PinMame ! (φλιπερακια)

Τα σκουπίδια εδώ!

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Κλειδωμένο
super_gamer
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2005 23:57

PinMame ! (φλιπερακια)

Δημοσίευση από super_gamer »

Παιδια, εκτος απο το ΜΑΜΕ που εξομοιωνει τα arcades, υπαρχει και καποιο mame που εξομοιωνει ολα τα φλιππερακια που εχουν βγει, το visual PinMame.
Hδη το δουλευω, κατεβαζω roms και παιζω πολλα φλιπερακια στον υπολογιστη μου, οπως ακριβως ειναι και στην πραγματικοτητα.

Ασχολειται με αυτο το θεμα το forum? Υπαρχει καποια σχετικη ενοτητα? Ή δεν το εχετε υποψη σας?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μάλλον η πιό κατάλληλη ενότητα είναι το "Άλλοι arcade emulators" :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Έχει δίκιο ο Maddog και αν θες να προλάβεις την σουπερ προσφορά του eggman στη σελιδα http://eggmansworld.com
μπορείς να αποκτήσεις όλα τα roms όπως και τα tables (σύνολο καμία 3000 tables 3-4 dvd νομίζω)!Επίσης θα βρείς και χιλιάδες άλλα που άν μπείς στον κόπο να τα κατεβάσεις θα χρειαστεί μήνες!
Αυτά όλα μέχρι την 1η Αυγούστου διότι μετά κλείνει μιά για πάντα η σελίδα
super_gamer
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2005 23:57

Δημοσίευση από super_gamer »

ok παιδες, εγω ηθελα απλα να το πω για οσους ενδιαφερονται.
Για να μην εχετε ενοτητα για το θεμα αυτο του visual PinMame, παει να πει οτι αγνοουσατε το θεμα, οποτε σας εκανα μια ενημερωση.
Θα προτεινα ομως να βαζατε οπωσδηποτε μια τετοια ενοτητα στο φορουμ γιατι πολλα ατομα θα ενδιαφερονταν για να εξομοιωσουν φλιπερακια στον υπολογιστη τους.

Οποιοι θελουν να τους στειλω ολα τα απαιτουμενα αρχεια (5.7 mb) και αναλυτικες οδηγιες για το στησιμο του PinMame, ας μου στειλουν email.
:D

ΥΓ. Οσο για sites με roms και tables, οπως λεγονται, υπαρχουν πολλα στο ιντερνετ και free.
chrifile
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 16:49

Δημοσίευση από chrifile »

Δέν είπε κανείς ότι δε έχει χιλιάδες σελίδες με free roms και tables (αν θέλεις σου στέλνω καμιά 10αριά με pm), εγώ απλά λέω ότι ο άνθρωπος προσφέρει σε πολύ καλές τιμές (που πίστεψέ αφοράν μόνο έξοδα αποστολής και τα cd) όλη τη συλλογή των Pinmame tables όπως και nonpinmame tables. Άν το παρεξήγησες συγνώμη δέν είχα αυτη τη διάθεση, ίσα ίσα να βοηθήσω ήθελα.
Και πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλοί που τους ενδιαφέρει και αυτό το είδος emulation (ένας απ'αυτούς είμαι και γώ, γιαυτό και έχω full set :lol: )!
Άν θέλεις στείλε έναν οδηγό εγκατάστασης για το pinmame και το visualpinball εδώ στο forum, πιστέυω ότι θα είναι ενδιαφέρον.
Γράψε μας και ποιά tables βρίσκεις τα καλύτερα (πχ εγώ όλα τα BALLY MIDWAY μετά το 1993. Πολύ @αμ@τΑ.)
super_gamer
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2005 23:57

Δημοσίευση από super_gamer »

οι οδηγιες που εχω λαβει, κι εγω με τη σειρα μου απο καποιον αλλο, ειναι:

PINBALL SETUP

Unzip "Visual Pinball Tech Beta 6.1.zip", run "setup.exe" and install to "\Program Files\Visual Pinball".

Unzip "Visual PinMAME 1.31.zip" to "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME".

Run "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME\setup.exe", select "Install" and the defaults. Optionally, "Skip Pinball Startup Test" may be selected to decrease table loading time.

Place "pinmame.zip" in "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME\samples". Do not unzip.

Unzip "Visual Pinball Scripts 3.12.zip" to "\Program Files\Visual Pinball\Tables".

PINBALL TABLE SETUP

Place the pinball table (.vpt file) in "\Program Files\Visual Pinball\Tables".

Place the rom (.zip file) in "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME\roms". Do not unzip.

If a .cfg file exists, place this in "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME\cfg".

If a .ini file exists, place this in "\Program Files\Visual Pinball\Tables".

If a .nv file exists, place this in "\Program Files\Visual Pinball\PinMAME\nvram".

If .vbs and/or .vps files exist, place these in "\Program Files\Visual Pinball\Tables".

If one or more .ttf files exist, these fonts may be optionally installed. With newer versions of Windows, this can be done simply by copying the files into "\Windows\Fonts". While installing these fonts will make decals and text appear as intended, the effect is sometimes minimal and the table will still run without installing them.

Run by double clicking the table file or by running Visual Pinball, opening the table and clicking Play (or pressing F5).

DEFAULT KEYS

Left Flipper - Left Shift
Right Flipper - Right Shift
Tilt Left - Z
Tight Right - /
Tilt Center - Space
Plunger - Enter
Add Credit - 5
Start Game - 1
Exit Table - Esc
Key List - F2

ENTERING HIGH SCORE INITIALS

Select Letter - Left/Right Flipper
Accept Letter - 1

Warning : Don't take too long as time limits exist

FACTORY SETTINGS

Some tables will not automatically bypass the factory settings (or similar) display when the table is first loaded. Pressing 7 (coin slot) will bypass this for some (mostly modern) tables. Other (mostly older) tables will require to be restarted (F3).

____________________

Τα αρχεια που αναφερονται μπορειτε να ψαξετε και να τα βρειτε στο ιντερνετ, ή να σας τα δωσω εγω σε zip(5.7mb)

Oσο για roms/tables, δυο sites που εχω αυτη τη στιγμη υποψη μου ειναι
http://www.pinballsim.com/tables.php
http://www.vpforums.com/vptables/tables.php?ltr=S
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εδώ καλά το πας, για να δούμε πόσο εύκολα μπορείς να το "χαλάσεις";;; :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
super_gamer
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2005 23:57

Δημοσίευση από super_gamer »

Bλεπεις, εδω δεν παρενεβη ο κολλητος σου να κανει flames... :lol: :lol:
Δε ντρεπεστε λιγο καημενοι?...τι παριστανετε??
Γιατι πρεπει ναστε γαιδουρια δηλαδη?
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εεεχμμ ! Με φώναξε κανείς ? :P :lol:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

super_gamer έγραψε:Bλεπεις, εδω δεν παρενεβη ο κολλητος σου να κανει flames... :lol: :lol:
Δε ντρεπεστε λιγο καημενοι?...τι παριστανετε??
Γιατι πρεπει ναστε γαιδουρια δηλαδη?
Δες τη μούρη σου στον καθρέφτη και μετά κρίνε ποιον θα πεις έτσι... τα σέβη μου...
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Κλειδωμένο