MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Τα θέματα της κεντρικής σελίδας και τα σχόλια τους.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Ρε παιδια για να ρωτησω κατι.

Εχω ξεσκιστη με την δυαρα συνδεση μου να κατεβασω 44GB που ειναι τα Roms για την 0.146 που περιλαμβαει 19467 παιχνιδια και απο τον φιλο πιο πανω μαθαινω οτι η 0.147 εχει 26000 παιχνιδια.Εχουν προσθεσει αλλα 6500 παιχνιδια και τζαμπα κατεβασα 44GB roms για την 0.146 ενω θα επρεπε να τα κατεβασω για την 0.147 η δεν υπαρχουν πολλα σοβαρα παιχνιδια και ειναι ολα σχεδον clones;;;;;
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
predatoras
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2012 01:48

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από predatoras »

Όχι, δεν τα κατέβασες τζάμπα. Μην ξεχνάς ότι σ' αυτά τα 26000 που ανέφερα, είναι ζήτημα αν πάνω από 10000 λειτουργούν σωστά! Τα available μου είναι 26079, αλλά τα available ΚΑΙ working είναι μόλις 8198. Ναι, στην 0.147 έχει πέσει πολλή δουλειά σε μετονομασίες, διαγραφές κ.λπ. παιχνιδιών, αλλά ελάχιστες αλλαγές είναι αξιοσημείωτες (καταραμένα φρουτάκια).

Κράτα αυτά που κατέβασες και τσίμπα αυτό το πακετάκι από το Emuparadise. Θα είσαι κομπλέ.

http://www.emuparadise.me/Complete_ROM_ ... ack/152497
Πού είσαι, καλέ μου εμουλάτορα; Έλα να σε εγκαταστήσω.
Για να μου φέρεις τον πρεντάτορα και στους εχθρούς μου να τη στήσω.


(Δείτε τα "Ενδιαφέροντα" στο προφίλ μου για να διαβάσετε το πλήρες ποίημα.)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Xιλια ευχαριστω φιλε για την απαντηση.Μπορει απο gaming να μην εχω κανενα προβλημα αλλα απο αρχειαμ,ρυθμισης κλπ δεν πολυσκαμπαζω.Αν μπορεις ξαναβαλε το link γιατι με βγαζει προβλημα και αν δεν σε κανει κοπο πεσμε που να τα βαλω αυτα που εχει μολις το κατεβασω και τι ειναι στην τελικη το 0.146 to 0.147 update pack.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
predatoras
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Σεπ 2012 01:48

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από predatoras »

Σορι, δε βγαινει καλα το link και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα posts μου εδώ. Το έβαλα στο Tinyurl:

http://tinyurl.com/d6469cj

Περιέχει τα καινούρια ROMs για την 0.147, θα τα βάλεις στο γνωστό φάκελο roms του ΜΑΜΕ.
Πού είσαι, καλέ μου εμουλάτορα; Έλα να σε εγκαταστήσω.
Για να μου φέρεις τον πρεντάτορα και στους εχθρούς μου να τη στήσω.


(Δείτε τα "Ενδιαφέροντα" στο προφίλ μου για να διαβάσετε το πλήρες ποίημα.)
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από Nemo »

predatoras έγραψε:Σορι, δε βγαινει καλα το link και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα posts μου εδώ. Το έβαλα στο Tinyurl:
κι εγω παρομοιως εδω στο συγξεξριμμενο subforum (για την ακριβεια -μετα απο ενα χρονικο διαστημα -δεν μπορω να κανω edit-ειναι θεμα δικαιωματων χρηστων /administrator)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nemo την 26 Σεπ 2012 23:32, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Ωραιος φιλε ολα ΟΚ τωρα.Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια.

Υ.Γ.Δεν ξερω γιατι αλλα εγω κανονικα μπορω να τα επεργαστω :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από Maddog »

Διόρθωσα και το αρχικό link, δεν λειτουργούσε σωστά το αυτόματο parsing των html links.
Το μόνο που χρειάζεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μπει το link μέσα σε URL tags και όχι απευθείας:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url]http://www.emuparadise.me/Complete_ROM_Sets_(Full_Sets_in_One_File)_ROMs/MAME_0.146_to_0.147_Update_Pack/152497[/url]
αντί για
http://www.emuparadise.me/Complete_ROM_Sets_(Full_Sets_in_One_File)_ROMs/MAME_0.146_to_0.147_Update_Pack/152497
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Εχω ενα προβλημα και δεν μπορω να το εξηγησω.Με οποιοδηποτε torrent δεν εχω προβλημα αλλα με τα torrents του pleasuredome εχω.Οτι torrent και να βαλω απο το pleasuredome να κατεβει κολαει το μtorrent και δεν κανει τιποτα και μετα μονο μεσω διαχειρισης εργασιων μπορω να το σβησω.Τοσες μερες τυρανιεμαι και με εχει σπασει τα νευρα.Οποιος μπορει να σκεφτει καποια λυση ας την πει.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από Maddog »

Κατεβάζεις την "standard" ή την "secure" εκδοχή; Γιατί σε κάποιες εκδόσεις των Windows η secure συμπεριφέρεται περίεργα.
Με την standard δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Με την standard κατβαζω Doc.Tελικα χωρις να καταλαβω το πως λυθηκε το προβλημα.Ευχομαι να μην το ξανακανει.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Δεν ξερω αν ειμαι παραξενος και περιεργος και οτι δεν με νοιαζη το καινουργιο και το και καλα βελτιωμενο αλλα ωσο βλεπω τα παιχνιδια και γενικα επιλογες κλπ απο την 0.146 τοσο πιο πολυ δεν μαρεσει.Κατεβασα 44GB roms και 17GB extras και τωρα κατεβαζω τα 100CHCDS που δουλευουν και ευχαριστω τον nemo γιαυτο και που με γλυτωσε απο τον κοπο να κατεβασω 220gb.Και επειδη για μενα η λεπτομερεια μετραει δεν γουσταρω να τα κατεβασα ολα αυτα χωρις λογο.

Αυτο που με νευριασε σημερα ειναι το εξης.Eιχα μια ωριτσα και κατι ευκαιρια και ειπα να τερματισω το Wonder boy που το πεθυμησα και αποφασησα να το παιξω στην καινουργια εκδοση.Εκανα ολες της απαραιτητες ρυθμισεις Display,advance κλπ και ξεκινησα να παιζω.Εγω ολα τα παιχνιδια τα παιζω με ενεργοποιημενο το Bilinear Filtering δεν μαρεσουν πιξελιασμενα και παρατηρησα οτι με της ιδιες ρυθμισης στο MAME FX 32 0.136 αλλα και στο καινουργιο το 0.146 υπαρχει διαφορα και ενω στο 0.136 ειναι τελειο στο 0.146 παρατηρω πιξελιασμα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι τοσο παει το Bilinear filtering στο 0.146 δεν στρωνει εντελως δηλαδη η εχει καμια αλλη επιλογη που πρεπει να ενεργοποιησω και δεν το εκανα;

Βαζω και δυο φοτωγραφιες.Η πρωτη ειναι απο την 0.136 η σωστη ετσι οπως θελω το παιχνιδι και το γουσταρω και η δευτερη απο την 0.146 που δεν μαρεσει.

Y.Γ.Τελικα παρατηρωντας και καποια αλλα παιχνιδια οπως shinobi,golden axe ειδα οτι ειναι ιδια και στης δυο εκδοσεις.Μηπως τελικα το συγκεκριμενο ''προβλημα'' ειναι μονο στο Wonder Boy;
Συνημμένα
fx1.png
fx1.png (101.63 KiB) Προβλήθηκε 2892 φορές
0003.png
0003.png (80.13 KiB) Προβλήθηκε 2892 φορές
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Ένα μικρό workaround:

Δημοσίευση από Ace »

Στον MAMEUIFX32 επιλέγεις "Default Game Options" και στο Tab "Advanced", επιλέγεις το κουτάκι στο Enable HLSL.

Κατόπιν εκκινείς το παιχνίδι, πατάς TAB και επιλέγεις Slider Controls. Θέτεις τα Defocus X και Defocus Y, από 0 που είναι default, στο 1.5 (προσωπική επιλογή-γούστο). Voila!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Ace θα το δω το βραδυ γιατι δουλευω τωρα και στο λαπτοπ που εχω στο μαγαζι δεν εχω καποια απο της δυο εκδοσεις.Αλλα φιλε δεν εχω προβλημα με το MAME FΧ 0.136 εκει ειναι οπως το θελω με την 0.146 εχω το προβλημα οπως το εξηγω παραπανω και φαινεται και στης φοτωγραφιες.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Μα ναι, metalcandyman, εννοείται ότι...

Δημοσίευση από Ace »

...για τον MAME 0.146 είναι το workaround, που σου προτείνω και μάλιστα, για να είμαι ακριβής, για τον MAMEUIFX32 0.146. Άλλωστε HLSL support, ήρθε με την 0.142 έκδοση του MAME, αν δεν κάνω λάθος.

Προσοχή όμως, το αποτέλεσμα, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, με το ενισχυμένο BF της πρώτης εικόνας, που παραθέτεις, αλλά ομοιάζει αρκετά. Πιστεύω δεν θα απογοητευτείς...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME 0.147 τους φωτησε η Αγια Σοφια(αραγε?)

Δημοσίευση από Maddog »

Εμένα αντίθετα, η "θολούρα" της πρώτης φωτογραφίας δεν μου αρέσει καθόλου!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση