή θέλουν τέρας PC.

Παρεμπιπτόντως, να ξέρεις ότι πολλοί υπολογιστές και παιχνιδομηχανές έχουν emulators. Όπως δηλαδή μπορείς με το MAME και παίζεις παλιά arcade παιχνίδια, μπορείς και με τον emulator ZSNES για παράδειγμα να παίξεις παιχνίδια του Super Nintendo. Καί εκεί χρειάζεσαι τον emulator και τα roms (1 παιχνίδι - 1 αρχείο rom, στις περισσότερες παιχνιδομηχανές). Και όχι μόνο SNES, φαντάσου 100% πιστότητα στο emulation της Amiga ή άλλων μηχανημάτων, που δεν είχες την ευκαιρία να αγοράσεις ή να μάθεις. Οι emulators δεν μας δίνουν μόνο την ευκαιρία να παίξουμε τα παιχνίδια που ξέραμε, αλλά να γνωρίσουμε τα μηχανήματα που δεν είχαμε.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Υποθέτω ότι με το mame και τις roms του το παλεύεις σιγά - σιγά με την βοήθεια που σου έδωσε ο grip, οπότε δεν θα ασχοληθώ επί του παρόντος με αυτό.

ΤΟΥΜΠΑ ΣΤΟ CABAL
Στο Cabal για να κάνεις την τούμπα, πρέπει να κινείσαι είτε δεξιά - είτε αριστερά και να πατήσεις το 3ο πλήκτρο ήτοι το spacebar. Δεν είναι κάποια εξτρά πατέντα αφού το θυμάμαι ότι υπήρχε στα arcades και το δοκίμασα την World Version (cabal.exe) απλά δεν το κάνει όντας ακίνητος αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κινείσαι προς μία κατεύθυνση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

grip έγραψε:Κατέβασε την πιο καινούργια έκδοση από το download section του mame.gr
εδώ δηλαδή.
Πήγαινε στο mameui32 binary.
ok το έκανα!
grip έγραψε:Τα roms είναι με απλά ελληνικά κάποια ζιπαρισμένα αρχειάκια τα οποία τοποθετούνται μέσα στον φάκελο roms που δημιουργεί το mame32
οκ
grip έγραψε:Αυτές τις roms θα τις βάλεις μέσα στον φάκελο roms που θα έχει δημιουργήσει το αρχείο που σου είπα πιο πάνω να κάνεις extract.
οκ
grip έγραψε:Δηλαδή:
Κρατάς τα 80gb chd για να δεις μετά με την ησυχία σου ποια σε ενδιαφέρουν να τα κρατήσεις και ποια όχι (θα στο αναλύσω αργότερα αυτό,αν το χρειαστείς).
Κατεβάζεις τα 20 gb roms από όπου θες.

Τα πετάς μέσα στον φάκελο roms που έχεις από το φρεσκοκατεβασμένο αρχείο και είσαι έτοιμος :D
Λοιπόν τα έκανα όλα όπως μου είπες και .....................................................................................................................

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Δουλεύουν! Πω πω δεν το πιστεύω! Πάει καταστράφηκα! Παίζω cabal και κάνει και τούμπα!!! Το golden Axe δουλεύει... ποιο Gothic 3 μου λες... θα παίξω TETRIS!!!!

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

ΘΑ ΛΙΩΣΩ, ΘΑ ΚΑΩ!!!!

χμ, οκ αρκετά το χάρηκα. Πάμε στις απορίες τώρα!
χμ, πριν πάμε στις απορίες να ξαναπώ ότι είστε καταπληκτικοί και ευχαριστώ για το χρόνο και την διάθεση :D

λοιπόν τα 80GB chd τι τα κάνω? Δεν μου τα ζήτησε πουθενά. Τα παιχνίδια παίζουν κανονικά!

Όταν άνοιξα το πρόγραμμα είχε ένα κατεβατό με επιλογές. Εγώ άνοιξα ότι παιχνίδια άνοιξα από εκεί που έλεγε all games ή available νομίζω. Μία από αυτές έλεγε CHD. Από αυτή δεν έπαιζε τίποτα. Μου έλεγε ότι λείπει το CHD αρχείο. Προφανώς θα χρειάζεται τα CHD (που ήδη έχω) αλλά πως τα "φορτώνω"? Δεν βρήκα κάνα φάκελο να τα ρίξω μέσα (όπως έκανα με τα zipάκια τα άλλα που τα έριξα στα roms).

To Sega Rally δεν έπαιζε. Μου λέει να πατήσω Ok KAI NA TO ΞΕΧΑΣΩ. Πράγματι να το ξεχάσω ή για όλα υπάρχει κάποιο μαγικό?

Α) Υπάρχει εύκολος τρόπος για να σβήσω τα διπλά? (αν όχι ο δύσκολος ποιος είναι? )
Β) Τα διπλά τι τα χρειάζομαι?
C) Σε κάθε pc (διαφορετικής CPU και γενικότερα δυνατοτήτων) παίζει κάποιο από όλα τα διπλά για αυτό υπάρχουν?
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

B και C μαζί:
Ο σκοπός του MAME δεν είναι να μπορούμε να παίζουμε τα παιχνίδια, όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται. Είναι να βοηθήσει να διατηρηθούν στον χρόνο. Τα αυθεντικά μηχανήματα υπόκεινται στη φθορά του χρόνου και σιγά-σιγά σπανίζουν και κινδυνεύουν. Το MAME όμως θα τα διατηρήσει για πάντα. Το ότι μπορούμε να τα παίζουμε αυτά τα παιχνίδια με το MAME, είναι μια ωραία παρενέργεια.
Επειδή λοιπόν αυτός είναι ο σκοπός, ακόμα και αν ένα παιχνίδι είναι στο MAME, όταν βρίσκονται τα roms από κάποιον κλώνο του, η ομάδα του MAME το συμπεριλαμβάνει. Τα πολλαπλά παιχνίδια είναι σχεδόν ίδια, αλλά όχι ίδια. Κάποιες φορές μάλιστα συμβαίνει να παίζει καλά ένα bootleg (παράνομο στην εποχή του αντίγραφο), και αν μην παίζει το αυθεντικό. Αυτό συμβαίνει γιατί από το bootleg είχε αφαιρεθεί το κύκλωμα προστασίας, που για να γίνει κι αυτό emulated ώστε να παίξει το αυθεντικό παιχνίδι απαιτεί ισχυρό επξεργαστή (και όποτε γίνει).
Πολλοί από εδώ, θέλουμε να τα έχουμε όλα, μαζί με όλους τους κλώνους, όχι γιατί παίζουμε όλα τα παιχνίδια και τους κλώνους στο MAME, αλλά γιατί έτσι έχουμε στο σκληρό δίσκο μας όλη την ιστορία, δηλαδή για λόγους συλλεκτικούς. Αν θέλεις μόνο να παίξεις, δεν χρειάζεται καν να κατεβάσεις όλα τα roms. Μπορείς να κατεβάσεις καμμιά 30-ριά παιχνίδια που θα σου κρατήσουν για μήνες (αλλά δεν θα το κάνεις).
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

Vag έγραψε:B και C μαζί:
Ο σκοπός του MAME δεν είναι να μπορούμε να παίζουμε τα παιχνίδια, όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται. Είναι να βοηθήσει να διατηρηθούν στον χρόνο. Τα αυθεντικά μηχανήματα υπόκεινται στη φθορά του χρόνου και σιγά-σιγά σπανίζουν και κινδυνεύουν. Το MAME όμως θα τα διατηρήσει για πάντα. Το ότι μπορούμε να τα παίζουμε αυτά τα παιχνίδια με το MAME, είναι μια ωραία παρενέργεια.

Επειδή λοιπόν αυτός είναι ο σκοπός, ακόμα και αν ένα παιχνίδι είναι στο MAME, όταν βρίσκονται τα roms από κάποιον κλώνο του, η ομάδα του MAME το συμπεριλαμβάνει. Τα πολλαπλά παιχνίδια είναι σχεδόν ίδια, αλλά όχι ίδια.

Πολλοί από εδώ, θέλουμε να τα έχουμε όλα, μαζί με όλους τους κλώνους, όχι γιατί παίζουμε όλα τα παιχνίδια και τους κλώνους στο MAME, αλλά γιατί έτσι έχουμε στο σκληρό δίσκο μας όλη την ιστορία, δηλαδή για λόγους συλλεκτικούς.
Όμορφα. Μου αρέσει η άποψη σου. Η αλήθεια είναι ότι άσχετα με το τι είπα παραπάνω, δεν με βλέπω να παίζω πάλι τέτοια παιχνίδια μια και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. Μου δίνει όμως χαρά να τα ξέρω ότι έχω μία τέτοια συλλογή και ακόμα περισσότερο να την μοιράζομαι. Απώτερος σκοπός μου είναι να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για να τα μοιραστώ με άλλους.

Υ.Γ. Τα CHD τελικά τι τα κάνω? :(
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Για τα chd.
Θα τα βάλεις στον φάκελο roms μέσα σε δικούς τους φακέλους.
Δηλαδή.
Αν δεν είναι ήδη έτοιμα από τα torrent,με ήδη ονομασμένους φακέλους θα πάρεις το κάθε chd και θα το βάλεις μέσα σε έναν φάκελο μέσα στον φάκελο roms.
Δηλαδή θα έχεις 80 φακέλους μέσα στον φάκελο roms όπου ο καθένας θα περιέχει το κάθε chd.
Π.χ.
Για το Killer Instict 2
Mameui32---->roms---->kinst2----->kinst2.chd.
:wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

grip έγραψε:Για τα chd.
Θα τα βάλεις στον φάκελο roms μέσα σε δικούς τους φακέλους.
Δηλαδή.
Αν δεν είναι ήδη έτοιμα από τα torrent,με ήδη ονομασμένους φακέλους θα πάρεις το κάθε chd και θα το βάλεις μέσα σε έναν φάκελο μέσα στον φάκελο roms.
Δηλαδή θα έχεις 80 φακέλους μέσα στον φάκελο roms όπου ο καθένας θα περιέχει το κάθε chd.
Π.χ.
Για το Killer Instict 2
Mameui32---->roms---->kinst2----->kinst2.chd.
:wink:
Φιουυυυυυυυυυυ

πάλι καλά που δεν τα έβγαλα από τους φακέλους, όπως κάνω πάντα, όχι για τίποτα άλλο, αλλά δεν είναι μόνο 80, είναι 220.

Ευχαριστώ και πάλι! Μετά και από αυτή την διευκρίνιση πλέον όλα δουλεύουν ρολόι.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, μακάρι να μπορούσα με κάποιο τρόπο να το ανταποδώσω.

Υ.Γ. Γιατί κάποια είναι κόκκινα εξορισμού? Όπως το sega rally που έλεγα πριν? Αυτά δεν υπάρχει τρόπος να τα παίξω? Φταίει το Pc ή είναι απλά χαλασμένες εκδόσεις...?
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Κάτω δεξιά στο mame,στο εκάστοτε παιχνίδι,αναφέρεται και το status του συγκεκριμένου παιχνιδιού.
Αν δεις,στο sega rally,γράφει:Not working Video emulation isn't 100% accurate.
Συνεπώς,μέχρι να υπάρξει κάτι νεότερο,σε πιο φρέσκια έκδοση mame,δυστυχώς δεν παίζει.
Αν σου κολλήσει το μικρόβιο αργότερα και ψαχτείς λίγο θα δεις ότι τα
Sega Rally ανήκουν στο Sega Model 3 Hardware το οποίο δεν είναι εξομοιωμένο στο mame.
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και περαιτέρω info για το κάθε παιχνίδι,κατέβασε το info file από εδώ.
Καντο extract κάπου,και το περιεχόμενο (ένα φάκελο και ένα dat file) ριξτα μέσα στο φάκελο του mame -και αν σου ζητηθεί,κάνε αντικατάσταση-.
Λογικά,όταν θα ξανατρέξεις το mame,κάτω από κάθε screenshot παιχνιδιού,θα υπάρχει και ένα κείμενο με διάφορες πληροφορίες για το παιχνίδι. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

ambu_dare έγραψε:
ΤΟΥΜΠΑ ΣΤΟ CABAL
Στο Cabal για να κάνεις την τούμπα, πρέπει να κινείσαι είτε δεξιά - είτε αριστερά και να πατήσεις το 3ο πλήκτρο ήτοι το spacebar. Δεν είναι κάποια εξτρά πατέντα αφού το θυμάμαι ότι υπήρχε στα arcades και το δοκίμασα την World Version (cabal.exe) απλά δεν το κάνει όντας ακίνητος αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κινείσαι προς μία κατεύθυνση.
Πράγματι, είχες δίκιο. Στα roms που κατέβασα έτσι δουλεύει, με την διαφορά ότι στην συλλογή που είχα του περιοδικού Tomorrow επειδή μπορεί να ήταν bootleg δεν το έκανε.

Thnaks για το info πάντως

;)

(μα πήγαινα να τρελαθώ… θα ξεχάσω λέω και αυτά που ξέρω???) χαχαχαχα

Vag έγραψε:
Πολλοί από εδώ, θέλουμε να τα έχουμε όλα, μαζί με όλους τους κλώνους, όχι γιατί παίζουμε όλα τα παιχνίδια και τους κλώνους στο MAME, αλλά γιατί έτσι έχουμε στο σκληρό δίσκο μας όλη την ιστορία, δηλαδή για λόγους συλλεκτικούς. Αν θέλεις μόνο να παίξεις, δεν χρειάζεται καν να κατεβάσεις όλα τα roms. Μπορείς να κατεβάσεις καμμιά 30-ριά παιχνίδια που θα σου κρατήσουν για μήνες (αλλά δεν θα το κάνεις).
Μου άρεσε πολύ η απάντηση σου. Πάρα πολύ. Τελικά ανέβασα σε έναν tracker όλα τα mame που κατέβασα και την συλλογή του tomorrow και σαν απάντηση (λόγω του στόμφου και του κλίματος) σε όποιον ρώταγε γιατί υπάρχουν διπλά postara την δική σου. Εύχομαι να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό… (με το Nickname σου… κανονικό quote δηλαδή)

(110GB torrent... τι κράξιμο έφαγα...)

grip έγραψε:
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και περαιτέρω info για το κάθε παιχνίδι,κατέβασε το info file από εδώ.

Καντο extract κάπου, και το περιεχόμενο (ένα φάκελο και ένα dat file) ριξτα μέσα στο φάκελο του mame -και αν σου ζητηθεί,κάνε αντικατάσταση-.

Λογικά, όταν θα ξανατρέξεις το mame,κάτω από κάθε screenshot παιχνιδιού, θα υπάρχει και ένα κείμενο με διάφορες πληροφορίες για το παιχνίδι. :wink:
Περιμένω ένα καινούργιο Pc σήμερα που θα το δοκιμάσω εκεί αφού κάνω όλη την μεταφορά.

Το φάκελο και το .dat να τα ρίξω τελείως χύμα στο MameUI32 ή σε κάποιο subfolder?
Απάντηση