OnLive.com

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

OnLive.com

Δημοσίευση από Nemo »

Αν οχι ολοι ,οι περισσοτεροι θυμομαστε τις εντυπωσιακες ανακονωσεις της OnLive τον Μαρτη του 2009
στη GDC09
-OnLive Makes PC Upgrades Extinct, Lets You Play Crysis On Your TV

-Instead of spending hundreds or thousands of dollars on the latest video game hardware that will make games like Crysis playable at nearly maxed settings, let OnLive's servers handle the processing. All that's required is a low cost "micro console" or a low end PC and a broadband internet connection.

-Yes, even your sub $500 netbook or MacBook can play processor intensive, GPU demanding PC games. e.t.c.

- Whether you're using a USB gamepad, Bluetooth wireless controller, or tried and true keyboard and mouse, the processing and output happens on OnLive's side, then is fed back to your terminal, with the game "perceptually" played locally.In other words, it's cloud computed gaming.

-Using patented video compression in tandem with algorithms that compensate for lag, jitter and packet loss, OnLive delivers video at up to 720p resolution at frame rates up to 60 frames per second. Of course, the quality of the video feed relies on your connection.

-For standard definition television quality, a broadband connection of at least 1.5 megabits per second is required. For HDTV resolution, a connection of at least 5 mbps is needed.

http://kotaku.com/mike-mcgarvey
και οι ποιο πολλοι- μεταξυ τους κι εγω-κρατησαμε μικρο καλαθι.


Καιρος να αρχιζουμε να γεμιζουμε το καλαθι με κερασια και ν'αρχισουμε το μετρημα ...

http://www.onlive.com/
Καντε register, κατεβαστε το client ενα και κατι ψιλα GB και δοκιμαστε το κι εσεις ....
Προσωπικα σε 2-3 παιχνιδια(και racing) που το δοκιμασα ηταν ΟΚ (μονο στο Metro2033 υπηρχε προβλημα-slideshow ενιοτε , αλλα μαλλον οφειλετε στην βαρια engine του ιδιου του παιχνιδιου).
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από pooky(1) »

Nemo 1000 thanks, but I'll pass.

Αν δεν έχω το παιχνίδι εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου, δεν αισθάνομαι ότι παίζω. Άσε που δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στη κάθε εταιρεία να κατεβάζω clients και άλλα παλαβά από δαύτους.

Φυσικά, ανά πάσα στιγμή, θα πασάρουν και κάποια χρέωση. Πληρώνω μόνο τα πρωτότυπα που αξίζουν, ποτέ και πουθενά καμία "συνδρομή" σε κανένα live, σε κανένα site τύπου rapid ή torrentάδικο, σε κανένα MMORG.

Και το βασικότερο: Τα μηχανήματα από τα οποία παίζω ΔΕΝ έχουν πρόσβαση στο net.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από Nemo »

Ballistics report
Εικόνα




Εικόνα




fps 54 -60(max)
Cpu load= 6 -14%
Gpu load = 0%

Υ.Γ. στο slideshow του Metro 2033 (χθες) τα Fps δεν πεσαν ποτε κατω απο 45 ,οποτε ειναι θεμα engine παιχνιδιου και πως αυτη τρεχει στους server της Online.com

pooky(1) έγραψε:Nemo 1000 thanks, but I'll pass.

Αν δεν έχω το παιχνίδι εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου, δεν αισθάνομαι ότι παίζω. Άσε που δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στη κάθε εταιρεία να κατεβάζω clients και άλλα παλαβά από δαύτους.

Φυσικά, ανά πάσα στιγμή, θα πασάρουν και κάποια χρέωση. Πληρώνω μόνο τα πρωτότυπα που αξίζουν, ποτέ και πουθενά καμία "συνδρομή" σε κανένα live, σε κανένα site τύπου rapid ή torrentάδικο, σε κανένα MMORG.

Και το βασικότερο: Τα μηχανήματα από τα οποία παίζω ΔΕΝ έχουν πρόσβαση στο net.
Καλα ας εβγαινε client για ... Dreamcast (λεμε τωρα) και θα θα βλεπα τι κωλοτουμπες θα κανατε μερικοι ,μερικοι :twisted:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από Maddog »

Nemo έγραψε:Καλα ας εβγαινε client για ... Dreamcast (λεμε τωρα) και θα θα βλεπα τι κωλοτουμπες θα κανατε μερικοι ,μερικοι :twisted:
Γιατί να θέλω να μολύνω το Dreamcast μου με βρωμό-FPS του PC; :roll:

Πάντως νομίζω ότι το πακετάκι με τα $9.99 για ένα μήνα συνδρομής στα λίγο παλιότερα παιχνίδια είναι αρκετά γοητευτικό. Γερή gaming δόση με ελάχιστα λεφτά. Δυστυχώς έχω μείνει με την 2αρα γραμμή και δεν καλύπτω τα minimum requirements. :qb:
Αλήθεια, γιατί είχα την εντύπωση ότι θα ήταν US-only αρχικά το OnLive;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από GeoAnas »

Άστα doc κι εγώ με 2άρα είμαι ... δεν είναι ο καιρός για ανοίγματα ! :?
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από pooky(1) »

Κι εγώ με 2άρα είμαι. Αν είναι να δώσω 9.99 παραπάνω, την πάω έως 24 (κλείδωνε 12000 πριν ένα μήνα χαλαρά) και βάζω στο Θείο να μου φέρει ότι θέλω. Γιατί με 2άρα; Γιατί τα έχω σκάσει χοντρά για υπολογιστή πρόσφατα και δεν υπάρχει σάλιο για πασατέμπο! :D

Εναλλακτικά, για παλιότερα παιχνίδια υπάρχει και το GOG, προτιμώ να τα σκάσω εκεί.

Και μια και μιλάμε για παλιότερα FPS, αυτά παίζουν άνετα και με παλιότερο hardware. Τώρα ένας που έχει υπολογιστή 6 ετών δεν πιστεύω ότι ανήκει στο target group που παίζει παιχνίδια και είναι διατεθειμένος να σκάσει λεφτά στον οποιοδήποτε.

Άντε και του χρόνου!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από grip »

Μα καλά,νομίζω πως για 4-5€ διαφορά τον μήνα αξίζει να πάτε σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Αφήστε που νόμιζα ότι είχαν καταργθεί οι 2αρες και είχαν γίνει αυτομάτως 4αρες minimum.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από pooky(1) »

Grip δυστυχώς, για μένα, η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο, ευτυχώς μόνο στα οικονομικά.

Λόγω, όπως τα βλέπω τα πράγματα, αναγκαστικής οικογενειακής ανεργίας, είπα να μαζευτώ, ειδικά αν έρθει και ο/η διάδοχος τον επόμενο χρόνο, και τα έξοδα εκτοξευτούν στο μάξιμουμ. Μια και η δουλειά δεν πάει καλά και πάμε για φούντο, είπα να εκμεταλλευτώ τη δυνατότητα αγοράς ενός καλού iMac μια και μου επιστρέφεται ο ΦΠΑ, διότι το Σεπτέμβριο μάλλον θα το κλείσουμε το μαγαζί. :(

Για το λόγο αυτό έχω κόψει όλα τα έξοδα, όπως διακοπές, αναβαθμίσεις σε gaming rig, νέα παιχνίδια, ενώ ήδη έχω κλείσει και το αυτοκίνητο προς πώληση. Αποφασίσαμε πως προτεραιότητα θα δοθεί στο άμεσο μέλλον σε παιδί μια και πολύ το αργήσαμε, παρά σε επεξεργαστές, internet ή ότι άλλο ασχολιόμουν μέχρι τώρα.

Έχω τις παλιές μου κονσόλες, ΜΑΜΕ, ένα σωρό παιχνίδια που τρέχουν μια χαρά στον υπολογιστή που έχω τώρα και δεν έχω καν δει, όχι παίξει, και ελπίζω μόνο το επερχόμενο Skyrim να πηγαίνει ανεκτά (που μάλλον θα πηγαίνει μια χαρά) και είμαστε μια χαρά. :D

Δυστυχώς πρέπει να προετοιμαζόμαστε για τα χειρότερα και χαλαρώσαμε επικίνδυνα σε επικίνδυνες εποχές....... :cry:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από Maddog »

Grip, 5 ευρώ εδώ, 5 ευρώ εκεί μαζεύονται τελικά μεγάλα ποσά. Και όπως είπε και ο προλαλήσας, πρέπει να κάνουμε οικονομίες. :?

Εδώ που τα λέμε, δεν μου χρειάζεται και ιδιαίτερα η 24αρα, δεν κατεβάζω ούτε ταινίες ούτε σύγχρονα games. Ακόμα και η 2ρα τον μισό καιρό κάθεται idle ή ανεβάζει σε torrents με υπερκαλυμμένο ratio, απλά και μόνο για να μην κάθεται.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από grip »

Φυσικά και σας καταλαβαίνω (στο μέτρο του δυνατού βέβαια γιατί παιδιά δεν έχω αποκτήσει ακόμη,οπότε τα δύσκολα δεν τα έχω δει ακόμη...)
.Τα πράγματα πάνε κατά διαόλου είτε ανήκουμε ιδιωτικό είτε δημόσιο τομέα.Και φυσικά πρώτα η οικογένεια και μετά τα υπόλοιπα.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από xalia »

new generation gaming = console gaming!

αν και σιγά σιγά μαζεύονται οι "πλατφόρμες" στο pc/multi platform gaming έχουμε ακόμα... το steam τα πάει πολύ καλά και μου κάνει πιο λογικό deal από το OnLive.com
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: OnLive.com

Δημοσίευση από pooky(1) »

Να σου πω την αλήθεια, στο pc παίζω μόνο παλιά παιχνίδια τόσο καιρό. Τα νέα, εκτός από το Crysis II τα παίζω όλα στο 360.

Την περισσότερη ώρα το gaming rig είναι off και παίζει ρόλο αμπαζούρ! Ούτε και σκέφτομαι να γίνει αναβάθμιση.

Α ρε Apple μας έκαψες! :)
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Απάντηση