Γνώμες από Mame Guru...

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Γεια σας και πάλι...

Επειδή έχω πάρει λίγο ζεστά το θέμα... με τον fronend που ετοιμάζω... (μιας και το ξαναέπιασα)
Θα ήθελα να μου πείτε ...

Τι είναι αυτό που θα θέλατε από ένα frontend για το Mame...

Γνώμες ... ιδέες... πράγματα που θα θέλατε να δείτε σε άλλους frontend και δεν τα έχουνε...

Για το mame έχουν γίνει τα εξής ...

confEditor...
  • * Με ένα κλικ εγκατάσταση..
    * Όλες οι ρυθμίσεις μπορούν να γίνουν μέσα από τον confEditor (εκτός για το hlsl ρυθμίσεις ). Δεν χρειάζεται να αλλάξει από το .Ini του mame τίποτα.
    * Απλή εικόνα για τις roms που διαθέτει ο χρήστης αλλά και για ποιες του λοίπουν ( δεν έχω κάνει ακόμα την διαδικασία για να κάνει αν οι roms που διαθέτει ο χρήστης είναι σωστές...).
    * Υποστήριξη για mame builds όπως MamePlus και MameXT 64 και 32 Bits επίσης το mame 64, 32 και i686 ...
    * Εμφάνιση του IPS για MamePlus Και MameXT σε βάση δεδομένων (δεν έχει τελειώσει ακόμη το τσεκάρισμα για να τρέχει το συγκεκριμένο IPS...
    * Εγκατάσταση εώς και 99 διαδρομές για roms...
    * Επαναφορά στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις του mame με ένα κλικ... αλλά και κάθε καρτέλας με ένα κλίκ...
ExtraFe...
  • * Πολύ βασικά εφέ στο μενού....
    * Για το mame εμφάνιση εικόνας από το snap φάκελο του mame...
    * Αυξανόμενη ταχύτητα με το κράτημα του πλήκρου ...
    * Αλλαγή σελίδας αριστερά και δεξιά...
'Οπως θα διαπιστώσατε στα γραφικά δεν το κατέχω και πολύ το θέμα εώς καθόλου θα έλεγα...
Γιαυτό ελπίζω στους γραφίστες που θα διαβάσουνε αυτό το μήνυμα αν έχουνε χρόνο ας βοηθήσουνε όπως μπορούνε.. .με tampletes η buttons η γραφικά (γενικά αυτά τα τρελά που κάνετε εσείς οι γραφίστες και κάνετε το πρόγραμμα να φαίνεται τέλειο...)


Σας παραθέτω μερικές εικόνες...
Συνημμένα
Επιλογές για τους arcade emulators
Επιλογές για τους arcade emulators
aCf.png (34.83 KiB) Προβλήθηκε 2872 φορές
Επιλογή για τους emulators
Επιλογή για τους emulators
eCf.png (56.49 KiB) Προβλήθηκε 2872 φορές
Κεντρικό μενού
Κεντρικό μενού
mCf.png (25.67 KiB) Προβλήθηκε 2872 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος azrael11 την 30 Σεπ 2012 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Επειδή μου επιτρέπει μόνο τρία συνημμένα ....
Συνημμένα
Μενού για τα γραφικά
Μενού για τα γραφικά
mgCf.png (140.92 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Μενού για τις διαδρομές
Μενού για τις διαδρομές
mdCf.png (139.76 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Κεντρικό μενού mame
Κεντρικό μενού mame
mmCf.png (50.81 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Και ....
Συνημμένα
Μενού για το χειρισμό
Μενού για το χειρισμό
mcCf.png (141.75 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Μενού για τα παρελλειπώμενα
Μενού για τα παρελλειπώμενα
moCf.png (131.18 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

επίσης ...
Συνημμένα
Μενού για την απλή βάση δεδομένων του mame
Μενού για την απλή βάση δεδομένων του mame
mdbCf.png (148.15 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Μενού για τα εργαλεία του mame
Μενού για τα εργαλεία του mame
mbtCf.png (132.82 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Μενού για τα extra Builds του mame
Μενού για τα extra Builds του mame
mbbCf.png (127.49 KiB) Προβλήθηκε 2871 φορές
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

και για το ExtraFe...
Συνημμένα
Επιλογή παιχνιδιού για το mame
Επιλογή παιχνιδιού για το mame
mExfe.png (425.69 KiB) Προβλήθηκε 2870 φορές
Κεντρικό μενού ....
Κεντρικό μενού ....
mmExfe.png (284.56 KiB) Προβλήθηκε 2870 φορές
Η εκκίνηση ...
Η εκκίνηση ...
sExfe.png (611.74 KiB) Προβλήθηκε 2870 φορές
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε ένα searchbox στην λίστα με τα παιχνίδια ώστε να μπορείς να βρεις εύκολα αυτά που θέλεις χωρίς να σκρολάρεις χιλιάδες τίτλους. Και η λειτουργικότητα που είχε το MAMEUI32 όπου μπορείς γράφοντας απλά τα αρχικά γράμματα του τίτλου να σε πάει στο πρώτο με αυτά, ήταν αρκετά βολική επίσης. Πχ πάταγες "Β", "U", "B" διαδοχικά και πήγαινε στο πρώτο παιχνίδι που άρχιζε με "BUB". Αυτά είναι 2 πραγματάκια που έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

Φαίνεται πάντως πολλά υποσχόμενο, θα χαρώ να το δω ολοκληρωμένο (πόσο μάλλον που το MAMEUI 32 δεν κυκλοφόρησε για την 0.147 και μάλλον το εγκαταλείπουν)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από grip »

Και εγώ τα ''ψαχτήρια'' θα τα ήθελα.Επίσης να φορτώνει σχετικά γρήγορα ως frontend, και τέλος,επειδή υπάρχει ένα torrent με videos preview από το εκάστοτε επιλεγμένο παιχνίδι,γίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή η οποία αφού βρίσκεις το παιχνίδι που θες να υπάρχει επιλογή να φορτώνει στο background το video μετά από 2-3 sec, ώστε να μου φανεί κάποτε χρήσιμο αυτό το ρημαδοtorrent?? :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από arximidis »

Εγώ θα ήθελα να υποστηρίζει τη συσκευή μου 8)
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από arximidis »

grip έγραψε:Και εγώ τα ''ψαχτήρια'' θα τα ήθελα.Επίσης να φορτώνει σχετικά γρήγορα ως frontend, και τέλος,επειδή υπάρχει ένα torrent με videos preview από το εκάστοτε επιλεγμένο παιχνίδι,γίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή η οποία αφού βρίσκεις το παιχνίδι που θες να υπάρχει επιλογή να φορτώνει στο background το video μετά από 2-3 sec, ώστε να μου φανεί κάποτε χρήσιμο αυτό το ρημαδοtorrent?? :lol:
Το έχω προσθέσει στο δικό μου frontend αυτό. Δεν το έχω ανεβάσει ακόμη...

Σσσσ!!! εδώ μιλάμε για το frontend του azrael11, με τον οποίον έχω μιλήσει.
Έχει κάνει καταπληκτική δουλειά και από ότι βλέπω το έχει βελτιώσει πάρα πολύ... Με βλέπω στο τέλος να έχω δύο frontend στη μηχανή μου :D
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Maddog έγραψε:Εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε ένα searchbox στην λίστα με τα παιχνίδια ώστε να μπορείς να βρεις εύκολα αυτά που θέλεις χωρίς να σκρολάρεις χιλιάδες τίτλους. Και η λειτουργικότητα που είχε το MAMEUI32 όπου μπορείς γράφοντας απλά τα αρχικά γράμματα του τίτλου να σε πάει στο πρώτο με αυτά, ήταν αρκετά βολική επίσης. Πχ πάταγες "Β", "U", "B" διαδοχικά και πήγαινε στο πρώτο παιχνίδι που άρχιζε με "BUB". Αυτά είναι 2 πραγματάκια που έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

Φαίνεται πάντως πολλά υποσχόμενο, θα χαρώ να το δω ολοκληρωμένο (πόσο μάλλον που το MAMEUI 32 δεν κυκλοφόρησε για την 0.147 και μάλλον το εγκαταλείπουν)
Συγνώμη που δεν το ανέφερα αλλά αυτό είναι σχεδόν έτοιμο...
Απλά τώρα το προγραμματίζω να δουλεύει με joystick ... και διορθώνω μερικά λάθη που έχει όταν το δουλεύεις με πλήκτρα...

Επειδή είναι λίγο "μάπα" όσων αφορά τα γραφικά αν γνωρίζεις που μπορώ να βρώ εικόνες από εικονικά πληκτρολόγια θα με βοηθούσες πάρα πολύ... :)

Και οι δύο χρήσεις που αναφέρεις εμφανίζονται... επίσης μπορείς να ψάξεις με * π.χ. pac* σου βρίσκει όλα όσα αρχίζουν με pac ή *pac* όλα όσα έχουν μέσα τους ή αρχίζουν από pac....
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

grip έγραψε:Και εγώ τα ''ψαχτήρια'' θα τα ήθελα.Επίσης να φορτώνει σχετικά γρήγορα ως frontend, και τέλος,επειδή υπάρχει ένα torrent με videos preview από το εκάστοτε επιλεγμένο παιχνίδι,γίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή η οποία αφού βρίσκεις το παιχνίδι που θες να υπάρχει επιλογή να φορτώνει στο background το video μετά από 2-3 sec, ώστε να μου φανεί κάποτε χρήσιμο αυτό το ρημαδοtorrent?? :lol:
grip για τα "ψαχτήρια" δες παραπάνω... για τα videο priviews φαντάζομαι ότι έχεις κατεβάσει με torrent κάποια video αρχεία που έχουν priview από παιχνίδια του mame... Αν τα video που έχεις είναι .flv είναι αυτό που επεξεργάζομαι αυτή την στιγμή... αν είναι .avi, χvid, mpeg4 και άλλα στην επόμενη έκδοση ... η οποία δεν θα είναι κάθε 0.x έκδοση άλλα 0.3.χ έκδοση...
Επίσης για την ώρα αν δεν είναι πάρα πολύ μεγάλο περίπου 4mb και κάτω καταφέρνω να το φορτώσω στιγμιαία... αρά δεν χρειάζεται να περιμένεις 2-3 sec... και νομίζω ότι παίζει ρόλο και το μηχάνημα για την ακρίβεια ο δίσκος... όσο πιο γρήγορος τόσο καλύτερα ... :D
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

arximidis έγραψε:Εγώ θα ήθελα να υποστηρίζει τη συσκευή μου 8)
Ελπίζω τα πιο πολλά να παίζουν φίλε μου... για τα ειδικά που έχεις φτιάξει θα τα πούμε αργότερα... :D
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

arximidis έγραψε:
grip έγραψε:Και εγώ τα ''ψαχτήρια'' θα τα ήθελα.Επίσης να φορτώνει σχετικά γρήγορα ως frontend, και τέλος,επειδή υπάρχει ένα torrent με videos preview από το εκάστοτε επιλεγμένο παιχνίδι,γίνεται να υπάρχει τέτοια επιλογή η οποία αφού βρίσκεις το παιχνίδι που θες να υπάρχει επιλογή να φορτώνει στο background το video μετά από 2-3 sec, ώστε να μου φανεί κάποτε χρήσιμο αυτό το ρημαδοtorrent?? :lol:
Το έχω προσθέσει στο δικό μου frontend αυτό. Δεν το έχω ανεβάσει ακόμη...

Σσσσ!!! εδώ μιλάμε για το frontend του azrael11, με τον οποίον έχω μιλήσει.
Έχει κάνει καταπληκτική δουλειά και από ότι βλέπω το έχει βελτιώσει πάρα πολύ... Με βλέπω στο τέλος να έχω δύο frontend στη μηχανή μου :D
Ελπίζω να το έχεις open source να κλέψω τίποτα ... από ότι θυμάμαι το γράφεις σε delphi έτσι δεν είναι...?
Ελπίζω και εγώ να φτιάξω αυτή τη ρημαδοκαμπίνα και φυσικά τα έξτρα θα έχουν την τιμητική σου... :)
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από arximidis »

Για την ώρα δε θέλω και κάτι πολύπλοκο

Αυτό που θέλω είναι λίγο πριν φορτώσεις τον εξομοιωτή, να υπάρχει η δυνατότητα εκτέλεσης κάποιου προγράμματος (χωρίς να περιμένεις να τερματιστεί). Μοναδική παράμετρο που χρειάζομαι είναι ο τίτλος (όνομα) του εξομοιωτή που θα εκελέσεις στη συνέχεια. Αργότερα θα χρειαστώ και τον τίτλο του παιχνιδιού (του zip δηλαδή, ή ό,τι κατάλληξη χρησιμοποιεί ο εκάστοτε εξομοιωτής)

Τέλος μόλις τελειώνει το παιχνίδι και έρχεται ο έλεγχος πάλι στο frontend, θέλω να υπάρχει η δυνατότητα εκτέλεσης ενός προγράμματος (χωρίς παραμέτρους αυτή τη φορά)

Τώρα γιατί όλα αυτά;

1) Όταν τρέχεις τον εξομοιωτή το πρόγραμμα θα αποστέλλει το συνδυασμό πλήκτρων για το συγκεκριμένο εξομοιωτή (τα πλήκτρα είναι δυναμικά και καθορίζονται από τον χρήστη για τον κάθε εξομοιωτή)
2) Όταν τελειώνει το παιχνίδι αποστέλλεται ο συνδυασμός πλήκτρων για το frontEnd

Με το συνδυασμό πλήκτρων εννοώ ποιο keyboard stroke θα στέλνεται, όταν ο χρήστης κάνει κλικ σε ένα πλήκτρο πάνω στην μηχανή (π.χ το enter το left shift, το space bar κτλ)


Υ.Γ. Το κώδικα τον δικό μου θα τον ανοίξω... τουλάχιστον σίγουρα για το κομμάτι που μιλάει με τον ελεγκτή. Για το frontEnd θα τον ανοίξω και αυτόν όταν τον συμμαζέψω γιατί έχει το μαύρο του το χάλι
Επιπλέον θέλω να τα μεταφέρω στον Lazarus για να είναι εντελώς open...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από Maddog »

azrael11 έγραψε:Συγνώμη που δεν το ανέφερα αλλά αυτό είναι σχεδόν έτοιμο...
Απλά τώρα το προγραμματίζω να δουλεύει με joystick ... και διορθώνω μερικά λάθη που έχει όταν το δουλεύεις με πλήκτρα...

Επειδή είναι λίγο "μάπα" όσων αφορά τα γραφικά αν γνωρίζεις που μπορώ να βρώ εικόνες από εικονικά πληκτρολόγια θα με βοηθούσες πάρα πολύ... :)

Και οι δύο χρήσεις που αναφέρεις εμφανίζονται... επίσης μπορείς να ψάξεις με * π.χ. pac* σου βρίσκει όλα όσα αρχίζουν με pac ή *pac* όλα όσα έχουν μέσα τους ή αρχίζουν από pac....
Πολύ ευχάριστα τα νέα, πιστεύω θα γίνει εξαιρετικό.
Για εικόνες, με μια πρόχειρη ματιά στο Google βρίσκω άφθονες εικόνες από πληκτρολόγια σε υψηλές αναλύσεις.
Μια καλή περίπτωση, επειδή έχει και τα πλήκτρα λευκά οπότε μπορείς να βάλεις ότι font θέλεις επάνω στην εικόνα είναι αυτό:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Happy ... onal_2.jpg (συν ένα μικρό erase στο logo κάτω δεξιά)
Αλλά ακόμα και αν δεν σου κάνει αυτό, μπορείς να κάνεις search για "keyboard" και μετά να επιλέξεις "Εικόνες" και "Μεγάλες". Υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλές...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση