MAME DVDs!

Τα θέματα της κεντρικής σελίδας και τα σχόλια τους.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

MAME DVDs!

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Παρόλο που σχεδόν όλα τα σημεία από το License του MAME, του διεθνούς δικαίου και όχι μόνο παραβιάζονται! Το ελληνικό περιοδικό Tomorrow αποφάσισε ότι καλό είναι να δώσει "Δώρο" 6 DVD με το Full MAME !? Η σειρά θα ολοκληρωθεί λογικά σε 6 τεύχη που θα περιέχει όλα? τα ROMsets και CHDs του ΜΑΜΕ. Το κάθε τεύχος κοστίζει 5,90€ και θα έχει 1 DVD σε κάθε τεύχος. Στο πρώτο τεύχος που κυκλοφορεί έχει 1 DVD και την θήκη για τα DVDs! Αν και είμαι εντελώς αντίθετος με την όλη νοοτροπία και την κίνηση αυτή του περιοδικού θα έλεγα ότι είναι μια καλή ευκαιρία για μία ακόμη μεγαλύτερη ομάδα Ελλήνων να έρθουν σε επαφή με τον αγαπημένο μας emulator ή ακόμη να βοηθήσει τους ήδη fans του MAME με dial up συνδέσεις που έχουν πρόβλημα να κατεβάσουν ένα τόσο μεγάλο όγκο αρχείων.
Εικόνα
Περισσότερες πληροφορίες εδώ
Αν προτιμάτε να πάρετε το full σετ σε μορφή download μπορείτε να δείτε τα ROM links εδώ ή να παραγγείλετε το σετ από ένα burner εδώ
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Η έκδοση του Binary που έχει μέσα στο δισκάκι είναι το ΜΑΜΕ32 Plus -0.88u2 ! :D
Λίστα με όλα τα αρχεία των DVD για όσους ενδιαφέρονται...

Disc 1
Disc 2
Disc 3
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BraiNKilleR την 16 Ιουν 2005 16:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Κάτσε να το πάρει χαμπάρι καμιά Ninbimbo (!) και θα δεις γλέντια στο περιοδικό :lol:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ΣΙΓΑ να μη κυκλοφορήσει 2ο DVD. Τέλος πάντων, συμφωνώ με την άποψη του Brainkiller πως έτσι θα γίνει πιο γνωστό το ΜΑΜΕ σε περισσότερους Έλληνες... (λέτε να έχουμε και περισσότερους επισκέπτες στο ΜΑΜΕ.GR!!!!???? ):lol:

Υ.Γ.1
Κάτι με ΜΑΜΕ (ΤΜ) και κόλπα άραγε τους τά' πε κανείς στο ΤΟΜΟRROW? 8)

Υ.Γ.2
Αχ ρε Αναστασιάδη, μόλις τελείωνα το κάψιμο του 0.94 για σένα!!! :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Καταρχήν όταν μου το είπε ο Whacker μου πέσαν τα αυτιά. Λέω "Δε μπορεί να είναι ΤΟΣΟ κλάπανες να κάνουν κάτι τέτοιο!!!". Κι όμως, είναι. Α ρε Ελλαδάρα, you never seize to amaze me!

Τέλος πάντων, το θέμα εκτός από την ευτράπελη πλευρά του έχει ΚΑΙ τη σοβαρή. Φανταστείτε να κάνει το γύρο του κόσμου μια τέτοια είδηση. Ρόμπα θα γίνουμε για άλλη μια φορά. Κι αυτή ίσως τα πράγματα να είναι πιο σοβαρά.

Έχω λοιπόν να προτείνω το εξής: Κάποιος καλοθελητής από όλους μας (Ο Πρόεδρος μόνο? Εγώ και ο Maddog? Δε ξέρω) να τηλεφωνήσει στο περιοδικό και να τους ρωτήσει αν έχουν πάρει σχετική άδεια από το MAMEDev (που σιγά να μην πήρανε) και να τους εξηγήσει ότι αυτό που έχουν κάνει είναι ΚΑΡΑ-παράνομο και όχι ένα πταίσμα του στυλ "Έλα μωρέ...".

Όπως καταλάβατε, εγώ δεν το έχω δει ως minor issue.
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Χωρις να εχω καμια ουσιαστικη αντιρρηση με τους προλαλησαντες - απλα ρωταω .. τι μας πειραζει ακριβως ?

Που δινουν τις roms ? οταν τις ειχε δωσει το pcmaster αλλα και το tomorrow (ξανα) πριν κατι χρονια - ειχε θεωρηθει μαγκια , τωρα ? τι αλλαξε ? μας ενοχλει η παραβιαση του copyright των παιχνιδιων ? το να τα κατεβαζουμε απο δω και απο κει ειναι προτιμοτερο ?

Εκτος - αν μιλαμε για το ιδιο το ΜΑΜΕ...μια που οι κυριοι του περιοδικου χρησιμοποιουν το (προσφατως copyrightωθεν) λογοτυπο του.. οποτε αλλαζει το πραγμα. Και φυσικα ο (τυχον) ισχυρισμος της προσφορας ενος πληρους σετ ειναι το λιγοτερο για γελια. Ισως να επρεπε να το διαφημισουν σαν προσφορα Arcade παιχνιδιων και να αποφυγουν τη λεξη ΜΑΜΕ αλλα απο κει και περα δεν καταλαβαινω τι μας ενοχλει ακριβως.

Μου ερχεται καλυτερα ετσι απο το να πληρωσω (που λεει ο λογος) 30-40 ευρω σε καποιον giorgo στο fleamarket.... ειδικα στην περιπτωση που ειμαι (υποθετικα) νεος στο χωρο.
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

paspartoo έγραψε:Μου ερχεται καλυτερα ετσι απο το να πληρωσω (που λεει ο λογος) 30-40 ευρω σε καποιον giorgo στο fleamarket.... ειδικα στην περιπτωση που ειμαι (υποθετικα) νεος στο χωρο.
Καλά ο τύπος το έχει κάνει επιχείρηση...μου αρέσει και το positive feedback που έχει !!!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Whacker έγραψε: Υ.Γ.2
Αχ ρε Αναστασιάδη, μόλις τελείωνα το κάψιμο του 0.94 για σένα!!! :lol:
:P
Άστα τζάμπα ο κόπος ! :lol:
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Badge έγραψε: Όπως καταλάβατε, εγώ δεν το έχω δει ως minor issue.
και δυστυχώς (πέραν της πλάκας) ΔΕΝ είναι καθόλου minor.... :?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν είναι minor, απόπειρα αυτοκτονίας είναι...
Τελοσπάντων, εγώ δεν πρόκειται να κάνω τίποτα θετικό ή αρνητικό σχετικά, λέω να παρακολουθήσω και να δω αν θα τους χώσουνε μέσα ως βρωμερούς πειρατές ή αν η Nimbimbo θα ενδιαφερθεί για τα τεκταινόμενα στην Ελλαδάρα (ΤΜ)
Just for the fun of it... :)

PS: ετοιμαστείτε για κατακόρυφη αύξηση των newb-ερωτήσεων σχετικά με το ΜΑΜΕ (γιατί παίζει αργά το San Francisco Rush-γιατί δεν λειτουργεί το Daytona USA κλπ κλπ...) :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

paspartoo έγραψε:Χωρις να εχω καμια ουσιαστικη αντιρρηση με τους προλαλησαντες - απλα ρωταω .. τι μας πειραζει ακριβως ?
Βασικά δεν είπα ποτέ ότι ΔΕΝ με πείραξε τότε που είχαν δώσει roms το PC Master και το Tomorrow. Αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό είναι πλέον άνω ποταμών. Είμαι καθετοποιημένα, αδιάλλακτα και αμετάκλητα αδιαπραγμάτευτος όταν πρόκειται για κέρδος που προκύπτει μέσω του MAME ή οποιονδήποτε άλλον emulator. Το περιοδικό δεν τα μοιράζει τα DVD για την ψυχή της μάνας του, το κάνει για τις πωλήσεις. Και αυτό είναι που με κάνει έξω φρενών.

Κι αν εσύ paspartoo δεν έχεις φίλους και γνωστούς στο emu-scene από το εξωτερικό, υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν. Έχουμε ένα κούτελο στην κοινωνία. Θα με πειράξει απείρως να βρεθεί ο οποιοσδήποτε στο IRC, ICQ, wherever, και να πει: "You Greeks will sell your mothers for money. Imagine that, they sell MAME DVDs with their magazines! Making a profit out of the hard work of others, etc etc".

Ελπίζω και εύχομαι να μην πάρει έκταση. Προσεύχομαι να μη μας πάρουν χαμπάρι το MAMEDev, το Retrogames, το Zophar, και όλη η υφήλιος. Γιατί τότε είναι που θα γίνουμε ρόμπες ξεκούμπωτες με ασορτί πασουμάκια ροζ, και θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.

Τέλος, για τους newbies που αναφέρθηκε, δεν είχα και δεν έχω ποτέ κανένα πρόβλημα να απαντήσω σε χαζές έως πανηλίθιες ερωτήσεις, να χαρίσω CDs ή DVDs ή και κονσόλες ολόκληρες, και να δεχτώ στην ίδια θέση που κάθομαι τον οποιονδήποτε, φυσικά πάντα στα πλαίσια της καλής συμπεριφοράς και του σεβασμού. Ταύτα και μένω.
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Καταλαβαινω πολυ καλα τι θες να πεις Badge και εχεις δικιο απο τη σκοπια που το βλεπεις.

Οι δικες μου επαφες (επιπεδου newbie) στη διεθνη emuscene ειναι απλα του στυλ "διαβαζε και μη μιλας" - και καποιες (ευτυχως λιγες) φορες εχω διαβασει σχολια για την Ελλαδα, οχι ιδιαιτερα κολακευτικα...και φυσικα με πειραξε.

Οχι ομως γιατι εμεις οι Greeks will sell our moms for money αλλα γιατι η υποκρισια αυτων που το λενε ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τα "μπαλακια" που κουβαλουν. Το οτι οι μισοι (και παραπανω) official και unofficial mame burners ειναι κερδοσκοποι του κ*ρατα γιατι δεν το λεει κανεις τους ?? το οτι τα romsets ειναι και καλα παρανομα αλλα ΟΛΟΙ τα εχουν (ή τουλαχιστον πρεπει να τα εχουν) για να δουλεψει το (οποιοδηποτε) ΜΑΜΕ γιατι κανουν πως δεν το ξερουν ??

Εχω μπροστα μου το Retrogamer...στην τελευταια σελιδα εχει διαφημιση της www .retro-arcade.com .... 30 λιρες τα 15000 παιχνιδια του C64 ... ONLY... αυτοι ειναι οι καλοι και το tomorrow (πχ) ειναι που "Making a profit out of the hard work of others, etc etc" ??

Φυσικα και το tomorrow το κανει για να πουλησει..αλλα απο την αλλη δεν ανεβασε την τιμη του αυτο τον μηνα...μαζι με το περιοδικο παιρνει ο αγοραστης και το (ο Θεος να το κανει) πληρες σετ....και ξαναλεω..ο giorgosomething (και ο καθε giorgosomething - Ελλην ή Ξενος) του Flea , τι κοστος εχει για τα οσα αργυρια ζηταει ? Αυτο δεν ενοχλει τους υποψηφιους κατηγορους μας ?

Ο Θεος Νίκολας και η παρεα του ειναι για μενα ανθρωποι με μερακι με πεισμα με οραμα - οι καλυτεροι αποδεδειγμενα προγραμματιστες στον τομεα τους. Το αντικειμενο τους ομως ειναι videogames που καλως ή κακως εχουν copyright και ως εκτουτου ειναι παρανομη καθε ενασχοληση με αυτα. Γιαυτο το λογο λοιπον θα επρεπε ολοι οι πραγματικοι φιλοι του retrogaming να μας πουν (αποψη μου , οσο χαζη και αν ακουγεται) μπραβο που τα δικα μας περιοδικα τα μοιραζουν και ενισχυουν (οχι για την ψυχη της μανας τους πραγματι) τη διαδωση της δουλειας του Νικολας και οχι να μιλησουν για "Making a profit out of the hard work of others, etc etc"....εξαλλου η μονη hard work of others που θιγεται ειναι αυτη των εταιρειων παραγωγης videogames και δεν νομιζω να μας εχει απασχολησει τρομερα ολα αυτα τα χρονια που τις ταϊζαμε στα ufαδικα.

Και ξαναλεω οτι συμφωνω μαζι σου απο τη σκοπια που το βλεπεις και εχεις σιγουρα τεραστια εμπειρια στο θεμα - πιστευω ομως να θυμασαι οτι και η δικη μου αποψη για την πωληση roms ειναι φανατικα ταυτοσιμη με τη δικη σου - απλα λεω οτι ειναι (ή θα ειναι αν διατυπωθει) υποκρισια απο την πλευρα καποιων η οποια κατηγορια για την πωληση των Greek moms for roms. :-)

btw και εγω εχω ενα κουτελο (που μεγαλωνει ανησυχητικα) και μου το λερωνει ο καθε giorgosomething ... :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Αν μη τι αλλο το Site ονομαζεται WWW.MAME.GR,
και θα πρεπει ενδεχομενως να υπαρξει επισημη και καθαρη θεση .


και μια και εχω καιρο να διαφωνησω με τον paspartoo ας κανω μια προσπαθεια


Αντικειμενικα
-η θεση των MameDevς ειναι ξεκαθαρη

και υποκειμενικα

[ προσωπικες εκτιμησεις-σκεψεις ]
=========================================
- τα οποια -επιτρεψτε μου την εκφραση- κερδη

" είναι μια καλή ευκαιρία για μία ακόμη μεγαλύτερη ομάδα Ελλήνων να έρθουν σε επαφή με τον αγαπημένο μας emulator "

για την greek mame community ως κοινοτητα ,ισως να ειναι περιστασιακα και βραχυπροθεσμα .



- ( εντελως προσωπικη θεση -επαναλαμβανω ) οτι το Περιοδικο
tomorrow ,το οποιο και θα καρπωθει το οποια κερδη, δεν ειναι και ο καλυτερος εκπροσωπος οσον αφορα τα ελληνικα περιοδικα πληροφορικης ...

===============================================
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

και μια και εχω καιρο να διαφωνησω με τον paspartoo ας κανω μια προσπαθεια

Καλα ολα αυτα αλλα περι υποκρισιας /ανακολουθιας <<αρχων>> και πραγμαγματικοτητας αλλα

Αν μη τι αλλο το Site ονομαζεται WWW.MAME.GR,
και θα πρεπει ενδεχομενως να υπαρξει επισημη και καθαρη θεση .
(δηλαδη αυτη που διατυπωθηκε στο αρχικο post του brainkiller )






Αντικειμενικα
-η θεση των MameDevς ειναι ξεκαθαρη

και υποκειμενικα

[ προσωπικες εκτιμησεις-σκεψεις ]
=========================================
- τα οποια -επιτρεψτε μου την εκφραση- κερδη

" είναι μια καλή ευκαιρία για μία ακόμη μεγαλύτερη ομάδα Ελλήνων να έρθουν σε επαφή με τον αγαπημένο μας emulator "

για την greek mame community ως κοινοτητα ,ισως να ειναι περιστασιακα και βραχυπροθεσμα .



- ( εντελως προσωπικη θεση -επαναλαμβανω ) οτι το Περιοδικο
tomorrow ,το οποιο και θα καρπωθει το οποια κερδη, δεν ειναι και ο καλυτερος εκπροσωπος οσον αφορα τα ελληνικα περιοδικα πληροφορικης ...

===============================================

-Μια και δεν μπορω να κανω Edit την κακοδιατυπωμενη και προχειρογραμμενη απαντηση την ξαναγραφω και ελπιζω να σβηστει
η προηγουμενη απαντηση απο τους moderators ...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Lefteris_D
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 16:56
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris_D »

Μία τέτοια κίνηση θα κάνει τους emulators πιο γνωστούς αλλά με το "ΤΣΑΜΠΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ ΑΠΌ ΤΟ INTERNET" σαν σκέψη. Ανυπομονώ να δω την μύνηση που θα φάει το Tomorrow.



Προσωπικά δεν έχω κανένα πλήρες σετ MAME και θα ασχοληθώ να πάρω ένα μόνο όταν βγεί η έκδοση 1.0
...
Απάντηση