Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.gr

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.gr

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Όλοι ξέρετε μέσω των post μου για το "ρετρό μουσείο" που φτιάχνω τόσα χρόνια με το TimeLine των υπολογιστών και των κονσολών.

Μετά από περίπου 1 χρόνο απασχόλησης με το να φτιάξω το site που σας έλεγα τόσο καιρό με το χόμπυ μου με τις συλλογές μου και γενικά την πληροφορική και το gaming και πολλών άλλων σχετικών θεμάτων, έφτασε η ώρα να το ανεβάσω. (Για αυτό είχα χαθεί και λιγάκι, πάρα πολύ δουλειά!)

Είναι σε μια μορφή "BETA" μιας και εκκρεμούν αρκετά άρθρα να μπουν σε κάποια μενού, αλλά αποφάσισα να το ανεβάσω έτσι επειδή ήδη έχει περάσει αρκετός χρόνος και θα περίμενα άλλο τόσα μέχρι να ολοκληρωθεί. Η αλήθεια είναι πως έχει τόσο πολύ υλικό που και έτσι να ήταν η τελική μορφή του και πάλι θα ήταν τεράστιο!

Στο site υπάρχουν σχεδόν τα πάντα. Έχω φωτογραφήσει όλη τη συλλογή μου με τα μηχανήματα, τα περιοδικά και πολλά άλλα πράγματα που έχω στη συλλογή - είναι περίπου 4.500 φωτογραφίες που δείχνουν τα μηχανήματα φωτογραφημένα από όλες τις πλευρές - ακόμα και ανάποδα!, όλα τα περιφερειακά τους (manuals, δισκέτες, cartridges, καλώδια, τροφοδοτικά κτλ) για να μπορεί ο καθένας να δει ότι μηχάνημα θέλει στη μέγιστη λεπτομέρεια. ¨Όλα αυτά βρίσκονται στο μενου Συλλογές / Projects. Επίσης υπάρχουν videos με το ρετρό - χώρο που έχω στήσει τα μηχανήματα, τις καμπίνες MAME που έφτιαξα, το Retro Computer Project και πάρα πολλά άλλα που θέλει πάρα πολύ χρόνο για να τα δείτε.

Όπως είπα και πριν δεν είναι 100% ολοκληρωμένο το site, οπότε social networks, το forum και κάποια αρθράκια θα συμπληρωθούν, όπως επίσης και τα ήδη υπάρχοντα θα εμπλουτιστούν σχεδόν όλα! Απλά μετέφερα το χόμπυ μου σε ιστοσελίδα!

Περιμένω τα σχόλια σας!

Enjoy!!!

http://www.retrocomputers.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από Maddog »

Πραγματικά μπορείς να χαθείς εκεί μέσα!
Πέρασα αρκετή ώρα κοιτάζοντας φωτογραφίες αλλά δεν έχω δει ούτε το 1/10 ακόμα. :)
Μπράβο για την δουλειά και το πείσμα σου να την ολοκληρώσεις και μακάρι να αυγατίσεις ακόμα περισσότερο την συλλογή. :D

Αν θέλεις και μια αρνητική κριτική, η κεντρική σελίδα μου φαίνεται αρκετά βαρυφορτωμένη και αργή. Μήπως να την ελάφραινες λιγάκι;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Ευχαριστώ Βασίλη για τα καλά σου λόγια!!!

Η αλήθεια είναι πως με τόσα πολλά που έχω βάλει στο site και αυτό ... δουλεύει τότε πάμε καλά!!! :mrgreen:

Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ πράγμα αφού 2 παιδιά που με βοήθησαν για το site μιας και αυτή είναι η δουλειά τους, μου είπαν πως πρώτη φορά βλέπουν τόσο μεγάλο σε όγκο site. Μάλλον αν αργεί λίγο στην αρχή αυτό θα οφείλεται στο template που είναι η οθόνη που εμφανίζεται μέσα της το site + κάποια λογότυπα flash. Αυτό ελπίζω να σου συμβαίνει στην αρχή μόνο έτσι? Επειδή εγώ δεν παρατηρώ κάποια καθυστέρηση, αν και ακόμα είμαι σε "BETA" φάση αφού δεν είναι 100% έτοιμο, μόλις ανέβηκε και πρέπει να δοκιμαστεί. Ότι άλλο διαπιστώσεις εννοείται να μου το πεις να το γνωρίζω :D

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια και καλή ξενάγηση (αν και έχεις κάνει αυθεντική ξενάγηση), αλλά τώρα θα δεις και τα περιφερειακά που λέγαμε που είναι στα κιβώτια και δεν μπορούσαμε να τα δούμε :P
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από Nemo »

Με γιες Φωτη :) και ευχομαι να ....
αναγκαζεσαι καθε 2 χρονια να διπλασιαζεις το χωρο σου απο τον ογκο των μηχανηματων που θα μαζευονται εντωμεταξυ κι αναλογως να βαραινει το site και το απαραιτητο bandwinth :P :P :P :P
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από xalia »

φανταστική δουλειά, όσο δύσκολο είναι να συγκεντρώσεις το υλικό άλλο τόσο δύσκολο είναι να το ανεβάσεις και online. οκ λίγο υπερβολή αλλά έχει ανεβάσει τη μάνα του και τον πατέρα του!!!!

ps: το flash γονάτισε το mac μου, ελπίζω το επόμενο update να είναι με wordpress και java script based gallery, food for thought :pac:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!!
Θα δω αν μπορώ να κάνω και κάτι για το flash, πάντως εγώ στο 14" λαπτοπ που έχω, ένα παλιο Core2Duo και nvidia gt230 (αρχαία) δεν μου γονατίζει τίποτα (εννοείται και με καθαρισμένα cookies). Θα το διερευνήσω πάντως στην πρώτη ευκαιρία, και εννοείται οτιδήποτε πέσει στην αντίληψη σας να ενημερώσετε έτσι? :D
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από xalia »

oι mac users έχουμε πρόβλημα με τo flash :oops: :oops: :oops:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από grip »

Έξοχη δουλειά φίλε Φώτη.
Αν δεν πάρουμε το εφάπαξ,τουλάχιστον εσύ έχεις κάνει μια καβάτζα :lol: :lol: :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το site μου είναι επιτέλους online - www.RetroComputers.

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Thanks φίλε Grip για τα καλά σου λόγια!!!!!!!
Απάντηση