Ελληνική μετάφραση του VisualBoy Advance

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ελληνική μετάφραση του VisualBoy Advance

Δημοσίευση από Vag »

Πιθανόν να θυμάστε και αυτό το post, http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php ... c&start=15, όπου ο φίλος Crypton-R- είχε βάλει κάποιο beta αρχείο της μετάφρασης του VisualBoy Advance.
Τώρα πάντως η μετάφραση ολοκληρώθηκε και σύντομα θα βάλω το αρχείο στη σελίδα μας. Το μόνο κόλλημα τώρα είναι ότι δεν βρίσκω κάποιο email για να επικοινωνήσω με τους προγραμματιστές. Στη σελίδα τους έχουν όλα τα αρχεία μεταφράσεων για όλες τις γλώσσες και δεν θέλω το ελληνικό να αποτελεί εξαίρεση. Ίσως να μην τους αρέσει κιόλας να το βάλω στην σελίδα της GreekRoms πριν το μάθουν.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

ωραία, γιατί το προηγούμενο δε μου λειτουργούσε...
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Θυμάμαι...
Αλλά για δοκίμασε τα εξής:

1. Rename το αρχείο σε "vba_ell.dll".
2. Άνοιγμα του emulator.
3. Μενού "Options"-->"Language"-->"Other...".
4. Πληκτρολόγηση "ELL" και ΟΚ.

Το emulator ψάχνει για αρχείο με όνομα vba_XXX.dll όπου XXX είναι η γλώσσα. Για τα ελληνικά είναι ELL. (Το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο κατάλογο με το πρόγραμμα). Ο Crypton-R- το είχε ονομάσει vba_gr.dll. Αν με αυτό δώσεις GR, και πάλι θα δουλέψει. Αλλά το σωστό είναι ELL, γιατί μπορείς να επιλέξεις την γλώσσα του συστήματος κατευθείαν, από το μενού. Αν δηλαδή έχεις ελληνικά Windows, το πρόγραμμα θα ψάξει για το αρχείο vba_ell.dll. Μπορείς να τα δοκιμάσεις όλα αυτά από τώρα, με το beta αρχείο. Άλλωστε το ολοκληρωμένο από το beta προήλθε.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Επιτέλους έβαλα το αρχείο στην σελίδα (http://www.greekroms.net).
Τρέξτε!
Άβαταρ μέλους
vaizardx
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Απρ 2007 12:26

Δημοσίευση από vaizardx »

Εγς ειχα μεταφρασει πριν αρκετο καιρο το vba χρησιμοποιωντας το reshacker μου πηρε λιγοτερο απο 10 λεπτα δοκιμασε να το χρησιμοποιησεις
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Καλωσήρθες στο mame.gr και στο forum της GreekRoms :-)
vaizardx έγραψε:Εγω ειχα μεταφρασει πριν αρκετο καιρο το vba
Έχεις μεταφράσει και άλλα προγράμματα ή και κανένα παιχνίδι; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
vaizardx έγραψε:...χρησιμοποιωντας το reshacker μου πηρε λιγοτερο απο 10 λεπτα δοκιμασε να το χρησιμοποιησεις
Εγώ χρησιμοποίησα το PE Explorer και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατά καιρούς είχα χρησιμοποιήσει και άλλα resource editors αλλά δεν ξετρελάθηκα. Το Reshacker δεν θυμάμαι αν το έχω δοκιμάσει. Την επόμενη φορά που θα ασχοληθώ με μετάφραση κάποιου προγράμματος, θα το δοκιμάσω.
Κατάφερες να το κάνεις μέσα σε 10'; Μπράβο σου.
Άβαταρ μέλους
vaizardx
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Απρ 2007 12:26

Δημοσίευση από vaizardx »

Τα strings ηταν λιγα και ηταν σχετικα ευκολο.
Απάντηση