Flashback

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Vag έγραψε:...(μου αρέσει να τελειώνει ταυτόχρονα).
:!: True ... :D
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

BraiNKilleR έγραψε:
Vag έγραψε:...(μου αρέσει να τελειώνει ταυτόχρονα).
:!: True ... :D
Είσαι κορυφή!!! 8) 8)
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Flashback Patch...

Δημοσίευση από tasoulhs »

Μήπως μπορείς να δώσεις το CRC του αρχείου της αγγλικής έκδοσης;
Πως θα ξέρω σε ποιο αρχείο να εφαρμόσω το patch; :shock:

(Αν μου πεις το όνομα όπως το δίνει το GoodSNES ακόμα καλύτερα ;))
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Έχω πάθει πλάκα κι εγώ, γιατί ήθελα στην δουλειά να παίξω το παιχνίδι. Κατέβασα το rom που είχα αλλάξει και πήγα να βάλω το patch και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι το σωστό αρχείο! Πιθανόν να έχω κάνει εγώ κάποια μικροαλλαγή στο αγγλικό rom που είχα στο PC μου και όταν έφτιαξα το patch, χρησιμοποίησα το αλλαγμένο. Το rom που μετέφρασα είναι το Flashback_(E)_(M2).zip. Αν δεν θες να περιμένεις, μπορείς να βάλεις το patch σε αυτό. Σύντομα θα ξαναφτιάξω τα patches πάντως, για να είμαι και σίγουρος...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Λοιπόν, δεν είναι και τόσο απλό όσο νόμιζα το θέμα με το patch...
Στο EMU-Russia υπάρχουν τα εξής roms:
Flashback_(E)_(M2).zip
Flashback_(E)_(M3)_[!].zip
Flashback_(J).zip
Flashback_-_The_Quest_for_Identity_(U)_[!].zip

Αν θεωρήσουμε ότι αυτά είναι όλα τα αυθεντικά roms και ότι ούτε κάποιο από αυτά είναι hack, ούτε υπάρχει και άλλη αυθεντική version, τότε το rom που θα πρέπει να κατεβάσετε είναι το Flashback_(E)_(M2).zip.
Όμως το rom που χρησιμοποίησα για να φτιάξω το patch, δεν το είχα πειράξει, όπως νόμισα και είπα και στο προηγούμενο post, αφού βλέπω ότι η ημερομηνία αρχείου είναι η 17/7/1997, ενώ η ημερομηνία του Flashback_(E)_(M2).zip είναι 14/5/1995. Μέσα στα αρχεία, υπάρχει η ημερομηνία που δημιουργήθηκε το πρόγραμμα, πότε έγινε το compile δηλαδή, η οποία είναι 6/8/1993 καί στα δύο.
Τώρα δεν θυμάμαι από πού είχα κατεβάσει το rom που μετέφρασα, αλλά επειδή έχει ημερομηνία δύο χρόνια μετά από το Flashback_(E)_(M2).zip, ίσως είναι κάποιο hack (ίσως και όχι).
Ποιός από εδώ θα μπορούσε να ψάξει να βρει τί είναι το rom που είχα αρχικά; Πάντως μπορώ να φτιάξω νέα patches, για το Flashback_(E)_(M2).zip, έτσι κι αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Οι ημερομηνίες των αρχείων έχουν ελάχιστη εώς καθόλου σημασία. Το δικό μου πχ Flashback (E)(M2) έχει ημερομηνία 7/11/2004.
Δυνατότητες να ψάξεις το θέμα:
α) με το Total Commander http://www.ghisler.com/ που έχει μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία "compare files by content" η οποία αναδεικνύει όλες τις διαφορές σε bytes ανάμεσα σε 2 οποιαδήποτε αρχεία (μου έχει επανειλλημένα λύσει τα χέρια!) Φυσικά αν έχεις κάποιον hex editor που υποστηρίζει κάτι τέτοιο, μπορείς να το κάνεις και εκεί. Δηλαδή σύγκρινε τις 2 roms που αναφέρεις.
β) "τάισε την rom που έχεις (ΧΩΡΙΣ το patch) στο GoodSNES και δες αν την κάνει rename όπως πρέπει.
γ) επειδή υπάρχουν κάμποσα formats για SNES, μήπως απλώς είναι η ίδια rom σε 2 διαφορετικά formats; Το standard format είναι το .smc, αλλά υπάρχουν επίσης αρκετά συχνά .sfc και .swc καθώς και σπανιότερα 1-2 ακόμα formats, ενώ πολλές φορές έχω δει roms με λάθος extension.

Υπό Κ.Σ. θα σου έλεγα να μου τις στείλεις για να το δω το θέμα, αλλά φεύγω για μία εβδομάδα διακοπές το πρωί-αν δεν έχεις βγάλει άκρη, το ξαναβλέπουμε στην επιστροφή :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Τώρα που το λές, ναι, είχε κατάληξη .fig. Σίγουρα πρόκειται για το ίδιο αρχείο αλλά με άλλη μορφή rom. Το emulator απλά δε νοιάστηκε που έκανα μετονομασία και λλαγή της κατάλληξης...
Έτσι κι αλλιώς θα ανανεώσω τα patches.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Οι emulator όντως δεν νοιάζονται, γιατί υποστηρίζουν όλα τα συνήθη formats. Προτείνω πάντως να βγάζεις patches μόνο για .smc format που είναι το πιο "καθαρό" και συνηθισμένο.
Δεν είναι πάντως ιδιαίτερο πρόβλημα η μετατροπή από άλλο format σε .smc, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να δώσεις σε command line την εντολή goodsnes convert, έχοντας στο ίδιο path και την rom προς μετατροπή.
Το emulator απλά δε νοιάστηκε που έκανα μετονομασία και αλλαγή της κατάληξης...
Και πάντα αναρωτιόμουνα ποιοί είναι αυτοί που αλλάζουν τα extensions χωρίς να υπάρχει λόγος... :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση