Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Είχα πάρει ένα robot R2D2 ,120$ ολοκαίνουργιο από Αμερική.Το κουτί ήταν *τεράστιο* και το κόστος τελωνείου ήταν 0 (zero):lol: Το μυστικό ? Ο πωλητής το έστελνε gift-ware :lol:
....
O TI99/4A με ground mail πάλι από US έφτασε μετά από 4,5 μήνες !!Ευτυχώς το πακέτο ήταν ανέπαφο και παρόλο που κατά την μαραθώνια μεταφορά ξηλώθηκαν 2 πλήκτρα από το πληκτρολόγιο (!) , ο υπολογιστής με ένα easy repair είναι 100% working and operational.
Συμπέρασμα ? Μείνε μακριά από ground mail...ευχή και κατάρα τέκνον μου !
(Αξία αγοράς δηλωμένη 54$, κόστος τελωνείου : 0 )
.....
Πλακέτα arcade Commando από Αμερική με δηλωμένη τιμή 45$.
Πακέτο ανοικτό κατά την παραλαβή.
Κόστος τελωνείου 25 EUR (!) :evil: ...go figure ...!
.....
NEOGEO CD κονσόλα από Ιαπωνία brand new
Κόστος (με μεταφορά courrier) περί τα 180$ (δηλωμένη τιμή πάνω στο πακέτο)
Πακέτο κλειστό κατά την παραλαβή στο σπίτι
Κόστος τελωνείου: 0 (zero)
.....
:roll: :?
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Thanx Maddog και Geoanas
Θελω ομως να ρωτησω και κατι τελευταιο
Σε περίπτωση που αυτο που θα παραγγειλω θελω να μου το στειλουν σαν δωρο υπάρχει η πιθανότητα να μην ελεγχθεί και καθόλου; Γιατι αν ειναι ετσι τοτε ... ολα σαν δωρα θα τα στελνουμε απο κει :twisted:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Η δήλωση "δώρου" δεν είναι δεσμευτική για το τελωνείο. Παραμένει στην διακριτική ευχέρεια του τελωνειακού να ορίσει δασμούς ακόμα και για "δώρα", απλώς μειώνεται λίγο η πιθανότητα. Επίσης το αν θα ελεγχθεί ή όχι κάτι είναι ψιλοτυχαίο, εγώ νομίζω ότι ελέγχουν τα μεγαλύτερα και από τα υπόλοιπα απλώς κοιτάνε κάποια δειγματοληπτικά.
Γενικά καμμία εταιρία σαν το Amazon/Lik Sang κλπ δεν στέλνει "δώρα". Είναι προφανές ότι αν εμπορευόταν μόνο "δώρα" θα τους κλείνανε μέσα σε dt. Από ιδιώτες πάντως (πχ Ebay) δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να ζητήσεις να το δηλώσουν σαν "δώρο", είναι σαφώς πιο πειστικό.
Πάντως όπως περίτρανα αποδεικνύουν και οι εμπειρίες του Geoanas, το Ελληνικό τελωνείο είναι τελείως random στην συμπεριφορά του. Προφανώς για την πλακέτα, την είδανε μεγάλη και θεωρήσανε ότι ο πωλητής είχε σκοπίμως υποτιμολογήσει. Το NeoGeo CD πάλι, απορώ πως πέρασε αλώβητο, ήταν ιδανικός υποψήφιος για 100 ευρώ εκτελωνισμό!
Προσωπική μου προτίμηση να αγοράζω μόνο από Ευρωπαική Ένωση όταν γίνεται. Αν κάτι αναγκαστικά πρέπει να αγοραστεί από αλλού, χρειάζεται λίγο τύχη και να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για να φας την φόλα. Στο συγκεκριμένο θέμα με τα DVD πάντως έχεις καλή πιθανότητα να περάσουν αέρας, ειδικά αν το πακέτο δεν έχει δηλωμένη αξία πάνω από 100$.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Insider info: συμφοιτητής από τη σχολή με μπαμπά τελωνειακό το έχει δηλώσει. Οι έλεγχοι και οι δασμοί είναι random όπως λέει και ο maddog. Τραγικό αλλά πραγματικότητα.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Lefteris_D
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 16:56
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris_D »

Αυτό το Σαββατοκύριακο αποφάσισα να αγοράσω κάτι μέσω Internet και έτσι σήμερα έβγαλα μία προπληρωμένη της Eurobank.

Σε αντίθεση με την Αττικής η διαδικασία διάρκεσε μονάχα 15 λεπτά + το χρόνο που περίμενα στην ουρά στο ταμείο για να την «φορτίσω». Προμήθεια 2 ευρώ.

Όσον αφορά την αγορά αυτή έχει ήδη ολοκληρωθεί.
...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Lefteris_D έγραψε:
Αυτό το Σαββατοκύριακο αποφάσισα να αγοράσω κάτι μέσω Internet και έτσι σήμερα έβγαλα μία προπληρωμένη της Eurobank.
Απο ποτε έβγαλε και η Eurobank προπληρωμενη καρτα? :shock:
Εγω συνεχεια,οταν ηταν να αγορασω κατι απο Internet,παντα κατεβαζα το πιστωτικο μου οριο και μετα το ξαναανεβαζα.... :?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μου φαίνεται ότι δεν παρακολούθησες προσεκτικά το topic... :wink:
Maddog έγραψε:ΥΓ: μιας και έγινε bump στο topic, σημειώνω ότι πρόσφατα έβγαλε και η Eurobank προπληρωμένη Visa.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το δικό της πρόγραμμα και προσωπικά επειδή είχα προβλήματα με π0υστι3ς της συγκεκριμένης (kolo-)Τράπεζας σε κανονική Visa που είχα, έχω κόψει κάθε συνεργασία μαζί τους. Το σημειώνω εδώ πάντως επειδή το δίκτυο της Eurobank είναι σαφώς μεγαλύτερο από ότι της Αττικής και ίσως εξυπηρετεί κάποιους που δεν έχουν Τράπεζα Αττικής κοντά τους να πάνε να δουν τους όρους της Eurobank. (at your own risk!)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Χεχ,ξερεις τωρα,οσο περνανε τα χρονια αρχιζω να ξεχναω..... :lol: :lol: :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Έκανα τη πρώτη μου αγορά εκτός EU από το ebay... είπα στον άνθρωπο να το δηλώσει σαν δώρο μήπως και γλυτώσουμε το τελωνείο... για να δούμε πόσο θα μου βγει τελικά ο broadband adaptor...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

xalia έγραψε:Έκανα τη πρώτη μου αγορά εκτός EU από το ebay... είπα στον άνθρωπο να το δηλώσει σαν δώρο μήπως και γλυτώσουμε το τελωνείο... για να δούμε πόσο θα μου βγει τελικά ο broadband adaptor...
παρε μια φυσαρμονικα και ενα καπελο αλλα"παππου" ...βρες ενα στεκι στο σταθμο στην ομονοια.....και ετοιμασου μολις ερθει το δεμα να το πληρωσεις με τα φραγκοδιφραγκα :P :P :P 8)
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Παιδιά μια βοήθεια, την gift card της Eurobank μπορώ να τη χρησιμοποιήσω την ίδια μέρα, δηλαδή θα εκδοθεί εκείνη την ώρα. Έχω παραγγήλει κάποια πραματάκια :D και πήγα να πληρώσω μέσω western union και που πε για 15ε προμήθεια + 2ε παραπάνω επειδή έχουν άλλες ισοτιμίες απο αυτές του site που δείνεται στο πρώτο ποστ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Σε γενικές γραμμές χρειάζεται κάποιος χρόνος για να σου παραδώσουν οι Τράπεζες την κάρτα, πιθανώς λίγες ημέρες (3-4 εργάσιμες είναι ρεαλιστικός χρόνος)

Τώρα που έγινε bump στο topic, αξίζει να αναφέρω ότι η Τράπεζα Αττικής μείωσε τις προμήθειες για "επαναφόρτιση" της Gift card της. Συγκεκριμένα προχτές έβαλα 200 ευρώ και η προμήθεια που πήρανε ήταν μόνο 1 ευρώ (από 2.95 που ήταν πριν). Ο υπάλληλος μου είπε ότι είναι 1 ευρώ προμήθεια για επαναφορτίσεις μέχρι 300 ευρώ. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχει μειωθεί και το κόστος έκδοσης της κάρτας-θα το μάθω όμως σε ενάμισι μήνα που λήγει αυτή που έχω οπότε και θα πάω για νέα! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Βασικά μιας ερώτηση, έκανα κάποτε ενα account στο paypal και μου ζητάει να βάλω μια credit card, εκεί υποθέτω βάζω τα στοιχεία της gift card ; Επίσης στο site της αττικής λέει ότι η επαναφόρτιση μπορεί να γίνει με όποιο ποσό θέλουμε. Ισχύει ;

16. Μπορώ να επαναφορτίσω την κάρτα μου;
Εφ' όσον εξαντλήσετε το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας σας για αγορές πριν τη λήξη της, μπορείτε να επαναφορτίζετε την κάρτα σας με το ποσό που εσείς επιθυμείτε, μέχρι και τη λήξη της, σε ένα από τα καταστήματα του δικτύου της Τράπεζας Αττικής.


Τέλος στο paypal μπορώ να συνδέσω λογαριασμό τραπέζης, είδα ότι σε Γαλλία, Γερμανία, Αγγλια γίνεται, στη ψαροκώσταινα ;;;

Αυτά προς το παρόν, μάλλον θα ρωτήσω και άλλα :P
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Αυτην την φαση με το τελωνειο πρωτη φορα την ακουω.Δεν ηξερα καν την υπαρξη της για να πω την αληθεια. Δλδ εαν αγορασω ενα XBOX360 απτο Play Asia γυρω στα 300 euro (τυχαιο παραδειγμα),τουυς πληρωσω κανονικα + τα εξοδα αποστολης υπαρχει περιπτωση το τελωνειο να μου κατσει +100 euro φορο? Η καταλαβα λαθος ? :shock:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Hazuki: ναι, εκεί που σου ζητάει τα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας το Paypal, βάζεις τα στοιχεία της gift card. Την αποδέχεται σαν κανονική Visa. Προσοχή στην διαδικασία "ενεργοποίησης". Πρέπει εσύ να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις τον τετραψήφιο κωδικό του Paypal, αλλιώς η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μέχρι τα 100 ευρώ το πολύ συνολικά. Έχω δώσει αναλυτικές οδηγίες στο αρχικό μήνυμα του thread.
Η επαναφόρτιση όντως μπορεί να γίνει με ότι ποσό θέλεις (σε λογικά πλαίσια, δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις 2 ευρώ η 20000 ευρώ!)
Για τους λογαριασμούς τραπέζης υποστηρίζεται η σύνδεση για να "τραβήξεις" λεφτά που έχεις online προς τον λογαριασμό σου -πχ από πωλήσεις ή donations που έχεις online. Δεν το έχω κάνει γιατί απλώς ότι λεφτά έχω online τα αφήνω μέσα για να χρηματοδοτώ επιπλέον αγορές, αλλά θεωρητικά γίνεται χωρίς πρόβλημα εδώ και κανά χρόνο. Μου είχε στείλει και μήνυμα το Paypal για να με ενημερώσει ότι πλέον υποστηρίζεται αυτή η χρήση. Νομίζω ότι το αντίθετο δεν υποστηρίζεται. Δεν μπορείς δηλαδή να συνδέσεις λογαριασμό για να "τραβάει" χρήματα το Paypal για να πληρώνεις τις αγορές σου.

Scatman: σαφώς, ειδικά αν το XBox είναι τιμολογημένο κανονικά στην τελωνειακή δήλωση που επισυνάπτεται θα πληρώσεις φόρους σίγουρα. Αν το έχουν υποτιμολογήσει/δηλώσει σαν δώρο τότε όπως γράφουμε και νωρίτερα είναι τυχαίο το αν θα περάσει ή αν θα πληρώσεις, ίσως με μια κάπως πιο καλή πιθανότητα να περάσει.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση