Krakout

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Krakout

Δημοσίευση από Vag »

Από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με rom hacking και μεταφράσεις, ήθελα πολύ να μεταφράσω κάποιο από τα αγαπημένα μου παιχνίδια της εποχής του Spectrum. Ήδη έχω μεταφράσει το Barbarian, αλλά όχι αυτό του Spectrum, ένα remake για PC και το Bomb Jack, αλλά το arcade. Καί τα δυο αυτά τα είχα στον αγαπημένο μου Spectrum +2 και τα ξέσκιζα. Όπως ξέσκιζα και το Krakout, το οποίο είδα ότι μεταφράζεται σχετικά εύκολα. Μέσα σε λίγες ώρες κατάφερα να χωρέσω όλα τα ελληνικά και όλα τα αγγλικά γράμματα καθώς και όλους τους άλλους απαραίτητους χαρακτήρες (τσίμα-τσίμα) και να μεταφράσω όλο το κείμενο! Μόνο σε μια περίπτωση χρειάζεται να βρω pointers για να χωρέσω την λέξη ΑΡΙΣΤΕΡΑ εκεί που έγραφε LEFT. Ίσως λίγο αλλάξω και την title screen καθώς και την loading screen.


Και μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση για τους άλλους rom hackers:
Συνήθως μια φράση τελειώνει όταν συναντάται μια συγκεκριμένη τιμή, συχνά η FF π.χ. Στο συγκεκριμένο, για όσους χαρακτήρες υπάρχουν στο font, άλλες τόσες τιμές τέλους της φράσης υπάρχουν. Όμως αυτές εμφανίζουν τον χαρακτήρα στον οποίο αντιστοιχούν και τελειώνουν και την φράση μαζί. Δηλαδή αν π.χ. έχουμε:
41=A
42=B
43=C
...
οι χαρακτήρες C1, C2, C3,... εμφανίζουν τα A, B, C,... αντίστοιχα και παράλληλα τελειώνουν την φράση. (οι τιμές έχουν διαφορά 128). Η τιμή Α0 εμφανίζει το κενό, άρα λειτουργεί κάπως όπως στην συνηθισμένη περίπτωση.
Αυτό το ανακάλυψα εύκολα καθώς στον hex editor έβλεπα πολλές φορές φράσεις από τις οποίες έλειπε το τελευταίο γράμμα. Όμως είδα ότι ο χαρακτήρας τέλους ήταν διαφορετικός, ανάλογα με το γράμμα.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αν και προσωρινά υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη σελίδα της GreekRoms, έχω ήδη ετοιμάσει τα patches του Krakout.
Προς το παρόν, ορίστε κάποιες εικόνες:

Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Τέλεια ! Ένα από τα πολύ αγαπημένα μου (σε CBM 64) !
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

To patch είναι επιτέλους στη σελίδα!

Σαν παρατήρηση, να πω ότι έριξα μια ματιά και στο Krakout 2. Δεν ήξερα ότι υπήρχε Krakout 2 και μάλλον δεν υπάρχει. Πιθανότατα πρόκειται για κάποιο (πολύ καλό) hack πάνω στο Krakout. Οι πίστες πάντως είναι διαφορετικές και κατά κάποιον τρόπο μπορεί να θεωρηθεί σαν άλλο παιχνίδι. Προφανώς μεταφράζεται με τον ίδιο τρόπο και ίσως το μεταφράσω και αυτό κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

GREAT JOB Βαγγέλη! Και εγώ το έπαιζα αυτό στο ZX... :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το είχα σκίσει στον Spectrum (έχω την original κασσέτα ακόμα!) :)
Krakout 2 όντως ΔΕΝ υπάρχει επισήμως, είναι hack.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Νομίζω πως κάπου είχα ΚΑΙ αυτό το παιχνιδάκι στις κασέττες μου. Κάποιο release group το είχε κάνει... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Τι μου θυμήσατε ....
Μου το είχε αγοράσει η μάνα μου γνήσιο για τα γεννέθλιά μου το 1986 σε δισκέτα για 6128. Πρέπει να έχω ακόμη τη συσκευασία. Αν τη βρω θα ανεβάσω φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Α ρε commando..μια απ'τα ιδια :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Κι εγώ το είχα σε original κασέττα για CBM64 (Από τα λίγα που είχα original :wink: )
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ωραία, εκτός από τον Whacker που παραμένει αμετανόητος και αδιόρθωτος πειρατής, οι υπόλοιποι το είχαμε original! Εντυπωσιακό για μια εποχή που η κασσετο(δισκετο-)πειρατία πήγαινε σύννεφο! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση