Almost Complete MAME σε ένα DVD

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Almost Complete MAME σε ένα DVD

Δημοσίευση από xalia »

Με τα dual layer DVD έχουμε διαθέσιμα 8.5g που είναι αρκετά για αυτό που έχω στο μυαλό μου. Λοιπόν όλο το ΜΑΜΕ είναι 40+giga αν αφαιρέσουμε τα CHD (που έτσι και αλλιώς πολλά δε τρέχουν) μας μένουν κάπου 10giga αν βγάλουμε και τους κλώνους μειώνονται κατά πολύ, και ίσως μείνει χώρος και για μερικά CHD που παίζουν!! στόχος μου είναι ένα DVD με σχεδόν όλα τα games μέσα (χωρίς κλώνους CHD...) να τρέχει ένα ΜΑΜΕ32 και τα μυαλά στα κάγκελα!!
το πρώτο και σημαντικό πρόβλημα της υπόθεσης είναι, μπορώ να αφαιρέσω τους κλώνους?? ένα ένα rom στα τόσα άπειρα files δε γίνεται! Υπάρχει κάποιο dat η άλως τρόπος για να μείνουν μόνο τα parent (έτσι δε λέγονται?) rom σε ένα directory?? :!:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό!
Ένα DVD "the essential MAME" που να περιέχει μόνο χρήσιμα δεδομένα, το οποίο θα είναι κατάλληλο για να μοιραστεί σε non-maniacs.
Αυτό για μένα σημαίνει:
α) αφαίρεση non-working
β) αφαίρεση κλώνων (εκτός από όσα δεν λειτουργεί το parent σωστά)-ακόμα καλύτερα στα συγκεκριμένα, να βάλεις τις αναγκαίες roms του parent και ΜΟΝΟ στο clone set ώστε να είναι standalone.
γ) αφαίρεση όσων απαιτούν hardware που δεν έχει εφευρεθεί ακόμα
δ) αφαίρεση junk games (πχ mahjong)
ε) αφαίρεση του artwork εκτός από τα screenshots που δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες α,β,γ,δ
στ) να είναι single layer (4.37GB) για λόγους συμβατότητας και κόστους

Με τόση ακρίβεια μπορείς να το κάνεις μόνο με το χέρι-και δεν έχω δει αν είναι πραγματικά εφικτό.
Αν θέλεις να κάνεις αυτό που περιγράφεις εσύ (απλώς αφαίρεση των κλώνων) δοκίμασε να κάνεις παιχνίδι με το DatUtil/DatLib από τον Logiqx
Δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά, αλλά this is the way to go.
Clue: χρειάζεσαι το -g switch χωρίς argument και χωρίς να περιλάβεις το -c (clones) switch. Διάβασε το readme και τα faqs στο site και καλούς πονοκεφάλους. :wink:
Και φυσικά μην το κάνεις πάνω στο κύριο set σου, δοκίμασε με κανένα μικρό backup που να περιέχει πχ καμμια δεκαριά parents και άλλα τόσα clones! Καλή επιτυχία :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Το datautil από ότι βλέπω μπορεί να αφαιρέσει τους κλώνους... είναι μια καλή αρχή, αύριο θα κάτσω να κάνω rebuild το 102 θα κάνω τι δοκιμές πάνω σε αυτό (θα κρατήσω φυσικά backup)... λόγω ενός project (που δεν έχω ξεκινήσει ακόμα!) και ενός midterm θα ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα στο thanks giving (god bless US holidays!). Χμχμχμ οκ θα κάνω καμιά δοκιμή αύριο...

ps: Maddog rulez!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Ερώτηση!
Κάνω dat file στον clrmame απο το mame binary και με ρωτάει
“possible missing alternative samples folder wotwc
should it be set to wotw?”
επιλέγω yes, καλά δε κάνω???
είδα ότι έχει δύο επιλογές το datautil για να αφαιρέσεις κλώνους, το -g που βγάζει μόνο τα games χωρίς κλώνους και το -r που αφαιρεί τους κλώνους από ένα dat!
Μένει τώρα να κάνω και extract το dat από τον clrmame! Θα το βρω....done!
τώρα έχω ένα dat χωρίς κλώνους! θα το περάσω και απο clrmame να δω πόσα gb θα είναι!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για το wotw, καλά κάνεις.
Για να πάρεις dat, ο Logiqx έχει και έτοιμο καθαρισμένο datfile για το ΜΑΜΕ, με την DSL θα είναι ζήτημα 1-2 λεπτών το πολύ να κατέβει (κάπου 2 κάτι ΜΒ είναι)
Αν θέλεις να φτιάξεις δικό σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις από commandline το -listxml. Αν πχ γράψεις mame -listxml >mame.dat θα βγάλει ένα txt file (xml βασικά, αλλά και αυτό στην τελική txt είναι!) με όνομα mame.dat που θα περιέχει όλες τις πληροφορίες από το listxml του ΜΑΜΕ. Αυτό μετά θέλει ένα γερό καθάρισμα με το DatUtil για να μείνουν οι χρήσιμες πληροφορίες σε CMPro format. Μάλλον βολικότερο θα είναι να κατεβάσεις το έτοιμο!

Μάθημα DOS: με την παράμετρο >filename, δίνεις εντολή στο executable να βγάλει το κείμενο του output σε κάποιο αρχείο αντί για την οθόνη, ενίοτε είναι βολικό αυτό. Αυτό ισχύει για οποιδήποτε exe, όχι μόνο το MAME ενώ το αρχείο θα σωθεί με το όνομα που δίνεις, στο ίδιο directory που είναι το executable.
Μια άλλη πολύ καλή χρήση αυτού είναι να εμφανίσεις τα περιεχόμενα ενός directory σε ένα αρχείο κειμένου! Αν πχ θέλεις να δείξεις σε κάποιον την συλλογή σου με GBA, πας στο directory που την έχεις και γράφεις ένα σκέτο dir >GBAlist.txt στην command line ;)
Αυτά τα @#%@%$!@@! Windows μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης ακόμα δεν έχουν τρόπο να το κάνεις αυτό μέσα από το GUI :roll:
Simple DOS magic :!:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Με τα dat είμαι καλυμμένος (πιστεύω), έχω και το καθαρό dat χωρίς τους κλώνους αν και δεν το δοκίμασα ακόμα, αύριο θα το κάνω...
θα πιάνει άραγε η αφαίρεση του datautil και με τα άλλα dat (snaps dat πχ) I will try
άρα αν όλα πάνε καλά επόμενη κίνηση θα είναι η αφαίρεση των non working games...
Maddog αν ποτέ ολοκληρωθεί αυτό το DVD θα σε βάλω στα credit!! thank you man!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Μέσα από το ΜΑΜΕ32 βλέπουμε ότι έχουμε 5848 games, αν του πούμε να κρύψει τους κλώνους έχουμε 3192. οκ τα ξέρετε αυτά, το dat που έβγαλα από το datutil έχει 3192roms και με ένα μικρό rebuild που έκανα ναι ξεχωρίζει τα roms! Πάει το πρώτο σκέλος πάμε για άλλα...

ps: Maddog τα dat που έβγαλα εγώ έχουν πολύ μεγαλύτερο μέγεθος! Το dat χωρίς τους κλώνους είναι 4.7MB και το dat που έβγαλα από το MAME.exe είναι 9+... αλλά είναι dat είναι ασυμπίεστα άρα τα ίδια μεγέθη λέμε...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

επειδη παρατρεχουν οι συναδελφοι,εχω να πω το εξεις

dual layer original fuji η sony ειναι πολυ σπανια να βρεις και ακομα ακριβα, και ποσο μαλλον που θα τα βρεις...εαν υπαρχουν στην ελλαδα,εκτος εαν υπαρχει αλλη μαρκα ισαξια με τις αλλες 2 που ανεφερα για ενα σωστο backup(και οχι μαπε οπως TDK,maxwel,princo...etc)

οποτε ξεχασε το σαν ιδεα,διοτι 6 η 7 ευρω για μαπε dual layer, δεν λεει γιατι απο την μια στιγμη στην αλλη με ενα γρατζουνισμα....αποχαιρετα το
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

@ Maddog

Όσοι μεγαλώσαμε με το DOS (έστω και είναι BG και αυτό) πολύ συχνά το αναπολούμε και καταφεύγουμε σε αυτό έστω και μέσω window κατάστασης.

Προγραμματάκι για να γράφεις τα περιεχόμενα των καταλόγων σε αρχείο txt υπάρχει όχι βέβαια της microsoft αλλά τρίτου/ανεξάρτητου προγραμματιστή. (εγώ ακόμα βέβαια βρίσκω πιο εύκολο και γρήγορο το dos window).

P.S.: μέσα από το DOS παράθυρο κατάφερα να αντιγράψω αρχείο που τα windows αρνούνταν να αντιγράψουν πεισματικά. (ίσως επειδή ήταν κατεστραμένο, όμως για την δουλειά που το ήθελα ακόμα και έτσι μου ήταν πολύ χρήσιμο).

@ xalia

Το αρχείο wotwc είναι μάλλον ξεχασμένο ?bug? γιατί ενώ το αναζητεί το mame και υπάρχει η rom μέσα στο wotw, δεν το αναγνωρίζει. Εγώ έκανα το εξής απλό αντέγραψα το wotw σε έναν κατάλογο και το μετονόμασα σε wotwc και έπειτα το έβαλα μαζί με το πρώτο. Έτσι τα έχω και τα δύο - αφού είναι τα ίδια θα μου πεις γιατί να το κάνω αυτό? 2 ΚΒ μέγεθος είναι δεν θα σκάσω κιόλας - απλά μου την σπάει να ξέρω ότι λείπει. Παρόλα αυτά επειδή υπάρχει στον κώδικα του Mame το clrmamepro συνεχίζει να με ρωτάει - απλά εγώ πια του απαντάω αρνητικά.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Έγινε το πρώτο ξεκαθάρισμα, και έμεινα με roms χωρίς κλώνους... δυστυχώς αυτό το clean romset έχει μέγεθος 11giga! Απαγορευτικό μέγεθος ακόμα και για dual layer! Τα not working games είναι 403 με μεγάλες roms άρα ακόμα ελπίζω ότι είναι εφικτό το όλο project... η αφαίρεση των roms θα γίνει χειροκίνητα καλό μου κουράγιο και να δούμε με πόσα giga θα καταλήξουμε...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Τα 403 not working games ούτε λίγο ούτε πολύ πιάνουν 3,46gb! άρα τώρα ξέμεινα με 2789games σε 7,57gb που χωράει άνετα σε ένα dual layer που κανείς δε συμπαθεί εδώ... τα dl που έχω στα χέρια μου είναι traxadata + r και δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους! Ίσως κάψω ένα και ξεκινήσω το beta testing στα IBM της σχολής... lol
τώρα πολύ θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να ξεχωρίσω και snaps... έχω κάτι στο μυαλό μου, θα δούμε...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

@ xalia

Άντε με το καλό αφού το τελειώσεις ... (βλέπω αρκετές λειτουργίες για ξεκαθάρισμα χειροκίνητα) να ετοιμάζεις και το επόμενο update που θα βγει... και αναρωτιέμαι - αξίζει τον κόπο? Ακόμα και ανά βασική version να κάνεις αυτήν την διαδικασία είναι αρκετή ταλαιπωρία.

Μήπως πρέπει να βρούμε μία φόρμουλα για να γίνονται αυτόματα οι λειτουργίες αυτές μέσω του clrmamepro ή άλλου προγράμματος (έστω και για το κάθε πράγμα χωριστά), αλλιώς καλύτερα να γράψω 4 DVDs από το να φάω όλη μου την ημέρα (παράγων κόστος εργατοώρας).
Έτσι για το αυτόματο της διαδικασίας απευθυνόμαστε στα προγραμματιστικά κεφάλια της παρέας μας.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Χειροκίνητα δεν αξίζει, μου έφαγε ώρα να βγάλω ένα ένα τα not working games ενώ θα μπορούσα να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά. Το dat χωρίς κλώνους βγαίνει πολύ εύκολα από ένα “κανονικό” πάει αυτό. Αντί να κάθομαι να σβήνω ένα ένα τα roms θα μπορούσα να γράψω ένα batch να αφαιρεί τα not working από το καθαρό dat με το -g switch του datutil, νωρίς το σκέφτηκα! Έτσι με ένα click θα έχεις έτοιμο το dat για το dvd...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Tελευταία έκδοση του mame32 v0.102 = 13 GB χωρίς τα CHDs (ήτοι -78 παιχνίδια). 5770 από αυτά τα:

11,8 GB είναι ROMS
0,45 GB είναι cpanels (ουσιαστικά άχρηστα για χρήση αποκλειστικά gamer).
0,10 GB είναι artwork (εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα άνω)
0,05 GB είναι cabinets (εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα άνω)
0,10 GB είναι flyers (εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα άνω)
0,14 GB είναι marquees (εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα άνω)
0,05 GB είναι samples
0,16 GB είναι snaps
0,10 GB είναι titles

Αν αφαιρέσουμε τα not working και clones = 2750 working Roms


Πάντως χωρίς ξεκαθάρισμα όλα - όλα είναι 3 DVDs. (οριακό βέβαια μέχρι το επόμενο μεγάλο update). :roll:

Τελείως μπακαλίστικα (11,8 GB / 5770) x 2750 = 5,6 GB δεν χωράνε σε μονής στρώσης DVD όμως κάτι γίνεται με τα διπλής στρώσης (ωστόσο αν το ψάξουμε λίγο παραπάνω - βάσει και των λεγόμενων του xalia και επιπλέον πρόχειρων υπολογισμών - έχεις βρει μόνο τα 2/3 των not working φίλε xalia, τα not working παιχνίδια έχουν κατά μέσο όρο 8 φορές το μέγεθος των υπολοίπων αρχείων άρα ίσως τελικά τα πράγματα να κυλούν προς το καλύτερο - τα 629 not working είναι ένας σημαντικός παράγων - f... θέλει πολύ ψάξιμο).

Η αλήθεια είναι ότι ένα DVD με τα Essentials όπως το οραματίζεται και ο MD και ο Xalia είναι μία πρόκληση ...

Λες και δεν είχα αρκετά στο κεφάλι μου ... :?
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Και εγώ στα 2750 game roms έχω καταλήξει... +25bios files
τα 629 not working που έχεις βρει ambu dare μήπως είναι τα not working μαζί με τους κλώνους τους??
στο MAME32 βλέπω not working 652 και χωρίς κλώνους 403, το 629 (κλώνοι χωρίς chd ίσως?) δε το βρίσκω!

Ας γίνει με τη τωρινή έκδοση ambu dare να βρεθεί ο τρόπος και βλέπουμε για τις μελλοντικές εκδόσεις τι γίνεται! Στη τελική να βγαίνει ένα τέτοιο DVD κάθε 10 εκδόσεις οι διαφορές δε θα είναι τρομακτικές!!!

ps: εκτός απο το clrmamepro υπάρχει κάτι άλλο που να κάνει unmerge roms?
reboot
--------
Απάντηση