PC MASTER και MAME GR

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Whacker έγραψε:Διόρθωση σε προηγούμενο post μου: ΜΑΜΕ το 1996 δεν υπήρχε... Μη παρεξηγείτε, γέρος άνθρωπος... :lol: 8) :roll:
On December 24th, 1996, Nicola Salmoria began working on his single hardware emulators (for example Multi-Pac), which he merged into one program during January 1997. He named the accomplishment by the name of Multiple Arcade Machine Emulator, or MAME for short (pronounced as the word 'maim' in English, other languages may differ).

The first official release was MAME 0.1, which was released on the evening of February 5th, 1997.
Κοντά έπεσες παππού! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

:D :lol:... Όσοι ακολουθήσατε το link για το παλιό site μου θα πέσατε πάνω και στη σελίδα με τα links. Τότε το #mamegames είχε μόνο 10-12 μέλη (μεταξύ των οποίων και ο Mirko Buffoni, John Den Hartog ακόμη και ο ίδιος ο Nicola...)
Από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά, αλλά οι καρδιές μας μένουν το ίδιο νέες! :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εγώ γνώρισα το ΜΑΜΕ τον Μάρτιο - Απρίλιο του '97.Με τον John De Hartog είχαμε τακτική αλληλογραφία και θυμάμαι κάποια στιγμή είχε δημοσιεύσει στη σελίδα του μια ιστορία της αντίδρασης ενός ασθενούς μου με κρανιοεγκεφαλική κάκωση όταν του εγκατέστησα το ΜΑΜΕ στον υπολογιστή του.Ο ίδιος ο Nicola είχε εκδηλώσει το ενδιαφέρον του λόγω της ευαισθησίας του προς τα άτομα με ειδικές ανάγκες. (Το στρατιωτικό του ήταν community service σε κοινοφελές ίδρυμα).
Εν πάσει περιπτώσει το link σου Whacker μου ξύπνησε αναμνήσεις και με γέμισε νοσταλγία. :cry:
Εκείνο το logo με το κινούμενο νερό τι απέγινε ?
:wink:

...όσο αφορά τώρα το θέμα με τις αλλαγές που έχουν γίνει σε όλο αυτό το διάστημα, προσωπικά δεν με βρίσκουν και πολύ χαρούμενο :? Χάθηκε η μαγεία....
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Τη θυμάμαι την ιστορία Γιώργο. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση γιατί για περίπου 1 χρόνο νόμιζα πως ήμουν ο μόνος από Ελλάδα που ανακατευόταν με το άθλημα! (κούνια που με κούναγε) :lol:

Και με την ευκαιρία, διαβάστε άλλη μια ενδιαφέρουσα ιστορία:

Η μεγάλη έκπληξη για μένα ήρθε ένα βραδάκι του 1998 που μπαίνει στο IRC ένας τύπος με IP: 195.56.64.232@kal.otenet.gr και τρελλαίνομαι!
ΌΧΙ μόνο υπήρχε χρήστης από Ελλάδα και μπαίνει στο #mamegames ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ!!!! :shock:

Δεν αντιστέκομαι στον πειρασμό και του μιλάω... "Είμαι γιατρός στο Νοσοκομείο της Καλαμάτας" μου απαντά! Από λεπτότητα δεν ρωτάω ηλικία αλλά φαντάζομαι ένα τύπο τουλάχιστον 40άρη... ΛΑΘΟΣ!

Ήταν ο Maddog που έκανε το αγροτικό του στη Μεσσηνία! Την επόμενη μέρα του πάω ένα CD με roms από Raine και την επόμενη νύχτα (τυχαίο??? :wink: ) κάνει Ο ΙΔΙΟΣ εισαγωγή στην καρδιολογική τη μητέρα μου με ελαφρύ καρδιολογικό επεισόδιο!

Περάσαμε τη βάρδιά του σχεδόν μέχρι το πρωί μιλώντας για τα arcade games... Νομίζω πως τη συνέχεια την ξέρετε... :wink:

ΥΓ @ Γιώργο:
Το javaki με το κινούμενο νερό βρίσκεται κάπου στα ΠΟΛΥ παλιά cds μου... ωραίο και εντυπωσιακό για τις μέρες του!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Μια απ τις ωραιοτερες ιστοριες(πραγματικο γεγονος)που εχω διαβασει ποτε ήταν αυτη Whacker.....
Τα βλεπεις καμια φορα στα εργα,γελας και λες οτι αυτα δε γινονται με τιποτα,κι ομως αυτη η που@#να η ζωή κρυβει κατι εκπληξεις...... :o
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

την έχω ακόυσει live αυτή την ιστορία, by maddog!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

...σωστος ο xalia...και αν θυμαμαι καλα ειχε και πιο ζουμερες λεπτομερειες - κατι για νοσοκομες και νυχτερινη βαρδια...κατι τετοιο... :roll:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μη πιστεύετε τίποτα... φήμες είναι! 2 nerds talking about MAME. That's all...:lol: :lol: :lol: :P
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ξέχασες να πεις για την αδερφή σου που τσίριζε ότι "πεθαίνει" η μαμά και εσείς μιλάτε για παιχνίδια!!! Τελικά την πέταξα έξω από το γραφείο για να μιλήσουμε με την ησυχία μας! Για την ιστορία, η μαμά δεν είχε τίποτα σπουδαίο-αν βέβαια μου είχες πει τότε ότι σου είχε πετάξει κάποτε τα Pixel θα φρόντιζα να μην ξαναβγεί από εκεί μέσα :lol: :twisted:
Όσο για γκόμενες, οι νοσοκόμες δεν λέγανε και πολλά αλλά κυκλοφορούσαν κάτι καλές ειδικευόμενες και αγροτικίνες... :mrgreen:
(μετά βέβαια είδα live και την mrs Whacker και επαναπροσδιόρισα δραστικά τον ορισμό του "καλή") :!:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:...Όσο για γκόμενες, οι νοσοκόμες δεν λέγανε και πολλά αλλά κυκλοφορούσαν κάτι καλές ειδικευόμενες και αγροτικίνες... :mrgreen:
(μετά βέβαια είδα live και την mrs Whacker και επαναπροσδιόρισα δραστικά τον ορισμό του "καλή") :!:
:lol: Γιατί δε λες πως ήταν ο βασικός λόγος που με έκανες κουμπάρο ρε??? :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
abyss
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Απρ 2006 12:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abyss »

Κουμπαριά που χτίστηκε πάνω σε μια εισαγωγή κι έναν εξομοιωτή;

Αυτό είναι υλικό για βιβλίο!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

(μετά βέβαια είδα live και την mrs Whacker και επαναπροσδιόρισα δραστικά τον ορισμό του "καλή")
και εμεις :grin2:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

paspartoo έγραψε:
(μετά βέβαια είδα live και την mrs Whacker και επαναπροσδιόρισα δραστικά τον ορισμό του "καλή")
και εμεις :grin2:
Παιδιά έχει και κάτι ξαδέρφες ανύπαντρες, άμα γουστέρνετε κάνω "κοννέ" για τους ανύπαντρους!!!!! :mrgreen: :biggrin:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

τωρα το λες αδερφε ??? :shock:

(με τυλιξαν οι κοπελλαρες απο τα μερη του Προεδρα :P )
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Whacher έγραψε:
Παιδιά έχει και κάτι ξαδέρφες ανύπαντρες, άμα γουστέρνετε κάνω "κοννέ" για τους ανύπαντρους!!!!!
Σε μενα που κατεβηκα πριν 3 βδομαδες περιπου Αθηνα δεν μου ειπε τιποτα τετοιο ο Maddog........ :(
Eλπιζω να κοπηκα απο το-Maddog test-λογω ηλικιας και οχι λογω εμφανισης.......... :lol: :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση