σχετικά με GameCube backup...

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

σχετικά με GameCube backup...

Δημοσίευση από xalia »

έκανα πάλι τα γνωστά η Nintendo για τα games της...dvd 8cm, βγήκανε κενά καιρός για δουλειά! :twisted:
ξέρω για ένα chip που υπάρχει αλλά έπεσε στο μάτι μου μια αναφορά για ένα loader που σου επιτρέπει να παίζεις τα games χωρίς chip!
γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με το θέμα?
δεν έχω τη γνώση για chipάρισμα και δε θέλω να ρισκάρω να σκοτώσω ένα cube!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: σχετικά με GameCube backup...

Δημοσίευση από Maddog »

xalia έγραψε:δε θέλω να ρισκάρω να σκοτώσω ένα cube!
Γιατί μόνο ένα; Σκότωσε 5-6, δεν θα λείψουν σε κανέναν... :twisted: :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

ασχολίαστο και πάμε παρακάτω...

αν δε το ξέρει ο Maddog δεν υπάρχει...
οικονομική λύση ο free loader (20 από το play.com) και us games απο το cduniverse που είναι σχετικά τσαμπε...(σε σχέση με ελλάδα που πληρώνεις 60ε το παιχνίδι!)
α πήρε το μάτι μου και μερικά dreamcast games στο cduniverse σε πολύ χαμηλές τιμές....
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

xalia έγραψε:αν δε το ξέρει ο Maddog δεν υπάρχει...
Ξέρω (θεωρητικά βέβαια, τέτοια μηχανάκια δεν συχνάζουν at Maddog's kennel!) :wink:
Υπάρχει το κλασσικό exploit με το Phantasy Star Online, κάτι που προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα special δώρο για την "φίλη" Nintendo από την Sega! :lol:
Τέσπα, μελέτα αυτά εδώ τα forums και θα πάρεις κάποιες απαντήσεις:
http://forums.afterdawn.com/thread_view.cfm/61273
http://fileforums.com/forumdisplay.php?f=23
http://www.eurogamer.net/forum_thread_p ... 1&start=30
Happy reading!
:D

Για original games, Ebay is your friend... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

χωρίς ehternet adaptor και chip δε πάιζει ISO στο cube :(
και δε μπορώ να πετύχω και εκείνο το thread που έλεγε ότι παίζεις games με ένα loader (dreamcast style)... :evil:
anyway thank you
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Κοιτα εδω

http://forums.emuparadise.org/showthread.php?t=35279

"Φρεσκο" thread (σημερα γραφτηκε και αναμενεται update στο thread δεν εχει ολοκληρωθει ακομη 100% ο οδηγος)

Απο ενα γρηγορο read που εκανα το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα Action replay pro για gamecube (Και φυσικα λιγο διαβασμα για να το πετυχεις σωστα και μην κανεις καμια μ******α)

Επισης υπαρχουν και ετοιμες λυσεις περιπου στα 100 euros αμα ψαξεις.Υπαρχουνε καποια "μαγαζακια" εδω και εκει.

Αν και βεβαια θελει λιγη προσοχη με αυτα γιατι υπαρχουν και μερικοι μ*****ς που εχουνε τετοια "μαγαζια".Κανουνε πως τα ξερουν ολα αλλα τελικα δεν ξερουν τιποτα
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Haruspex :shock: !!!
30 λίρες μια χαρά...
προτιμώ να καθαρίσω μόνος μου το cube παρά να το κάνουν για μένα, δεν εμπιστεύομαι τέτοια μαγαζία απο την εποχή που είδα πως παίζανε με τα ps1...

-τι λες δε παίζει??
-βάζω το παιχνίδι και δε κάνει τίποτα!!
-μα και εσύ! γύρνα ανάποδα το playstation, χόρεψε το χωρό της βροχής γύρω του, σφάξε ένα κόκορα και άσε το αίμα να στάξει στη memory card, το δοκίμασα και παίζει άψογα!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ξέχασες να πεις για το τριμμένο βατραχοπόδαρο και το νύχι αράχνης!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

xalia έγραψε:Haruspex :shock: !!!
30 λίρες μια χαρά...
προτιμώ να καθαρίσω μόνος μου το cube παρά να το κάνουν για μένα, δεν εμπιστεύομαι τέτοια μαγαζία απο την εποχή που είδα πως παίζανε με τα ps1...

-τι λες δε παίζει??
-βάζω το παιχνίδι και δε κάνει τίποτα!!
-μα και εσύ! γύρνα ανάποδα το playstation, χόρεψε το χωρό της βροχής γύρω του, σφάξε ένα κόκορα και άσε το αίμα να στάξει στη memory card, το δοκίμασα και παίζει άψογα!!!
Whacker έγραψε:Ξέχασες να πεις για το τριμμένο βατραχοπόδαρο και το νύχι αράχνης!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Χα!Χα!Χα! :lol: :lol: :lol:

Σοβαρα τωρα αυτο το ειχανε πει και σε εναν φιλο μου.Του λεει πρεπει να εχει μια συγκεκριμενη γωνια κλισης,να βαλεις ενα βιβλιο στην μια γωνια μπλα μπλα μπλα.....

Και το πιο κουφο.Αυτο το "μαγαζι" ειχε και modνταρισμενα Playstation 1 εκει συνδεδεμενα σε τηλεορασεις οποτε πληρωνες με την ωρα και επαιζες.

Τα μισα απο αυτα ητανε με βιβλιο απο κατω στην μια γωνια του Playstation :lol:
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Πατέντα ρε... Ελλάδα και ξερό ψωμί! :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

κατέβασα και το πρώτο μου iso το mario party 6 pal και συνεχίζω...
ακόμα δεν έχω το Max Drive Pro και περιμένω να μου έρθει το free loader από το play.com
well because τα gamecube iso είναι σχετικά σπάνια και τεράστια 1.36 γίγα αν κανείς άλος τα μαζεύει... pm pm pm :roll:
reboot
--------
mamasou
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Οκτ 2005 19:57

Δημοσίευση από mamasou »

O kaliteros kai aplousteros tropos gia na peksei copies to GC einai kata ti gnomi mou (kai dokimasmenos meta apo polles prosopikes prospathies) o exis:

1) Tsipaki Qoob me updated bios - 1.3c ektos kai an ehei vgei idi allo pio neo bios pou de nomizo.

2) Gamecube kata protimisi me kanourio-allagmeno mataki laser i apla ena kainourio Gamecube.

3) Calibrarisma tou laser sta 190-200 ohms.

4) DVD-burner 3520 NEC.

6) Mini-DVD-R (ohi rewritable) kali marka. Dokimasmena einai ta Bulkpaq apo Multirama. Ta kalitera simfona me tous eidikous einai ta Ritek G04 Mini. Alla ade na ta vreis edo. Mono parragelia apo net.

7) Gamecube isos fisika. Kata protimisi oloklira release 1.4 Gb ohi wiped 700Mb 800Mb etc giati gia kapio logo kollane.

8) Nero burning ROM to pio prosfato kalitera. Apla kaneis unRAR allazeis to extension se ISO an einai GCM kai kais to image se 4X sto Nero min xenontas na epilexeis Finalize disc sto menu.

9) An ta kaneis ola afta ENJOY!!!

PS: Eho kapou sta 30 ISOs kai shedon ola paizoun. To mataki prepei na einai se kali katastasi an ohi kainourio kai prepei na kalibraristei sta 190-200 Ohms!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ίσως αυτή την στιγμή το καλύτερο είναι να βγεις στην γύρα για originals.
Το Gamecube μας τελειώνει σιγά-σιγά και αρχίζουν οι προσφορές σε κονσόλες και παιχνίδια.
Γνωστός μου αγόρασε τελευταία 2-3 για 10 ευρώ το καθένα, που αν σκεφτείς το κόστος των mini-DVD πιστεύω ότι το κάνει ενδιαφέρον τουλάχιστον...για τους απεχθείς Nintendo fanz of course! :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

στα play.com και στα cduniverse.com βλέπεις τιμές τσάμπα πράμα...
δε το τσαπάρω το cube (δεν είναι και δικό μου) με τα original άψογα παίζει :P
reboot
--------
mamasou
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Οκτ 2005 19:57

Δημοσίευση από mamasou »

Kala ennoeite oti gia sillogi mono original metraei, alla an theleis na pekseis ola ta kala games sto Gamecube tote Isos kai xero psomi!

Vasika asheto alla simfonei kanenas oti to Super Monkey Ball 1 & 2 einai korifaio (to kalitero game sto Gamecube kata ti gnomi mou)???
Απάντηση