Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Μμμ, θα πρέπει να ρωτήσω στο τμήμα Καταναλωτικής Πίστης. Μου είχε πει ένας από τους προγραμματιστές (ο προϊστάμενος) αυτό το πράγμα. Θα το διευκρινήσω το συντομότερο.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ερώτηση @ Vag: Η κάρτα μπορεί να φορτώνεται από το internet μέσω εμβάσματος από άλλους λογαριασμούς (πχ άλλης τράπεζας; ) ή πρέπει να πας "ταμείο" ;

PS:
@ Maddog: Τα άσχετα με το θέμα σχόλια σβήστηκαν.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Απ' όσο ξέρω, πρέπει να πας ταμείο. Εγώ αυτό που κάνω κάθε μέρα είναι να παράγω αρχείο από τις εγγραφές της ημέρας από το δίκτυο των καταστημάτων. Θα ρωτήσω και γι αυτό (από την άλλη βδομάδα).
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

ρε παιδιά τι ταλαιπωρείστε με την προπληρωμένη... βγάλτε μια χρεωστική, ούτε fees ούτε τίποτα. και έχει και μέγιστη ασφάλεια, καθώς μπορείς κάθε φορά στον τραπεζικό λογαριασμό να βάζεις μόνο όσα έχεις σκοπό να ξοδέψεις.

εγώ έχω καραβολευτεί 2 χρόνια τώρα! έχω 2, Κύπρου και Πειραιώς. Βγάζει και η Alpha bank. Προσοχή της τρ. Κύπρου δεν την δέχεται το paypal. η καλύτερη είναι της Πειραιώς καθώς μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό με 0€.
(στην Alpha bank με 300€, στην Κύπρου με 0 αλλά δεν την δέχεται το Paypal).

Και άλλες τράπεζες πρέπει να βγάζουν, αλλά δεν ξέρω στάνταρ.
Α και η Λαϊκή (τράπεζα :P ) βγάζει, έχει ένας φίλος μου.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν καλοκαταλαβαίνω... :?
Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά στην ταλαιπωρία; Και στην μια και στην άλλη περίπτωση πρέπει να πας στην τράπεζα για να "γεμίσεις"
Για τα fees, εγώ που έκανα "μανιακή" χρήση για έναν χρόνο και έχω κάνει 7 refills (αλλά και έχω γεμίσει ένα δωμάτιο με original games από Ebay), μου κόστισε 7x3=21 ευρώ σε fees για επαναφόρτιση, ποσόν που δεν θεωρώ αξιόλογο για διάστημα ενός χρόνου σκληρής χρήσης και είναι μικρότερο από τις περισσότερες συνδρομές πιστωτικών καρτών Visa. Αν διάβασες το αρχικό post, έτσι κι αλλιώς την προτείνω για μικροαγορές μόνο, οπότε οι περισσότεροι λογικά θα ξοδέψουν ακόμα λιγότερα.
Επίσης θεωρώ προσόν την απόλυτη ανυπαρξία σύνδεσης με οποιοδήποτε λογαριασμό τραπέζης.
Anyway, δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να "διαφημίζω", αν βρήκες κάτι άλλο που λειτουργεί καλά για online αγορές, κάτσε γράψε και εσύ έναν αντίστοιχο οδηγό και θα πω στον πρόεδρο να το κάνει sticky επίσης :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

αν θες μέγιστη ασφάλεια + ευκολία κάνεις το εξής:
ανοίγεις 2 τραπεζικούς λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα που να συνδέονται και οι 2 με έναν λοαγαριασμό Internet banking
βγάζεις και μια χρεωστική που να συνδέεται με έναν απ τους δύο.
όταν θες να κάνεις μια αγορά, μεταφέρεις άμεσα απ τον έναν λογαριασμό, που έχεις τα χρηματα σου, στον άλλον, που είναι άδειος και συνδέεται με την κάρτα.

1)ούτε επισκέψεις στην τράπεζα
2)ούτε fees
3)δεν σου ορίζει η τράπεζα το Minimum που θα να βάλεις
4)όπως και στην δικιά σ περίπτωση, δεν υπάρχει κάποια συνδρομή
5)ελέγχω τις κινήσεις μου άμμεσα και όποτε επιθυμώ μέσω Internet banking
6)επομένως εγώ θεωρώ προσόν την ύπαρξη με τραπεζικό λογαριασμό με λίγα χρήματα μέσα... όπως το βλέπεις ο καθένας

δεν λέω πως η προπληρωμένη δεν είναι καλή. ειναί καλύτερη απ τις πιστωτικές και είναι η ΤΕΛΕΙΑ λύση για ανήλικους.
απλά η άποψη η δικιά μου είναι ότι η χρεωστική είναι λίγο καλύτερη απ την προπληρωμένη. και εγώ για μικροαγορές την χρησιμοποιώ.
όχι με μανιακή, αλλά με φυσιολογική χρήση εδώ και 2 χρόνια εγώ έχω δώσει μόνο 5 ευρώ για την ενεργοποίηση του Internet banking.

δεν είναι το θέμα ποιος θα γράψει τον πιο καλό οδηγό. το θέμα είναι ο καθένας να βρει την καλύτερη λύση, που τον βολεύει περισσότερο. παρουσίασα μια εναλλακτική λύση. όποιος έχει απορίες ας στείλει pm, γιατί απότι κατάλαβα σε αυτό το topic ειδικά απαγορεύεται να βγαίνουμε off-topic.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Fair enough :)
Όπως είπα, δεν έχω καμμία ιδιαίτερη αντίρρηση και κάθε αντίλογος δεκτός.
Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει, φυσικά. Για τον οδηγό, σαφώς το θέμα δεν είναι ποιός έχει τον καλύτερο και δεν διεκδικώ ούτε αποκλειστικότητα ούτε το αλάθητο του Πάπα. Συνέστησα (και συνεχίζω να συνιστώ) να γράψεις έναν ώστε να είναι ορατός σαν sticky στην κεντρική σελίδα του subforum και οι ενδιαφερόμενοι να μπορούν να τον εντοπίσουν εύκολα, να ενημερωθούν κατά το δυνατό αντικειμενικά και να διευκολυνθούν να πάρουν απόφαση, αφού διαβάσουν όλα τα υπέρ/κατά και how to.
Και για να ξεκαθαρίσει το θέμα τελείως, τα pm δεν νομίζω ότι είναι λύση, για τον απλούστατο λόγο ότι μια απορία που θα κάνει κάποιος μέσω pm μπορεί να είναι περισσότερο ωφέλιμη σαν δημόσια και να την δουν περισσότερα ενδιαφερόμενα μάτια. Γράψε έναν οδηγό και θα φροντίσω να γίνει sticky ώστε να έχει το μέγιστο δυνατό visibility.
Κατά την γνώμη μου είναι λάθος σε οποιοδήποτε sticky θέμα να βγαίνουμε εκτός topic, ακριβώς γιατί αυτά τα θέματα προορίζονται να δίνουν λύσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα/απορίες και οτιδήποτε εκτός θέματος ή άσχετο τα κάνει πιο δυσνόητα και σαφώς λιγότερο χρήσιμα-δεν το κάνω ειδικά για αυτό εδώ το θέμα. Η δική σου εναλλακτική λύση δεν θεωρείται off topic (ουσιαστικά το topic είναι "λύσεις για online αγορές χωρίς πιστωτική κάρτα" αν το δεις στο ζουμί του) και τα μόνα posts που διαγράφτηκαν από εδώ ήταν κάποια με τελείως ασήμαντη "πλακίτσα" που για τους λόγους που εξήγησα δεν θεωρώ κατάλληλη για ένα sticky topic. Το δικό σου post είναι σοβαρό και εντός θέματος, οπότε δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα διαγραφής του.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Προτείνω και εγώ με τη σειρά μου το παραπάνω post του l3ft3r1s να γίνει 'sticky'. Προσωπικά ενεργοποίησα το internet banking πριν περίπου 1 μήνα αλλά δεν έχω προβεί σε αγορές (ενώ θα τό 'θελα) λόγω "αμφιβολιών" και άγνοιας... :oops:

Σε ότι αφορά το θέμα της πιστωτικής μέσω internet banking θέλω να προσθέσω πως -τουλάχιστο για μένα- δεν υπήρξε fee για την ενεργοποίηση (Εθνική Τράπεζα)... κάποιες άλλες ίσως χρεώνουν όπως είπε ο l3ft3r1s.

Τα βήματα στην περίπτωσή μου ήταν απλά:

1. Βγάζεις μια πιστωτική συνδεδεμένη σε λογαριασμό που ήδη έχεις (όψεως / ταμιευτηρίου). ΠΡΟΣΟΧΗ: χρειάζονται οπωσδήποτε 2 (τουλάχιστον) λογαριασμοί!

2. Κάνεις αίτηση στην τράπεζα για internet Banking

3. Σου έρχεται ένας φάκελος με τις λεπτομέρειες (στην ουσία σε καλούν στην τράπεζα να υπογράψεις τα χαρτιά της σύνδεσης και να πάρεις τους κωδικούς επιβεβαίωσης transaction)

4. Συνδέεις τους λογαριασμούς σου έτσι ώστε ο ένας να "βλέπει" την κάρτα και ο άλλος όχι, με τον τρόπο που προτείνει ο l3ft3r1s λίγο πιο πάνω.

Πλεονεκτήματα:
1. Μεταφέρεις το ποσό πληρωμής για το συγκεκριμένο πράγμα που θες να αγοράσεις / αγόρασες ήδη και δεν χρεώνεσαι επαναφόρτιση.

2. Τσεκάρεις αν θες ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τον λογαριασμό για να δεις πότε έγινε το transaction και ενημερώνεις την τράπεζα αν δεις κάτι "ύποπτο".

Μειονεκτήματα:
1. Αν κάποιος/α "αποσπάσει" τον κωδικό της κάρτας μέσω sniffing μπορεί να "αποσπάσει" το ποσό πριν γίνει το επιθυμητό transaction (αλλά αυτό είναι ενδεχόμενο και για την λύση του Maddog με τα ίδια αποτελέσματα).

2. Πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες αγορές και η υπόθεση να ελέγχεται κάθε μέρα αλλά και κάθε μήνα μέσω του Internet Banking καθώς και από το report που σου στέλνει η τράπεζα για την κίνηση της κάρτας σου.

3. Στο (1) απαιτείται νέα έκδοση κάρτας - αλλά αυτό είναι αναγκαίο και στη λύση του Maddog.

Τέλος, προτείνω η σύνδεση της πιστωτικής να γίνει σε συνδυασμό με κάποιο χρηματοδοτικό οργανισμό (πχ: Paypal) προκειμένου στην online κίνηση της κάρτας σου να βλέπεις ΜΟΝΟ αυτόν στα transactions και αν θα γίνει η "στραβή" να προλάβεις να σώσεις την κατάσταση... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

@Maddog

Μπορείς να βάλεις μικρότερο ποσό απο 50 ευρώ στην κάρτα?
Αν αγοράσω κάτι με λίρες, η κάρτα θα χρεωθεί λίγο πιο πάνω απο το κανονικό συνάλλαγμα?
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

Whacker έγραψε: 2. Πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες αγορές και η υπόθεση να ελέγχεται κάθε μέρα αλλά και κάθε μήνα μέσω του Internet Banking καθώς και από το report που σου στέλνει η τράπεζα για την κίνηση της κάρτας σου.
Το ότι πρέπει να τσεκάρουμε τις συναλλαγές ΟΛΩΝ (χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη) των καρτων μας διπλά και τριπλά, δεν θα το λεγα μειονέκτημα, αλλά μέτρο προφύλαξης. Αυτό ισχύει για όλες τις κάρτες, δεν μπορούμε να το αποφύγουμε.. προσέχουμε για να έχουμε!

τα 5 ευρώ που τα πήρε ο Πειραιώς για το internet banking, που είναι απλά κορυφαίο!!! ωστόσο, και η Alpha και η Eurobank έχουν εξίσου καλό internet banking, χωρίς χρέωση!

ένα επιπλέον μειονέκτημα είναι ότι όλες οι χρεωστικές ("πιστωτικές" όπως είπε και ο Whacker, συνδεδεμένες με έναν λογαριασμό) είναι visa electron, δηλαδή μη ανάγλυφες, δηλαδή η συναλλαγή γίνεται είτε μέσω της μαγνητικής ταινίας είτε μέσω του αριθμού. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι δεν τη δέχονται στα μαγαζιά (συνήθως συνοικιακά) που έχουν το παλιό σύστημα, που κάνει τη συναλλαγή χειροκίνητα, με τους ανάγλυφους αριθμούς της κάρτας! αλλά αυτό ισχύει και για την περίπτωση της προπληρωμένης...

ένα επιπλέον μεινόκτημα της χρεωστικής είναι ότι δεν εκδίδεται σε ανήλικους...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

l3ft3r1s έγραψε: ένα επιπλέον μειονέκτημα είναι ότι όλες οι χρεωστικές ("πιστωτικές" όπως είπε και ο Whacker, συνδεδεμένες με έναν λογαριασμό) είναι visa electron, δηλαδή μη ανάγλυφες, δηλαδή η συναλλαγή γίνεται είτε μέσω της μαγνητικής ταινίας είτε μέσω του αριθμού. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι δεν τη δέχονται στα μαγαζιά (συνήθως συνοικιακά) που έχουν το παλιό σύστημα, που κάνει τη συναλλαγή χειροκίνητα, με τους ανάγλυφους αριθμούς της κάρτας! αλλά αυτό ισχύει και για την περίπτωση της προπληρωμένης...
Εμένα είναι Mastercard και δίδεται κανονικά σε όλα... 8)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

υπάρχει mastercard χρεωστική? και μάλιστα ανάγλυφη? και μάλιστα απ την εθνική?

την θέλω!!! πως λέγεται, να το ψάξω καλύτερα???

βρε μπας και έχεις πιστωτική με αυτόματη εξόφληση του μηνιαίου λογαριασμού από τραπεζικο λογαριασμό?
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Αυτό ακριβώς - αλλά έχω και τον έλεγχο μέσω web. 8)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Whacker: αυτό που έχεις λέγεται πιστωτική κάρτα και παραμένει ο καλύτερος τρόπος αγορών online χωρίς πολλά μπερδέματα και workarounds, αν εξαιρέσουμε το "μικρό" γεγονός ότι αν διαρρεύσει ο αριθμός της κάπου, είσαι απόλυτα υπεύθυνος μέχρι το πιστωτικό όριο, το οποίο είναι πάντοτε σαφώς ψηλότερο (έχω δει κάρτες με όρια από 500 έως 6000 ευρώ) από τα 300 πχ ευρώ που είναι το μεγαλύτερο ποσό που ρισκάρω εγώ στην προπληρωμένη όταν την έχω μόλις γεμίσει ή το όριο της χρεωστικής το οποίο θα είναι επίσης πολύ χαμηλό αν ο λογαριασμός δεν έχει περισσότερα λεφτά μέσα, όπως περιγράφει ο l3ft3r1s.
Στην πιστωτική δεν έχει σημασία αν ο λογαριασμός έχει λίγα λεφτά μέσα γιατί (όπως λέει και το όνομα της!!!!) σου παρέχει ΠΙΣΤΩΣΗ. This means, ότι αν αγοράσεις (ή αγοράσει ο κλέφτης!) πράγματα μεγαλύτερης αξίας από όσο περιέχει ο συνδεδεμένος λογαριασμός, πάλι θα τα χρεωθείς κανονικά μέχρι να ξεπεραστεί το πιστωτικό όριο ή να δηλώσεις την κλοπή, απλώς όταν πάνε να τα πάρουνε αυτόματα και δεν τα βρούνε στον λογαριασμό, θα σε χρεώσουν και τόκους υπερημερίας.
Οπότε τι να σου κάνει ο web έλεγχος, απλώς θα πάρεις χαμπάρι πριν έρθει το μηνιαίο statement ότι σε μαμήσανε και θα γλυτώσεις τους τόκους υπερημερίας αλλά ΟΧΙ τις χρεώσεις της κάρτας.
Κατά την γνώμη μου είτε σου χώσουνε 40 πόντους εργαλείο για 30 δευτερόλεπτα είτε για 30 ώρες, η ουσία είναι ακριβώς η ίδια: τον ήπιες! (sorry για την γραφική διάλεκτο κουμπάρε, αλλά μάλλον έχασες την ουσία...και τον λόγο που δεν θέλουμε να χρησιμοποιούμε πιστωτικές online)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:...Οπότε τι να σου κάνει ο web έλεγχος, απλώς θα πάρεις χαμπάρι πριν έρθει το μηνιαίο statement ότι σε μαμήσανε και θα γλυτώσεις τους τόκους υπερημερίας αλλά ΟΧΙ τις χρεώσεις της κάρτας...
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ την πιστωτική μου online αλλά:

Εάν αντιληφθείς χρεώσεις οι οποίες δεν έχουν γίνει από εσένα μπορείς να ενημερώσεις άμεσα (υπάρχει ένα όριο 15 ημερών νομίζω από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμου) το αρμόδιο τμήμα και να αρνηθείς τις χρεώσεις αυτές άρα δεν υποχρεούσε να καταβάλεις τα ποσά αυτά. Η τράπεζα από 'κει και πέρα "ψάχνει" και βρίσκει πως έγιναν οι χρεώσεις αυτές.

Απλά πάντα θα έχεις το άγχος να επιβλέπεις την κάρτα σου μην τυχόν και σε χρεώσουν χωρίς να το ξέρεις. Από την άλλη όταν έχεις πιστωτική κάρτα, υπάρχει περίπτωση να μην την χρησιμοποιήσεις ποτέ στο internet και να βρεθεί τελικά χρεωμένη από κάποια "τρύπα" ασφαλείας της ίδιας της τράπεζας (έχουμε ακούσει ουκ ολίγες φορές για αριθμούς πιστωτικών ιδρυμάτων που βρέθηκαν να κυκλοφορούν στο internet).

Γενικά πάντως, η χρήση πιστωτικής είναι ασφαλείς όταν γίνεται στο σωστό μέρος και με τον σωστό τρόπο - έτσι και στο Internet. Αν πας σε πειρατές και δώσεις την κάρτα σου για κάποια συναλλαγή - λυπάμαι αλλά τα θέλει ο κ... σου. Αλλά η χρήση που έχω κάνει στην κάρτα του Boss για αγορά εισητηρίων από Ελληνικές αεροπορικές - ακτοπλοϊκές εταιρείες αλλά και άλλα, δεν έχει βγάλει πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Πάντως εγώ όπως ανέφερα δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ την δικιά μου κάρτα (γενικά είμαι οπαδός των μετρητών και στην καθημερινή μου ζωή).
Απάντηση