Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

εκανα την ερωτηση αυτη, γιατι το πρωι με ρωτησαν για ΑΦΜ

και τους απαντησα με την κλασικη ατακα

δεν το θυμαμαι.........που να τρεχω να βρω το χαρτι για να σας πω το ΑΦΜ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Lefteris_D
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 16:56
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris_D »

Maddog έγραψε:Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο εκτός από την ταυτότητα σου.
ΑΦΜ δεν χρειάζεται για τον απλούστατο λόγο ότι η κάρτα είναι προπληρωμένη (και άρα νομικά ισότιμη με μετρητά) και φυσικά δεν χρειάζεσαι ΑΦΜ για να αγοράσεις κάτι μετρητοίς.
Σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόμασταν ΑΦΜ για να ψωνίσουμε τσιγάρα στο περίπτερο!

ΥΓ: αν και τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα εκπλαγώ αν το δω και αυτό κάποια στιγμή στην ζωή μου, όσο μας κυβερνούν κάτι Αλογοσκούφηδες, Χριστοδουλάκηδες κλπ "κύριοι" :roll:
Βάζε τους ιδέεs! Βάζε τους ιδέεs!
...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Κοίταξε, αφού η Τράπεζα Αττικής δεν μου δίνει ποσοστά για την "διαφήμιση" της κάρτας της, είπα να τα πάρω από αλλού!
Έχουμε και λέμε λοιπόν: ΑΦΜ για ψώνια μετρητοίς (tm)&(C)2005 Maddog.
*όταν* το εφαρμόσουν (δεν λέω *αν*...) θα τους ρίξω καμμιά μήνυση για κλοπή ιδέας και trademark και θα τα κονομήσω αγρίως :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Κοιτάξτε, έχω εγώ ένα φιλαράκι και @#&@% τους τοκογλ... εεε εννοώ δανειστές... Μπορείτε να τον εμπιστευτείτε Α*Φ*Ο*Β*Α* (Αβασάνιστα, Ααατος, Με άνεση και στο χώρο σας κτλ...) 8)
και αφήστε αυτές τις μπούρδες για προπληρωμένες πιστωτικές και κουραφέξαλα! :P :P :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Κοίταξε, αφού η Τράπεζα Αττικής δεν μου δίνει ποσοστά για την "διαφήμιση" της κάρτας της, είπα να τα πάρω από αλλού!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: ΑΦΜ για ψώνια μετρητοίς (tm)&(C)2005 Maddog.
*όταν* το εφαρμόσουν (δεν λέω *αν*...) θα τους ρίξω καμμιά μήνυση για κλοπή ιδέας και trademark και θα τα κονομήσω αγρίως :lol:
Χωρίς πλάκα θα έλεγα να δεις τι γίνεται ΕΔΩ.
No offence, αλλά πάει αρκετός καιρός που το έχουν υιοθετήσει (το ανακάλυψα τυχαία όταν έψαχνα external sound input για το Mac)... :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Whacker την 06 Απρ 2005 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
elsa
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Απρ 2005 15:21

online αγορες με visa electron

Δημοσίευση από elsa »

Γεια σας!
Εψαχνα κατι σχετικα με τις προπληρωμενες καρτες και βρεθηκα στο forum σας.Ειδα οτι ειστε πολυ ενημερωμενοι και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Κατ αρχας ειμαι στιν ιταλια και εχω μια visa electron.Πριν απο λιγες μερες ηθελα να κανω μια αγορα μεσω internet και βρηκα μια εταιρια απ το www.in.gr την edirect.
επικοινωνησα μαζι τους τηλεφωνικα μιας και ειχα και κατι αποριες για το προιον και μου ειπαν οτι με μπορω να αγορασω το προιον με δοσεις μεσω της προπληρωμενης αφοθ τοθς κανω μια εξουσιοδοτηση και τους την στειλω με fax μαζι με μια φωτοτυπια της ταυτοτητας μου..
κ ερχομαι στο ερωτημα...γινεται να κανεις αγορες με δοσεις μεσω προπληρωμενης καρτας???εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι δεν γινεται!!
και τελος αν γνωριζετε αυτη την εταιρια και κατα ποσο ειναι αξιοπιστη..(γιατι το ποσο ειναι γυρω στα 1200 ευρω)
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα δεν ξερω ποιον αλλον να ρωτησω.
σας ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Την εταιρία δεν την γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να κάνω κανένα σχόλιο για την πιθανή ή μη αξιοπιστία της.
Θα παρατηρήσω ωστόσο ότι το να δώσεις (σε οποιονδήποτε) εξουσιοδότηση και φωτοτυπία της ταυτότητας σου σημαίνει ότι του δίνεις δυνατότητα να χρεώσει ότι και όπως θέλει στην κάρτα, σαν να είναι δική του. Έχεις φυσικά την προστασία του ότι η προπληρωμένη κάρτα έχει ήδη σχετικά χαμηλή (ή τέλος πάντων, όσα λεφτά έχεις βάλει μέσα...) maximum δυνατότητα χρέωσης, αλλά θα συνιστούσα να το σκεφτείς καλά.
’λλα 2 σημεία που θέλουν προσοχή είναι:
α) ότι η διάρκεια της κάρτας αυτής είναι ένας χρόνος, οπότε λογικά δεν επαρκεί ούτε για 12 δόσεις (μετά τον χρόνο η κάρτα λήγει και ΔΕΝ ανανεώνεται-αν θέλεις αγοράζεις καινούρια-με άλλο νούμερο φυσικά)
β) εφόσον η κάρτα είναι αγορασμένη ("γεμισμένη") για μικρότερο ποσόν από το συνολικό των δόσεων, θα πρέπει να θυμάσαι εσύ να την ξαναγεμίζεις εγκαίρως πριν την επόμενη χρέωση, για να μην έχεις πρόβλημα μη ολοκλήρωσης της συναλλαγής σε κάποια δόση, λόγω έλλειψης χρημάτων.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτές οι κάρτες λειτουργούν καταπληκτικά καλά για μικροαγορές online (βιβλία, CD, games κλπ), αλλά δεν είναι τόσο κατάλληλες για αγορές με δόσεις ή για μεγάλα ποσά, ακόμα και στην περίπτωση που θεωρητικά είναι εφικτό, το οποίο αν κρίνω από το τι σου ζητήσανε θα γίνει με το να χρεώνουνε κάθε "δόση" στην κάρτα σου σαν νέα αγορά (ψιλοκόλπο δηλαδή)
Θα μπορούσες *ίσως* να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις με την ίδια την Τράπεζα Αττικής και να ζητήσεις την γνώμη της για το θέμα.

Φυσικά η τελική απόφαση και το (τυχόν) ρίσκο είναι δικά σου, το σημείο αυτό των δόσεων είναι λίγο terra incognita, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Απλώς σχολιάζω τα πιό προφανή σημεία και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

απο οτι διαβασα στο συμφωνητικο πριν απο λιγη ωρα υπαρχει μια παραγραφος που δηλωνει ρητα οτι η καρτα αυτη δεν δεχεται συναλλαγες με δοσεις
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
elsa
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Απρ 2005 15:21

visa electron

Δημοσίευση από elsa »

Σ ευχαριστω πολυ.Εχεις δικιο οτι ειναι παρακινδυνευμενο.Για τυχον αλλες αποριες μου θα ξαναεπικοινωνησω!
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

το μικροτερο ποσο που μπορεις να εχεις απο την cash cart ειναι πανω κατω απο τα 30 ευρω εως τα 50 ευρω, συμφωνα με τα λεγομενα απο τους υπαλληλους της τραπεζας
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα και πολύ κατατοπιστικό. Συγχαρητήρια. Σε περίπτωση που μείνει στο τέλος του χρόνου στην κάρτα κάποιο μικροποσό, προκειμένου να μην το "χαρίσουμε" στην Τράπεζα, γίνεται να το σηκώσουμε σε μετρητά ;
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μπορείς να σηκώσεις μετρητά από την κάρτα σε ΑΤΜ, αλλά επειδή και τα ATM δεν δίνουνε ποσά του στυλ πχ 3,89 ευρώ, εγώ σκοπεύω απλώς η τελευταία μου αγορά να είναι υπολογισμένη έτσι που να αφήνει το μικρότερο δυνατό ποσό στην κάρτα (πχ μισό ή ένα ευρώ) το οποίο είτε θα κάνω donate οπουδήποτε σε κάποιο site -θέλει να δέχονται donations σε ευρώ, γιατί αν είναι δολλάρια υπάρχει διαφορά στην Paypal χρέωση και θα κάνετε λάθος!- είτε θα τους το χαρίσω.
Θέλει λίγο προσοχή αυτό το θέμα, οπότε τον τελευταίο μήνα της διάρκειας της κάρτας (η δική μου λήγει 20 Ιανουαρίου!) συνιστώ να είστε προσεκτικοί στις κινήσεις σας για να μην σας βγει κάποια αγορά περισσότερο από το υπόλοιπο -δεν λέει να ξαναγεμίζεις τελευταία στιγμή για περίσσευμα 5 ευρώ!- καθώς και να μην μείνει αξιόλογο περίσσευμα για χάρισμα στην Τράπεζα. :wink:
Επειδή πάντως έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, πραγματικά μου έλυσε τα χέρια online, θα ξαναπάρω αμέσως άλλη μια. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ειδικά σε αυτό το post δεν ήθελα να γράψω πολλά, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
Να σας δώσω όμως μια μικρή συμβουλή...
Αν αγοράσετε νέα κάρτα θα πρέπει να πληρώσετε και μια προμήθεια. Αν ξαναβάλετε λεφτά, την επαναφορτίσετε δηλαδή, επίσης θα πληρώσετε μια προμήθεια, αλλά θα είναι μικρότερη. Αυτό μπορείτε να το εκμεταλλευτείτε.
Αν π.χ. θέλετε μια κάρτα με 100 ευρώ, μπορείτε να την αγοράσετε με 20-30 ευρώ και να την επαναφορτίσετε άμεσα με το υπόλοιπο. Συνολικά θα πληρώσετε λίγο μικρότερη προμήθεια.
Να σημειώσω όμως ότι όποτε στέλνουμε αρχείο με νέα κάρτα και ταυτόχρονη επαναφόρτιση στη Singular, απορρίπτεται γιατί η επαναφόρτιση δε μπορεί να γίνει σε μια κάρτα που δεν υπάρχει ακόμα. Το πρόγραμμά τους τρέχει την επόμενη μέρα το πρωΐ. Έτσι κατάλαβα το τί συμβαίνει με τις προμήθειες, γιατί αρκετός κόσμος το έκανε αυτό.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Η αλήθεια είναι πως "ψήνομαι"... Το μόνο που με συγκρατεί είναι πως:

1) αυτά που θέλω είναι αρκετά ακριβά (το new car έχει ακόμα 3000 υπόλοιπο για να είναι δικό μου)

2) αυτά που θέλω είναι αρκετά μακριά (και το τελωνείο δεν αστειεύεται εκτός EU)... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Vag έγραψε:Ειδικά σε αυτό το post δεν ήθελα να γράψω πολλά, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
Να σας δώσω όμως μια μικρή συμβουλή...
Αν αγοράσετε νέα κάρτα θα πρέπει να πληρώσετε και μια προμήθεια. Αν ξαναβάλετε λεφτά, την επαναφορτίσετε δηλαδή, επίσης θα πληρώσετε μια προμήθεια, αλλά θα είναι μικρότερη. Αυτό μπορείτε να το εκμεταλλευτείτε.
Αν π.χ. θέλετε μια κάρτα με 100 ευρώ, μπορείτε να την αγοράσετε με 20-30 ευρώ και να την επαναφορτίσετε άμεσα με το υπόλοιπο. Συνολικά θα πληρώσετε λίγο μικρότερη προμήθεια.
Να σημειώσω όμως ότι όποτε στέλνουμε αρχείο με νέα κάρτα και ταυτόχρονη επαναφόρτιση στη Singular, απορρίπτεται γιατί η επαναφόρτιση δε μπορεί να γίνει σε μια κάρτα που δεν υπάρχει ακόμα. Το πρόγραμμά τους τρέχει την επόμενη μέρα το πρωΐ. Έτσι κατάλαβα το τί συμβαίνει με τις προμήθειες, γιατί αρκετός κόσμος το έκανε αυτό.
Φίλε Vag, δεν καλοκατάλαβα τι εννοείς. Εγώ την κάρτα στον (σχεδόν) ένα χρόνο που την έχω, την έχω "επαναφορτίσει" 7 φορές (ναι, στέναξε το Ebay!) με προμήθεια επαναφόρτισης 2.95 ευρώ ασχέτως ποσού που βάζεις στην κάρτα-σημειώνω για τους υπόλοιπους ότι μπορείς να βάλεις και περισσότερα από όσα έβαλες αρχικά και αναγράφει επάνω η κάρτα. Αλλά τώρα που θα λήξει, πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσω νέα (ΔΕΝ ανανεώνεται με το ίδιο νούμερο, δυστυχώς, γιατί θα πρέπει πάλι να περάσω την διαδικασία αναγνώρισης της στο Paypal!)
Όταν την είχα αγοράσει μου είχαν πει ότι είναι 7.95 ευρώ για 200 ευρώ όριο και 9.95 ευρώ για 300 ευρώ όριο. Στην περίπτωση αυτή φυσικά συμφέρει να την αγοράσεις απευθείας γεμισμένη με 300 ευρώ και όχι με 200 και άμεση επαναφόρτιση με άλλα 100 όπως περιγράφεις. Είναι μικρότερες οι προμήθειες για αγορά κάρτας των πχ 50 ευρώ; (γιατί όπως το είχα καταλάβει εγώ τότε, από 30-200 ευρώ είχε 7.95)
Αν έχεις κάποιον πίνακα με τις προμήθειες για αγορά νέας κάρτας, θα με ενδιέφερε να τον δω. Ενδέχεται φυσικά να άλλαξε κάτι στην τιμολογιακή πολιτική της Τράπεζας από πέρσι που έκανα εγώ την δουλειά ή να μην κατάλαβα καλά πέρσι. Πάντως η χρέωση για επαναφόρτιση είναι σίγουρα σταθερή στα 2.95 από τότε.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση