Spectrum SCR editor

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

GeoAnas έγραψε:Excellent piccys !!!
Gamoto sygkhnh8hka ..... :(
Και εμείς στενοχωρεθήκαμε που δεν ήρθες. Ειδικά αφού κυκλοφορούσε η φήμη ότι θα φέρεις μαζί και το mame machine σου (ναι - ναι ξέρεις στο τσαντάκι του sport billy). :lol: :lol: :lol:
GeoAnas έγραψε:Κάτσε να οργανωθεί το 3ο meeting και θα δείτε αν θα μείνει τίποτα στο τραπέζι.
Σε μια φωτο (προτελευταία) είδα ότι κάποιος άφησε μισό μπιφτέκι...δε μου το στέλνατε με κανα mail .... :lol:
Μετά το φλας στα μούτρα μας και μέχρι να συνέλθουμε, εξαφανίστηκε και αυτό μαζί με ένα κομμάτι από την παλάμη ενός άτυχου που άπλωσε το χέρι του για να το αρπάξει. :arrow:

:arrow: (άρκετή ώρα μετά - βρήκαμε ένα δάκτυλο κάτω από το κάθισμα του MadDog όταν πήγε στα δέντρα για ξαλάφρωμα). :twisted:
GeoAnas έγραψε:Η τελευταία φώτο ήταν πολύ μαύρη, μάλλον τραβήχτηκε on purpose για να καλύψετε τα γατοκέφαλα έτσι..? :lol:
Μάλλον αυτή είναι που αποτυπώνει την πραγματικότητα (αφού φαίνεται ότι το mame meeting φέτος έγινε κάτω από άκρα μυστικότητα - από τον αριθμό των ατόμων που προσήλθαν :( ).
GeoAnas έγραψε:Αχχ πόσο αλάξατε , ο πρόεδρος κουρεύτηκε , ο Maddog άφησε μούσι, ο paspartoo σαν να "μεγάλωσε" κομματάκι (!) και ο Olorin έφτασε 2.15....
I missed you guys.... :(
O Olorin δεν είναι 2.15 φίλε μου εμείς καθόμαστε πάνω σε τούβλα που έχουμε βάλει στις καρέκλες - σε μπερδέψαμε έτσι? :lol: :lol: :lol:
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Εγώ εκεί γεννήθηκα, τώρα εκεί μένει και δουλεύει ο αδερφός μου, αλλά έχω πάει μόνο μία φορά, μικρός. Αν το επιτρέψουν οι συνθήκες, έρχομαι κι εγώ.
Αλλά από την άλλη, δεν είναι ανάγκη να περιμένουμε για του χρόνου οι Αθηναίοι. Γιατί δεν κανονίζουμε κανένα τουρνουά (Kick off 2) σε κάποιο internet cafe ας πούμε;
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ΑΝ και ζηλεύω, για να οργανωθείτε... (με παίρνει για καμμια κοπανούλα μέσα στον Αύγουστο) :roll: :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αν και το ***ήσαμε το post, ας επανέλθω στο θέμα.
Σήμερα, μετά από πάρα πολύ καιρό, ασχολήθηκα μια ωρίτσα με το πρόγραμμα αυτό. Τώρα μπορείς να δημιουργήσεις μία νέα εικόνα, ξεκινώντας βέβαια από την αρχή. Η συνολική εικόνα "επικοινωνεί" κανονικότατα με τον tile editor και μπορώ να ζωγραφίσω μια ολόκληρη οθόνη ακριβώς όπως θα ήταν στον Spectrum. Ακόμα δεν μπορώ να φορτώσω αρχείο SCR, ούτε να αποθηκεύσω την εικόνα, ούτε ως SCR ούτε σαν BMP (σαν BMP είναι πανεύκολο).
Το επόμενο βήμα θα είναι να φορτώνω αρχείο SCR. Ανεξάρτητα από αυτό ίσως προσθέσω και λίγα μπλιμπλίκια.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Δεν ξέρω πώς καταφέρατε και αντέξατε τόσο καιρό περιμένοντας, αλλά τώρα θα σας ανταμείψω με ένα πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείτε κάθε μέρα!

Η πρώτη έκδοση (v.0.1 beta) του Spectrum SCR Editor είναι γεγονός (κατέβασμα από εδώ).

Ο editor είναι πλήρως λειτουργικός και μπορείτε πραγματικά να αλλάξετε (ή να δημιουργήσετε από την αρχή) μία loading screen του Spectrum. Ό,τι εργαλείο και κουμπί υπάρχει, λειτουργεί κανονικά (μόνο το tile preview δεν είναι έτοιμο). Η έκδοση είναι beta επειδή θέλω να προσθέσω κι άλλες λειτουργίες αργότερα:
1. Αναίρεση - ακύρωση αναίρεσης (βασικό).
2. Να μπορείς να ζωγραφίσεις ελεύθερα ή να σχεδιάσεις ευθείες, κύκλους κλπ απευθείας στη μεγάλη εικόνα (τώρα γίνεται tile-tile).
3. Να μπορείς να επιλέγεις περιοχές της εικόνας (και να τις περιστρέφεις, αντιγράφεις κλπ).
4. Να ανοίγει - αποθηκεύει αρχεία tap (τώρα δουλεύει μόνο με scr).

Πάντως αυτά που κάνει τώρα δεν είναι και λίγα, μερικά είναι:
1. Αντιγραφή - επικόλληση παλέττας ή tile
2. Άνοιγμα - αποθήκευση
3. Μετακίνηση - αντιστροφή εικόνας
4. Εναλλαγή κανονικών/σκούρων χρωμάτων
5. Βιβλιοθήκη χαρακτήρων/γραμμάτων

Ειδικά το τελευταίο είναι κορυφαίο, μπορείς να βάζεις χαρακτήρες εύκολα. Μάλιστα όποιος θέλει σχεδιάζει τους δικούς του χαρακτήρες, αποθηκεύονται σε αρχείο. Τώρα έχω βάλει Αγγλικά, Ελληνικά κάποια στιγμή θα βάλω και άλλους χαρακτήρες.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Απάντηση