Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από Nemo »

Μια και συμπληρωθηκαν 2 χρονια,απο τοτε που ο Dolphin εγινε open source ,
για να γιορτασουν το γεγονος ....

D/Load Dolphin 2.0 official download page (Win32 & 64bit /Linux32 & 64bit )
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
kmanikas13
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009 02:03
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από kmanikas13 »

Εχω ενα λαπτοπ 2ghz dual core με 512 mb geforce g105m καρτα γραφικων κ 4 giga ram οταν βαζω τα παιχνιδια του wii στον dolphin μου κολλανε πολυ .
Φταιει το αδυναμο συστημα μου η πρεπει να κανω κατι στις ρυθμισεις ???
Live your life!!
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από Scatman »

καλό είναι το σύστημα.

Μπες στο forum του επίσημου site. έχει θεματικές ενότητες για ρυθμίσεις και λοιπά τεχνικά θέματα
Άβαταρ μέλους
kmanikas13
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009 02:03
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από kmanikas13 »

ευχαριστω πολυ για τις τρομερες απαντησεις πραγματικα με βοηθησαν πολυ.....ακομα περιμενω να μου απαντησει καποιος για το sega saturn αλλα απο οτι βελπω ειναι κατι σαν το μυστικο του κρατους απαγορευται να πει καποιος γιαυτον... φανεται πως θελουν λιγοι να τον εχουν .... δεν πειραζει εγω θα βρω την ακρη
Live your life!!
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από Scatman »

Θα έπρεπε να είσαι πιο σεμνός στις εκφράσεις σου διότι όταν μου έστελνες τα ερωτήματα pms για Saturn, θα μπορούσα κάλλιστα να σε αγνοήσω και να κάνω πως δεν τα είδα ποτέ. Αντίθετα, σου έδωσα αρκετές απαντήσεις.

Το πρόβλημα με τους νεοεισερχόμενους στην emu scene είναι ότι τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο και δεν έχουν καμία διάθεση να ψάξουν επειδή πιστεύουν ότι μία ολόκληρη κοινότητα είναι υποχρεωμένη να σκύψει πάνω στο ατομικό πρόβλημα του καθενός. Γιατί?

Αντι να κάνω εγώ ή ο καθένας άλλος έρευνα στα forums του επίσημου site Dolphin, θα το κάνεις εσύ που ενδιαφέρεσαι κι επιπλέον θα μάθεις και κάτι παραπάνω.
Πήρες την πηγή, πιες νερό λοιπόν. ΟΛΑ τα βασικά ερωτήματα (κι ακόμη περισσότερα), θίγονται ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤA στο επίσημο forum του Dolphin.

Επιπλέον, καλό είναι πριν πούμε οτιδήποτε να κάνουμε μία μικρή έρευνα στο forum πχ
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=9&t=2945
Άβαταρ μέλους
kmanikas13
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009 02:03
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από kmanikas13 »

ξερεις ομως τι γινεται ??
δεν ειμαι νεος οσον αφορα το emulation γιαυτο ακριβως εχω αγανακτησει... οπως επισης πρεπει να εχετε υποψην πως για εμενα τουλαχιστον αυτο το λινκ που εδωσες ειναι πολυ δυσνοητο δυστυχως τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα, σε ευχαριστω που μου απαντησες στα pm αλλα πρεπει να ξερεις πως εχω ψαχτει αρκετα μονος μου για να αναγκαστω να σου στειλω private κ σε εσενα κ σε καποιους αλλους....απλα βλεπω πως ειδικα με το sega saturn υπαρχει μια μυστικοτητα γενικα σε ολα τα φορουμ χωρις να ξερω το λογο....Μιας κ ειμαι μελος ομως εχω να κανω μερικες προτασεις που ειτε τις ακουτε ειτε τις αγνοειτε . Ωραια ολα αυτα με τις τελευταιες εκδοσεις ολων των emulator αλλα πιο χρησιμο θα ηταν να δινετε οδηγιες εγκαταστασης παρα να εχουμε τα τελευταια relase κ μιλαω για αυτους που σεταρονται δυσκολα
Ευχαριστω κ παντα φιλικα
Live your life!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από Maddog »

kmanikas13 έγραψε:ακομα περιμενω να μου απαντησει καποιος για το sega saturn αλλα απο οτι βελπω ειναι κατι σαν το μυστικο του κρατους απαγορευται να πει καποιος γιαυτον... φανεται πως θελουν λιγοι να τον εχουν .... δεν πειραζει εγω θα βρω την ακρη
Να σου θυμήσω απλά ότι στο παρόν forum δεν ρώτησες ποτέ τίποτα για Sega Saturn. 3 δημοσιεύσεις έχεις και όλες είναι σε αυτό εδώ το thread :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από GeoAnas »

Maddog έγραψε:Να σου θυμήσω απλά ότι στο παρόν forum δεν ρώτησες ποτέ τίποτα για Sega Saturn. 3 δημοσιεύσεις έχεις και όλες είναι σε αυτό εδώ το thread :wink:
...το οποίο είναι για Dolphin (GameCube/Wii) :D
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από sap »

Ο Dolphin εδώ και τρεις βδομαδές μπήκε στην έκδοση 3.0

Αυτά που μου αρέσουν μιάς και δεν είχα ασχοληθεί μαζί του πριν

1. όμορφο GUI έχοντας και την επιλογή γλώσσας τα ελληνικά
2. μπορείς να κοτσάρεις και κανονικό wiimote (με ένα wiimote, ένα usb blutooth και ένα Wireless Sensor Bar) εώς 4
3. μπορείς να πάρεις μια ιδέα προτού αγοράσεις ένα dvd (δοκίμασα το captain america με κάποια προβλήματα μεν αλλά σχεδόν παιζόταν)
4. διαβάζει εκτός από dvd και τα iso.
5. η ιδεα να προσθέσουνε 3d (σχεδόν) το τελευταίο εννιάμηνο((Just enable Anaglyph Stereo and Pixel Lighting at the DX9 Plugin Configuration and get your 3D glasses.))

αρχική σελίδα
http://www.dolphin-emulator.com/

mario kart 3d βάλτε κοκκινομπλέ γυαλιά
http://www.youtube.com/watch?v=SSLiDIvE ... dded#at=47
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από xalia »

σε τι setup το δοκίμασες...

ps: είμαι περίεργος!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από pooky(1) »

Σε Quad core 9550 6 giga και 5870 πάντως, με το Super msrio galaxy II για Wii φυσικά, έχω 45 fps και πέφτει μέχρι τα 31 περίπου.

Θα έχω την ευκαιρία μετά ολίγους μήνες να το δοκιμάσω στο super gaming rig που σκέφτομαι για πριν τα Χριστούγεννα. Εκεί θα δούμε διαφορές στην ταχύτητα.

Στον iMac μου δεν βάζω windows, δεν κάνω ιεροσυλίες, δεν πρόκειται να δοκιμαστεί.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από sap »

Και ο δικός μου Pentium (R) dual core 2,9 ghz με 4 mb μνήμη δεν φτουράει...
Σε ρυθμίσεις τις βασικές έχω αφήσει δηλαδή

Direct 3d μέσω nvidia geforce 9500 gt
εσωτερική ανάλυση 1χ native (640x528)
εξομάλυνση 4χ SSAA
ανισοτροπικό φιλτράρισμα 1χ και σε όλα τα άλλα άφησα τα προτιμόμενα, με τις λίγες πρόσπάθειες που έκανα για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πώ ότι είδα αισθητή διαφορά στην ταχύτητα.

Σε οτιδήποτε χαμηλότερο από αυτό είναι οπτικά πολύ κακό το αποτέλεσμα και σε οτιδήποτε ψηλότερο δεν τραβάει ... στο mario galaxy πάνω από 25-30 fps δύσκολα να πιάσει.

Ωστόσο υπάρχουν αξιοπρεπή παιχνίδια που (μου) παίζουν στο 100% όπως το
Μuramasa (demon blade)
http://www.youtube.com/watch?v=zFtRsJXFMuU
ένα όμορφο 2d action με στοιχεία rpg και το Super paper Mario στα οποία δεν χρειάζονται και το wii mote οπότε παίζοντε ευχάριστα.

Τέλος να προσθέσω άλλη μια δυνατότητα που μου άρεσε στο Dolphin. Μπορείς να εισάγεις 1)εικονική nand (δηλαδή το σκληρό με το λειτουργικό και τα κανάλια που διαθέτεις) από το wii σου καθώς και
2) wads δηλαδή να προσθέσεις κανάλια (παιχνίδια κτλ) και να αλλάξεις firmware όπως και να τρέξεις homebrew λογισμικό (εδώ συνάντησα προβλήματα αλλά πιστεύω με λίγη ασχολία λύνονται), χωρίς να mod-άρεις το πραγματικό Wii και να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με βλέπω να παίζω
master system στο genesis plus μέσω Homebrew Wii και Dolphin στον υπολογιστή.
3) Τέλος μπορείς να εισάγεις και εικονική sd card μιας και η μνήμη (ακόμα και του emulated Wii) συχνά δεν φτάνει.
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από pooky(1) »

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τόσο περιορισμός από τη κάρτα γραφικών. Περισσότερο για θέμα επεξεργαστή μου φαίνεται.

Καλά δεν θα έρθουν οι Bulldozer; Που θα πάει;

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ασύρματη μπάρα - δέκτη για το Wiimote που να συνδέεται με το pcάκι;
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από sap »

Θέμα επεξεργαστή είναι αλλά είχε ρωτήσει ο xalia για ρυθμίσεις και είπα να γίνω λίγο πιο αναλυτικός.

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ασύρματη μπάρα - δέκτη για το Wiimote που να συνδέεται με το pcάκι;

Δεν χρείαζετε να το αναγνωρίσει ο υπολογιστής ούτε κάτι εξαιρετικό υποθέτω, ασύρματες μπάρες θα βρεις εύκολα με 8-9 ευρώ στην ελλάδα και μπορεί και φθηνότερα (οχι επίσημης αντιπροσωπίας βεβαίως). Επειδή μου μπήκε και μένα η περιέργεια, έκανα το εξής απλό : Απλά έφερα το Wii κοντά στον υπολογιστή, έφερα την μπάρα του στην οθόνη του υπολογιστή και έδωσα ρεύμα στην κονσόλα ώστε να πάρει και η μπάρα. Κομπλε..

Το wiimote συνδέθηκε κατευθείαν. Χρησιμοποίησα ένα Bluetooth stick (Billionton class 1) που είχα πάρει πριν 6-7 χρόνια κανα δεκάρικο πάτησα και το κόκκινο κουμπάκι για να συγχρονιστεί και τα windows xp το αναγνωρίσαν και έκαναν την εγκατάσταση κατευθείαν (νομίζω κιόλλας οτί το στικ το είδε σαν ασύρματο ποντίκι ενώ τα παραθύρια σαν bluetooth HID Joystick).
Κάτι που ίσως δυσκολέψει είναι το εξής, ενώ έκανε την σύνδεση με Βluetooth και αναβώσβηναν τα λαμπάκια του χειριστηρίου τότε μπαινείς στο μενού του dolphin και κάνεις ανανέωση .
Και δούλεψε ρολόι και όσον αφορά το μενού και στα παιχνίδια. Κανονικότατα λειτούργησε και το nunchuck καθώς επίσης και τα μοτεράκια κίνησης τα δοκίμασα στο Lets tap της Sega http://www.youtube.com/watch?v=fLueFAdBNAo
Δεν δοκίμασα το motion plus αλλά και στα φορουμ του δελφινιού υποστηρίζουν οτι λειτουργεί.
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Dolphin 2.0, o μοναδικος (Gamecube/Wii) emu (Win/Lin)

Δημοσίευση από pooky(1) »

Αναλυτικότατος και ευχαριστώ πολύ! :D

ΟΚ, έχω το Wii soft modded (και μου φαίνεται πολύ πιο σταθερό από το πρώτο που είχα και το πούλησα) και σε ένα σκληρό έχω όλα τα παιχνίδια που παίζω. Όπως καταλαβαίνεις απλά από εγκυκλοπαιδικής άποψης με ενδιαφέρει ο εξομοιωτής μια και τη κονσόλα τη χρησιμοποίησα μόνο για να παίξω τα ελάχιστα παιχνίδια που με ενδιέφεραν καθότι τη σιχαίνομαι και σαν μηχάνημα και σαν εταιρεία και σαν φιλοσοφία, αλλά δεν μπορούσα να πω όχι στο Mario Galaxy και στο Donkey Kong.

Υπολογίζω ότι στα νεώτερα revisions της θα πάει ακόμα καλύτερα από πλευράς ταχύτητας στα υπάρχοντα μηχανάκια. Πάντως η εξομοίωση του Wii mote με το ποντίκι είναι εκπληκτική.

Εν αναμονή λοιπόν!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Απάντηση