Σχετικα με το virtual pc ....

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Απάντηση
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από nikos »

Παιδες ,αντιμετωπισα οπως ολος ο κοσμος που εχει παιχνιδια παλια,το κλασσικο θεμα,να μην τρεχουν σωστα καποια απο αυτα στα XP/SP3...
Σε καποια βρηκα,πατσακια,δοκιμασα και πετυχα to combatibility mode σε win 98,και δουλεψαν,αλλα καποια (Aztec ,Malkari κα...) στηλωσαν τα ποδαρια τους,μεχρι νευρικου κλονισμου! :lol:

Δεν θελω να φορμαρω το pc μου που εχει XP/SP3,και να το κανω dual boot,αλλωστε δεν το κατεχω το αθλημα και θα τα κανω μουσκεμα,και ειδα την περιπτωση του virtual pc σαν καλη ΄λυση,αρκει φυσικα να ισχυει...
Βεβαια ,δεν ξερω αν ισχυει για pc games ,αν ειναι κατι απλο
Εχω cd WIN ME,αλλα καπου ειδα οτι καποιοι δινουν ετοιμα boot discs...
Δεν ξερω φοβαμαι να το ξεκινησω ,χωρις την γνωμη καποιου εμπειρου,μην κανω ζημια,αντι για λυση

ΥΓ Για τα DOS ,ξερω υπαρχει η Θεικη λυση του DOS BOX,με το front end D FEND reloaded,και το SCUMM,αλλα οσα ειναι windows υπαρχει θεμα!

ΥΓ2 Επισης ενα θεμα,σχετικα με τα νεα hardware,εαν καποιος παρει νεο σχετικα pc,θα μπορει να χρησιμοποιει τετοιο κολπο,η πιο απλα,το dual boot με WINME,kai XP/SP3,η καποιο αλλο κολπο?

Υπαρχει αλλη λυση πιο απλη,ωστε να μην εχω τον πονοκεφαλο αυτο,με καθε παιχνιδι που θελω να θυμηθω?
Δοκιμασα,το application combatibility tool της MS,αλλα μονο σε ενα μου εδωσε λυση...
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το "άθλημα", αλλά το κύριο πρόβλημα του VirtualPC κλπ "emulators" PC είναι ότι δεν εξομοιώνουν τις κλασσικές 3D accelerated κάρτες γραφικών (Nvidia, 3DFx...) που απαιτούν πολλά από τα παιχνίδια που έτρεχαν σε Win98 αλλά κάποια "generic" κάρτα χωρίς 3D ικανότητες.
Οπότε τα παιχνίδια θα τρέχουν σε software mode με χειρότερα γραφικά ή μπορεί επειδή δεν αναγνωρίζουν την κάρτα γραφικών να μην τρέχουν καν.
Το καλό βέβαια σε ένα Virtual Machine είναι ότι μπορείς να κάνεις όσα πειράματα θέλεις χωρίς φόβο ότι θα χαλάσει κάτι. Αν δοκιμάσεις μια εγκατάσταση και αποτύχει, απλά δεν κάνεις commit τις αλλαγές στον εικονικό σκληρό δίσκο βγαίνοντας από το virtual machine και το έχεις πάλι φρέσκο-φρέσκο. :)

Άλλη δυνατότητα είναι σε όσα κλασσικά παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει από την GOG.com να αγοράσεις (ή "αγοράσεις") αυτή την έκδοση, καθώς είναι σίγουρο ότι όλα τρέχουν σε XP και Vista, ενώ τα περισσότερα λειτουργούν και σε 7,8. Πχ πρόσφατα βγάλανε το System Shock 2 που ήταν τραγικά δύσκολο να τρέξει σε νεότερα λειτουργικά πριν.

Και μια τελευταία, που "αποφεύγει" το dual boot από έναν δίσκο είναι να εγκαταστήσεις Win98 σε χωριστό σκληρό δίσκο και να συνδέεις στον υπολογιστή τον δίσκο που θέλεις σαν boot κάθε φορά. Πχ αν θέλεις να τρέξεις κάποιο παιχνίδι των 98, αποσυνδέεις τον δίσκο με τα XP και συνδέεις τον δίσκο με τα 98. Αλλά και πάλι παίζει να έχεις προβλήματα, αφού πολλά θα έχουν πάλι πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Γενικά τα παιχνίδια περιόδου 1997-2000 είναι τα πιό στρυφνά...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από nikos »

Πραγματικα ειναι μανικι αυτο το συστημα,πετυχα να τρεξω καποια παιχνιδια,αλλα χωρις ηχο,και πολυ αργα,αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι τα εχω κανει ολα σωστα,το αντιθετο μαλιστα! :shock:
Βρηκα καποιες λυσεις για τελεια εφαρμογη των 98 σε virtual box,Με την βοηθεια του dispaly doctor
Ακριβως αυτο κανει εξωμειωνει οτι καρτα εχεις σε παλια,και ετσι δεν εχεις τετοιο θεμα με τις νεες καρτες!
Τελος παντων,πιο πολυ συναισθηματικα το θελω,μιας και τα πολυαγαπημενα μου παιχνιδια ,τρεχουν σε ΧΡ ,εστω και με πατσακια,ενω τα αλλα απλα τα θελω να δω αν τρεχουν ακομα,ετσι να μην τα πεταξω,οταν κανω αναβαθμιση!
Παντως ενας που εχει πολυ δυνατο μηχανημα,και μπορει να δωσει ενα καλο κομματι του συστηματος του εκει,θα τρεξει σιγουρα σε αξιοπρεπη επιπεδα τα Good Old Games (GOG),που οντως "¨ανακαλυψα",και μαλιστα με "σημαντικη εκπτωση" καπου.... :twisted: ,Εσυ θα ξερεις σιγουρα που εννοω!
Και φυσικα το πρωτο που τσεκαρα ηταν το system shock!Τρομερη δουλεια οι τυποι!Θελω να δω πως εχουν φτιαξει το AMERZONE,που απο 4 cd που ειχα,αρα μιλαμε για 2,8 gb το πολυ ,αυτοι το εχουν κανει 4,5!!!!!!!!
Εσυ θα ξερεις σιγουρα που εννοω!
Νομιζω ειναι σαν τα ΗDD games στα ΜΑΜΕ,η στα EPSXE,DREAMCAST EMULATORS,που πρεπει να εχεις δυνατο συστημα να τα τρεξεις σωστα,ενω εμεις με το παλιοτερο ,μας σερνονται (Gauntlet legents πχ...)
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από GeoMan »

Τρεχω Win7 64-bit και ελυσα το προβλημα των παλιων παιχνιδιων με το Virtualbox (https://www.virtualbox.org/)

Το προγραμμα το κατεβαζεις δωρεαν και σου επιτρεπει να φτιαξεις virtual machines που να τρεχουν Win98, XP, Win8 (!) και οτι αλλο σε παλιοτερο λειτουργικο θες (μαλιστα με λιγο παιδεμα μπορεις να τρεξεις και OSX Snow Leopard/Lion/Mountain Lion).

Οι τελευταιες εκδοσεις υποστηριζουν και Direct X για παλιοτερα παιχνιδια που το χρειαζονται.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από Maddog »

Χμμμ, πρέπει να ξαναδώ το Virtual Box τότε.
Είχα δοκιμάσει παλιότερες εκδόσεις και η υποστήριξη για Win98 ήταν αρκετά προβληματική. Αν έχει βελτιωθεί όπως λες, αξίζει μια δοκιμή!
Thanks for the tip! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Τελευταία που είχα δοκιμάσει το virtualbox για Windows 98 είχα πρόβλημα μιας και η απεικόνιση ήταν μόλις 16 χρώματα και ανάλυση 640Χ480 max με συνέπεια να δυσκολεύεσαι να διαβάσεις και απλό κείμενο, και δεν μπορούσα να του "βάλω" κάποια κάρτα γραφικών για να ανέβει η ανάλυση και τα χρώματα (έστω 16bit).

Ακόμα και στην σελίδα τους σήμερα στο "Supported host operating systems" δεν αναφέρει καν τα win98 και πίσω αλλά από XP και πάνω. (είχα δει και παλιότερα ότι είχε θέμα με τα 98). Στα "Supported host operating systems" αναφέρει (για WINDOWS)

https://www.virtualbox.org/manual/ch01.html#idp14501152

Windows hosts:

Windows XP, all service packs (32-bit)

Windows Server 2003 (32-bit)

Windows Vista (32-bit and 64-bit[1]).

Windows Server 2008 (32-bit and 64-bit)

Windows 7 (32-bit and 64-bit)

Windows 8 (32-bit and 64-bit)

Windows Server 2012 (64-bit)

Είστε σίγουροι ότι υποστηρίζει τα win98 ή κάνω εγώ κάτι λάθος?
Μάλιστα θυμάμαι που πήγα να του εγκαταστήσω και τα Virtualbox Guest Additions μήπως βοηθήσει κάπου αλλά είχα δει ότι δεν είναι διαθέσιμα για win98 αλλά από ΧΡ και πάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από GeoMan »

To "host operating system" που αναφερεις δειχνει πανω σε ποια λειτουργικα μπορει να τρεξει το Virtualbox. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το "guest operating systems":

https://www.virtualbox.org/manual/ch03. ... tossupport

Εγω τρεχω XP στο Virtualbox μαζι με τα GuestAdditions (για να τα κανεις εγκατασταση - και ειδικα τον experimental DirectX driver - πρεπει να εισαι σε Safe Mode).

Δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα τρεχοντας παλιοτερα προγραμματα σε compatibility mode 98/Me στα XP με το VirtualBox. Για πολυ παλια προγραμματα εχω το DosBox.

Εχεις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα που θες να τρεξεις?
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Ναι, λάθος μου, έχεις δίκιο, το γνωρίζω ότι το "guest" είναι αυτό που βάζουμε αλλά μπερδεύτηκα (περασμένη ώρα βλέπεις) :oops:
Το πρόβλημα μου είναι ότι αμέσως μετά την εγκατάσταση με το που κάνει boot στα 98 τα δείχνει με 16 χρώματα μόνο (σαν "ξεθωριασμένα") και δεν μπορώ να του αλλάξω κάρτα γραφικών ώστε να βάλω 16bit/32bit χρώμα και να ανεβάσω και την ανάλυση από 640Χ480 που έχει, οπότε έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Θυμάμαι και από τις γενικές ρυθμίσεις του Virtualbox για το συγκεκριμένο λειτουργικό δεν έβγαλα κάποια άκρη για να του αλλάξω κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο που να βοηθούσε.

Την εγκατάσταση την θέλω για τυπικά προγράμματα / παιχνίδια της εποχής.

Πάντως γράφει στο link που έβαλες για τα 98 :

DOS / Windows 3.x / 95 / 98 / ME

Limited testing has been performed. Use beyond legacy installation mechanisms not recommended. No Guest Additions available.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέχει κανονικά?

Εσένα σου δουλεύει κανονικά ή έχεις κάνει κάποιες πατέντες / ρυθμίσεις κτλ?

Επί την ευκαιρία, καλώς όρισες και στο φόρουμ GeoMan :)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από GeoMan »

Εχω βαλει XP στο VirtualBox οπως ανεφερα και παραπανω. Τα XP και οσα προγραμματα (κυριως παλιοτερα games) εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης τρεχουν αψογα.

Δεν χρειαστηκε καμμια πατεντα. Αν αποφασισεις να το στησεις και θες βοηθεια σε κατι, πες μου.
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Θα ξαναεγκαταστήσω το virtualbox που έχει κάνει και update και θα δω, απλά για τα 98 με ενδιαφέρει περισσότερο.
Ας ελπίσουμε να έχει διορθωθεί το θεματάκι με τα 98 :)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Σχετικα με το virtual pc ....

Δημοσίευση από GeoMan »

Fotis_KFOR έγραψε:Θα ξαναεγκαταστήσω το virtualbox που έχει κάνει και update και θα δω, απλά για τα 98 με ενδιαφέρει περισσότερο.
Ας ελπίσουμε να έχει διορθωθεί το θεματάκι με τα 98 :)
Αν τα 98 δεν σου τρεχουν καλα, βαλε XP... :wink:
Απάντηση