ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΜΙGA SIMULATOR

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Απάντηση
el02???
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Σεπ 2005 14:00

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΜΙGA SIMULATOR

Δημοσίευση από el02??? »

γεια σας παιδια.θελω τη βοηθεια σας για κατι.εχω κατεβασει τον WINUAE και επισης εμας φιλος μου μου εδωσε τα ρομσ 1.3 και 3.1.οταν ανοιγω τον WIN μου βγαζει το παραθυρο που ζηταει την δισκετα αλλα οταν βαζω την δισκετα της amiga στον υπολογιστη δεν κανει τιποτα και συνεχιζει να ζηταει δισκετα.μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;επισης θελω να σας πω οτι το μονο που εχω 'πειραξει' ειναι οτι στα rom settings εκει που λεει boot ROM file του εχω βαλει να βλεπει το kickstart 1.3...
εχει κανεις καμμια ιδεα;ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ελπίζω να μην εννοείς ότι βάζεις τις κανονικές δισκέτες της Amiga στο drive του PC! :? ΔΕΝ μπορεί να τις διαβάσει, είναι σε ριζικά διαφορετικό format!

Για να δουλέψει το WinUAE πρέπει να έχεις αρχεία με τα images των δισκετών. Αυτά έχουν extension .adf και τα φορτώνεις στο εικονικό floppy disk του WinUAE. Υπάρχουν σε αρκετά μέρη στον Web για (παράνομο...) κατέβασμα.

Διαλέγεις το μοντέλο της Amiga από το "Quickstart" του WinUAE. Γενικά με το Kickstart 1.3 κάνεις emulate την 500/2000 και με το 3.1 την 1200 από τα έτοιμα προφίλ που έχει. Μετά πας στο Hardware->Disk Drives και πατώντας το κουμπί με τις τρεις τελείες στο DF0 (πρώτο floppy) επιλέγεις από το PC σου κάποιο ADF που θέλεις να τρέξεις. Πατάς "start" και παίζεις.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
el02???
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Σεπ 2005 14:00

Δημοσίευση από el02??? »

κι ομως ναι...που μπορω να βρω αυτα τα images?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν πειράζει, από τα λάθη μας μαθαίνουμε... :lol:

Για να ξεκινήσεις, αυτά εδώ τα sites έχουν μπόλικα νόμιμα Amiga games:
http://www.back2roots.org/
http://amiga.emucamp.com/
http://borrowedtime.emuunlim.com/

Άμα θέλεις να μπεις στην παρανομία, Google is your friend! :wink:
Εκτός αν κάποιος άλλος από εδωμέσα θέλει να δώσει info (επιτρέπεται)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
stefan123
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Απρ 2005 03:23
Τοποθεσία: kato patisia-athina

Δημοσίευση από stefan123 »

ego pantos ta agorasa persi apo kapoion sto diktio me 30 eyro(2 dvds kai 1 cd)...An meneis athina kai exeis antigrafiko dvd mporoume na vrethoume na sta doso na ta grapseis tzampa.ego den kano emporio.
pao tora na teleioso to klassiko TURRICAN 2, ena apo ta kalitera(an oxi to kalitero) paixnidia olon ton epoxon.....
Na zeis san anthropos kai na skeftesai san etoimothanatos........
Απάντηση