Other worlds

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Other worlds

Δημοσίευση από Vag »

TEO64X έγραψε:!!! Μεταφράζετε και το Other Worlds??? Ουάου... :D
Ο Άλκης (http://www.alkis.org) είναι ένας φίλος φανατικός του Kick off 2 και μάλιστα ο πρώτος παγκόσμιος πρωταθλητής σε αυτό! Επί χρόνια έγραφε το Other worlds, ένα adventure φτιαγμέν με το πρόγραμμα AGI, κάτι σαν τα παλιά της Sierra δηλαδή. Το παιχνίδι έχει γνωρίσει τεράστια επιτυχία και έχει ήδη μεταφραστεί και στα ιταλικά.
Αρχικά σκόπευα να μοιραστεί η δουλειά και σε άλλα μέλη της GreekRoms, αλλά μου άρεσε τόσο το κείμενο και η πλοκή που αποφάσισα να το φάω μόνος μου 8)
Αυτή τη στιγμή έχω μεταφράσει το 40% των μηνυμάτων. Λόγω έλειψης χρόνου δεν ασχολούμαι 100% αλλά περίπου βδομάδα παρά βδομάδα και μόνο καθημερινές (όποιος κατάλαβε γιατί, κατάλαβε). Η μετάφραση βέβαια απαιτεί και άλλα πράγματα εκτός της μετάφρασης του κειμένου:
1. Αλλαγή των εικόνων, όπου εμφανίζεται κείμενο. Αυτό θέλει να το αναλάβει ο ίδιος ο Άλκης.
2. Αλλαγή του κώδικα σε ορισμένα σημεία (ενδεχομένως). Καί αυτό θα το αναλάβει ο Άλκης που ήταν και ο προγραμματιστής.
3. Εισαγωγή ελληνικής γραμματοσειράς. Αυτό εγώ! Σίγουρα δεν χωράνε όλα τα ελληνικά και όλα τα αγγλικά, εκτός αν αλλαχτεί ο κώδικας αρκετά και υποστηρίξει δεύτερη γραμματοσειρά. Αν μείνει έτσι, θα κάνω πατέντες, θα βάλω όλα τα ελληνικά και από τα αγγλικά μόνο τα κεφαλαία. Θα δούμε. (Σημείωση: Στην ιταλική μετάφραση δεν αλλάξανε το font και όταν έχουνε τόνους, χρησιμοποιούν απόστροφο δίπλα στο φωνήεν, μπλιαχ).
4. Ίσως να μεταφράσουμε και το walkthrough.

Ειδικά για όσους λατρεύουν τα adventures (paspartoo κ.α.): Αυτό θα σας θυμίσει τις παλιές καλές εποχές του Larry και των λοιπών. Όμως αξίζει να κάνετε υπομονή για να το παίξετε στα ελληνικά!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Ολο εκπληξεις εισαι :P ... τι να κανω ? θα περιμενω :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
TEO64X
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Αύγ 2005 02:24
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TEO64X »

Πάει καιρός από τότε που έπαιξα τελευταία φορά το Other Worlds... Κάποια στιγμή, ο ήχος σταμάτησε να δουλεύει ενώ αργότερα ολόκληρο το παιχνίδι έκλεινε αμέσως με σφάλμα. Τώρα που το θυμήθηκα (μετά από format) λέω να ξεκινήσω πάλι... :wink:
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Σαν ένα μικρό wip να πω ότι σχεδόν έφτιαξα και την γραμματοσειρά του Other words. Η διαφορά με τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι ότι την επεξεργάστηκα με ειδικό πρόγραμμα, είναι μεταβλητού πλάτους αλλά και μεταβλητού ύψους. Εννιά pixels ύψος (τόσο την έκανα) μου επιτρέπουν να σχεδιάσω όμορφα ελληνικά, ιδίως αφού δε με περιορίζει και το πλάτος!
Δεν είναι τελείως έτοιμη, αλλά θα χρειαστεί να αντικαταστήσω και κάποιους χαρακτήρες με τα αγγλικά ή τονούμενα.
Το κακό είναι ότι δε μπορώ να την δοκιμάσω μια και ο Άλκης βρίσκεται στην Γερμανία, όπου διεξάγεται το 4ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kick off 2! (πήρε το 1ο). Μαζί του και άλλοι δύο έλληνες, ο Σπύρος και ο Νίκος, οι οποίοι μετά την πρώτη ημέρα και 14 παιχνίδια, βρίσκονται όλοι πρώτοι στα group τους. (Δες εδώ http://www.ko-gathering.com/phpbb2/view ... hp?t=11092
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Έχω μεταφράσει πια πάνω από το 90% του κειμένου!
Το υπόλοιπο 10% περίπου δε σημαίνει ότι θα τελειώσει γρήγορα, μια και είναι πολλές γραμμές που άφηνα καθώς μετέφραζα λόγω της δυσκολίας και της ιδιαιτερότητάς τους. Ελπίζω πάντως σύντομα να ολοκληρωθεί κι αυτό.
Ήδη έχω στείλει και την ελληνική γραμματοσειρά στον Άλκη και περιμένω να δω αν χρειάζονται αλλαγές.

Για να δώσω και κάποια προθεσμία, πιστεύω ότι το αργότερο μέχρι τέλος Ιανουαρίου το παιχνίδι θα έχει ολοκληρωθεί.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Έχονας ήδη μπει στον Ιανουάριο και ύστερα από αρκετές μέρες απραξίας, πρέπει να παραδεχτώ ότι μέχρι το τέλος του μήνα δύσκολο να έχει ολοκληρωθεί το παιχνίδι.
Μίλησα και με τον Άλκη, σύντομα θα έχει κι αυτός χρόνο να ασχοληθεί είπε, και θα συναντηθούμε και μια φορά μέσα Ιανουαρίου (σε τουρνουά Kick off 2).
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Vag έγραψε:Για να δώσω και κάποια προθεσμία, πιστεύω ότι το αργότερο μέχρι τέλος Ιανουαρίου το παιχνίδι θα έχει ολοκληρωθεί.
...ναι, αλλά δεν είπα το έτος!
Τέλος πάντων, αν και δεν έχει γίνει τίποτα από τότε που είχα γράψει το προηγούμενο σχετικό μήνυμα, μπορώ να πω ότι το font έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί σωστά :P
Άβαταρ μέλους
GigaBac28
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Φεβ 2006 18:27
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ ΑΧΑ'Ι'ΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GigaBac28 »

κουράγιο vag, λίγο ακόμα και το φάγαμε!!

Από μέρους μου πάντως έχω διαπιστώσει πως το rom hacking είναι για πολύ προχωρημένους, και για όσους έχουν "γα'ι'δουρινή" υπομονή και νεύρα.....Κάτι θα κάνω και εγώ όμως. Τα καλά κόποις κτώνται. 8)
Mame και ξερό ψωμί!!!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

GigaBac28 έγραψε:κουράγιο vag, λίγο ακόμα και το φάγαμε!!

Από μέρους μου πάντως έχω διαπιστώσει πως το rom hacking είναι για πολύ προχωρημένους, και για όσους έχουν "γα'ι'δουρινή" υπομονή και νεύρα.....Κάτι θα κάνω και εγώ όμως. Τα καλά κόποις κτώνται. 8)
Πραγματικά γαϊδουρινή υπομονή, αλλά και πολύ χρόνο. Τελευταία δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο, ιδίως αφού έφτιαξα και την retromarket.

Φαντάσου ότι έχεις να φτιάξεις ένα puzzle με 10.000 κομμάτια... Το ξεκινάς χωρίς να ξέρεις πόσο χρόνο θα σου πάρει. Μετά από λίγο σου αρέσει και δεν ξεκολλάς. Όμως κάποια στιγμή αναγκάζεσαι να διακόψεις. Μετά πάλι, κάποιες στιγμές κολλάς και δε μπορείς να συνεχίσεις, άλλες φορές βαριέσαι και σκέφτεσαι να τα παρατήσεις. Στο τέλος όμως νιώθεις μεγάλη ευχαρίστηση και χαίρεσαι που το ολοκλήρωσες!

Μπορώ να σου πω ότι δεν διαφέρει και πολύ. Μάλιστα, με το rom hacking μαθαίνεις πράγματα κιόλας. Μάλιστα μπορώ να παραλληλίσω την επιλογή παιχνιδιού με την εικόνα του puzzle. Άλλα είναι εύκολα, άλλα δύσκολα, όμως πάντα επιλέγεις ένα που σου αρέσει!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

paspartoo έγραψε:... τι να κανω ? θα περιμενω :lol:
Περίμενε λιγάκι ακόμα... αλλά ελπίζω όχι πολύ.
Λόγω της βρογχίτιδάς μου (κάτι προνοητικοί γονείς πήγαν στο Τhe Mall το μικρό τους μέσα στις μύξες, το οποίο φτερνιζόταν δίπλα σε όλα τα άλλα παιδάκια), κάθησα και ασχολήθηκα και πάλι με το Other worlds.

Τώρα πια μπορώ να πω ότι έχω ολοκληρώσει λίγο πάνω από το 99% των μηνυμάτων και μένουν κάποια που είτε είναι συντμήσεις είτε δεν ξέρω τί γένος να βάλω, άρα περιμένω τον Άλκη.

Ολοκλήρωσα με την ευκαιρία και την γραμματοσειρά, όμως για να χωρέσω όλα τα ελληνικά γράμματα (μικρά/κεφαλαία/τονούμενα, κλπ), τα κεφαλαία αγγλικά και τους αριθμούς, περίσσευαν μόνο 10 θέσεις για τα υπόλοιπα σύμβολα όπως τα !@#$%^&*()_-+=|\{}[]:;"<>'<>?/~€©,.
Θυσίασα πολλά σύμβολα (δυστυχώς και το Ϋ) και τελικά τα κατάφερα κλαίγοντας.

Τέλος, έγραψα και ένα προγραμματάκι που να μου μετατρέπει το αρχείο με τα ελληνικά μηνύματα (που έχει κωδικοποίηση Windows ANSI - 256 τιμές), στην δικιά μου ανώμαλη κωδικοποίηση (που αναγκαστικά έχει 128 τιμές).
Το προγραμματάκι βέβαια κάνει και ελέγχους για "άκυρους" χαρακτήρες αλλά και λέξεις όπως "maddog", "whacker", "xalia", "annie", κλπ, και έτσι βρήκα και κάμποσα λάθη.

Έχω στείλει τα πάντα στον δημιουργό και περιμένω το αποτέλεσμα του compilation (ίσως και τις εικόνες του παιχνιδιού που χρειάζονται μετάφραση).

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω και τα εξής:
Το παιχνίδι πρέπει να είναι απίθανο (απ' ό,τι έχω καταλάβει από τους διαλογους) και ανυπομονώ να το παίξω στα ελληνικά. Έχει αρκετά κρυμμένα αστεία, αλλά και πολλές λέξεις που σημαίνουν κάτι αν τις διαβάσεις ανάποδα.
Ο Άλκης αυτόν τον καιρό ασχολείται με το επόμενο παιχνίδι του, commercial αυτή τη φορά, το Diamonds in the rough (http://www.atropos-studios.com). Σκοπεύουμε να το μεταφράσουμε κι εκείνο, και η μετάφραση θα γίνει με τον ίδιο τρόπο. Τουλάχιστον θα υπάρχει η εμπειρία από το Other worlds για τις δυσκολίες με την γραμματοσειρά...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ο Άλκης έχει εδώ και λίγο καιρό τελειώσει το καταπληκτικό Diamonds in the Rough, οπότε βρήκε τον ελεύθερο χρόνο να κάνει compile το Other worlds.
Η πρώτη δοκιμή είναι θετική, δηλαδή λειτουργεί και το παιχνίδι είναι στα Ελληνικά. Τώρα φυσικά πρέπει να γίνουν δοκιμές, διορθώσεις και ό,τι άλλο συμπληρωματικό χρειαστεί.
Μου έστειλε και ένα ωραίο screenshot:

Εικόνα
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Πω πω...
Δραστηριότητα μεγάλη βλέπω στα project και ανησυχώ μήπως τελειώσουν πριν την ώρα τους... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

grip έγραψε:Πω πω...
Δραστηριότητα μεγάλη βλέπω στα project και ανησυχώ μήπως τελειώσουν πριν την ώρα τους... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Χτύπα ξύλο βρε, τώρα που έχει πάρει φόρα...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Απάντηση