HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Απάντηση
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Δημοσίευση από chrifile »

Παιδία εχω το εξής πρόβλημα
Την προηγούμενη 'βδομάδα έκανα scandisk και εκείνη τη στιγμή κόπηκε το ρεύμα (@#%!@#@#).Μόλις πήγα να τον ξαναανοίξω τον υπολογιστή όμως μου έβγαζε μπλέ οθόνη!Τέλος παντων με το Cd των XP απο δω απο κεί κατάφερα τον έφτιαξα!Έκανα λοινόν πάλι scandisk ,defrag και καθάρισα την registry. Να όμως που δημιουργήθηκε πρόβλημα στα 3 emulation προγράμματα(προς το παρων μόνο αυτά ανκάλυψα ότι δεν δουλέυουν)! Έτσι τώρα το zsnes, to visualboyadvance και το Pinmame δέν δουλέυουν άλλο. δείχνουν ότι φορτώνουν μαυρίζει η οθόνη για να πάει να ξεκινήσει και.... αυτο ήταν. Εν τω μεταξύ δεν μου βγάζει και κανένα μυνημα λάθους. Στο pinmame πάλι και εκεί τα ίδια όπωσ και στο visualboyadvance.Άντε πές το zsnes και το visualboy advance υπάρχουν και άλλοι emulators (snes9x,vgba κλπ.) με το pinmame τί θα κάνω;;
Μπορεί μίπως κάποιος να βοηθήσει; Μηπως είναι μόνο καμιά εγγραφή να γίνει στη registry;;
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Αγαπητέ φίλε.

ΑΤΥΧΗΣΕΣ :evil: πάρε UPS

Η συνήθης τακτική σε τέτοιου είδους προβλήματα είναι:

1 :arrow: Τα WINDOWS δουλεύουν εντάξει? ΤΥΧΕΡΕ :D
2 :arrow: Το Χ πρόγραμμα δεν δουλεύει: ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. :twisted:
3 :arrow: Βρες τον κατάλογο του προγράμματος και ΣΒΗΣΕ :twisted: ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ
(αν έχεις ROMs, SAMPLEs κ.λπ. (Φύλαξε τα αλλού).
3 :arrow: Καλό είναι να σβήσεις τα πάντα από τα C:\WINDOWS\TEMP ή και
μέσα στο DOCUMENTS AND SE..../yourusername/LOCAL SET../TEMP για WINXP.
4 :arrow: Κλείσε ΤΕΛΕΙΩΣ το PC. Μετά από λίγο άνοιξε το ξανά.
5 :arrow: Τρέξε έναν registry cleaner.: Π.Χ. TUNEUP UTIL.2004
6 :arrow: Βρες την τελευταία ver. του προγράμματος από το Internet.
7 :arrow: Εγκατάσταση του προγράμματος ξανά από την αρχή.

Δουλεύει? ΤΥΧΕΡΕ. :D
Δεν δουλεύει? :x ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ :x NEED MORE INFO.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 17 Φεβ 2006 10:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Δημοσίευση από ambu_dare »

chrifile έγραψε:Έκανα λοινόν πάλι scandisk ,defrag και καθάρισα την registry.
Δοκίμασε εναλλακτικά:
1. TUNEUP UTILITIES 2004
2. O&O Defrag V?.?? (που έχει φτάσει?) Professional Edition
3. SCARAMOUCH - SMART CLEANER v3.3
4. ANTIVIR XP (www.free-av.com)
5. CCleaner (Crap Cleaner)

Προγράμματα που κρατούν τον δικό μου υπολογιστή σε άριστη κατάσταση. Δοκίμασε τα. Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα μην διστάσεις να στείλεις pm 8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 17 Φεβ 2006 10:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Δημοσίευση από ambu_dare »

chrifile έγραψε:Παιδία εχω το εξής πρόβλημα
Την προηγούμενη 'βδομάδα έκανα scandisk και εκείνη τη στιγμή κόπηκε το ρεύμα (@#%!@#@#).Μόλις πήγα να τον ξαναανοίξω τον υπολογιστή όμως μου έβγαζε μπλέ οθόνη!Τέλος παντων με το Cd των XP απο δω απο κεί κατάφερα τον έφτιαξα!Έκανα λοινόν πάλι scandisk ,defrag και καθάρισα την registry. Να όμως που δημιουργήθηκε πρόβλημα στα 3 emulation προγράμματα(προς το παρων μόνο αυτά ανκάλυψα ότι δεν δουλέυουν)! Έτσι τώρα το zsnes, to visualboyadvance και το Pinmame δέν δουλέυουν άλλο. δείχνουν ότι φορτώνουν μαυρίζει η οθόνη για να πάει να ξεκινήσει και.... αυτο ήταν. Εν τω μεταξύ δεν μου βγάζει και κανένα μυνημα λάθους. Στο pinmame πάλι και εκεί τα ίδια όπωσ και στο visualboyadvance.Άντε πές το zsnes και το visualboy advance υπάρχουν και άλλοι emulators (snes9x,vgba κλπ.) με το pinmame τί θα κάνω;;
Μπορεί μίπως κάποιος να βοηθήσει; Μηπως είναι μόνο καμιά εγγραφή να γίνει στη registry;;
Μου αρέσει που μετά την διακοπή, και την διόρθωση των WINDOWS, το πρώτο πράγμα που κοίταξες αν δουλεύει ήταν οι EMUs που εχεις. ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 17 Φεβ 2006 10:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

:lol: Φίλε σ'ευχαριστώ πολύ!θα τα κοιτάξω αυτά που είπες!Περισσότερα info θα σου δώσω ώς το βράδυ ή αυριο το μεσημέρι γιατί τώρα είμαι στη δουλειά!
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

chrifile έγραψε:δείχνουν ότι φορτώνουν μαυρίζει η οθόνη για να πάει να ξεκινήσει και.... αυτο ήταν. Εν τω μεταξύ δεν μου βγάζει και κανένα μυνημα λάθους. ;

Εγώ το πρώτο που θα έκανα θα ήταν Reinstallation των video drivers.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: HELP zsnesw-visualboyadvance-pinmame ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ

Δημοσίευση από ambu_dare »

BraiNKilleR έγραψε:
chrifile έγραψε:δείχνουν ότι φορτώνουν μαυρίζει η οθόνη για να πάει να ξεκινήσει και.... αυτο ήταν. Εν τω μεταξύ δεν μου βγάζει και κανένα μυνημα λάθους. ;

Εγώ το πρώτο που θα έκανα θα ήταν Reinstallation των video drivers.
Λες να είναι αυτό?
Ελπίζω φίλε μου chrifile εάν έχει δίκιο ο BraiNKilleR (δύσκολα κάνεις λάθος) να έχεις κάπου πρόχειρα τα CDs του υπολογιστή σου. 8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 17 Φεβ 2006 10:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Brainkiller άν είναι αυτό που λές θα έρθω να σε φιλήσω, γιατι άλλαξα και τα videodrivers, έβαλα τα τελευταία forceware 71.?? μου φαίνετε!Θα σας ενημερώσω πάντως μέχρι αύριο.
Thanks παιδια που ενδιαφερεστε γιατι αν δεν τα κάνω να δουλεψουν θα τρελαθώωωωωώ!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Aν και δεν διαθετω την πειρα και τις γνωσεις των προηγουμενων ,
το πρωτο που θα εκανα ,
το ποιο απλο και πριν απ οτιδηπωτε αλλο ...

directx diagnostics
εναρξη >>εκτελεση >dxdiag.exe

ενδεχωμενως να χρειαστει reinstallation των drivers
- motherboard (Agp gart driver γαρ) ,
- γραφικων ,
- Directx 9.0c
........
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Παιδιά τα κατάφερα!!!!
Μετά απο 4 ώρες κάνωντας scan με norton antivirus και 6-8 φορες scan με registry cleaner, advanced system optimizer, registry first aid και registry optimizer κατάφερα και τα έκανα να τρέξουν!Thanks σε όλους για τη βοήθεια και ευχομαι πάντα να βρίσκουμε λύσεις σε τέτοια προβλήματα!
Απάντηση