Αγορά από eBay

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αγορά από eBay

Δημοσίευση από Vag »

Θα μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία με το eBay.
Πριν πολλές ημέρες αγόρασα μία arcade πλακέτα με ένα παιχνίδι. Ο πωλητής έγραφε ότι λειτουργεί 100%. Πλήρωσα με PayPal.
Όταν είχαν περάσει 17 μέρες και δεν την είχα παραλάβει, έστειλα μήνυμα στον πωλητή - καμμία απάντηση. Μετά από 2-3 μέρες άνοιξα ένα case με αιτιολογία ότι δεν το έχω παραλάβει (σου επιτρέπει να επιλέξεις έναν από 2-3 λόγους). Ούτε τότε ο πωλητής απάντησε.
Μετά από 2 μέρες, η πλακέτα έφτασε και το case το έκλεισα. Όμως είναι χαλασμένη (την έχω δοκιμάσει σε δύο cabinets). Δυστυχώς το eBay και το PayPal δεν σου επιτρέπουν να ανοίξεις case αφού έχεις κλείσει ένα, ας είναι για διαφορετικό λόγο. Τους έστειλα e-mail εξηγώντας τους τα πάντα και μου απάντησαν ότι θα πρέπει να απευθυνθώ στην αστυνομία ή να τον πάω στα δικαστήρια! Επίσης, ότι ευχαρίστως θα δώσουν τα στοιχεία της αγοράς στην αστυνομία, αν αυτή τα ζητήσει.

Δυστυχώς ο λογαριασμός στο PayPal είχε χρήματα, οπότε η πληρωμή έγινε από αυτά και δεν τραβήχτηκαν από τη VISA, αλλιώς η τράπεζα θα έδινε τη λύση.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αν έχεις τύχη διάβαινε..... :cry:
Είναι εκείνη η Gaelco που μου ανέφερες ?
To feedback του πωλητή τι έλεγε ?
Μάλλον ο μάγκας γνώριζε τη λούμπα του Ebay και την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο....
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ναι, εκείνη είναι. Το feedback ήταν πολύ καλό, αλλά του έκανα κι ένα άκρως αρνητικό.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Είσαι πόντιος ρε Βαγγέλη.
Αφού είχες ανοιχτό dispute για οποιονδήποτε λόγο, γιατί δεν δοκίμασες την πλακέτα ΠΡΙΝ το κλείσεις; Αν το είχες κάνει, θα συνέχιζες το ίδιο dispute υποστηρίζοντας απλά ότι δεν έχεις παραλάβει τίποτα.
Και βασικά, γιατί βιάστηκες τόσο να ανοίξεις dispute γενικότερα; Έχεις περιθώριο 45 ημέρες. Δεν είναι τόσο περίεργο να κάνει κάτι 20 ημέρες να έρθει. Σαφώς δεν είναι καλός χρόνος, αλλά η δική μου αίσθηση είναι ότι μόνο μετά τον μήνα θεωρείς το αντικείμενο χαμένο (αν μιλάμε για airmail πάντα)

Εγώ ποτέ δεν κάνω καμμία κίνηση "κλεισίματος" (πχ να αφήσω feedback) στο Ebay πριν δοκιμάσω το αντικείμενο. Και τις 2 φορές που άνοιξα dispute το έκλεισα μόνο όταν ήμουν 200% ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Το άνοιξα επειδή ο πωλητής με αγνοούσε.
Το έκλεισα επειδή παρέλαβα το προϊόν και δεν ήξερα ότι δεν μπορείς να ανοίξεις άλλο, για άλλον λόγο. Αν δηλαδή ήταν συστημένο; Τότε υποχρεωτικά θα το έκλεινα και πάλι θα ήμουν στην ίδια κατάσταση.

Το χειρότερο όμως είναι ότι χάθηκε τόσος χρόνος και προοριζόταν για τα παιδιά μου. Ήθελα να τους ετοιμάσω μία καμπίνα πριν έρθουν. Εκτός του ότι θα έπεφτε θεαματικά ο WAF, αν η καμπίνα δούλευε ήδη όπως έπρεπε (τώρα παίζει Power Spikes, με joypad).
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Vag ποσο σου στοιχισε η ολη ιστορια?
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Περίπου 45 ευρώ...
Στο παρελθόν έχω χάσει κι άλλα, ιδίως με πράγματα που δεν δουλεύανε ή που έσπασαν από το ταχυδρομείο. Αν προσπαθήσω να το προσδιορίσω ως ποσοστό, θα έλεγα το 5% είναι χασούρα.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Δεν ειναι μικρο ποσο αλλα τεσπα..θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα. Τεσπα, την επομενη φορα θα εισαι πιο προσεκτικτος ειμαι σιγουρος. Δυστυχως, τωρα δε μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο :/
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Προσεκτικός ήμουν, απλώς δεν περίμενα το eBay να έχει αυτό το πρόβλημα/ασάφεια στον κανονισμό του. Άλλωστε έχω κάνει πραγματικά πολλές αγορές (λόγω και του Retromarket) και τα λάθη μου έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Vag έγραψε:Το άνοιξα επειδή ο πωλητής με αγνοούσε.
Το έκλεισα επειδή παρέλαβα το προϊόν και δεν ήξερα ότι δεν μπορείς να ανοίξεις άλλο, για άλλον λόγο. Αν δηλαδή ήταν συστημένο; Τότε υποχρεωτικά θα το έκλεινα και πάλι θα ήμουν στην ίδια κατάσταση.

Το χειρότερο όμως είναι ότι χάθηκε τόσος χρόνος και προοριζόταν για τα παιδιά μου. Ήθελα να τους ετοιμάσω μία καμπίνα πριν έρθουν. Εκτός του ότι θα έπεφτε θεαματικά ο WAF, αν η καμπίνα δούλευε ήδη όπως έπρεπε (τώρα παίζει Power Spikes, με joypad).
Μα αυτό λέω! Νομίζω ότι η διαφορά είναι προφανής.
Αν ήταν συστημένο δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση απώλειας χωρίς αποζημίωση. Στην προκειμένη που δεν ήταν, μπορούσες να ισχυριστείς ότι γουστάρεις. Σε κάθε περίπτωση, είχες τρόπο αντίδρασης αν δεν "αυτοκτονούσες"...

Άσχετο: τι είναι ο WAF;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Wife Acceptance Factor.

WAF

Όσο μικρότερο το WAF, τόσο μεγαλύτερη η παντόφλα. :P
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Thanks ψηλέ! :D

Εγώ δουλεύω πλέον σχεδόν αποκλειστικά με WIF (tm) και δεν πέρασε από το μυαλό μου αυτή η εναλλακτική. Το περίεργο είναι ότι είχα την εντύπωση ότι και ο Vag από την Ήπειρο κατάγεται... :mrgreen:
**Ignoring**
Maddog's health warning: αν δεν είστε σίγουροι για τις τεχνικές σας, stick to WAF.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

WAF, GAF μπλέξαμε άσχημα... το WIF τι είναι πάλι?
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Γιατί, το GAF τί είναι;
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

LOL, το σκίσαμε πάλι... :P

xalia: είσαι παλιό μέλος και δεν επιτρέπεται να μην γνωρίζεις το κόλπο με τα ψιλά γραμματάκια. Το χρησιμοποιούμε ήδη αρκετά χρόνια. Και αυτή την φορά δεν τα έκανα ούτε καν size 1, με size 3 γράφω! Εκτός πιά και αν τα Mac δεν έχουν τόσο μικρά fonts. :twisted:
Οπότε περιμένω να μου πεις εσύ τι είναι το WIF, εγώ το έχω εξηγήσει επαρκώς στο post μου.

Vag: αυτό είναι εύκολο νομίζω. Απλά κοιτάς ποιός πόσταρε. Ο xalia καθότι ανύπαντρος μεν, μοδάτος δε, ανησυχεί για το Girlfriend Acceptance Factor και μόνο. Προς το παρόν πάντοτε. :twisted: :twisted: :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση