Tile mixer

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Tile mixer

Δημοσίευση από Vag »

Σε άλλο post είχαμε ξαναμιλήσει γι αυτό το πρόγραμμα, τώρα πια κοντεύει να τελειώσει.
Πρόκειται για το Tile mixer, ένα πρόγραμμα που θα ενώνει δύο ή περισσότερα roms που περιέχουν γραφικά και που ο συνδυασμός τους ορίζει τα χρώματα των γραφικών αυτών. Το αποτέλεσμα, ένα ενοποιημένο αρχείο, μπορεί να εμφανίσει τα γραφικά με κανονικό ευανάγνωστο τρόπο, έτοιμα για editing. Προφανώς θα τα ενώνει κιόλας...
Έχω φτιάξει το logo του προγράμματος, ωραία εικονίδια για τα κουμπιά, λίγες παραπάνω ανούσιες ρυθμίσεις, τα πάντα σε δύο γλώσσες (αγγλικά-ελληνικά), undo, και βέβαια τις κύριες λειτουργίες του προγράμματος.

Μου μένουν όμως ορισμένα πραγματάκια ακόμα.

Το έχω δει και στην πράξη ότι χρειάζεται, και θέλω να προσθέσω μια λειτουργία, τα τελικά αρχεία να μπαίνουν αυτόματα και σε zip αρχείο. Προφανώς αυτό θα βολεύει για παιχνίδια του MAME, που τα roms βρίσκονται σε zip αρχεία. Εδώ θέλω και μια μικρή βοήθεια από όποιον μπορεί να το κάνει αυτό στην Visual Basic (εγώ μπορώ, αλλά με την προϋπόθεση να υπάρχει το Winzip εγκατεστημένο). Αν κάποιος ξέρει κάποιον άλλο τρόπο, εκτός του Winzip, ας με βοηθήσει...

Επίσης, θέλω όλες οι ρυθμίσεις, συμπεριλαμβανομένων και των επιλεγμένων αρχείων, να σώζονται (σε αρχείο θα τα σώζω, για να αλλάζουν και με το notepad). Όταν και αυτό ολοκληρωθεί, πιστεύω ότι το πρόγραμμα θα είναι έτοιμο για το κοινό.

Σε επόμενη έκδοση, θα φτιάξω αρχείο βοήθειας, δυνατότητα φόρτωσης άλλης γλώσσας από αρχείο (αφού ουσιαστικά απευθύνεται σε rom hackers/μεταφραστές), και ίσως και μια βάση δεδομένων με favorites, όπου θα φαίνεται και ποιά arcade παιχνίδια έχουν roms που χρειάζεται να ενοποιηθούν για να φανούν σωστά τα γραφικά τους.

Αν όλα αυτά ακούγονται κινέζικα, είναι επειδή δεν το έχετε δει το πρόγραμμα κι εγώ δεν έχω μεταδοτικότητα. Υπομονή και σύντομα θα είναι έτοιμο...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ορίστε και μια πρώτη εικόνα του πώς θα δείχνει το πρόγραμμα...

Εικόνα

Αν και δεν έχω κάνει πολύ πρόοδο γιατί δεν κατάφερα να ασχοληθώ πολύ μαζί του, έφερα τον κώδικα σπίτι και ελπίζω να γκαζώσω λίγο :-)
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

mmmm yammy :)
btw Αν δει ο Maddog τον mario στην πρέσα μάλλον θα το χαρεί πολύ 8)
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

LOL BK...αν ήταν κάτω από κανάν οδοστρωτήρα, ακόμα καλύτερα!
Και τριαξονική νταλίκα όμως πιστεύω θα την έκανε την δουλειά σωστά :lol:

PS: Nice work Vag! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Μπορεί κανένας να με βοηθήσει με την βοήθεια του προγράμματος;
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αφού δεν θα με βοηθήσει κανένας με την βοήθεια του Tile mixer, ποιός μπορεί να ψάξει ποιά παιχνίδια του MAME έχουν τα γραφικά τους μοιρασμένα σε πολλά roms, έτσι ώστε να υπάρχει και μια λίστα των παιχνιδιών που μπορούν να μεταφραστούν/hackαριστούν με τη βοήθεια του Tile mixer;
Επίσης, ψάχνω για bugs, αν και γνωρίζω ότι υπάρχουν κάμποσα ακόμα...
Όποιος θέλει, θα του στείλω το πρόγραμμα, αν και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα (τα βασικά δουλεύουν όμως).
emu_kidid
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2004 03:17

Δημοσίευση από emu_kidid »

Βλέπω ότι το έχεις γράψει με το Visual Basic, αυτή τη γλώσσα την έχω μάθει και εγώ. Πές μου με τι ακριβός θέλεις βοιήθεια και θα δώ τι μπορώ να κάνω.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Σε τρία πράγματα χρειάζομαι βοήθεια, αλλά μόνο το ένα αφορά την Visual Basic.

Θέλω να προσθέτω τα αλλαγμένα αρχεία στο αρχείο zip με όλα τα roms, έτσι ώστε να τρέχει άμεσα στο MAME και να μην γίνεται το ζιπάρισμα χειροκίνητα. Αυτό ξέρω να το κάνω στην Visual Basic, αλλά με την προϋπόθεση να υπάρχει εγκατεστημένο το WinZip. Αυτό θέλω να το αποφύγω γιάτί ίσως δεν το έχουν όλοι. Βρήκα ότι υπάρχουν τα zip32.dll, unzip32.dll και το zlib.dll. Κάτι απ' όλα αυτά θα κάνει την δουλειά, αν ξέρεις ήδη πώς να τα χρησιμοποιήσεις, στείλε μου ένα παράδειγμα. Αλλιώς δεν πειράζει, θα το ψάξω μόνος μου.

Το δεύτερο που χρειάζομαι βοήθεια, είναι η βοήθεια του προγράμματος. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να φτιάξω αρχείο βοήθειας των Windows. Ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αυτό (έχει ένα και το Visual Studio νομίζω), ή μπορώ να το κάνω σε HTML και να το μετατρέψω. Αλλά θα προτιμούσα να το κάνει κάποιος άλλος αν θέλει, γιατί έχω πάρα πολλά πράγματα και δεν προλαβαίνω.

Το τρίτο είναι να ψάξεις αν θες, ποιά παιχνίδια του MAME έχουν χωρισμένα τα γραφικά τους, ώστε να χρειάζεται το Tile mixer για να μεταφραστούν. Είναι σίγουρα πάρα πολλά, π.χ. τα Cadillacs and Dinosaurs, Pengo, Super Mario Bros., Passing Shot, Pocket gal.
Καλά, έτσι κι αλλιώς τα δύο τελευταία από τα παραπάνω, ήδη τα μεταφράζω.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ολοκλήρωσα την έκδοση 1.0!
Σιγά μην περίμενα να λύσω όλα τα θέματα με τα zip αρχεία κλπ.
Το πρόγραμμα έχει πια ελάχιστα bugs και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα.
Μακάρι να αρχίσουν κι άλλοι να μεταφράζουν arcade τώρα.
Το αγγλικό setup δεν έχει φτιαχτεί ακόμα, σύντομα. Υπάρχει βέβαια ελληνικό setup του προγράμματος (το πρόγραμμα είναι το ίδιο καί στις δύο περιπτώσεις).
http://www.greekroms.net/english/download.php

Edit:
Δεν ξέρω πόση σημασία έχει αυτό για εσάς τους έλληνες, αλλά έβαλα και το αγγλικό setup στη σελίδα...
Απάντηση