Mini-FAQ: Για τους νεους emu-fans (και όχι μόνο)

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Το Τwingalaxies.com ειναι αχρηστο διοτι για να αναγνωρισει το σκορ σου, σου ζηταει να το στειλεις με βιντεοκασετα(!)
Επισης να επισημανω οτι στο exerion δεν ειναι δυνατον να υπαρχει σκορ διοτι μηδενιζει στο 1.000.000 και οι πιστες ειναι απεριοριστες.
(Το παρον post ειναι replay, ηθελα ομως να κοινοποιησω αυτη τη πληροφορια-του twingalaxies)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Annie, κάτι σχετικά με το Twingalaxies. Δεν αφορά emulators αλλά αληθινά arcades/coin ops. Ο "διαγωνιζόμενος" πρέπει να κάνει το high score στο 'real game', το οποίο είναι (στο 99% των περιπτώσεων) διαφορετικό από το emulated game. Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να έχει κάποιος τρόπο πιο αξιόπιστο για τεκμήριο, παρά την καταγραφή του παιχνιδιού που πραγματοποίησε, σε video.

(Απ' όσο ξέρω υπάρχουν και δώρα για τους νικητές).
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

φυσικα δεν αφορα emulators, ειπα εγω τετοιο πραμα?
Αυτοτιτλοφορειται ως το μοναδικο εγκριτο σαιτ των hi scores στο δοαδικτυο..Ωστοσο ειναι πολυ δυσκολο καποιος να γραψει το παιχιδι και το σκορ του σε μια βιντεοκασετα και να τους το στειλει ωστε να το εγκρινουν και να το κοινοποιησουν. Και εννοειται οτι δε μπορουμε να ξερουμε αν υπαρχει αξιοκρατια και διαφανεια.Εγω το ειδα το βιντεο?... :wink:

Τι εννοεις real game? Το μαμε παντως αναπαριστα τα coin ops επακριβως, ωσαν να ηταν real game.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Τι εννοεις real game? Το μαμε παντως αναπαριστα τα coin ops επακριβως, ωσαν να ηταν real game.
Όσο "πιστό" και να φαίνεται το παιχνίδι <το αγαπημένο σου εδώ> μέσω ενός emulator (πχ: ΜΑΜΕ) πλησιάζει αλλά ποτέ δεν αγγίζει το τέλειο. Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, 2 από τους βασικότερους όμως είναι οι ακόλουθοι:

1. Ελάχιστα components έχουν γίνει 100% emulated. Αυτό διότι σε ΟΛΟΥΣ τους επεξεργαστές / ολοκληρωμένα κυκλώματα υπήρχαν "undocumented εντολές". Το μεγάλο στοίχημα του emulation ήταν/είναι να γίνει emulated και η τελευταία undocumented εντολή για να πλησιάσει το παιχνίδι, κατά το δυνατό, το τέλειο. (Προς το παρόν μόλις 4-5 CPUs είναι "πλήρεις").

2. Επειδή οι καιροί αλλάζουν (το ίδιο και τα μηχανήματα) ο ρυθμός ανανέωσης σε μια οθόνη arcade game το 1980-90 ήταν 50Hz και θεωρείτο ικανοποιητικός, ενώ σήμερα μια TFT στα 85Ηz θεωρείται απλά αποδεκτή. Μέσω emulation εκείνο το οποίο προσπαθείς να κάνεις είναι να επιτύχεις τον ακριβή "διαφορικό" χρονισμό (από τα 85 που έχει το monitor σου στα "αυθεντικά" 50 που είχε το arcade). Αυτό είναι τρομερά δύσκολο, όσο και αν φαίνεται απλό.

Στην ουσία σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει ο ακριβής χρονισμός μεταξύ παλαιών ηλεκτρονικών εξαρτημάτων (πχ οθόνης ) σε σχέση με τα σύγχρονα. Πάντα υπάρχουν ένα - δύο milliseconds κενό που σε κάνουν να χάνεις αυτό που λέμε αυθεντικότητα. Για τεστ μπορείς να δεις στο monitor σου ένα horizontal scrolling παιχνίδι. (πχ το TWC στο title screen- θα παρατηρήσεις 1-2 μικρο-πηδηματάκια, όπως ανεβαίνει το σήμα).

Αυτές οι "ψιλό-ατέλειες" είναι μη αποδεκτές από το Twin Galaxies, (μην τους κακολογείς, δικός τους ο διαγωνισμός - δικοί τους οι κανόνες) γι'αυτό και θέλουν τα αυθεντικά παιχνίδια για τους διαγωνιζόμενους. Τώρα αν σε αφήσουν να δεις το video κάποιου που έκανε high score: Νομίζω πως ναι. Μόνο που (φαντάζομαι) θα πρέπει να πας εκεί. (Δεν στέλνουν videos απ' όσο ξέρω)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Βασικα δεν χρειαζεται τοση φλυαρια και τοση λεπτομερεια, ας πουμε για τα ουσιωδη:
Δεν απαντησες, πως εσυ εννοεις το real game..πχ για το phoenix..ποιο ειναι το "real" phoenix?? :wink:
Oσο αφορα βεβαια τις παιχνιδομηχανες/κονσολες, τα πραγματα εκει ειναι ξεκαθαρα και απλα..Αλλα για τα παιχνιδια του μαμε που ειναι emulated, εκει τι γινεται?...
Το να υπαρχει διαφορα 2 μικρων πηδηματακιων οπως ειπες, δεν νομιζω να ειναι σοβαρη διαφορα, ουτε επηρεαζει σε τιποτα.
Φυσικα ειναι δικοι τους οι κανονες, δικος μου ομως και ο σχολιασμος!
Οσο για το βιντεο τα ειπαμε...Ποιος θα στειλει βιντεο εκει περα?? Ενας στο εκατομμυριο? Και πουξερω εγω εαν αυτα που λενε ειναι αληθεια? Θα επρεπε να υπηρχε και το αρχειο του βιντεο για download σαν μια καποια εστω αποδειξη.

-ποιο ειναι το "αγαπημενο μου" παιχνιδι?μιλαμε γενικα.
-Ακομα δε μου ειπες γιατι εσβησες εκεινο το ποστ μου για το twingalaxies...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Με συγχωρείς, ίσως δεν ήταν σαφές: Το 'real phoenix' είναι το Coin-op με το συγκεκριμένο hardware, τότε που κυκλοφόρησε.

Ο σχολιασμός και βέβαια σου ανήκει, τα πικρόχολα σχόλια όπως "τοση φλυαρια και τοση λεπτομερεια" για άλλα μέλη, όχι. (Προσπάθησα να απαντήσω ξέρεις). Επέλεγε προσεκτικά τις λέξεις που χρησιμοποιείς και διάβαζε τα posts που κάνεις πριν τα δημοσιεύσεις.
-ποιο ειναι το "αγαπημενο μου" παιχνιδι?μιλαμε γενικα.
Βάλε ότι θες εκεί. Είναι γενικό το σχόλιο.
-Ακομα δε μου ειπες γιατι εσβησες εκεινο το ποστ μου για το twingalaxies...
Νομίζω γράφω το λόγο.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ειρωνικό σχόλιο (διαγράφηκε).

Ενημερωτικά: Κανείς δεν είναι μέτοχος πουθενά σ' αυτό το forum.
Περιορίστε τις συζητήσεις σας σε θέματα emulation.

Eυχαριστώ.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

δεν εκανα κανενα ειρωνικο σχολιο, απλα δεν ηθελες να ακουστει η φωνη μου για το σαιτ αυτο.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Κρίσεις για το τι μένει - τι σβήνεται από το forum ανήκουν στους Συντονιστές και μόνο, οι απλοί χρήστες δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. (Σε κανένα forum - όχι μόνο εδώ).

Αν βρίσκω ειρωνικό / επιθετικό κάποιο ΝΕΟ post αυτό θα σβήνεται και μη ζητάτε εξηγήσεις. Αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει.

Επίσης θα σβήνονται posts που δηλώνουν επανάληψη του ίδιου θέματος. (Νομίζω ότι είδα το ΙΔΙΟ post σε 5 διαφορετικά μέρη).

ΤΕΛΟΣ:
Αν νομίζετε πως θίγεστε από τη συμπεριφορά κάποιου στο forum υπάρχουν και τα προσωπικά μυνήματα στους Συντονιστές. Πατήστε πάνω στο εικονίδιο και στείλτε το μύνημά σας. Αναφέρετε το post με πλήρες το URL και θα επιληφθούμε του θέματος.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

kk

Δημοσίευση από Badge »

Αν και την αρχική πρόταση την ξεχάσαμε με τα τόσα πολλά που γράφτηκαν και για τελείως άσχετα θέματα, θα επανέλθω στο προκείμενο με μια μικρή συμβουλή προς τους emu-newbies (και όχι, δε θα τους αποκαλέσω lamerz).

Θα βάλω το κερασάκι στην τούρτα σε αυτά που είπε ο Whacker.

"Read, learn, search, contribute, or just shut up and no one will ever know you even exist, mmmkay"

Ταύτα και μένω
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Ε τοτε, συγχαρητηρια για τη δημοκρατικη σου ευαισθησια.
Συνεχισε τη λογοκρισια με το προσχημα του ειρωνικου/υβριστικου...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αρχίζει και γίνεται βαρετή η γκρίνια σου περί λογοκρισίας!
Play by the forum rules, or do NOT play at all!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Τι βλέπουν τα τσαχπινογαργαλιάρικα μπιρμπιλωτά και διοπτροφόρα ματάκια μου? Santa came early this year (άντε και είχα αρχίσει να βαριέμαι). Και δεν θέλω απότομες κινήσεις και βεβιασμένες, θα σας δώσω στεγνά όλους στην Φιλοζωική για να μάθετε να ενοχλείτε τα pet :)
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Συνεχίζονται οι παρατηρήσεις για τους νέους EMU-FANS στο:
And speaking of ROMs

*Registered users only.


ΠΡΟΣΘΗΚΗ:
Επίσης, θα ήθελα να τονίσω στους φίλους που ζητούν την λύση σε κάποιο πρόβλημα και δέχονται απάντηση από κάποιο άλλο μέλος την κοινότητας μας, να επιστρέφουν στο Post και να αναφέρουν εν τέλει εάν η λύση που τους δώθηκε είχε αποτέλεσμα.
(τα ευχαριστήρια είναι προσωπική υπόθεση του καθένως)

Με αυτό τον τρόπο, εάν όντως η απάντηση ήταν σωστή θα είναι ενήμεροι και οι υπόλοιποι που θα διαβάσουν το αντίστοιχο post πριν προχωρήσουν σε πειραματισμούς. (συνήθως εάν δεν έχει αποτελέσματα υπάρχει εκ' νεου δημοσίευση αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι απαραίτητο).

Το αναφέρω αυτό διότι έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να ζητούνται επανηλλειμένα λύσεις σε διάφορα προβλήματα και να υπάρχουν απαντήσεις (από μία εώς πολλές - ανάλογα), αλλά ο αρχικός δημιουργός του μηνύματος να μην αναφέρει εάν τελικά λύθηκε το πρόβλημα του και με ποια από τις λύσεις που του προτάθηκαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 12 Μάιος 2006 10:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

asxeto

Δημοσίευση από grip »

asxeto,alla os neos ofila na parousiasto edo...... :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση