Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Το να ακυρώσεις χρέωση στη πιστωτική σου κάρτα είναι πολύ εύκολο και απλό. Μία μόνο φορά έγινε διπλή χρέωση στη κάρτα μου και μάλιστα όχι online! Συγκεκριμένα στο hacshop στην ομόνοια για αγορά ενός σκληρού. Βλέπω τη διπλή χρέωση μέσω e-banking και με ένα τηλέφωνο έληξε το θέμα. Τρία χρόνια τώρα που χρησιμοποιώ τη κάρτα και για online αγορές δεν είχα ποτέ πρόβλημα, όπως είπε και ο ambu_dare θέλει λίγο προσοχή. Δε θα έχεις πρόβλημα στο amazon αλλά δε θα δώσεις τον αριθμό σου στο romsonline!και μη ξεχνάμε και το paypal.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

@ Maddog: Η ουσία είναι ΑΣΦΑΛΕΙΣ συναλλαγές μέσω internet φίλε και κουμπάρε και δεν νομίζω πως την έχω χάσει ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος που συμμετέχει στη συζήτηση. Ένας από τους λόγους που πήρα την κάρτα ήταν η ΒΕΒΑΙΩΣΗ πως μπορώ να ΜΗΝ πληρώσω συναλλαγή την οποία ΔΕΝ πραγματοποίησα. Η ΠΙΣΤΩΣΗ αφορά πληρωμή η οποία γίνεται μετά από ΟΡΙΣΜΕΝΟ χρόνο (όπως άλλωστε λέει και η λέξη).

Λεπτομέρειες περί τόκων υπερημερίας και χρεώσεων εκατέρωθεν δεν γράφω, μια και νομίζω πως "δεν τό 'χεις" και τόσο καλά, επιπλέον με (και σε) κάλυψε ο Ambu. Το γεγονός είναι πως για να "σου χώσουν το εργαλείο των 40 πόντων" (κατά τη γραφική σου διάλεκτο :roll: ) πρέπει ΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙΣ στο τέλος του μήνα (aka: τα θέλει ο πισινός σου... :twisted: ) πόσο μάλλον όταν το πάρεις χαμπάρι online από την κίνηση του λογαριασμού σου αμέσως μετά από μερικές ώρες (εγώ τσεκάρω 3 φορές την ημέρα το bank account μου έστω και αν έχει ψίχουλα μέσα και τώρα που δεν έχω κάνει συναλλαγές...)

Τέλος δε νομίζω πως ο ένας (ο δικός σου) ή οι άλλοι τρόποι υστερούν σε κάτι αρκεί να προσέχεις τις κινήσεις σου... Από την άλλη, όλοι γνωρίζουμε το ρητό πως: "Όποιος χρησιμοποιεί internet και νομίζει πως είναι ασφαλής με αυτά που κάνει πλανάται πλάνην οικτρά..."

...απλά παίρνουμε τα ρίσκα μας... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Η δική μου εμπειρία. Έβγαλα χρεωστική VISA Electron από την Τράπεζα Πειραιώς. Δεν έγινε δεκτή για κράτηση εισιτηρίου στο ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ. Αντιθέτως για αγορές από amazon.co.uk , play.com και crochet.co.uk έγινε δεκτή ....
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Εαν καποιος γνωριζει πως μπορω να λυσω το ακολουθεν μπαχαλο, θα του ειμαι υποχρεως

ευχαριστω


Σημερα, αφου πηγα και εκανα καταθεση ποσου στην καρτα, πηγα να συνδεθω στο paypal(αφου πρωτα μου εστειλαν e-mail) για να κανω Expanded Use Number, επειδη μου ζητουσε το εξεις

Κώδικας: Επιλογή όλων

Enter your Expanded Use Number

1. Log in to your PayPal account
2. Click the View Limits link next to the yellow Balance box (if there is not a View Limits link, your account has no Sending Limit)
3. Your sending limit will appear beneath the 'Sending Limit' heading

How to enter your Expanded Use Number:

PayPal has charged a 1.50 EUR Expanded Use Fee to your credit card. You can obtain and enter your Expanded Use Number by following the steps below:

1. In the item description section of your next credit card statement, your 4-digit Expanded Use Number will be printed next to the 1.50 EUR PayPal Expanded Use Fee. Check your next statement to find your unique Expanded Use Number.
2. Click the link below and type in your unique Expanded Use Number:
πιθανως εκανα καποια πατατα στο log in του site, χωρις δυστυχως να μπορεις να επανορθωσεις, με αποτελεσμα, καθε φορα(μεχρι και μυνημα τους εστειλα...χωρις απαντηση ακομα)που συνδεομουν με το συστημα τους, να μην μπορω να κανω Expanded Use Number, και να μου βγαζει το αλλο εξεις μυνημα
This credit card is disabled for entry into the PayPal website. Please add a different credit card instead.

If you would still like to use this card, you may fax us a copy of the credit card statement with your PayPal Expanded Use Number on it and a copy of your driver's license or other photo I.D. You must use this form for your fax cover sheet.*

*Note:Not using the fax cover sheet when submitting your documents could result in a delay of processing your faxed items.
τι στο διαολο τους μπορει να γινει ωστε να διορθωθει η ζημια?

thanks

ΥΓ¨¨ενοοειται οτι fax δεν μπορεις να τους στειλεις ...λογο προσωπικων δεδομενων
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Η κάρτα είναι Giftcard της Τράπεζας Αττικής ή κάποια άλλη; :?:
Ας τα πάρουμε από την αρχή:
Το expanded use number είναι ένας 4-ψήφιος κωδικός που σου βάζει το Paypal δίπλα στην συμβολική χρέωση του 1.5 ευρώ. Αυτό εξασφαλίζει ότι η κάρτα ανήκει όντως σε εσένα και ότι παίρνεις τον λογαριασμό (statement) για την κάρτα που έχεις δηλώσει-άρα είναι δική σου και όχι κλεμμένη από κάποιον άλλο. Ο μόνος τρόπος να δεις το expanded use number είναι να σου έρθει ο λογαριασμός στο σπίτι -θα υπάρχει ο κωδικός δίπλα στην χρέωση αυτή ή (αν είναι Giftcard που γενικά δεν παίρνεις λογαριασμό στο σπίτι) να πάρεις τηλέφωνο στην Τράπεζα και να τον μάθεις. Το τηλέφωνο το έχω στο αρχικό post.
Η μ@λ@κία που έκανες είναι ότι στην θέση αυτού του αριθμού έβαλες κάτι άλλο, με αποτέλεσμα να "κλειδωθεί" η κάρτα για λόγους ασφαλείας αφού δεν κατάφερες να αποδείξεις ότι είναι δική σου!

Τώρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
Αν είναι κάρτα που παίρνεις statement, ακολούθησε τις οδηγίες του Paypal όπως ακριβώς τις παραθέτεις. Τα περί προσωπικών δεδομένων είναι σαχλαμάρες! Όταν πρόκειται για χρήματα δεν μπορείς να περιμένεις να μην ξέρουν τα προσωπικά δεδομένα σου στην Τράπεζα. Έχεις ανοίξει πολλούς ανώνυμους λογαριασμούς σε Τράπεζα;;; Δεν νομίζω!
Αν είναι Giftcard και δεν παίρνεις statement το πιό πρόσφορο είναι μάλλον να πας να σηκώσεις όλα τα λεφτά που έχει μέσα (αφού υπάρχει δυνατότητα ανάληψης μετρητών με αυτή) και να βγάλεις μια καινούργια, δεδομένου ότι δεν είναι δυνατόν να ακολουθήσεις τις οδηγίες για το "ξεκλείδωμα" αυτής που ήδη έχεις.

Αυτά... :roll:

ΥΓ: μιας και έγινε bump στο topic, σημειώνω ότι πρόσφατα έβγαλε και η Eurobank προπληρωμένη Visa.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το δικό της πρόγραμμα και προσωπικά επειδή είχα προβλήματα με π0υστι3ς της συγκεκριμένης (kolo-)Τράπεζας σε κανονική Visa που είχα, έχω κόψει κάθε συνεργασία μαζί τους. Το σημειώνω εδώ πάντως επειδή το δίκτυο της Eurobank είναι σαφώς μεγαλύτερο από ότι της Αττικής και ίσως εξυπηρετεί κάποιους που δεν έχουν Τράπεζα Αττικής κοντά τους να πάνε να δουν τους όρους της Eurobank. (at your own risk!)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

απο αττικη bank ειναι

απλα τωρα η μ $%#%$ ειναι οτι την εβγαλα πριν απο 1,5 μηνα

θα δεχθουνε να βγαλω καινουργια?........και οσο αφορα για τον κωδικο, ειχα βαλει τον κωδικο της καρτας με τα 3 ψηφια, αλλα ηθελε 4 ψηφια.....χεστα βραστα

και η αλλη απορια ειναι ,εαν το paypal θα με αφησει να κανω καινουργιο registraton χρησιμοποιωντας την ιδια διευθυνση κατοικιας........η θα βγει το κλασικο μυνημα οτι τα στοιχεια αυτα ειναι αλλου...οποτε αναγραψτε καινουργια στοιχεια?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

pepinos έγραψε:απο αττικη bank ειναι
aπ#λa τwρ@ h μαλακία είνqι όtι tηn εβγ$%#λα πριν απο 1,5 μh&α
θα δεχθουνε να βγαλω καινουργια?
Βεβαίως, μπορείς να βγάλεις όσες θέλεις, όποτε θέλεις. Δηλαδή στα γεννέθλιά σου (αφού είναι δωροκάρτα), μόνο ένας μπορεί να σου κάνει δώρο Giftcard;
pepinos έγραψε:........και οσο αφορα για τον κωδικο, ειχα βαλει τον κωδικο της καρτας με τα 3 ψηφια, αλλα ηθελε 4 ψηφια.....χεστα βραστα
Τότε έβαλες λάθος κωδικό. Πιθανότατα κοίταξες στο πίσω μέρος της κάρτας που έχει στο τέλος έναν τριψήφιο αριθμό. Σε μερικές σελίδες όντως ζητάνε αυτόν τον αριθμό για επιπλέον ασφάλεια. Ο τετραψήφιος κωδικός είναι κάτι άλλο. Όταν γράφεσαι στο Paypal, σου έρχεται στον (επόμενο) λογαριασμό και ένας τετραψήφιος αριθμός που δεν έχει να κάνει με την κάρτα, είναι από το Paypal. Αυτό θέλανε. Βέβαια δεν παίρνεις τυπωμένο λογαριασμό για Giftcard, οπότε θα έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα (μη με ρωτάς πού - ο Maddog είπε ότι τα έχει γράψει κάπου στην αρχή).
pepinos έγραψε:και η αλλη απορια ειναι ,εαν το paypal θα με αφησει να κανω καινουργιο registraton χρησιμοποιωντας την ιδια διευθυνση κατοικιας........η θα βγει το κλασικο μυνημα οτι τα στοιχεια αυτα ειναι αλλου...οποτε αναγραψτε καινουργια στοιχεια?
Μάλλον θα σε αφήσει, αφού μπορείς να έχεις και δεύτερο λογαριασμό Paypal, το πολύ-πολύ να χρειαστεί διαφορετικό email.

Και ένα σχόλιο για την δωροκάρτα της Eurobank: Συμφωνώ απόλυτα με τον Maddog και επαυξάνω (αλλά μη νομίσετε ότι το λέω επειδή δουλεύω στην Αττικής - το εννοώ). Αν όμως επειδή είναι αρχή και θέλουν μερίδιο ή για άλλο λόγο κάνουν καλή προσφορά και συμφέρει, εκμεταλλευτείτε το (με προσοχή).
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ τα έχω γράψει εδώ και έναν χρόνο, αλλά βαριέστε να διαβάσετε τις οδηγίες χρήσεως (το πρώτο post αυτού του thread!) :roll:
Όπως είπε και ο Vag, μπορείς να βγάλεις όσες Giftcard γουστάρεις.
Επίσης δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνεις νέο registration στο Paypal (μπορεί να τα μπλέξεις χειρότερα!). Κράτα το ίδιο registration και απλώς βάλε μια νέα κάρτα και φρόντισε αυτή την φορά να βάλεις τον σωστό αριθμό! :wink:

Μια και θίξαμε το θέμα της Eurobank:
Την Eurobank δεν την χωνεύω για τον απλούστατο λόγο ότι είχα πριν χρόνια βγάλει μια cashcard για να σηκώνω λεφτά από τον λογαριασμό που είχα (από την εποχή της Τράπεζας Εργασίας ακόμα). Ε, κάποια μέρα κατά το 2004 μετατρέψανε μονομερώς την cashcard σε κανονική Visa ΧΩΡΙΣ να γράφουνε τίποτα στο ενημερωτικό για συνδρομή κλπ. Επειδή είμαι έξυπνο παιδί και φαντάστηκα τι θα ακολουθήσει, δεν χρησιμοποίησα την κάρτα ούτε μια φορά σαν πιστωτική, ούτε υπέγραψα επάνω της. Σημειώνω εδώ ότι χρήση συνεπάγεται νομικά de facto αποδοχή των όρων της σύμβασης (που ΔΕΝ μου στείλανε!). Μετά από 2 χρόνια μου στείλανε έναν λογαριασμό ότι χρωστάω 30 ευρώ συνδρομή!!! Φυσικά δεν γουστάρω τέτοιες "εξυπνάδες" και πήγα στην τράπεζα και την έκοψα. Εκεί μου είπανε ότι θα γίνει αντιλογισμός του ποσού και ότι η χρέωση έγινε επειδή η κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή για 2 χρόνια. Αφού πέρασαν 2-3 μήνες που συνέχισε να έρχεται λογαριασμός (προσαυξημένος κάθε φορά με τόκους υπερημερίας!) πήρα εγώ ξανά τηλέφωνο και μου είπανε ότι δεν γίνεται να μην χρεωθεί συνδρομή επειδή (λέει...) πήγα και την έκοψα 2 μήνες και 3 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού ενώ το όριο αμφισβήτησης της χρέωσης είναι 2 μήνες!!! Τους είπα φυσικά ότι θα τραβήξω το θέμα στα άκρα για λόγους ηθικής τάξης και με τα πολλά δεχτήκανε μετά από σκληρές διαβουλεύσεις να κάνουνε νέα αίτηση αντιλογισμού η οποία και έγινε τελικά δεκτή πριν από 2-3 εβδομάδες. Η συνολική διάρκεια της ταλαιπωρίας εξαιτίας τους ήτανε 8 μήνες (από Οκτώβριο που έγινε η χρέωση μέχρι Μάιο που την ακυρώσανε!!!) και με αναγκάσανε να κατέβω 2 φορές στο υποκατάστημα τους στο κέντρο της Αθήνας για να βγάλω άκρη. Φυσικά έχω πλέον κλείσει και τον λογαριασμό που είχα σε αυτούς και δεν τους ξαναπλησιάζω ούτε για αστείο. :evil:
Να πάνε να μαμηθούνε οι απατεώνες! :x
Αν κάποιος θέλει να το κοιτάξει το θέμα για κάρτα της Eurobank ή οποιοδήποτε άλλο προιόν τους, be careful! Οι τύποι δίνουν νέο ορισμό του aggressive marketing... :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη eurobank. Έκανα την αίτηση για τη κάρτα μου την έβγαλαν αμέσως χωρίς πρόβλημα. Όταν άνοιξα και λογαριασμό στη euerobank πήρα την cashcard την ίδια μέρα και παρακολουθώ τα πάντα άνετα μέσω e-banking. Η νέα κάρτα μου έχει έρθει και τις δύο φορές 15 μέρες πριν τη λήξη της παλιάς και γενικά είχα πολύ καλή εξυπηρέτηση όποτε χρειάστηκε να επισκεφθώ κάποιο υποκατάστημα η να καλέσω το tel-banking. Πριν 2 μήνες πχ κλείδωσα το κωδικό μου στο e-banking, με ένα τηλ λύθηκε το πρόβλημα...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

xalia έγραψε:
Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη eurobank
Μπα,δεν εισαι ο μόνος τελικα.Απο τα πρωτα μου βηματα στην τραπεζα αυτη (λογ.μισθοδοσιας)μεχρι και τωρα,(e-banking,πιστωτικες κτλ) δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.... 8) Με εξυπηρετουσαν κατευθειαν.
Ασε που εχω και την εντυπωση οτι-για οσο χρονικο διαστημα εμενα Αθηνα-τα υποκαταστηματα της Eurobank ηταν περισοτερα απο αυτα καποιας αλλης τραπεζας...(η εστω ίσως να ηταν τοποθετημενα σε καλυτερα σημεια και να μου φαινοταν εμενα ετσι.... :? )
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

thanks για τις απαντησεις

μου το παν και σημερα.....εφοσον αδειασω το ποσο, μπορω να βγαλω αλλη καρτα

παντως ειλικρινα, τι Π&^%^%^&%&^%&^%&^% ζητανε μερικες φορες οι ξενοι...........ξυδια μαλλον γινονται

ενοοω οτι σε αλλες επειχηρησεις τυπου amazon.......βαλε κοδικο καρτας...και καθαρισες

Ημαρτον ρε παιδες
:wink:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Παιδιά εγώ έχω μια χρεωστική κάρτα της Τραπεζα Κύπρου
και όσο αφορα online αγορές απο Ευρώπη δεν έχω κανενα πρόβλημα (κυρίως απο amazon.de)
Θέλω ομως τωρα να πάρω κάτι απο το Amazon.com (Αμερική οχι Αγγλια)
και εχω τίς εξής ερωτήσεις:
Κάνει η καρτα της Κύπρου ή να χρησιμοποιήσω την καρτα της Alpha Bank;
Αν παραγγείλω και όλα οκ, ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνειο;
θέλω να παρω συγκεκριμένα 3 dvd και θα μου βγουν περίπου 130 ευρώ
Θα'χω ομως να πληρώνω κιαλλα με το τελωνείο μετα;Συμφέρει η καλυτερα μεμονομένα να τα παραγείλω; :shock:
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

chrifile έγραψε:Παιδιά εγώ έχω μια χρεωστική κάρτα της Τραπεζα Κύπρου
και όσο αφορα online αγορές απο Ευρώπη δεν έχω κανενα πρόβλημα (κυρίως απο amazon.de)
Θέλω ομως τωρα να πάρω κάτι απο το Amazon.com (Αμερική οχι Αγγλια)
και εχω τίς εξής ερωτήσεις:
Κάνει η καρτα της Κύπρου ή να χρησιμοποιήσω την καρτα της Alpha Bank;
Αν παραγγείλω και όλα οκ, ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνειο;
θέλω να παρω συγκεκριμένα 3 dvd και θα μου βγουν περίπου 130 ευρώ
Θα'χω ομως να πληρώνω κιαλλα με το τελωνείο μετα;Συμφέρει η καλυτερα μεμονομένα να τα παραγείλω; :shock:
εαν τα 3 dvd τα βαλεις παραγελεια μαζι απο amazon usa θα πρεπει

α)εαν τα παραγειλεις για 24ωρο, θα πληρωσεις γυρω στα 30 $(εαν θυμαμαι καλα ισχυει μεχρι 10 κομματια)...και θα σου ερθουν στην χειροτερη περιπτωση σε 3 μερες

β)εαν τα παραγειλεις μεσα στην ευδομαδα...νομιζω ειναι γυρω στα 10$.....αλλα μετα τις 10 μερες(λογο εκ πειρας την πρωτη φορα)θα τους ζαλιζεις με μυνηματα για ημερα παραλαβης

γ)εαν τα βαλεις για 1 μηνα...τοτε (εις την λαικη.........την ^*&^*&^σες)να ξερεις το εξεις....θα περασουν απο το τελωνειο της ολλανδιας(η βελγιου) και απο κει σε 20 μερες θα ερθουν εδω.......και μεχρι να ενημερωθει το ταχυδρομειο της γειτονιας σου για την αφιξη της παραγγελειας.....σε βλεπω να πηγαινεις στον ευαγγελατο για μια σπεσιαλ εκπομπη "αποδειξεις"


παντως οπως και να τα παραγειλεις....το συνολικο κοστος αναγραφεται στην φορμα παραγγελειας

το θεμα ειναι ουκ εστι greek post office :idea:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Δηλ pepinos λες ότι αν διαλέξω την επιλογή :Priority International Courier (averages 2-4 days)
δεν θα έχω πρόβλημα με τελωνεία δασμους και ότι αλλο μ@#$%κίες;
και θα το έχω και σε 1 βδομάδα;;; :P
Με την κάρτα της τραπεζας Κύπρου θα'χω κανα πρόβλημα;
Πάντως σαν επιλογή μου το έχει (επειδη εχω acc. στο amazon.de)
φοβάμαι ρε συ μη φάω κανα τσιβή απο τους δικούσ μασ εδώ και θα πρέπει να πληρώσω καμια εκατοσταρα γαμ!$!@τικα...
thx παντως :wink:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

*Θεωρητικά* το τελωνείο σε αρπάζει από τα 100$ και επάνω. Επειδή ότι έρχεται απέξω είναι τιμολογημένο σε δήλωση που επικολλάται στο πακέτο, αν ο (οποιοσδήποτε) πωλητής δηλώνει αξία μεγαλύτερη από 100$ θα πληρώσεις τελωνείο (βγαίνει περίπου 20% της αξίας+αξιόλογα φύλακτρα=χοντρικά τουλάχιστον 30 ευρώ για 100$ αξία)
Αν ο πωλητής τα υποτιμολογεί (πχ δηλώνει αξία 20$), έχω διαπιστώσει ότι το τελωνείο έχει τάση να ανοίγει για έλεγχο τα μεγαλύτερα και πιο "εντυπωσιακά" πακέτα. Αν ανοίξουνε υποτιμολογημένο πακέτο της κατηγορίας που λες (3 DVD), έχεις καλή πιθανότητα να την γλυτώσεις, γιατί δεν θα τους γεμίσει το μάτι. Εξαρτάται βέβαια και από τα κέφια του εκάστοτε τελωνειακού η τελική ετυμηγορία. Ωστόσο αμφιβάλλω αν το amazon υποτιμολογεί τα πακέτα του, οπότε είναι καλύτερο να μείνεις κάτω από τα 100$ αν αγοράζεις εκτός Ευρωπαικής Ένωσης. Αν βγαίνει παραπάνω, χώρισε τα πακέτα καλού-κακού, εκτός αν το επιπλέον κόστος αποστολής υπερκαλύπτει το πιθανό τελωνειακό κόστος.

Η κάρτα της Κύπρου που λες είναι Visa? Αν ναι, λογικά περνάει οπουδήποτε παγκοσμίως. Εγώ με την Αττικής δεν έχω κολλήσει πουθενά και νομίζω ότι πλέον έχω ψωνίσει από όλο τον πλανήτη εκτός από Αφρική και Ανταρκτική! Εφόσον στο δίνει και σαν επιλογή στο checkout, όλες οι ενδείξεις είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η μέθοδος αποστολής δεν έχει καμμία σχέση με τον τελωνειακό έλεγχο, ίσα-ίσα που είναι πιο πιθανό να ελεγχθεί πακέτο από courrier! Ευλόγως θεωρείται ότι πακέτο που είσαι πρόθυμος να πληρώσεις επιπλέον χρήματα για να το παραλάβεις νωρίτερα θα περιέχει κάτι σημαντικό και δυνητικά φορολογήσιμο! :wink:
Προσωπικά προτείνω αποστολή με απλό airmail, από Αμερική κάνουν 8-15 ημέρες και είναι η πιο cost-effective μέθοδος. Σε καμμία περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις ground mail, το ταχύτερο πιθανό να φτάσει είναι 2-2,5 μήνες! Κάποιο δικό μου έκανε 4 μήνες-προφανώς το βάλανε σε κανά πλοίο που πέρασε 2-3 φορές τον πλανήτη μέχρι να φτάσει Ευρώπη. Το ground το έχω κόψει τελείως πλέον, δεν αξίζει το κέρδος που έχεις οικονομικά να περιμένεις μήνες και μήνες.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση