Pocket gal

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Giama έγραψε:Προτείνω να της πούμε να γδύνεται για να μπει στο πετσί του ρόλου! :P :P :P
Ε, τότε να την φωτογραφίσω κιόλας και να την περάσω μέσα να φαίνεται αυτή αντί για τις κοπέλες που είναι και στην γιαπωνέζικη έκδοση!
Αυτό γίνεται στ' αλήθεια, έχω βρει όλα αυτά τα sprites και τις παλέτες τους.
Αλλά εξαρτάται πάντα και από το όνομά της. Αν είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει στη rom, θα πρέπει να ψάξω για pointers. Σε αυτή την περίπτωση ας μη γδυθεί...
pepinos έγραψε:vag εισαι πρωτος
:roll:
pepinos έγραψε:σειρα εχουν τα εξεις shinobi, outrun(and serries)wonderboy....etc

και επι την ευκαιρια....χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα
Pepino χρόνια πολλά και σ' ευχαριστώ.
Τα παιχνίδια που λες θέλω κι εγώ να τα μεταφράσω.
Πάντως έχω ήδη ξεκινήσει άλλα, τα Passing shot (arcade), Drymouth (gameboy), Flashback (SNES) και δεν θυμάμαι αν έχω και κανένα άλλο.
Μετά το Pocket gal σκοπεύω να ξεκινήσω και άλλα δύο, το Urthwurm για PC (όχι romhacking, υπάρχει ο κώδικας σε Turbo Pascal) και το Bombjack (arcade).

Edit:
Τώρα που ήρθα σπίτι, θυμήθηκα ότι είναι επίσης τα Chrono Trigger, Dynamate (SNES), και σκοπεύω να ξεκινήσω και το Air Gallet (Arcade). Παίζει επίσης ένα άλλο project που θα κάνω το romhacking μέρος, με kick off 2 - Player manager. Άσε που τώρα που ανακάλυψα το κολπάκι με τον ήχο του Pocket gal, θα ψάξω στο MAME για άλλα παιχνίδια που έχουν τα ίδια τσιπάκια για τον ήχο (YM2203, YM3212, MSM5205).
Πάντως γουστάρω να μου προτείνετε παιχνίδια. Να ελπίζετε να μου αρέσουν και θα τα βάλω σε προτεραιότητα.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Στο κλίμα των προηγούμενων posts, θα σας δείξω την τελευταία πρόοδο, μαζί με κάποιες ενδιαφέρουσες screenshots που είναι απαραίτητες για να καταλάβετε την υπόθεση του παιχνιδιού.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Έτοιμο!

Δημοσίευση από Vag »

Επιτέλους το τελείωσα!
Και μάλιστα σαν μετάφραση, το θεωρώ άψογο.
Πάτε στη σελίδα της GreekRoms (http://www.greekroms.net) και κατεβάστε το patch.

Giama έγραψε:Πες μου τη διαδικασία που θα χρειαστεί για την ηχογράφηση να τη μεταφέρω! Κατ'αρχήν κάνε ένα test μόνος σου ότι πράγματι μπορείς να αλλάξεις επιτυχώς τον ήχο, βρες πού χωρίζεται το κάθε sample και τί λέει
Κάποιοι ήχοι του παιχνιδιού, όπως τα μουσικά όργανα που ακούγονται στη μουσική, οι ήχοι της μπίλιας, κλπ. δεν είναι samples αλλά τους συνθέτει το πρόγραμμα. Τα samples είναι οι ήχοι/λέξεις που λέει μια γυναίκα, συν ένας άλλος ήχος (ακούγεται σαν να σπάει κάτι) που δεν το έχω ακούσει στο παιχνίδι. Μέσα στο rom, αν αυτό ανοιχτεί με τον sound editor, όλοι αυτοί οι ήχοι είναι συνεχόμενοι, και μετά τον τελευταίο υπάρχουν άλλα δεδομένα. Δυστυχώς δεν ξεχωρίζει ακριβώς πού αρχίζει και πού τελειώνει κάθε ήχος, καθώς στο τέλος τους δεν υπάρχει πλήρης ησυχία. Μπορώ όμως να σώσω όλους μαζί τους ήχους σε ένα αρχείο wav και μετά να το ξεχωρίσω σε πολλά μικρά. Εκεί θα είναι ένα μικρό πρόβλημα, καθώς θα το κάνω στο περίπου. Αν όμως οι νέοι ήχοι έχουν fade out, δε νομίζω να μας ενοχλεί που δεν θα έχουμε το ακριβές μέγεθός τους... Τα πάντα θα τα πετύχω, έστω και με πολλές δοκιμές.
Αύριο ελπίζω να σου στείλω τα wav...
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Μάγδα, Εύα, Κάτια, Μαρίνα...κάτι μου λέει πως όλα αυτά τα ονόματα ανήκουν σε παλιές συντρόφους του Vag :P Επίσης ROFLMAO @ "Βλέπω ότι είσαι πολύ καλός παίχτης ομορφούλη" :D :D :D Φοβερή δουλειά Vag, keep it up :)
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Octabitus έγραψε:Μάγδα, Εύα, Κάτια, Μαρίνα...κάτι μου λέει πως όλα αυτά τα ονόματα ανήκουν σε παλιές συντρόφους του Vag :P
Χαχαχαχα. Όχι, δεν είναι έτσι. Για να πω την αλήθεια, πρώτα απέρριψα όλα τα ονόματα των πρώην...
Octabitus έγραψε:Επίσης ROFLMAO @ "Βλέπω ότι είσαι πολύ καλός παίχτης ομορφούλη" :D :D :D Φοβερή δουλειά Vag, keep it up :)
Ναι, είναι ιδιαιτέρως φιλικές :-D Ευχαριστώ κιόλας.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Δέξου και τα δικά μου ταπεινά συγχαρητήρια Vag...Καταπληκτική δουλειά !
Απάντηση