Παιχνιδια 8-way joystick,παιζουν με gamepad?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Παιχνιδια 8-way joystick,παιζουν με gamepad?

Δημοσίευση από nikos »

GeoMan έγραψε:Ειναι καλα για shooters και για παιχνιδια με δυο μοχλους σαν το Crazy Climber (αφου τα συνηθισεις). Για fighting games που απαιτουν ακριβεια στις κινησεις δεν θα σου κανουν. Εχω ενα αντιστοιχο PS2 με USB adapter.
Eυτυχως fighting games δεν παιζω πια!
Το θελω για απλα παιχνιδια τυπου tumble pop,wonder boy,jackal,load runner ,αλλα αφου γραφουν για 8-way,μ ενδιαφερουν πολυ!
Τα εχεις δοκιμασει σε παιχνιδια τυπου,time soldiers ,ΤΝΚ3 και γενικα σε τετοιου ειδους παιχνιδια 8-way?
Αντεχουν στην συχνη χρηση?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Παιχνιδια 8-way joystick,παιζουν με gamepad?

Δημοσίευση από Ace »

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά...

Αν θέλεις να παίξεις Time Soldiers και TNK III -αλλά και Ikari Warriors, Victory Road και Guerilla War- δεν ψάχνεις 8way joystick. Ψάχνεις για Rotational joystick!

Το 8way υποδηλώνει ότι το joystick έχει 8 διευθύνσεις, τις τέσσερεις κλασσικές -πάνω, κάτω, αριστερά και δεξιά- και τις τέσσερεις διαγώνιες (πάνω-δεξιά, πάνω-αριστερά, κάτω-δεξιά και κάτω-αριστερά).

Το Rotational joystick, εκτός από τις παραπάνω οχτώ, επιπλέον περιστρέφεται γύρω από τον άξονά του, άρα προσφέρει και λειτουργία spinner, σαν τον Arkanoid ή τον Pong controller σκέψου ένα πράγμα. Σχεδόν πάντα, είναι ένα ψηλό μαρκούτσι, που πουλιέται σκέτο για να το τοποθετήσεις σε κάποιο custom made controller. Κάπως έτσι:

Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Παιχνιδια 8-way joystick,παιζουν με gamepad?

Δημοσίευση από nikos »

Κριμα!
Τωρα καταλαβα πληρως το ολο προβλημα!
Τωρα θυμηθηκα και τους μοχλους που ειχαν αυτα τα παιχνιδια στις λεσχες!
Δυσκολο να το κανω εγω αυτο!
Παντως απο ολοτελα καλο και αυτο!
Τουλαχιστον σε αυτα θα εχω κατι καλυτερο απο το σκετο!
Εσυ αυτα τα φτηνα που γραφω τα εχεις υποψιν?
Ειναι αξιολογα σε αντοχη?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση