DOSbox (DOS emu) ~ Official Thread

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, αυτό εννοεί.
Η μεγαλύτερη "μαύρη τρύπα" αυτή την στιγμή για οποιον θέλει να τρέξει παλιά PC games βρίσκεται στα έτη 1996-1999, όπου πλέον εξαφανίστηκαν σταδιακά τα DOS παιχνίδια για να δώσουν την θέση τους στα πρώιμα Win95/98 και στα πρώιμα 3D παιχνίδια. Αυτά δυστυχώς σχεδόν ποτέ δεν τρέχουν ομαλά σε XP... :(
Υπάρχουν κάποια virtual machines που κάτι ψευτοκάνουν, αλλά ειδικά με το 3D υπάρχει ακόμα μεγάλο πρόβλημα.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Δημοσίευση από manos426f »

Ακριβώς !
Έχω ένα retroPCo (αλλά πολύ retro λέμε..) φυσικά για τη δουλειά αυτή,αλλά δεδομένου του μικρού χώρου που έχω στη διάθεσή μου,πιο πολύ....στη ντουλάπα μέσα θα τη βγάζει,τουλάχιστον στο μέλλον,(αφού φυσικά δε πωλείται...),οπότε αυτό το win98box δε θα με χάλαγε καθόλου ! :D
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

To νέο Virtual Box (το οποίο ΔΕΝ έχω δοκιμάσει ακόμα!) υπόσχεται βελτιωμένη υποστήριξη 3D πάντως. Φαντάζομαι ότι με την δέουσα αναμονή θα λυθούν οριστικά όλα αυτά τα προβλήματα. Αν και μπορεί να πάρει χρόνια ακόμα...
June 30, 2009
VirtualBox 3.0.0 released!
Sun today released VirtualBox 3.0.0, a major update introducing symmetric multiprocessing (SMP) in virtual machines as well as much improved 3D support. See the ChangeLog for details.
Το κακό με δαύτο (τουλάχιστον την παλιότερη έκδοση που έχω τώρα εγκατεστημένη) είναι ότι οι Windows 98 guests έχουν αρκετά προβλήματα στην συνεργασία τους με τον host. Θεωρητικά υπάρχουν κάποια workarounds, αλλά και πάλι είναι ενοχλητικό για gaming.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Δημοσίευση από manos426f »

Χμμμμ,θα το δοκιμάσω πάντως,δε χάνω τίποτα...! :wink:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Δυστυχώς ημίμετρη λύση, αν και θα δουλέψει, δεν θα ευχαριστηθείς gaming.

Αυτό που μας χρειάζεται είναι ένας native win95/98 emulator που θα έχει υποστήριξη στα παιχνίδια.

Πιστεύω ότι, όσο προχωράει ο καιρός, και με την έλευση των "7", οι retro gamers θα νοιώθουν όλο και περισσότερο την ανάγκη ενός τέτοιου προγράμματος. Μια και είναι ολοένα και δυσκολότερο να βρεις παλιό hardware σε καλή κατάσταση, ενώ παράλληλα ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα και τη τρέλα να έχουν πάνω από ένα μηχάνημα σε λειτουργία (μη κοιτάτε εμάς τους παλαβούς..... ) .
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπετε τη λύση που είναι μπροστά σας! Get a mac και όλα τα προβλήματα σας θα λυθούν αυτόματα! Πάρτε μετά και μία κονσόλα για να παίζετε κάνα παιχνιδάκι…

Πέρα από την πλάκα ένα virtual box ( είναι και free ) με φορτωμένα όλα τα απαραίτητα λειτουργικά είναι η καλύτερη λύση.
reboot
--------
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Χμμμ... τώρα με κάνατε να έχω δεύτερες σκέψεις για τον Pentium III@500 MHz με Win 98 (δουλεύει άψογα) που ετοιμαζόμουν να πάω για ανακύκλωση λόγω έλλειψης χώρου και γκρίνιας γονέων...:(
xalia έγραψε:Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπετε τη λύση που είναι μπροστά σας! Get a mac και όλα τα προβλήματα σας θα λυθούν αυτόματα
"Δεν μπορείς να αποφασίσεις τι παπούτσια θα φορέσεις το βράδυ πριν βγεις; Η λύση είναι πολύ απλή: Κόψε τα πόδια σου!" :P
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Δημοσίευση από manos426f »

Νότη,απλά μην το κάνεις,θα το μετανιώσεις,believe me.
Βέβαια σε καταλαβαίνω,αυτό το θέμα-πρόβλημα χώρου είναι τελικά κοινό γνώρισμα πολλών μας ,αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι κρίμα να το πετάξεις.Θα έρθει η ώρα που θα θελήσεις να τρέξεις κάτι εκεί και το μηχάνημα θα σου φανεί χρησιμότατο...
(π.χ εγώ παίζω Pandemonium με Voodoo 2 σε Win98 και πολύ το γουστάρω το παιχνιδάκι !! )

Για να μη μιλήσω για το πώς τρέχουμε το (θεϊκό) Commandos:Behind enemy lines σε XP,το (αλησμόνητο) Pandora Directive κι αρκετά άλλα games !

To ακόμη χειρότερο βέβαια με τα παλιά PCs αυτά,είναι ότι ουσιαστικά πρέπει να έχεις κι ένα CRT 15',άντε 17' monitor,γιατί με κάνα 19' TFT,απλά άντε γεια...!
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Κάτι ήξερα και εγώ που έχω φτιάξει τον Retro Computer για αυτή ακριβώς τη δουλειά, (ξέρει ο Olorin, ακόμα τον ευχαριστώ που το έβαλε στο pc master).

Ένα αντίστοιχο μουσείο αλλά όχι retro hardware (αυτό είναι άλλο project που κάνω 8) ), αλλά σαν μουσείο παιχνιδιών - προγραμματων. Έιναι ένας Pentium 3 με Dual Boot Windows 98 - XP. Μέχρι στιγμής έχω μέσα γύρω στα 3.500 pc games χρονολογίας ~1978 ως 2000 max και αρκετά προγράμματα. Ελπίζω να βρω χρόνο να το τελειώσω επειδή θέλω να του κολλήσω και εξωτερικά στο tower κάποια αυτοκόλλητα με screenshots από τα games και προγράμματα της "τότε" εποχής και ετοιμαστείτε για παρουσίαση νούμερο 2 με όλο το txt με τα games!!!!!!!!! :P
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Τώρα να σχολιάσω το σχόλιο του xalia; Μετά θα με πείτε παράξενο.

Μωρέ Γιώργο, τι στο καλό θα μου προσφέρει ο Mac και η κονσόλα στο να παίξω παιχνίδια που τρέχουν σε win 98; :shock: :shock:

Δεν λέω, καλό μηχάνημα ο Mac, για όσους έχουν πώρωση μαζί του, αλλά δεν θα μου προσέφερε και τίποτε στο παρών σημείο. Τώρα, αν είχε win98 emulator με τη μία θα μπορούσα να δικαιολογήσω την αγορά του, κακά τα ψέματα.

Τα παλιά μηχανήματα έχουν καταντήσει εξαιρετικά δυσεύρετα μη γελιόμαστε. Όσοι τα έχετε κρατήστε τα, το πολύ πολύ επενδύστε σε ένα καλό τροφοδοτικό όχι απαραίτητα πανάκριβο και θα έχετε ένα μηχάνημα που θα κάνει συγκεκριμένα πράγματα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Δημοσίευση από manos426f »

Fotis_KFOR έγραψε:Έιναι ένας Pentium 3 με Dual Boot Windows 98 - XP. Μέχρι στιγμής έχω μέσα γύρω στα 3.500 pc games χρονολογίας ~1978 ως 2000 max και αρκετά προγράμματα.
Εγκατεστημένα ;;;; :shock: :shock:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

pooky: θα λιώσεις με την κονσόλα και θα ξεχάσεις τα παιχνίδια που τρέχουν μόνο σε 98!

olorin: λογικό το argument σου at the first place but

κόβεις τα πόδια σου αλλά εξακολουθείς να θες να βγεις, έτσι σου δημιουργούνται νέα και περισσότερα προβλήματα. Τι αναπηρικό καροτσάκι θα διαλέξεις? Πως θα πας στο ραντεβού? Αν πιεις και σου κάνουν αλκοτεστ πως θα γυρίσεις, αφού ο grip θα σου έχει πάρει το καροτσάκι? και άλλα πολλά...

Στην περίπτωση του mac όμως, είναι μονόδρομος. Δεν έχεις ελπίδα για pc game εκτός του Sims άρα ανοίγεις την κονσόλα. Επιλογή εδώ δεν υπάρχει αφού λίγο πολύ όλοι είμαστε ταγμένοι σε ένα brand, ο maddog στην nintendo, εσύ στη sega, εγώ στην ms και πάει λέγοντας... so simple!
reboot
--------
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Η αλήθεια είναι πως οι δικοί μου με πρήζουν να το πετάξω εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά όλο βρίσκω κάποια δικαιολογία, αφού πρώτον δουλεύει ακόμα άψογα όπως είπα (είναι πλήρης και με 15άρα CRT οθόνη-γκουμούτσα, πληκτρολόγια, ηχεία και τα όλα του!) και δεύτερον έχει συναισθηματική αξία αφού είναι ο πρώτος μου υπολογιστής... (ναι δεν ντρέπομαι που το λέω, το πρώτο μου PC το πήρα μόλις τέλειωσα το σχολείο και είχα ενηλικιωθεί... :P )

Από αυτή την άποψη σκέφτομαι πως ίσως να μην ήταν και τόσο καλή ιδέα να φύγω για Αγγλία, αφενός γιατί αν δεν έφευγα θα έπιανα μόνος μου σπίτι στην Αθήνα, οπότε (για τα "χρήσιμα" τουλάχιστον πράγματα) δεν θα είχα πρόβλημα χώρου και αφετέρου γιατί τώρα που θα φύγω δεν ξέρω πόσο πειστικός θα μπορώ να είμαι μέσω τηλεφώνου ή Skype όταν απαιτώ από τη μάνα μου να μην αγγίξει τα πράγματά μου, ακόμα και τα "σκουπίδια"...

Στην χειρότερη, αν δω ότι δεν τα καταφέρνω, μπορεί να το δώσω στον Φώτη να ξέρω τουλάχιστον ότι δεν θα πάει χαμένος...;)
xalia έγραψε:olorin: λογικό το argument σου at the first place but

κόβεις τα πόδια σου αλλά εξακολουθείς να θες να βγεις, έτσι σου δημιουργούνται νέα και περισσότερα προβλήματα. Τι αναπηρικό καροτσάκι θα διαλέξεις? Πως θα πας στο ραντεβού? Αν πιεις και σου κάνουν αλκοτεστ πως θα γυρίσεις, αφού ο grip θα σου έχει πάρει το καροτσάκι? και άλλα πολλά...
Αν ο ήχος του παιχνιδιού που παίζεις δεν υπερκαλύπτεται από το μούγκρισμα του υπολογιστή, δεν έχει πλάκα... Πώς θα κοιμάμαι εγώ τα βράδια χωρίς να με νανουρίζει ο υπολογιστής μου ενώ κατεβάζει νωχελικά το νέο Romset του ΜΑΜΕ???

//Όσο για το άλλο, αλλάζω το παράδειγμά μου και αντί για παπούτσια βάζω... σκούφο! Εντάξει, τώρα??? :P
xalia έγραψε:Στην περίπτωση του mac όμως, είναι μονόδρομος. Δεν έχεις ελπίδα για pc game εκτός του Sims άρα ανοίγεις την κονσόλα. Επιλογή εδώ δεν υπάρχει αφού λίγο πολύ όλοι είμαστε ταγμένοι σε ένα brand, ο maddog στην nintendo, εσύ στη sega, εγώ στην ms και πάει λέγοντας... so simple!
Εντάξει, εγώ έχω χιούμορ, αλλά ο γιατρός που είναι και σε κρίσιμη ηλικία θα πάθει κανένα... εγκεφαλικό στην καρδιά!
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Προβλέπω το Γιατρό να καταφθάνει με ενέσεις για όλους.

Ειδικά για το xalia θα έχει δωρεάν κωλονοσκόπιση!!! :shock: :D :D

Xalia καλά όλα αυτά με τις κονσόλες, αλλά αν δεν έχω πληκτρολόγιο και ποντίκι δεν μπορώ να παίξω.

Άλλωστε, βρε μου μια κονσόλα που να παίζει neverwinter nights....... :roll:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

pooky(1) έγραψε:Άλλωστε, βρε μου μια κονσόλα που να παίζει neverwinter nights....... :roll:
Άμα σου πω ότι παίζει και σε mac… μετά θα με λέμε κολλημένο με το μήλο!
Olorin έγραψε://Όσο για το άλλο, αλλάζω το παράδειγμά μου και αντί για παπούτσια βάζω... σκούφο! Εντάξει, τώρα???
Σκούφο? Μα είναι δυνατόν? Δεν μπορώ να το δεχτώ! Τόσο ωραία παιδιά ( εγώ και ο olorin δηλαδή ) να κρυβόμαστε κάτω από το σκούφο? Δεν το δέχομαι!
reboot
--------
Απάντηση