PC MASTER και MAME GR

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
telnet05
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 10:21

PC MASTER και MAME GR

Δημοσίευση από telnet05 »

Στο καινουργιο τευχος υπαρχει ενα μικρο αρθρο για το MAME GR. Αντε και εις ανωτερα.
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: PC MASTER και MAME GR

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

telnet05 έγραψε:Στο καινουργιο τευχος υπαρχει ενα μικρο αρθρο για το MAME GR. Αντε και εις ανωτερα.
Άντε και να γιορτάσουμε τα 100+ posts του fοrum :o
και σιγά σιγά να σηκωθεί και το site...

Σαμπάνια για όλους :D
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Εικόνα

Thanks Olorin ,
:)
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Επειδή έχω μήνες να πάρω το PCMaster (και το αγόραζα μόνο για τη στήλη Emulator’s Corner) αξίζει να ξαναρχίσω να το αγοράζω ή θα πετάω τα ωραία μου ευρουλάκια; Στα τελευταία τεύχη που έχω η στήλη είχε καταντήσει μια αηδία. Ούτε ελληνικό σήριαλ στα ιδιωτικά κανάλια δεν έχει κάνει τόσες επαναλήψεις. Τίποτα καινούργιο, τίποτα σημαντικό. Τo CD με το παιχνιδάκι; Ποιος νοιάζεται, ας το πάρει η annie! :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

tasoulh , υπευθυνος για την στηλη emulatiom corner του Pcmaster (τον τελευταιο 1 1/2 χρονο) ειναι ο
ειναι ο Olorin
http://mame.gr/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=9
μελος βεβαια , σε << θερινη >> ναρκη δε (0 posts so far )

Το αν και ποσο αξιζει η στηλη ειναι θεμα ειναι εντελως <υποκεμενικο> το
οποιο εξαρταται και απο τις αναγκες σου οπως και τους εναλλακτικους τροπους ενημερωσης οσον αφορα τα τεκταινομενα στην emulation scene.


Εαν εχεις κατι να προτεινεις για την βελτιωση/εμπλουτισμο την στηλης,
ειμαι σιγουρος οτι ο Olorin με χαρα θα το ακουσει και θα αξιολογησει,
κατι που εχει κανει επανειλιμμενα στο παρελθον .

Δεν πρεπει παραγνωριζουμε
- οτι ειναι το μονο ελληνικο περιοδικο με μονιμη στηλες/καλυψη της emulation scene οπως και του χωρου του retrogaming απο πολυ παλια ,και αρκετοι πρωτογνωρισαν*** το M.A.M.E
μεσα απο το συγκεκριμμενο περιοδικο .

***
Μιλαμε για το 98(πρωτη σχετικη αναφορα του pcmaster) οταν ακομα dialup 33.6 συνδεση ειχαν πανω κατω οσοι εχουν adsl σημερα .

- Οπως και Events οπως το Retromania http://www.pcmaster.gr/retromania/
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Τα υβριστικά / προσβλητικά μυνήματα σβήστηκαν από αυτή τη θεματική ενότητα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Edited by: Whacker
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

ΚΟΥΚΟΥ, ΚΟΥΚΟΥ, ΚΟΥΚΟΥ. :P

(Όχι δεν κάνω διαφήμιση στο γνωστό κατάστημα παιχνιδιών).

Πως με καταλαβαίνεις βρε annie, πως με καταλαβαίνεις! 8)
Όσο για τις σημαίες... έτυχε. Εγώ τον Eric γουστάρω στο Avatar τώρα αν τυχαίνει να είναι Αμερικανάκι... τουλάχιστον δεν λέει την Ελλάδα μας Ελλάντα! :evil:
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Δεν καταλαβα...ποια ηταν τα υβριστικα που ειπα εδω και επρεπε να σβησεις? Δηλ. ειπα κατι που δε σου αρεσε για το pc master?? Δηλαδη δε μπορω να πω τη γνωμη μου?? Πρεπει οπωσδηποτε να συμφωνω και να επαυξανω με τη δικη σου γνωμη??? Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?
Τοση λογοκρισια τελικα?.... :?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να συμφωνείς με τη γνώμη κανενός εδώ μέσα. Το ξαναλέω όμως και ας γίνεται κουραστικό:

Ο Οlorin είναι μέλος του PC Master και αυτά που έγραφες κρίθηκαν ως υβριστικά ή προσβλητικά γι'αυτόν ή την δουλειά που κάνει.

Οι κρίσεις γίνονται με γνώμονα την ηρεμία στο forum, όχι προσωπικά κριτήρια.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Δεν με ενδιαφερει ουτε ο Ολοριν ουτε και τιποτα αλλο απ αυτα που εσυ νομιζεις.Ειναι δικαιωμα μου να κρινω κατι.Δηλ.αν εχω μια αρνητικη αποψη για κατι, δεν πρεπει να την πω για να μη προσβληθει καποιος?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Από τη στιγμή που υπάρχει απ'ευθείας αναφορά που ενδεχομένως θίγει εμπλεκόμενο, (πχ: το ΤΑΔΕ έντυπο είναι άχρηστο) ναι είναι ανεπίτρεπτο, διότι δίνει το δικαίωμα στον εμπλεκόμενο να απαντήσει με αντίστοιχο σχόλιο.

Στην περίπτωση που υπάρχει αρνητική άποψη για ένα θέμα καλό είναι να μην εμπεριέχει υποκείμενο (πχ: μου τη δίνει ο Whacker γιατί...)

Μην ξεκινάτε flaming posts. Περιοριστείτε σε θέματα emulation.
Ευχαριστώ.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

και τι γινεται με τις"απ ευθειας αναφορες απ αυτους που θιγουν αμεσα(βριζουν ) εμενα?..
αφου εισαι τοσο δικαιος, γιατι αφηνεις αλλα μελη να με βριζουν και δε κανεις τιποτα, ενω συνεχως διαγραφεις τα δικα μου ποστς?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Αν νομίζεις πως υπάρχουν τέτοια μηνύματα στείλε PM σε μένα ή τον Brkiller με το post που θες να σβηστεί / αλλαχτεί.
Σ' αυτό θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και το link (πχ: http://mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=895#895)

TONIZΩ: Οχι in public. Και να περιέχεται και το link!

Ευχαριστώ.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Βρε, βρε, κοίτα να δεις... είπα να περάσω κι εγώ μια βόλτα και τελικά έπεσα σε ενέδρα εναντίον μου... Πού να με ξέρατε κιόλας τι θα άκουγα δηλαδή!!! :D

Προς tasoulhs: Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τις "επαναλήψεις", αφού προσπαθώ κάθε μήνα εδώ και 1 περίπου χρόνο που είμαι υπεύθυνος για τη στήλη (συγκεκριμένα, από το τ.166-Αυγ.2003) να ασχολούμαι με κάποιο κεντρικό θέμα που δεν έχει αναφερθεί σε παλαιότερα τεύχη.

Άλλωστε μην ξεχνάς δυο πράγματα: Πρώτον, δεν έχουν όλοι οι αναγνώστες τις γνώσεις γύρω από την εξομοίωση που έχεις εσύ ή τα υπόλοιπα μέλη του forum, οπότε πρέπει σε κάποια θέματα να είμαι υπέρ του δέοντως απλουστευμένος... (εδώ μου έστελναν e-mail αναγνώστες παρακαλώντας μου σε ένα τεύχος να ασχοληθώ με το "στήσιμο" του ePSXe...)

Και δεύτερον: μετά το PC Master Gold #2 που είχε κυκλοφορήσει πριν από 1,5 χρόνο και περιείχε πληροφορίες για τα περισσότερα συστήματα και τους εξομοιωτές του, τα υποψήφια θέματα για αφιερώματα μειώθηκαν κατά πολύ...

Και φυσικά, όπως είπε και ο φίλος Nemo, είμαι πάντα ανοικτός σε προτάσεις, συμβουλές και διορθώσεις... Άλλωστε,αυτό το ξέρει καλύτερα από όλους κι ο ίδιος. (έτσι δεν είναι, Nemo; :wink: )

Γενικότερα, μπορεί να μη θεωρώ τον εαυτό μου παντογνώστη στα θέματα του χώρου της εξομοίωσης (κατά πάσα πιθανότητα, οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε περισσότερες γνώσεις από εμένα), όμως είναι ένα αντικείμενο που με συναρπάζει και δεδομένου ότι οι υπόλοποι συντάκτες έχουν ακόμα λιγότερες γνώσεις περί εξομοίωσης από εμένα, αλλά και το μικρό "τέλμα" στο οποίο είχε πέσει στις αρχές του περασμένου έτους, θέλησα να την αναλάβω και να της δώσω μια νέα πνοή... Τώρα, αν τα κατάφερα ή όχι, αυτό είναι κάτι που μόνο οι αναγνώστες το αποφασίζουν και φυσικά όπως προείπε και ο Nemo είναι κάτι το καθαρά υποκειμενικό...

Τουλάχιστον, μπορώ να υπερηφανεύομαι ότι γράφω την καλύτερη στήλη με θέμα τους εξομοιωτές σε ολόκληρο τον ελληνικό ειδικό Τύπο! (αντίστοιχα βέβαια είναι και η χειρότερη, αφού είναι η μόνη... :lol: )

Προς annie: Δυστυχώς, δεν πρόλαβα να δω το post σου για να απαντήσω στα επιχειρήματά σου... Αν θες φυσικά, μπορείς ελεύθερα να επαναλάβεις αυτά που έλεγες είτε σε νέο post (πιο κόσμια για να μη λογοκριθεί...) είτε σε PM... Άλλωστε, διάλογο κάνουμε... :D


Υ.Γ: Τώρα που το θυμήθηκα... Ο αρχικός λόγος που πέρασα από το forum ήταν για να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου που επιτέλους ανοίξατε το site και να σας πω πως θα υπάρξει και η σχετική αναφορά στα Emu-News του επόμενου τεύχους...

Υ.Γ.2: Υπόσχομαι, το υπ'αριθμόν 2 post μου να είναι μικρότερο σε έκταση... :D
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Olorin, κατ'αρχάς να εκφράσω τον σεβασμό μου γι'αυτό που κάνεις. Διαβάζοντας τον ειδικό τύπο της πληροφορικής στην Ελλάδα από το 1983 και έχοντας κάποια χρόνια στην πλάτη στο χώρο του emulation, (και ακόμα πιο ΠΟΛΛΑ στο computing) γνωρίζω αρκετά καλά πόσο δύσκολο είναι να προωθήσεις σε μη ειδικό κοινό κάποια θέματα που ακόμα και "μπασμένοι" στα κόλπα στον χώρο των υπολογιστών βρίσκουν δύσκολα.

Γι'αυτό και σαν Συντονιστής δεν επέτρεψα κάποια σχόλια που (κατά τη γνώμη μου) ήταν κακόβουλα να μείνουν καιρό Online. Λίγα λόγια και σταράτα:

Keep up the good work! :)

Τώρα όσο για το "φαινόμενο Annie", σας πληροφορώ πως δεν είναι πια μαζί μας. Τον λόγο της αποπομπής τον φυλάω για αργότερα, και θα δημοσιευτεί αν παραστεί ανάγκη (ελπίζω πως όχι)... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Whacker την 06 Σεπ 2004 00:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση