Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από nikos »

Αν κανω λαθος φορουμ και γενικα αν δεν πρεπει να ανεβει ας διαγραφει,και ας απαντησει καποιος με πμ!

Ειχα ενα προγραμμα acdsee pro 7 ,και πηρα το ακολουθο μυνημα σε μεταφραση!
""Καταλαβαμε οτι εχετε κλεψει το προγραμμα μας,γιατι δεν αγοραζετε μια νομιμη κοπια για τοσο....μπλα μπλα""

Αμεσως το διεγραψα,απλα το μονο που ρωταω,αφου το διεγραψα,υπαρχει πιθανοτητα νομικου θεματος απο την πλευρα τους?
Τι αλλο πρεπει να κανω για να το διαγραψω 100% (δεν ξερω βεβαια μπορει και να εχει οριστικα διαγραφει) και να μην ξαναπαρω τετοιο μυνημα?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προειδοποιητικο μυνημα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από Karnov »

Ετοιμάσου να πληρώσεις χοντρά, για το έγκλημα που διέπραξες.
Θα πληρώσεις σε νισάφι...εεε.. σε χρυσάφι ήθελα να πω!

Αστειεύομαι Νίκο.. Νο problemo.. Την επόμενη φορά πρόσεχε τα cracks που χρησιμοποιείς.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Προειδοποιητικο μυνημα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από Maddog »

Λογικά δεν υπάρχει θέμα. Οι εταιρίες δεν κυνηγάνε μεμονωμένους end users δικαστικά σχεδόν ποτέ για απλή χρήση αντιγραμμένου software, γιατί δεν αξίζει τον κόπο από την δική τους οπτική γωνία.
Από την άλλη, στην σημερινή εποχή που σχεδόν κάθε είδος προγράμματος έχει εξαιρετικές freeware επιλογές, γιατί ακόμα ασχολείσαι με cracks και πειρατικά αντίγραφα αμφιβόλου ποιότητας; Πχ, τι κάνει στην δική σου χρήση το ACDSee που δεν μπορεί να κάνει ας πούμε το Irfanview ή το GIMP;

EDIT: πάντως ομολογώ ότι το μήνυμα τους έχει πλάκα! :D :D :D
http://imgur.com/LyLTvcd

EDIT 2: τώρα που έκανα μια ψακτική, βλέπω πολλούς να λένε καλά λόγια και για το FastStone Image Viewer ως ACDSee replacement...αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από nikos »

@ Μaddog
Αυτο περιπου ηταν το μυνημα,αλλα εδω το εχουν κανει πλακατζιδικο!
Θα δοκιμασω αυτα που λες!
Απλα το αλλο το ειχα μαθει,και ηταν τυφλοσουρτης!
Πολυ καλο φιλε!
Σιγουρα δεν εκανε φωτοσοπ αλλα απλη επξεργασια σε σελιδες κακοσκαναρισμενες ηταν φανταστικο,με 2 κινησεις!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από nikos »

@ Karnov
Δεν εβαλα κρακ,αλλα σειριακο αριθμο!
Λετε να ειναι κολπο απο αλλους?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προειδοποιητικο μυνημα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε: EDIT 2: τώρα που έκανα μια ψακτική, βλέπω πολλούς να λένε καλά λόγια και για το FastStone Image Viewer ως ACDSee replacement...αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.
εναλλακτικες free επιλογες για win >>>> http://alternativeto.net/software/acdse ... rm=windows

Eγω προσωπικα εχω βολευτει με το IrfanView .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από GeoMan »

nikos έγραψε:@ Karnov
Δεν εβαλα κρακ,αλλα σειριακο αριθμο!
Λετε να ειναι κολπο απο αλλους?
Επρεπε να μπλοκαρεις το προγραμμα να μην τσεκαρει τον σειριακο που εβαλες online:

1. Ανοιξε το HOSTS που βρισκεται στο C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts με το notepad και προσθεσε στο τελος

127.0.0.1 acdid.acdsystems.com

2. Κανε save & Restart

Το κολπο αυτο πιανει με πολλα προγραμματα, π.χ. Photoshop, αρκει να ξερεις ποια sites τσεκαρουν τα serials για να τα μπλοκαρεις στο hosts. Στην ουσια η γραμμη αυτη στο hosts δειχνει οτι η διευθυνση του acdid.acdsystems.com ειναι η 127.0.0.1 που ειναι το loopback IP του PC σου και επομενως ποτε δεν βγαινει προς τα εξω στο internet.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από nikos »

Ευχαριστω παιδες!
Ρισκαρα και εβαλα το ultimate 8!Μεχρι τωρα δεν με ζαλιζει ,βεβαια θα περιμενω καποιο διαστημα να σου πω με σιγουρια!
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!
Απλα με το ειχα μαθει απ'εξω και με βολευε με τα batch develop/rotate κλπ!

Τωρα αν ερθει κανενα ελικοπτερο πανω απο το σπιτι μου....θα σας ειδοποιησω να μην το προσπαθησετε και εσεις! :lol:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Νίκο, γενικά το καλύτερο όλων θα ήταν αυτό που προτείνεται παραπάνω, δηλαδή να έβαζες ένα δωρεάν πρόγραμμα. :)

Απλά θέλει λίγες μέρες να το μάθεις/συνηθίσεις και μετά θα χρησιμοποιείς αυτό και μάλιστα θα κάνεις και τα updates όποτε ανανεώνεται το πρόγραμμα αφού θα είναι δωρεάν. :)

Το όλο θέμα είναι απλά κατά πόσο είμαστε διατεθιμένοι να "σπάσουμε" τη συνήθεια μας με κάτι που το χρησιμοποιούμε και το γνωρίζουμε καλά , για να μάθουμε κάτι άλλο, το έχω πάθει και εγώ να μην αλλάζω ένα πρόγραμμα επειδή το έχω συνηθίσει και βαριέμαι να "μαθαίνω" από την αρχή το άλλο. :D

It's up to you...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από nikos »

@ Fotis_KFOR
Aκριβως!
Ειναι θεμα ψυχολογιας περισσοτερο,απλα δεν εχω βρει ενα δωρεαν,να κανει οσα ακριβως θελω!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προειδοποιητικο μήνυμα απο εταιρεια...

Δημοσίευση από Karnov »

Eγώ έχω το ACDSee 2.43 εδώ και χρόνια και δουλεύει μια χαρά..

Ανοιγμένο φυσικά, με χρήση κλειδαρά.
Απάντηση