To mame αργοσβήνει?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από grip »

Εκτός του mame.gr που -ομολογουμένως έχει πάρει λίγο την κάτω βόλτα- πιθανών να έχετε παρατηρήσει ότι πλέον και τα updates δεν βγαίνουν με την παλιά συχνή εβδομαδιαία τους βάση αλλά κάθε 15+ μέρες και χωρίς ουσιαστική εξέλιξη (είτε για τους old gamers είτε για τους λάτρεις των πιο new games.
Τι να παίζει άραγε?
Δεν υπάρχουν πλακέτες για να πειραματιστούν?
Δεν υπάρχουν ''χορηγίες'' πλέον για να μπορούν να αγοράσουν πλακέτες να πειραματιστούν?
Δεν υπάρχουν devs για να πειραματιστούν με τις πλακέτες?

Να το ''γυρίσουμε'' σε κανέναν άλλον emu? :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Μη το γελάς καθόλου, εδώ και καιρό έχει πέσει σε τέλμα.

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, οι νεότεροι δεν ενδιαφέρονται για 2D παιχνίδια και αν δεν είναι 3D δεν είναι παιχνίδι.

Βέβαια, εδώ που τα λέμε (εις το τετράγωνον) προσωπικά δεν με ενδιέφερε καθόλου το MAME και τα coin-ops. Δεν έχω αναμνήσεις από "ουφάδικα" μια και δεν είχα ούτε δραχμή να ξοδέψω σαν παιδί και είχα πάρει το ΖΧ τότε για να μπορώ να παίζω "τσάμπα" κάτι που και σήμερα στο pc κάνω 100%, πρωτότυπα αγοράζω μόνο στις κονσόλες και όταν έχει πέσει η τιμή τους.

Παρόλα αυτά, θα ήθελα να ξαναδώ το project να παίρνει τα πάνω του. Αν χάσεις επαφή με το παρελθόν, πάει στράφι το μέλλον...........
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από grip »

Δηλώνω άγνοια και ούτε πρόκειται να καταλάβω πως ''σπάει'' ένα παιχνίδι για να γίνει playable full στο mame.
Αλλά απορώ πως κάποια δεν έχουν γίνει ακόμη,με την τεχνολογία να εξελίσσεται ραγδαία και λογικά ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι να είναι γνώστες -ή να αντιλαμβάνονται- πως γίνεται η όλη διαδικασία και στην τελική να μην υπάρχει πρόοδος....
Πάντως,εντάξει μία απάντηση υπάρχει στο site του haze εδώ και καιρό
http://mamedev.emulab.it/haze/2010/12/0 ... bare-team/
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

grip έγραψε:Δηλώνω άγνοια και ούτε πρόκειται να καταλάβω πως ''σπάει'' ένα παιχνίδι για να γίνει playable full στο mame.
/
Μην νομίζεις πως σε αυτόν τον τομέα ξέρω και εγώ πολλά. Θέλω να πιστεύω και εύχομαι πως δεν αργοσβήνει και πως απλά επειδή έχουν περάσει ήδη χιλιάδες "ουφάδικα" στο mame κάπου η περισσότερη δουλειά έχει γίνει, οι πειραματισμοί και οι δοκιμές κατά το μεγαλύτερο ποσοστό έχουν γίνει και αυτές και απλά υπάρχουν και λιγότερα πράγματα να κάνουν και κατά πολύ λιγότερα μηχανήματα να εξομοιώσουν - μιας και όλα μαζί τα roms (με clones κτλ) στα Available στο mame βγάζει περίπου 10000 games.

Αν ήταν ένα project που έβγαζε καινούργιο υλικό π.χ. σύγχρονα games, και ξαφνικά έπεφτε ο ρυθμός του όπως με το mame, τότε σίγουρα θα ανησυχούσα πολύ περισσότερο. Από τη στιγμή που εξομοιώνει τα ηλεκτρονικά και η περισσότερη δουλειά με τα κλασικά και πολλά παραπάνω έχει γίνει τότε ψιλοείναι και λογικό πιστεύω να γίνεται αυτό.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από xalia »

Tο φαινόμενο είναι συχνό σε μεγάλα FREE project. Κανείς δε βγάζει cent από το MAME και ούτε έχουν κάποια μεγάλη εταιρεία από πίσω να κάνει τον σπόνσορα, όπως έχουν μεγάλα open source projects.

Στους τρίτους σημαντικά ports έχουν νεκρώσει, δε βλέπω τίποτα για mac os x που με ενδιαφέρει, αλλά και για linux που δουλεύω αρκετά. Όπως και να έχει το project παραμένει ενεργό, και τα updates υπάρχουν :) έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα το MAME.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

Είναι λογικό το ΜΑΜΕ να έχει κόψει την φόρα του, αφού σχεδόν όλα τα κλασσικά arcade παιχνίδια έχουν γίνει πλέον emulated. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με άλλα σπουδαία project πχ DOSBox, όσο πιο τελειοποιημένα είναι τόσο δυσκολότερο είναι να προστεθεί κάτι συγκλονιστικό στον κώδικα.

Οπότε οι εποχές που γινόντουσαν emulated 10 τρανταχτοί νέοι τίτλοι κάθε εβδομάδα έχουν περάσει προ πολλού. Αλλά όλο και κάτι θα μπαίνει ακόμα. :)

Αν και πολλά από αυτά που λέει ο Haze στο post του που γίνεται link παραπάνω δυστυχώς ισχύουν επίσης... :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

grip έγραψε:Εκτός του mame.gr που -ομολογουμένως έχει πάρει λίγο την κάτω βόλτα
Για την ταμπακιερα δεν βλεπω να γινεται κουβεντα ...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

Ποιά ακριβώς ταμπακιέρα; :?:
Σαφώς και το mame.gr έχει πάρει για τα καλά την κάτω βόλτα, αφού πρόεδρος και πολλά από τα καλά μέλη πλέον δεν συμμετέχουν ή συμμετέχουν ελάχιστα. Oh well... :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από grip »

Δεν νομίζω ότι φταίμε -στο περισσότερο- εμείς ως μέλη.
Νομίζω πως όπως ήταν με την παλιά μορφή ήταν πιο εύχρηστο.
Λείπει ένα ρημαδόshoutbox,ένα download section,κεντρική σελίδα για τα news,κάτιτις άλλο από αυτό.
Αχάριστος δεν είμαι και ευχαριστώ το mame.gr γιατί έμαθα πολλά και γνώρισα καταπληκτικά άτομα,
αλλά και αυτή η κατάσταση που υπάρχει εδώ και αρκετούς μήνες με την διαμόρφωση του forum,δεν συμβάλλει στην ''ανάπτυξή'' του.
Ο Πρόεδρος έχει το μαχαίρι,αυτός έχει και το καρπούζι,και εμείς με ότι υπάρχει στο τραπέζι βολευόμαστε.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

Grip δεν νομιζω οτι ειναι θεμα του προεδρου ,αλλα οπως ειπε ο Maddog της "παλιας φρουρας" και της ιδιαιτερα πτωτικης μας δραστηριοτητας οπως και μιας τασης <<εσωστρεφειας>>.
Και οταν λεω <<εσωστρεφεια>> ,εννοω την μη ανανεωση του mame.gr με νεο αιμα/μελη, τα οποια ειτε απετυχε να τα προσελκυσει ,ειτε να τα κρατησει ,ειτε να τα εξελιξει ωστε να αντικαταστησουν/συμπληρωσουν την "παλια φρουρα" .

Τωρα οσων αφορα τον προεδρο , με γνωμονα οτι το αγγλοφωνο site του ,που ηταν παντα απο τα ποιο ενημερωμενα, το τελευταιο update του ηταν μολις το Mame 0.136(ιανουαριος 2010) ,ενω παρεμενε ουσιαστικα updated μεχρι τον Ιουνιο του 2009 ....
με κανει να συμπερανω/υποθετω (χωρις να γνωριζω τιποτα) ,οτι καποια πραγματα εχουν θεμελιωδως αλλαξει(ελπιζω να μην συνεβηκε/συμβαινει κατι δυσαρεστο), και θα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι και ευγνομονωνες που υφισταται το mame.gr σ'αυτη την μορφη.
Κανω βεβαια wild guessing (μην με παρετε με τις πετρες ..)
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Λογικό είναι να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στα site, σίγουρα στο mame.gr είναι πολύ αισθητό τώρα τελευταία αυτό, αλλά μην ξεχνάμε πως πέρα από προέδρους κτλ που και αυτό είναι εξίσου σημαντικό βέβαια, είναι και το ότι γενικά για όλα τα φόρουμ και η "παλιά φρουρά" και οι υπόλοιποι, ίσως με κάποιες υποχρεώσεις που με το χρόνο να αυξάνονται να μην έχουν τον ίδιο χρόνο και την ίδια όρεξη να ασχολούνται, π.χ. εγώ όταν πρωτοέμπαινα εδώ ήμουν ελεύθερος και τώρα είμαι παντρεμένος με παιδί, οπότε αλλάζουν οι υποχρεώσεις.

Αυτό όμως δεν με εμποδίζει στο να "τσεκάρω" καθημερινά τα νέα μηνύματα στο φόρουμ και ας μην συμμετέχω τρελά, όπως επίσης πάντα συμμετέχω στα meetings που κάνουμε με μεγάλη μου χαρά, μιας και η καλή παρέα από εδώ μέσα είναι το σημαντικότερο, και δεν είμαι αχάριστος μιας και από το MAME.GR ξεκίνησα να συζητάω για ρετρό, εδώ ξεκίνησα να συμετέχω σε meetings κτλ.

Όταν και το ίδιο το mame όπως είπαμε στα προηγούμενα post έχει "φρενάρει" τους ρυθμούς λόγω του ότι τα περισσότερα έχουν εξομοιωθεί πια (λογικό είναι) και όταν από τον τίτλο του site δείχνει ότι ασχολείται περισσότερο με το mame είναι και αυτός παράγοντας που παίζει μεγάλο ρόλο στο να μειώνεται ο ρυθμός των posts αφού το ίδιο το mame που είναι το κύριο θέμα του site έχει ψιλοπαγώσει...

Πάντως για να ανέβει λίγο ο ρυθμός μιας και το έφερε η κουβέντα, θα βρω λίγο χρόνο να κάνω ένα post να σας πρήξω με τις συλλογές μου... (καιρό έχω να το κάνω εδώ) :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Commando »

Έχω την εντύπωση ότι το ΜΑΜΕ ολοκλήρωσε τον σκοπό του.
Άλλωστε το κοινό του δεν είναι 1 , αλλά 2 κατηγορίες gamers και ίσως και περισσότερες.

Οι παλιοί που ήθελαν να δουν playble τα παλιά παιχνίδια από space invaders και μετά.
Η επαφή αυτής της γενιάς με τα arcades πρέπει να σταματά κάπου λίγο μετά το 1990.
Άντε να έφτασαν μέχρι το rαiden και το golden axe ii.
Κάτι λίγοι ίσως μέχρι το πρώτο metal slug.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί gamers που να ξεκίνησαν να παίζουν από breakbout , invaders , galaga και να συνέχισαν μετά το 1998.

Άλλωστε την εποχή εκείνη είχαν πάψει πλέον να υπάρχουν αίθουσες arcade στην Ελλάδα.

Αν το δω από την προσωπική μου οπτική ,
τα παιχνίδια που με ενδιάφεραν είναι μέχρι το metal slug , το οποίο δεν με καίει για το mame,
γιατί το έχω και σε ps2 , psp κτλ κτλ

Μεταγενέστερα games ,που δεν τα είχα δει ποτέ σε arcade ,
δεν καίγομαι να τα γνωρίσω πρώτη φορά μέσω του mame.

Θεωρώ απίθανο , νέοι , γεννημένοι μετά το 1985-1990 να ενδιαφερθούν ποτέ για mr.do , commando , flying shark κτλ
Ούτε ως μουσειακά εκθέματα δεν τους ενδιαφέρουν.

Οπότε μοιραία , ο κύκλος του mame τελειώνει ....


Για μένα (το mame) ήταν κάτι συγκλονιστικό.
Ήταν ο λόγος που πήρα pc και ξανασχολήθηκα με υπολογιστές ,
αφού παραμονές των εισαγωγικών μου στο πανεπιστήμιο το 1990 ,
όταν έσβησα τον 6128 είχα πάψει να ασχολούμαι.
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από GeoAnas »

Στην ίδια κατηγορία ανήκουμε Commando ! :D
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Δυστυχώς το παλιό layout του mame.gr ήταν πολύ καλύτερο, πάντα κατά την δική μου γνώμη.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον fotis. Στα 5 χρόνια που σας γνωρίζω πολλά άλλαξαν σε μένα, πέρασα μια πολύ άσχημη περίοδο που λόγω των γνωριμιών με πολλούς από σας έγινε πολύ ευκολότερη (ο Γιατρός ξέρει τις ατέλειωτες συζητήσεις που έχουμε κάνει) , ενώ, για να το ελαφρύνουμε λίγο, μέχρι και από mac πέρασα και έφυγα. Από οικογενειακά και επαγγελματικά, όταν πήρα τα πάνω μου άλλαξαν όλα άρδην και πάλι. Βέβαια τη τρελή συμμετοχή εδώ ποτέ δεν την είχα, μια και το mame project μου ήταν και είναι αδιάφορο όπως έχω ξαναπεί, διότι, πολύ απλά, δεν είχα ασχοληθεί με arcades λόγω τεράστιου οικονομικού προβλήματος.

Δεν ξέρετε τι είναι στα 15 σου να κλείνεσαι Σαββατόβραδο σπίτι σου γιατί δεν μπορεί η οικογένειά σου να σου δώσει χαρτζιλίκι και ντρέπεσαι να πεις στους φίλους σου ότι δεν έχεις για να ακολουθήσεις οπότε με ότι έχεις μαζέψει αγοράζεις ένα ΖΧ-Spectrum και παραδίνεσαι στο πάθος σου. Ναι, αυτός είναι ο λόγος που το υπολογιστικό μου χόμπι παραμένει άσβεστο 25+ χρόνια τώρα και σε περυσινή μου κόντρα με τη γυναίκα μου περί αυτού του πάθους (κόντρα που προερχόταν από τους δικούς τους που ποτέ δεν με γούσταραν) της έδειξα χωρίς να το σκεφτώ δευτερόλεπτο τη πόρτα της εξόδου. Ευτυχώς, το τέλος ήταν αίσιο.

Ελπίζω τα πράγματα να στρώσουν όσον αφορά το mame.gr. Αν και δεν έχω το post count άλλων μελών εδώ, είναι το μόνο forum που έχω πραγματοποιήσει αληθινές φιλίες και έχω πει πολλά (αλλά και ακούσει ) σε πολλούς και από πολλούς, άτομα που έμειναν και δεν χάθηκαν, όπως έγινε με τη πλειοψηφία όλων των κομητών που γνώρισα στο retromaniax για παράδειγμα (από το οποίο συνειδητά έχω αρχίσει να αποσύρομαι γιατί δεν μου αρέσει η πορεία που έχει ακολουθήσει το τελευταίο καιρό, πορεία που δεν θυμίζει σε τίποτα το πρώτο καιρό που επικρατούσε το φιλικό και παρειστικο κλίμα που τόσο μου άρεσε και με έκανε να το αγαπήσω. Δεν πιστεύω κανένας σας που με ξέρει να πείστηκε από τη δικαιολογία ότι δουλεύω σαν είλωτας και δεν έχω χρόνο να ποστάρω, έτσι; Στην δουλειά της γυναίκας μου τους έστισα τους servers, το δίκτυο και τα παρακολουθώ από το σπίτι ή το smartphone, ενώ συνεχίζω να λιώνω στα games και τίποτε άλλο. )

Αυτά τα ολίγα από εμένα.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από nikos »

Και ομως κινειται!
Πρωτον γυρισα εγω :lol: ,μετα απο πολυ καιρο,μπλεξιμο σε συζητησεις σε πολιτικα φορουμ ,με τις πολιτικοοικονομικες εξελιξεις,που μας πηραν και μας σηκωσαν,και φτασαμε στα 51 μας,να μην ξερουμε ποτε θα μπουμε στην σειρα για το ταμειο ανεργιας!
Σε εταιρεια,ελληνικο κολοσσο που δουλευω,ηδη μας ειπαν για ανευ αποδοχων αδεια! :oops:

Τεσπα!

Σερφαροντας να ηρεμησω λιγο,επεσα σε νεες εξελιξεις στα ΜΑΜΕ,
Αλλαγη φρουρας στην ηγεσια του ΜΑΜΕ.τωρα αν καταλαβα καλα αυτο

http://mamedev.emulab.it/kale/

Και ενας σεισμος απο παιχνιδια που θα ξαναδει ο HAZE!

http://mamedev.emulab.it/haze/

HEATED BARELL,BIRDIE TRY (NAI META ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΟΙΤΑΕΙ) ,ΚΑΙ..............LITTLE ROBIN ,το μεγαλο μερακι!

3 απο τα 7 παιχνιδια που ψαχνω!!!!

Θα μου πεις,και που τα κοιτανε θα τα εξομειωσουν κιολας??Δεν βαριεσαι,ετσι τουλαχιστον ξανανοιωσα λιγο!

Αντε να κανει κανενα δωρακι η GAELCO κανενα απο τα δυο που ψαχνω!(TH STRIKES BACK/GLASS) :clapping:
Τωρα το μεγαλο μαγικο να βρεθουνε κατι DECO CASSETTE που λειπουν (MANHATTAN/DECO KID) :roll:


Δυστυχως,οπως πολλοι ειπατε ,καπου εμεις κουραστηκαμε--γερασαμε κοινως,καπου οι νεοι,κοιτανε αλλα κολπα,αλλα
Η ΕΛΠΙΔΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ!
Καποιος πριν καιρο ,οταν εγραφα οτι τελειωσαμε σιγα σιγα μου εγραψε KEEP FAITH.,νομιζα οτι ειχα δικαιωθει για το τελος του ΜΑΜΕ,ΑΛΛΑ.............

ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΑ!!!!!!
ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο HAZE και τα αλλα παιδια,που με Διεψευσαν!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση